1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

p.svatka
03.03.2016 4 z 5

Mně se kniha ze začátku četla velmi těžko, možná ne vhodné období. Ale jinak musím napsat, že je opravdu nadčasová. Snaha jedince je absolutně potlačena. I když to vypadalo nadějně. Nedá se věřit nikomu. Člověk se sám musí dostat na svoje dno, aby pochopil, že neprorazí a musí se přizpůsobit.

MichelleS
28.02.2016 5 z 5

Dokud jsem nepřečetla 1984, nevěřila jsem, že čtení knihy může člověku způsobit tak mizernou náladu, skoro až duševní bolest. Geniálně vizionářský popis totality, naprostá beznaděj. Kam se poděl obyčejný soucit s lidskou bytostí? Láska? Radost ze života?

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Překvapila mě autorova nadčasovost! Výborná kniha, přečetla jsem jí prakticky okamžitě. 4 hvězdy dávám jen proto, že je kniha depresivní a nevyvolala ve mě nadšení, jako jiné. Jinak doporučuji.

16.02.2016 5 z 5

Ano ano, goldennepal má mrazivou pravdu.

goldennepal
16.02.2016 5 z 5

Mrazivé,bohužel pro dnešní dobu víc než aktuální!

Petratra
16.02.2016 5 z 5

A u některých knih je dobře, že se happy end nekoná, protože by k nim nesednul... Tohle je jedna z nich :) Viděla jsem i film, taky povedený.

16.02.2016 5 z 5

Někdy se Happy End nekoná...

ivana8555
16.02.2016 4 z 5

A já pořád čekala Happy End, no nic :D

16.02.2016 5 z 5

1984... V podstatě nevinné čtyřmístné číslo. Ale kdo čte knihy a zná pana Orwella, hned ví, o čem je řeč. Je to úžasně napsané dílo, které i po tolika desetiletích neutrpělo újmu. Naopak, jeho myšlenka se nerozplynula, ale stále se vznáší v mnoha myslích, které doufají, že se to všechno SNAD! nikdy nestane krutým proroctvím reality! Ale, co když ... Už to v jisté omezené "mutaci" částečně existuje...? Stačí se jen zamyslet a dovtípit se... Už tušíte?
Jen aby to jednou nebylo v daleko horším stavu, než co popisuje bezesporu chmurný, děs nahánějící příběh s číselným názvem jednoho z mnoha ročníků.
Bylo to napínavé a dramatické čtení. I pro mne to byla čest, děkuji pane Orwell a smekám před Vámi pomyslný klobouk. Na tuto knížku NIKDY nezapomenu. Tedy... Pokud nevznikne skutečný Velký bratr a jeho kruté manipulace.
Četlo se to velice dobře, děj je na každé stránce. A konec mě DOSTAL. To jsem nečekal.
Kdo nadčasovou knížku 1984 ještě nečetl, ať si ji přečte! Všem mohu jedině DOPORUČIT!!!

Kyta
15.02.2016 5 z 5

1984 - komu je tenhle rok ještě neznámý?

Už jen ten název vypovídá o tom, že půjde o něco tajemného a neobyčejného. Jsem ráda, že jsem měla tu čest zjistit, že je to pravda - a samozřejmě mnoho víc (a že mě k tomu nedonutila až povinná četba, ale čirá zvědavost - co že je na téhle knize tak zajímavé a poutavé, že se ocitla na žebříčku nejlépe hodnocených knih - nyní - na 13. místě). 1984 je název jedné z nejlepších, nejpromyšlenějších a nejstrhujících knih, jaké jsem zatím měla možnost přečíst. Je to první kniha, která mi poskytla tolik nových námětů k přemýšlení... A ze které jsem zkrátka totálně vedle. Neříkám, že jsem přečetla hodně knih, ale určitě dost na to, abych dokázala poznat, která má jakou hodnotu. A tahle má hodnotu obrovskou; ne-li tu největší. Vlastně jsem si to uvědomila až poté, co jsem knihu zavřela - do té doby jsem "nevěděla", jakou vzácnost to držím v rukou.

Co že na téhle knize všichni vidí? Možná to, jak je děj a atmosféra v knize tak dokonale popsaná, že nenechá nikoho jen tak chladným. Že se až DĚSIVĚ začíná podobat dnešnímu světu, přestože ji autor napsal už v roce 1947. Že z toho všeho zkrátka mrazí! Až po přečtení téhle knihy jsem si uvědomila, jak na tom jsme v dnešním světě dobře a že si takřka nemáme na co stěžovat (narozdíl od Winstona, který by na to nemohl ani POMYSLET!) - měli bychom být rádi, že můžeme prosazovat svoje názory a že (ještě, snad) nejsme sledováni na každém kroku. Až po přečtení jsem si uvědomila, jak moc jsme odkázáni na všelijaká média, která nám můžou namluvit cokoliv a my jim přesto všechno uvěříme. Kdo může vědět, jestli se někde ve světě nerodí nějaká "Strana"?

Kniha mi přinesla víc, než jsem očekávala. Ta atmosféra a všechno kolem - to se nedá nahradit. Každá stránka byla něčím výjimečná a zajímavá, každá ukrývala nějakou důležitou a podstatnou informaci. Rozhodně to ale není lehké čtení - ať už na psychiku čtenáře či na pochopení a uvědomění si určitých věcí.

Radím vám: PŘEČTĚTE SI TO - ať už jako povinnou četbu do školy nebo jen z čiré zvědavosti jako já; hlavně to ale udělejte. NEBUDETE LITOVAT.*****

Už jen čekám na okamžik, kdy si začnu připomínat: "Velký bratr tě sleduje!"

kratochwilova
14.02.2016

Měla jsem velká očekávání. Nejsem schopná to číst, žádný děj, stejná slova, myšlenky.

NiNo
11.02.2016 5 z 5

Kniha je právem řazena k literární klasice a povinné literatuře. Navíc je to základní dílo pro všechny milovníky dystopických románů. Pokud se nechcete ztrácet v čím dál tím častěji používaných výrazech spojovaných v souvislosti s technickým pokrokem i sociální kontrolou (stačí zmínit Velkého bratra), pak doporučuji přečíst i lidem bez zájmu o sci-fi literaturu.

Aja_CZ
09.02.2016 4 z 5

2+2=4 nebo 5?
Neskutečná kniha a přitom by to všechno mohlo být reálné. Doublethink..
Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla
Perfektní kniha, dobře se četla a myšlenky na ní zůstanou v hlavě hodně dlouho.

Icequeen
08.02.2016 4 z 5

Absolútna nadčasovka. Nebyť jednej pasáže, ktorá sa mi ťažšie žula, dala by som hádam aj plný počet.

M.S.
07.02.2016 5 z 5

Jedno z mých nejoblíbenějších klasických děl (ano, už ji řadím mezi klasiku). Dystopii jsem vždycky milovala, ale tohle moji vášeň posunulo na novou úroveň. Myslím, že rozhodně stojí za přečtení, i přesto, že tento žánr moc nemusíte - budete přemýšlet i o věcech, které by vás jinak vůbec nenapadly. Orwell je podle mě geniální a tato kniha je toho jen důkazem.

petshop
05.02.2016 5 z 5

Nečtu sci-fi, nesleduju sci-fi, sci-fi mě jednoduše nebaví. Ale tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Asi proto, že dnes už to není sci-fi. Přečíst tuhle knihu by mělo být občanskou povinností pro všechny. Lidé čtěte!

Kikim
03.02.2016 4 z 5

Upřímně,knihu jsem jen těžko dočítala.Kdybych hodnotila čtivost známkami,tak by autor nebo překladatel asi propadli !!!První polovina mě nudila a v druhé se to docela rozjelo.Dočetla jsem a nebyla jsem nijak extra nedšená.KDE JE TO ,,NĚCO",KTERÉ VYNESLO TUHLE KNIHU AŽ NA 13.MÍSTO ŽEBŘÍČKU??? Knihu jsem odložila na polici.Až ale tepve po měsíci mi došlo,jaké zvláštní,nové poznatky a myšlenky mě napadají.Až později jsem našla to ,,něco".S KAŽDÝM TATO KNIHA ZAMÁVÁ JINAK ,MĚ OTEVŘELA NOVÝ SMYSL VNÍMÁNÍ.Proto sice s odstupem 2měsíců,ale přece,dávám 4*.

ajla5
01.02.2016 5 z 5

Já jsem tak naivní! Pořád doufám, čekám na revoluci... a na konci... Ach jo. Odcházím do nějaké líbezné léčebny, kde mne snad z té deprese osvobodí... Skvělá kniha!

kuchkuch
28.01.2016 5 z 5

Opět potvrzeno, že se jedná o výjimečnou knihu. Skvělé téma, děj, forma, struktura, jazyk. V průběhu četby mě však dráždí ono zprofanované vizionářství, které může číhat v každé druhé větě. Nosná je ale samotná myšlenka a duch knihy, nikoli zda se něco více či méně vyplnilo, něco dalšího na nás pod stihomamem právě číhá a další v knize načrtnuté události nás zcela jistě v dohledné době katastroficky postihnou. Tímto nehodnotím neoddiskutovatelný přesah knihy, který je z hlediska časového, ideologického či prostě literárního působivý. Především se však jedná o příjemné inspirativní čtení.

b_boccacci
25.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy přečetla. Myšlenka dovedena do naprosté dokonalosti. Přečteno jedním dechem. Jedna z těch knih, o kterých ještě dlouho po přečtení přemýšlím (a ráda se k ní postupem času znovu vrátím).