1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Dáma s hrnstjm
06.05.2013 5 z 5

Když jsem asi v 17 letech tuto knihu dočetla, zařekla jsem se, že už nikdy ji znovu nechci číst. Příběh je tak uvěřitelný, že mi z něj bylo těžko. V šoku jsem já, už tehdy milovnice historie, roztřesenou rukou v jedoucím autobuse červeným fixem kostrbatě podtrhla větu "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou." Tato věta mě naprosto děsí i po deseti letech a snad někdy seberu odvahu a knihu si znova přečtu. Podle mně si v příběhu každý najde něco, co v něm vzbudí emoce, to každá kniha nedokáže. Doporučuji a považuji za součást všeobecného rozhledu vzdělaného člověka.

sivrab
04.05.2013

jedna z nejlepších knižek co jsem kdy četl doporučuji všem ale zároveň bacha i dneska vás velký bratr vidí dávám pět hvězdiček

Drakenovec
28.04.2013 5 z 5

Skvělý antiutopistický román, který se vám vryje do paměti. Chvílemi až děsivé čtení, které ovšem stojí za to. Velice propracovaná a dobře napsaná kniha se vším všudy.

zapina
26.04.2013 5 z 5

Naprosto fascinující a zároveň děsivá kniha. Celou mě pohltila a doslova jsem jí hltala. Úžasně propracovaná. Tuhle knihu by si měl každý přečíst a zamyslet se nad ní.

Bublinka78
19.04.2013 5 z 5

Neskutečně děsivé. Jak je možné z člověka "vytřískat" poslední kapku lidství, jak manipulovat člověkem i celým národem. Ze lži se stává pravda a z pravdy lež a vše lusknutím prstu. Čtěme ji znovu a znovu, protože to není jen o totalitě a diktatuře, ale i o tom, že člověk musí v prvé řadě kriticky myslet a toto konfrontovat s tím co vidí, nebo co myslí, že vidí.

Alouette
17.04.2013 5 z 5

Perfektní kniha, člověka až mrazí...

SafiraDarkfire
09.04.2013 5 z 5

Miluju Orwella, ale tohle přečíst byla doopravdy fuška. Ne že by to bylo špatně napsané, ale je to tak depresivní a děsivé, až se to těžko četlo a potřebovala jsem doopravdy přestávky. Z každého slova doslova čišelo zoufalství a beznaděj.

HonzaT
07.04.2013 4 z 5

Orwell je opravdu skvělý, ale todle je destruktivní dílo, mysl odzbrojující. "Goldsteinovi deníky" přečíst, byla fuška.

xdantex
02.04.2013 5 z 5

Dodnes mám díky tomuhle dílu těžkou hlavu......a jsem za to moc rád:)

Johnpercussion
02.04.2013 5 z 5

Člověk v průběhu četby žasne a kroutí hlavou nad absurdními pravidly a manipulací v tomto Orwellově světě, ale současně jej doprovází děsivé pocity při pomyšlení, že se něco takového může stát skutečností.

Beatris
27.03.2013 4 z 5

Rozhodně skvěle promyšlená kniha s úžasným poselstvím a myšlenkou. Tahle knížka je asi jedna z mála, která ve mně vyvolala hodně silné emoce (hlavně odpor ke Straně a soucit s Winstonem). Myslím, že by si to měl přečíst asi každý, protože je dost dobře možné, že to takhle někdy opravdu bude ve světě fungovat. Jediné bez čeho bych se obešla byl úryvek z Knihy.

honza66
27.03.2013 5 z 5

Přečetl jsem dvakrát - jako cca 18-ti letý a teď ve "zralém věku" po dvaceti letech. A dojem zůstává stejně dobrý, což se mi stává málokdy a v mých očích to svědčí o nejvyšší kvalitě knihy. Tak výstižně popsaná beznaděj, strach a bezmoc a zároveň naivní pokus to zkusit.... zatím jsem nikde jinde nečetl lepší, orwell své stihomamy uměl podat přesně.

Grejdus
27.03.2013 5 z 5

Smutné čtení o ponurém světě absolutní asimilace. Vždy jsem měl potřebu bouřit se proti "systému" a tato kniha mi odhalila množství znepokojujících detailů ze světa, ve kterém žijeme. Než se pustím do dalšího Orwella, dám si něco veselejšího na odlehčení napjatých nervů.

xxiixxi
27.03.2013 5 z 5

Skvělé dílo, které skutečně donutí člověka k zamyšlení. Atmosféra knihy vás zasáhne do morku kostí a pak vás napadne, jak to mohlo dojít tak daleko a jestli se to může stát i nám.

Auguri
26.03.2013 5 z 5

Má oblíbená kniha. Nastolena vynikajicí atmosféra. Autor v knize vytvořil svoji vlastní představu totalitního režimu z kterého mrazí v zádech.

Dera
26.03.2013 3 z 5

Ano, tento román je opravdu nadčasový a trefný, protože Velký bratr už je všude kolem nás. Lidé jsou odposloucháváni, sledováni. Všude jsou kamerové systémy, pohyb člověka může kdokoli sledovat přes mobilní signál, nabourává se e-mailová komunikace. Je úplně jedno, jestli vládne komunismus nebo kapitalismus. Vize budoucnosti Orwella byla geniální...

RADOST
26.03.2013 5 z 5

Skvělá životní a politická učebnice určená všem. Zrůdné a varující.
Viz (citace): "Nestrpíme, aby kdekoli na světě existovala chybná myšlenka, byť sebetajnější a sebebezmocnější."
nebo(citace): "Budeš dutý. Vymačkáme tě, až budeš docela prázdný, a pak tě naplníme sebou."
Opravdu si myslíte, že Velký bratr existuje jen v této knize?

hass33
25.03.2013 5 z 5

kniha napriek tomu, že jej prvé vydanie vyšlo už dávno je nadčasová a myslím, že bude aktuálna asi navždy...pri čítaní alebo po prečítaní Vás prinúti sa aspoň na chvíľu zamyslieť nad celým svetom a nad životom aký vediete...1984 by mala byť povinným čítaním na stredných školách (puberťáci by prečítali aspoň niečo nad čím sa budú môcť zamyslieť lebo pri knihách typu fifty shades im mozgové závity hrdzavejú (samozrejme, česť výnimkám)) a súčasťou knižnice každého milovníka kníh =)

Drakenovec
24.03.2013 5 z 5

Skvělý antiutopistický román, který se vám vryje do paměti.

Monnyska
24.03.2013 5 z 5

Nezapomenutelná kniha, která vás pohltí a už vás nikdy nenechá odejít :-)