1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11741 11741

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

Hzjena
04.02.2022 3 z 5

(SPOILER) ,,Mnohdy je legenda o nepoznaném lepší než samo nepoznané..."

Samozřejmě jsem měl mlhavou představu o čem kniha je, hodně jiných děl na ní odkazuje, nejedna kantorka u ní do dnes vlhne, všichni znají Velkého Bratra atp.

Jeden z problémů, proč mě kniha nijak neohromila, je ten, že jsem ji četl/poslouchal v roce 2022. Zajisté, měl jsem celou dobu na paměti že vyšla v roce 49, ale nelze úplně potlačit vědomosti a nutkání srovnávat čtenou věc s dnešní dobou. Možná kdybych ji četl před dvaceti lety, kdy jsem ještě neměl takové povědomí o všech Dolfíčcích, Kimech, Pepíčcích, Chánech apod., by ve mne zanechala větší dojem, ale takhle...

Takhle mi první polovina přišla jak severokorejská růžová knihovna a druhá, jako zbytečný výdej energie na mučení někoho, kdo ale svůj předělaný pohled na diktátorství stejně nikomu nepředá (ani na druhý poslech jsem nepochopil premisu toho, proč někoho předělávat, když ho stejnak zabiješ....a po třetí to poslouchat nehodlám).

Věřím že v devětačtyřicátém to byla pecka a dlouho potom, ale v dnešní době a s naší informační technologií a školstvím kniha dosti vybledá. Je mi to líto, čekal jsem od toho více.

AlexandraBane
29.01.2022 5 z 5

Úžasné čtení, ze kterého mi bylo chvílemi opravdu úzko.

Set123
28.01.2022

Poprvé jsem knihu četl asi v prvém ročníku na střední, teď, nevěda roupama coby, poslechl jsem si audioknihu. Řekl jsem si, snažím se si tu na Databázi hrát na vzdělaného člověka, všude každému cpu co si myslím a ještě tady nemám 1984? Tak to by nešlo, podíváme se na to a napíšu pod tu knihu něco hrózně zajímavého. Mno, asi se tentokrát sám v sobě zklamu. Nějak mi furt nejde na mysl nic moc zajímavého, co bych mohl přinést. Kniha by snad mohla být velice zajímavým materiálem na filosofickou debatu (snad ani nemyslím pseudometafyzické monology O’Briena, které jsou vyloženě zastaralé, ale spíše témata pro daný svět, například proletářskou revoluci, či možná lépe revoluci prolétů, která je považována za metodu svržení režimu, po mém soudu by však daný režim ztroskotal na zcela jiném prvku – odmítnutí kolektivizace ve vrcholných kruzích vnitřní strany, kde autor – a díly němu samozřejmě postavy knihy, moc spoléhaly na racionalitu vedení) a samozřejmě se hodí pro politologické debaty, ale osobně k ní prostě nemám moc poznámek.

Původně jsem se zde chtěl vztekat nad fungováním režimu Angsocu, ale jednak tu pro to opět není místo (autor v tomto ohledu byl velice komplexní a rozhodně nelze jeho výtvor rozebrat jednoduše, opravdu si dal hodně záležet) a jednak sám ve své logice nacházím jisté chyby, o nedostatečném vzdělání ani nemluvě – spoustu problémů vidím na straně lidské psychiky, která po mém (jak jsem naznačil naprosto neodborném) soudu, funguje jinak, než jak ji Orwell využíval.

Dalším námětem nad kterým jsem se vztekal je problematika internetových (a politických, co si budeme nalhávat) blbů, kteří používají 1984 k argumentaci keééé…. všemu. Takový další ad Hitlerum argument. To, že se dnes vše přirovnává k „orwellovským metodám“ je naprosto absurdní. Ne, že by nebylo možné najít některé paralely s chováním některých států, respektive s některými konkrétními politickými rozhodnutími, to jistě ano, ale jsou slabé a chabé. Patrně neřeknu nic nového, když podotknu, že mnohem orwellovštější jsou sociální sítě a i ty vás sledují právě a jen tehdy, když se vy rozhodnete jim to dovolit a proboha, využívají je k tomu, aby si vydělaly peníze (což je upřímně dost čistý a milý důvod), nikoliv k tomu aby „používali moc pro moc samotnou“ a ještě k tomu tak, že „způsobí utrpění“ druhé osobě. Druhým problémem je to, že některé postarší osoby rády přirovnávají režim reálného socialismu k tomu, co vytvořil Orwell. Snad ani nemusím vysvětlovat, jaká hloupost to je, však to vyvrací v textu i sama kniha. Oblíbené prohlášení „Orwell by se divil“ je absurdní. Orwell vytvořil kontrolu jdoucí daleko za reálné možnosti snad jakékoliv diktatury. Za zmínku stojí snad ještě problematika „newspeaku“, která je v současnosti velice amplifikovaná v souvislosti s takzvanou cancel culture, samozřejmě opět zcela špatně. Prosím, newspeak nespočívá v zákazu, řekněme, sexistického, homofobního a jiného vyjadřování, není to ono slavné „zakáží nám používat slova muž a žena“, ale na redukci lidského myšlení jako takového. Člověk, chtěj nechtěj, uvažuje prostřednictvím slov. Když mu dáme vhodnou slovní zásobu, regulovanou tak jak my chceme, nebude schopen uvažovat o věcech, o kterých nechceme aby uvažoval.

Ten můj komentář je docela dlouhých "ne moc poznámek", že? Jsem v tom dobrý. Tak tedy závěrem, jedná se o knihu neskutečně zajímavou, která je napsaná elegantně a čistě, bez zbytečností a složitého vyjadřování, její myšlenka, jasně vyložena, je zavěšena na celkem pěkný příběh, který celkem napomáhá strašlivosti komplexu knihy. Neříkám, jsou tam jistá slepá místa, ale co už. (Zde narážím na scénu, ve které Winston čeká v cele ještě před začátkem procedury a setkává se tam s některými postavami. Je to zbytečné natáhnutí, které pouze ukazuje co už bylo dávno jasné a nic jiného nepřináší, snad krom jakéhosi patetického apelu na city.) Vžila se, myslím, do obecného povědomí a patrně se opravdu jedná o jeden ze základních kamenů „klasické“ literatury. A mimochodem, po jejím přečtení už některé věci z hlavy prostě nedostanete. Klasicky takové Ministerstvo lásky, které se specializuje na mučení.

Snad jedna informace, o které tu třeba ještě nikdo nehovořil, závěrem. Zajímavé je prohlášení „Nic nebylo nezákonné, protože žádné zákony už dávno neplatily.“, které krásně aplikuje marxistické idee a co více, smýšlení většiny sovětských právníků, minimálně těch čerstvě porevolučních (pane Stučko, koukám na vás). Vycházeli z předpokladu, že nejen právo, ale dokonce ani stát nebude do pár let vůbec potřeba. Zajímavé bylo, že ideu o zániku práva realizovali tak, že tvořili absurdní množství právních norem - dekretů… Orwell se rozhodl tento nedotažený projekt dovést do konce.

DariV.
28.01.2022 5 z 5

Mistrovské dílo s přesahem daleko do budoucnosti. Někdy mám dojem, že někteří to mají jako manuál, jiní to nečetli vůbec. A to je vážně škoda.

majáček
25.01.2022 5 z 5

Bála jsem se knihu číst. Totalitu jsem zažila. Byli jsme sledování kde chodíme a s kým se kamarádíme a to nejen na základní škole, střední i v práci. Třídní učitelé museli psát komplexní posudky k přihláškám na střední školy. Pionýr byl každou středu povinně i jiné kroužky na střední škole také. Ale naučili jsme se o orientaci v přírodě, první pomoc a hlavně jsme byli se spolužáky a kamarády. Těch pozitívních věcí bylo více. V knize je všechno zakázáné a ponurejší. Taky tam mají organizovanou zábavu, ale to je asi jediné pozitivum. Všechno to nejhorší ze všech totalitních režimů v jedné knize. A současný svět? Měli by to ve školách dospívajícím dát jako povinnou četbu. Smutek dolehl na mě, že lidé mohou vymyslet takové věci.

jana4084
23.01.2022 2 z 5

Je to příběh k zamyšlení a měli bychom být vděční, že nežijeme v takové době. Příběh mě donutil k zamyšlení, ale není to nic, k čemu bych se vracela. Místy mě kniha nudila a přeskočila jsem asi tak 10 stran, které byly naprosto nezajímavé. Je to smutný příběh, ale otevře oči. Každopádně můj šálek kávy to není a některé pasáže nemusí v knize vůbec být. Jsou tam nadbytečné.

Maky33
23.01.2022 3 z 5

Kniha předčila svou dobu...

ber-tram
21.01.2022 5 z 5

K očištění planety - Úplná Demontáž Lidstva! Vypůjčuji si název hudebního alba, které by ovšem bez člověka nevzniklo... Nevznikla by ani beletrizovaná politologicko-psychologická studie pro ty, co neradi odborné statě, a maně tuší smysl okřídlených sloganů o velkém bratrovi a orwellovském režimu - aniž by knihu četli. Po přečtení je schvátí dilema, zda slovo lidstvo znamená poctu či nadávku. 3/22

capricorn__
18.01.2022 5 z 5

Na knize se mi líbí nejvíce celková atmosféra, která je velmi klaustrofobní a hutná. Podobnou větu jsem psal i u (taky úžasné) "Farmy zvířat", ale Orwell mě ohromil tím, jak pomocí svého přítele byl schopen podat lidem nebezpečí totalitních režimů. Nejsem zastáncem toho, aby se určité knihy vnucovaly čtenářům, ale věřím, že by "1984" (nebo "Farmu zvířat") měl přečíst každý. "Farma zvířat" se mi líbí o chlup více svojí bizárností, tím, jak autor schovává historické postavy za zvířata, ale "1984" je zase lepší v tom, jak se autor za nic neschovává a všechny ty absurdity, nesvobodu a potlačení lidskosti strčí čtenáři před obličej, aby nezapomněl, co se jemu může stát taky.

BloodyO
17.01.2022 5 z 5

Mrazivá ukázka totality v akci. A to v roce kdy se technologie odposlechu musela skrýt za obrazem kvůli své velikosti. To je dnes, v době kdy si dokonalé zařízení pro šmírování každý nosíme v kapse, docela úsměvné :)

666Jitka
17.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Nesmrtelný dystopický román George Orwella je alarmující dílo, ze kterého člověka mrazí, zvlášť když si uvědomí, kolik z jeho obsahu se dělo, pořád děje a nadále bude dít. Orwellův román 1984 o totalitním režimu, kde absurdita převzala moc a zdravý rozum posměšně připoutala na pranýř, kde černá je bílá, kde 2+2=5, v sobě navždy ponese varovné poselství. Ostatně nepřipomíná nám to něco ?

claire.dinner
09.01.2022 5 z 5

Moje srdcovka. Kolikrát já se k ní od gymplu vracela, to ani nespočítám, a stále mě nepřestává fascinovat, překvapovat. Je geniální, je smutná, je děsivá, je pravdivá.

klikas
05.01.2022 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu ve zdařilém zpracování na YT. Často jsem některé pasáže dával 2x. A musel jsem to kouskovat. Byl jsem z toho na hadry. Je to tak živé! Pocitově: V první půlce mi pripomnělo takovou love Story ala Remarque .. postupně přechází v temnou přeměnu hrdiny za pomoci zrůdnych postupů "Vé Bé" drtících jeho tělo a duši. Klesáme spolu s ním hloub a hloub až ..
Je dobře, že tohle "Varování" patří do povinné četby a čtou ji tak mladší generace!? Takže naděje tu je!

Belanna
04.01.2022 3 z 5

Zajímavý příběh o tom, jak to může dopadnout, pokud se zvolí špatná strana. Můžeme tu poznat některé historické skutečnosti včetně masové manipulace. Je hodně deprimující, že už v době vzniku knihy autor věděl, před čím svět varovat.
Přesto se mi tato knížka nečetla moc dobře, jazyk autora mi nesedl, některé pasáže byly až moc zdlouhavé.

Karoley
04.01.2022 5 z 5

Tuhle klasiku jsem si už delší dobu chtěla přečíst a došlo na ni díky čtenářskému klubu. Mistrně vykreslená totalita, chvílemi člověka až zamrazí!

Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla!
Velký bratr tě vidí!
2+2=5

VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Silný příběh o tom, co všechno dokáže režim, když chce člověka zlomit a podvolit si ho. Z knížky mě chvílemi až mrazilo. Bohužel, některé pasáže byly zdlouhavé a ne moc záživné, i když chápu, že pro celkový pochopení příběhu byly důležité.

Barticek
31.12.2021 2 z 5

Kdybych to neměla v Čtenářské výzvě, asi bych to nedočetla. Opravdu depresivní.

Marika Vanova
31.12.2021 4 z 5

Nevybrala jsem si úplně nejlepší čas ke čtení této knihy, ke konci roku a o vánocích, ale chtěla jsem splnit ČV. Už jsem si ji chtěla přečíst dávno, tak se stalo a ještě jsem si to přehrála v audiodramatizaci s českými herci na 5 hodin poslechu. Ráda jsem si pročetla ty dialogy a Winstonovy myšlenky, ale popis té filozofie strany atd. mě trochu nudilo. Jen je mi záhadou, jak to Orwell mohl napsat v roce 1949, protože je to hodně šokující, co všechno věděl.

slunicko1958
30.12.2021 5 z 5

Není pro mě snadné napsat komentář k této geniální knize, protože vše napsali čtenáři přede mnou.
Souhlasím, že kniha je děsivá, deprimující, vizionářská, že je obžalobou totalitních režimů, že je nadčasová a aktuální i nyní.
I mně chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale potom začaly přečtené stránky rychle přibývat.
Jen si vyčítám, že jsem se dala do čtení tohoto románu v nevhodnou dobu - na Vánoce a konec roku by byla vhodnější méně depresivní četba. Kniha patří k těm několika, které mě dokázaly "rozhodit" - jako např. osudy a mučednická smrt Josefa Toufara či deníková sága Jaká je cena člověka...

P. S.: Ty krysy! Pane Bože, ať se mně o nich v noci nezdá!

Bramborak81
29.12.2021 4 z 5

Děj této knihy alespoň okrajově zná kde kdo, pojem Velký bratr také, ale určitě je dobré si tento nadčasový román přečíst.