1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532941/bmid_1984-65dc848497c0c.jpg 5 11880 11880

„Svoboda je svoboda říkat, že dvě a dvě jsou čtyři. Pokud je toto zaručeno, všechno ostatní už vyplyne samo.“ Ve zbídačelém Londýně na území superstátu Oceánie se v dubnu 1984 úředník Ministerstva pravdy Winston Smith přiměje vzepřít. Už se mu zajídají pěstěná stádnost i technika normopsychu, využívané coby hráz proti občanskému vzdoru. Pochyby začne potají svěřovat deníku i přesto, že každý pohyb v téhle chmurné zemi monitorují telestěny Velkého bratra. Krutovláda jedné Strany navíc s Winstonovým přispěním z dějin cíleně vymazává veškeré vzpomínky na dobu před Revolucí, neboť hodlá pomocí znetvořeného jazyka zvaného neolekt obyvatelstvo opanovat na těle, v duchu i v srdci – ryzí, nezměrnou, totalitní mocí. Zbývá aspoň jiskřička naděje na svobodu? Nicméně i Winstonova láska k Julii a krimistyk s ní představují protestní akt, takže za oběma asi brzy spadne klec. A pak? Pak už jen drtivé vyústění znamenitě propracované antiutopie o nelidském režimu, která téměř tři čtvrtě století vévodí svému literárnímu žánru. Vizionářský román v roce 1984 zfilmoval režisér Michael Radford s Johnem Hurtem v hlavní roli a s hudbou od skupiny Eurythmics. Snímek byl vyhlášen nejlepším britským filmem sezony.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: David Novotný , Zbyšek Horák

LadyKet
05.03.2016 5 z 5

Po přečtení mi ještě týden bylo psychicky špatně. Když jsem jí četla podruhé, efekt byl naprosto stejný... Autor dokázal neskutečně skvěle popsat beznadějnou atmosféru příběhu a za to klobouk dolů. Skvělé kniha, ale doporučuji jen pro silné nátury.

p.svatka
03.03.2016 4 z 5

Mně se kniha ze začátku četla velmi těžko, možná ne vhodné období. Ale jinak musím napsat, že je opravdu nadčasová. Snaha jedince je absolutně potlačena. I když to vypadalo nadějně. Nedá se věřit nikomu. Člověk se sám musí dostat na svoje dno, aby pochopil, že neprorazí a musí se přizpůsobit.

MichelleS
28.02.2016 5 z 5

Dokud jsem nepřečetla 1984, nevěřila jsem, že čtení knihy může člověku způsobit tak mizernou náladu, skoro až duševní bolest. Geniálně vizionářský popis totality, naprostá beznaděj. Kam se poděl obyčejný soucit s lidskou bytostí? Láska? Radost ze života?

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Překvapila mě autorova nadčasovost! Výborná kniha, přečetla jsem jí prakticky okamžitě. 4 hvězdy dávám jen proto, že je kniha depresivní a nevyvolala ve mě nadšení, jako jiné. Jinak doporučuji.

16.02.2016 5 z 5

Ano ano, goldennepal má mrazivou pravdu.

goldennepal
16.02.2016 5 z 5

Mrazivé,bohužel pro dnešní dobu víc než aktuální!

Petratra
16.02.2016 5 z 5

A u některých knih je dobře, že se happy end nekoná, protože by k nim nesednul... Tohle je jedna z nich :) Viděla jsem i film, taky povedený.

16.02.2016 5 z 5

Někdy se Happy End nekoná...

ivana8555
16.02.2016 4 z 5

A já pořád čekala Happy End, no nic :D

16.02.2016 5 z 5

1984... V podstatě nevinné čtyřmístné číslo. Ale kdo čte knihy a zná pana Orwella, hned ví, o čem je řeč. Je to úžasně napsané dílo, které i po tolika desetiletích neutrpělo újmu. Naopak, jeho myšlenka se nerozplynula, ale stále se vznáší v mnoha myslích, které doufají, že se to všechno SNAD! nikdy nestane krutým proroctvím reality! Ale, co když ... Už to v jisté omezené "mutaci" částečně existuje...? Stačí se jen zamyslet a dovtípit se... Už tušíte?
Jen aby to jednou nebylo v daleko horším stavu, než co popisuje bezesporu chmurný, děs nahánějící příběh s číselným názvem jednoho z mnoha ročníků.
Bylo to napínavé a dramatické čtení. I pro mne to byla čest, děkuji pane Orwell a smekám před Vámi pomyslný klobouk. Na tuto knížku NIKDY nezapomenu. Tedy... Pokud nevznikne skutečný Velký bratr a jeho kruté manipulace.
Četlo se to velice dobře, děj je na každé stránce. A konec mě DOSTAL. To jsem nečekal.
Kdo nadčasovou knížku 1984 ještě nečetl, ať si ji přečte! Všem mohu jedině DOPORUČIT!!!

Kyta
15.02.2016 5 z 5

1984 - komu je tenhle rok ještě neznámý?

Už jen ten název vypovídá o tom, že půjde o něco tajemného a neobyčejného. Jsem ráda, že jsem měla tu čest zjistit, že je to pravda - a samozřejmě mnoho víc (a že mě k tomu nedonutila až povinná četba, ale čirá zvědavost - co že je na téhle knize tak zajímavé a poutavé, že se ocitla na žebříčku nejlépe hodnocených knih - nyní - na 13. místě). 1984 je název jedné z nejlepších, nejpromyšlenějších a nejstrhujících knih, jaké jsem zatím měla možnost přečíst. Je to první kniha, která mi poskytla tolik nových námětů k přemýšlení... A ze které jsem zkrátka totálně vedle. Neříkám, že jsem přečetla hodně knih, ale určitě dost na to, abych dokázala poznat, která má jakou hodnotu. A tahle má hodnotu obrovskou; ne-li tu největší. Vlastně jsem si to uvědomila až poté, co jsem knihu zavřela - do té doby jsem "nevěděla", jakou vzácnost to držím v rukou.

Co že na téhle knize všichni vidí? Možná to, jak je děj a atmosféra v knize tak dokonale popsaná, že nenechá nikoho jen tak chladným. Že se až DĚSIVĚ začíná podobat dnešnímu světu, přestože ji autor napsal už v roce 1947. Že z toho všeho zkrátka mrazí! Až po přečtení téhle knihy jsem si uvědomila, jak na tom jsme v dnešním světě dobře a že si takřka nemáme na co stěžovat (narozdíl od Winstona, který by na to nemohl ani POMYSLET!) - měli bychom být rádi, že můžeme prosazovat svoje názory a že (ještě, snad) nejsme sledováni na každém kroku. Až po přečtení jsem si uvědomila, jak moc jsme odkázáni na všelijaká média, která nám můžou namluvit cokoliv a my jim přesto všechno uvěříme. Kdo může vědět, jestli se někde ve světě nerodí nějaká "Strana"?

Kniha mi přinesla víc, než jsem očekávala. Ta atmosféra a všechno kolem - to se nedá nahradit. Každá stránka byla něčím výjimečná a zajímavá, každá ukrývala nějakou důležitou a podstatnou informaci. Rozhodně to ale není lehké čtení - ať už na psychiku čtenáře či na pochopení a uvědomění si určitých věcí.

Radím vám: PŘEČTĚTE SI TO - ať už jako povinnou četbu do školy nebo jen z čiré zvědavosti jako já; hlavně to ale udělejte. NEBUDETE LITOVAT.*****

Už jen čekám na okamžik, kdy si začnu připomínat: "Velký bratr tě sleduje!"

kratochwilova
14.02.2016

Měla jsem velká očekávání. Nejsem schopná to číst, žádný děj, stejná slova, myšlenky.

NiNo
11.02.2016 5 z 5

Kniha je právem řazena k literární klasice a povinné literatuře. Navíc je to základní dílo pro všechny milovníky dystopických románů. Pokud se nechcete ztrácet v čím dál tím častěji používaných výrazech spojovaných v souvislosti s technickým pokrokem i sociální kontrolou (stačí zmínit Velkého bratra), pak doporučuji přečíst i lidem bez zájmu o sci-fi literaturu.

Aja_CZ
09.02.2016 4 z 5

2+2=4 nebo 5?
Neskutečná kniha a přitom by to všechno mohlo být reálné. Doublethink..
Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla
Perfektní kniha, dobře se četla a myšlenky na ní zůstanou v hlavě hodně dlouho.

Icequeen
08.02.2016 4 z 5

Absolútna nadčasovka. Nebyť jednej pasáže, ktorá sa mi ťažšie žula, dala by som hádam aj plný počet.

M.S.
07.02.2016 5 z 5

Jedno z mých nejoblíbenějších klasických děl (ano, už ji řadím mezi klasiku). Dystopii jsem vždycky milovala, ale tohle moji vášeň posunulo na novou úroveň. Myslím, že rozhodně stojí za přečtení, i přesto, že tento žánr moc nemusíte - budete přemýšlet i o věcech, které by vás jinak vůbec nenapadly. Orwell je podle mě geniální a tato kniha je toho jen důkazem.

petshop
05.02.2016 5 z 5

Nečtu sci-fi, nesleduju sci-fi, sci-fi mě jednoduše nebaví. Ale tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Asi proto, že dnes už to není sci-fi. Přečíst tuhle knihu by mělo být občanskou povinností pro všechny. Lidé čtěte!

Kikim
03.02.2016 4 z 5

Upřímně,knihu jsem jen těžko dočítala.Kdybych hodnotila čtivost známkami,tak by autor nebo překladatel asi propadli !!!První polovina mě nudila a v druhé se to docela rozjelo.Dočetla jsem a nebyla jsem nijak extra nedšená.KDE JE TO ,,NĚCO",KTERÉ VYNESLO TUHLE KNIHU AŽ NA 13.MÍSTO ŽEBŘÍČKU??? Knihu jsem odložila na polici.Až ale tepve po měsíci mi došlo,jaké zvláštní,nové poznatky a myšlenky mě napadají.Až později jsem našla to ,,něco".S KAŽDÝM TATO KNIHA ZAMÁVÁ JINAK ,MĚ OTEVŘELA NOVÝ SMYSL VNÍMÁNÍ.Proto sice s odstupem 2měsíců,ale přece,dávám 4*.

ajla5
01.02.2016 5 z 5

Já jsem tak naivní! Pořád doufám, čekám na revoluci... a na konci... Ach jo. Odcházím do nějaké líbezné léčebny, kde mne snad z té deprese osvobodí... Skvělá kniha!

kuchkuch
28.01.2016 5 z 5

Opět potvrzeno, že se jedná o výjimečnou knihu. Skvělé téma, děj, forma, struktura, jazyk. V průběhu četby mě však dráždí ono zprofanované vizionářství, které může číhat v každé druhé větě. Nosná je ale samotná myšlenka a duch knihy, nikoli zda se něco více či méně vyplnilo, něco dalšího na nás pod stihomamem právě číhá a další v knize načrtnuté události nás zcela jistě v dohledné době katastroficky postihnou. Tímto nehodnotím neoddiskutovatelný přesah knihy, který je z hlediska časového, ideologického či prostě literárního působivý. Především se však jedná o příjemné inspirativní čtení.