A každé ráno je cesta domů delší a delší
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532631/bmid_a-kazde-rano-je-cesta-domu-delsi-a--65d5e8484427f.png 4 1380 1380

Malý Noah s dědou sedávají na lavičce a povídají si. Pod lavičkou rostou stejné hyacinty, jaké děda kdysi pěstoval pro babičku. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách spojených se životem a vesmírem, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni ve stáří přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou a děsí se dne, kdy si ji už nebude moci vybavit, protože cítí, že jeho svět se mění. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit tomu vůbec nejtěžšímu: umění se rozloučit.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Och varje morgon blir vägen hem längre och längre , 2016

Interpreti: Pavel Nový , Michal Zelenka

Lenka_J
02.07.2019 4 z 5

Jsem ráda, že se Fredrik Backman rozhodl tuto povídku vydat knižně. Jako ve všech ostatních knihách se mu podařilo svým typickým způsobem přiblížit nelehké téma. Na jednu stranu je mi líto, že díky kratšímu rozsahu jsme nemohli postavy blíže poznat. Na druhou stranu, možná právě v tom spočívá kouzlo této knihy.

Peace
22.06.2019 3 z 5

"Selžeme jedině tehdy, když se znovu nepokusíme o to, co jsme chtěli."

Na můj vkus až moc poetické, ale jinak jsou tam pěkné myšlenky a téma je rozhodně k zamyšlení.

Olous1
16.06.2019 5 z 5

Tuto útlou knížečku jsem přečetla za hodinu.Fredrik Backman mě vždycky dostane. Téma je smutné, ale bohužel patří k životu. No ukázka mi i slzička.Doporučuji určitě přečíst.

Veruci
12.06.2019 4 z 5

Z počátku jsem to nechápala. Naštěstí Backman píše velice poutavě, takže jsem se nemusela do čtení nutit a záhy jsem porozuměla. Jedná se o jakési střípky - vzpomínky, rozhovory skutečné i imaginární, které dohromady poskládají celou mozaiku. Nakonec moc pěkné čtení a mám pocit, že se k téhle knížce ještě někdy vrátím.

catine
09.06.2019 5 z 5

Už dlouho jsem u knihy nebrečela, skvělé, pravdivě napsané, není co dodat.

Lucissia
04.06.2019 3 z 5

Dobré téma, pěkné myšlenky, ale přesto mne to moc nezaujalo.

Ježevika
03.06.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem a mohla bych znovu. Tato knížečka je nabitá tolika pravdivými moudry, že bych jí zařadila do "povinné četby“ všem lidem, kterým nedochází, že stáří sebou přináší i tento aspekt... a nejen jim. Pro mě nádhera!

babyboar
22.05.2019 5 z 5

Kniha, která neměla vyjít jako kniha a je moc dobře, že nakonec nejen vyšla, ale byla i přeložena. Není to kniha, je to knížečka, ale myšlenka je větší než počet stran. Patří do knihovničky každého, kdo se kdy setkal s demencí. Patří do knihovničky každého kdo se kdy setkal se stářím. Patří vlastně do každé knihovničky...

morava
17.05.2019 5 z 5

Jsem velmi rada, ze si Fredrik Backman zapsal sve myslenky ,a ze je z nich tato knizecka a ja jsem si ty myslenky, ktere puvodne vubec knihou nemely byt, mohla precist.
Rika se, ze vzpominky nam nikdo nevezme.Ale co kdyz se zacnou vytracet samy ? Potom musime jen doufat, ze nam bude nekdo nablizku , a bude nam je trpelive a s laskou pripominat.

Mahuleno
13.05.2019 5 z 5

A každé ráno je cesta domů delší a delší
Už ten titul navozuje představy, o čem může být tato útlá knížečka. Představy tesklivé...a neveselé... Nedávno jsem četl v nějaké knize, nebo možná viděl ve filmu:...staří manželé - a manželka říká manželovi:“Už jsi fakt starý, všechno tě dojímá...“
Četl jsem knížku „A každé ráno...“ s manželkou, která je také babičkou, četl jsem ji nahlas pro ni. A nestydím se přiznat, že jsem se chvílemi musel odmlčet…
Autor Fredrik Backman uvádí knihu věnováním: Těm, kteří si pamatují někoho, kdo zapomínal.
A sám o tom vypráví prostřednictvím hovorů dědečka se svým vnukem Noahem, během kterých děda trochu zmateně uniká do svých vzpomínek a zoufale si je snaží uchovat.
Velmi dobře, něžně a citlivě napsáno.
...
Na konci jednoho života je jeden nemocniční pokoj, uprostřed nějž někdo rozbil zelený stan. Jistý člověk se v něm probudí, zadýchaný a vyděšený, a neví kde je. Vedle něj sedí mladý muž a šeptá: „Neboj!“
...
Noah s dědečkem sedí na lavičce. Děda se zadívá na chlapcovy boty, jak se komíhají pár desítek centimetrů nad zemí, na kterou kreslí nepravidelné stíny.
„Až dosáhneš nohama na zem, já už budu ve vesmíru, Noahnoahu.“
Chlapec se soustředí, aby dýchal stejně rychle jako děda. To je další jejich hra.
“Dědo, jsme tady, abychom se připravili na to, že se musíme rozloučit?“ zeptá se nakonec.
Stařec se podrbe na bradě a dlouze se zamyslí.
„Ano, Noahnoahu. Obávám se, že ano.“

...a táta s Noahem:
„Jen se teď musí opatrně, víš? Na dědu. Jeho mozek...víš, Noahu, občas bude pracovat pomaleji, než jsme zvyklí. A než je zvyklý děda.“
„Jo, každé ráno je cesta domů delší a delší!“
Táta si dřepne a obejme ho.
„Jak můžeme dědovi pomoct?“
Tátovy slzy usychají na synově tričku.
„Můžeme s ním po té cestě jít. Dělat mu společnost.“
Sjedou výtahem na nemocniční parkoviště, ruku v ruce dojdou k autu. Vezmou z něj zelený stan.
...
Můj komentář by mohl být delší, mnohem delší, skoro jako ta malá, ale nádherná novela, která mne tak ohromila. Ale obávám se, že by byl příliš osobní…
Takže skončím tím, že tuto knížku všem vřele doporučím! Budete ji číst slabou hodinku, ale přemýšlet o ní velmi dlouho...

žanči
11.05.2019 5 z 5

Ufff... ????

Péťa1950
05.05.2019 5 z 5

Jak je člověku, který ztrácí sám sebe? Láska nejbližších, jako lék.

inkara
04.05.2019 5 z 5

Krásné a přesto k pláči. Milé a přesto tíživé. Roztomilé i osudné. Veselé a přesto velmi smutné.

MOu598
30.04.2019 5 z 5

Sladko bolné, optimistické, milé, citlivé. K pláči.
Citát:
"To proto lidé dostávají šanci rozmazlovat vnoučata, tím totiž prosíme o odpuštění své děti."

surikata246
25.04.2019 5 z 5

Nádherná knížka,která pohladila na duši Elegantně napsáno,

yellowbanna
19.04.2019 5 z 5

Knížka je tenká, ale čtení tíží. Nechci vypisovat obsah, nechci křehkost vyprávění rozbít obyčejnými slovy. Kdo knihu otevře, pochopí. A toho, kdo ""pamatuje někoho, kdo zapomínal", i u srdce trochu zabolí.

jadunka
01.04.2019 5 z 5

Ty knížky mě dojímají tak moc proto, že je to o obyčejných lidech a je tak hrozně jednoduché se v tom najít..

denib
30.03.2019 5 z 5

Délkou krátké, ale obsahem a myšlenkami nabité čtení. Kniha je od začátku smutná, ale zároveň obsahuje citlivě úsměvné perličky, díky kterým jde ten emocionální náboj snést. A spousta těch perliček je velmi velmi chytrých. Jak píše Makropulos, jakmile jsem s knihou skončila, pustila jsem se do ní hned znovu. Nádherné, dojemné a neobvyklé.

lenkaabooks
29.03.2019 4 z 5

Jen pár stran o lásce manželské, otcovské, dědečkovské. Krátké čtení o tom co bylo, je a bude. O matematice a koriandru. O tom, že někdy dřív než tělo, odchází mysl.

Manifest blech
28.03.2019 2 z 5

Do hodinky přečtená útlá knížečka od mistra. Milá, k zamyšlení.