Alfred Hitchcock 2 – Strašidla na dobrou noc
Alfred Hitchcock
Antologie horrorových povídek:
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 1995 , ABROriginální název:
Alfred Hitchock presents: Stories For Late at Night, 1961
více info...
Přidat komentář
Velká spokojenost, moc pěkné čtení u každého příběhu krásně mrazí na zádech. Některé povídky jsou opravdu luxusní a celkově je tato kniha mnohem lepší než první sbírka. Hodně mě to navnadilo tak se jdu poohlédnout po dalším díle.
Skvělá příležitost seznámit se s horrory a psychologickými thrillery přelomu padesátých a šedesátých let a několika ještě staršími. Klasiky jako Hvízdající pokoj, Moucha, Jasan či Sousedé. Duchařiny, mrazivé horrorové thrillery, hned několik „exotických“ horrorů. Parádní ukázka toho, že dobrý horror nemusí být nutně nadpřirozený. I ty slabší povídky jsou pořád na slušné úrovni.
Strašidla na dobrou noc jsou antologií různorodých hororových povídek. Najdeme tady třeba velice realistickou s názvem Přepadení, téměř dojemnou, nazvanou Vysoká sázka, potom také nesmrtelnou klasiku jakou je Moucha, dále také Celé město spí od legendárního Raye Bradburyho a nemohu vynechat Jasan, od mého oblíbence M. R. Jamese.
Citace z povídky Neuvěřitelný příběh: Tak mi vyprávěl o mnoha divných případech, kdy si příroda krutě pohrávala s lidským tělem. Vyprávěl klidně. Připomínal mého starého profesora biologie, který se podobně choval nad studentským mikroskopem. "...Jsou to divné věci. Velmi podivné. Některé jsou tak zvláštní, že se o nich v knihách skoro nepíše. Myslel jsem si, že o tom lékaři musí vědět, ale zřejmě se v lidech vytváří druh studu. Ponechávají se v tajnosti... Majitelé pohřebních ústavů musí vidět neuvěřitelné bytosti... Víte, když člověk narazí na případ, který učebnice jen naznačují, je otřesen."
Čet jsem tuhle knížku v sedmdesátých letech. Počtěníčko. Byly to časy, kdy člověka neválcovala síla všeho nadosah. Dobrá knížka hororu měla cenu zlata. A pak, po desítkách let, se mne zdá, že většinu toho, co nám dnes natláčejí jak housky z mikrovlnky, jsem už četl. V jaksi pokojnější podobě. A možná i době.
Kniha ma zaujala v nemocnicnej kniznici, precitala som zopar pribehov, ale vôbec ma neoslovili. Mozno pred 30 rokmi to bola kniha, čo stala za prečítanie, ale za mna nuda ako svet...
Jedna z nejlepších hororvých antologií u nás. Povídka Vysoká sázka mě tak uchvátila, že jsem si ji musela po dočtení přečíst hned znova.
V knihovně mám už léta tři knihy Hitchcockem sebraných povídek. Tato je jedna z nich. Další je Moje najmilejšie strašidlá a Strašidlá najstrašnejšie .Jsou to skvělé horůrky, navíc slovenština má pro mě jakési kouzlo měkkosti
Zde uvedený seznam povídek je celý špatně - patří totiž k třetímu dílu série Alfred Hitchcock uvádí (Strašidla nejstrašnější).
PS: Hodnotím samozřejmě druhý díl.
Skutečný obsah knihy:
Smrt je sen (Robert Arthur)
Je to dobrý život (Jerome Bixby)
Celé město spí (Ray Bradbury)
Muž, který měl rád dámy (Ruth Chattertonová)
Večerní prvosenka (John Collier)
Zvukový přístroj (Roald Dahl)
Kukla (John B. L. Goodwin)
Minulá sezóna (C. L. Moore)
Stříbrné mince (Brett Halliday)
Hvízdající pokoj (William Hope Hodgson)
Neuvěřitelný příběh (Cyril Hume)
Jasan (M. R. James)
Vysoká sázka (Will F. Jenkins)
Druhá noc na moři (Frank Belknap Long)
Naši opeření přátelé (Philip MacDonald)
Moucha (George Langelaan)
Tam daleko v trávě (Gouverneur Morris)
Přepadení (Edward L. Perry)
Ten malíček! (Margaret Ronanová)
Volání z mrakodrapu (Henry Slesar)
Sousedé (Pauline C. Smithová)
Den D (Robert Trout)
Muž, který měl rád Dickense (Evelyn Waugh)
Verdikt: Z Hitchcockových antologií vydaných v Česku je tato nejlepší.
Démanty a perly:
Je to dobrý život (Bixby), Večerní prvosenka (Collier), Naši opeření přátelé (MacDonald), Moucha (Langelaan), Tam daleko v trávě (Morris), Volání z mrakodrapu (Henry Slesar), Muž, který měl rád Dickense (Waugh).
Poznámky:
Povídky Moucha, Sousedé a Muž, který měl rád Dickense vybral v roce 1970 Jan Zábrana do své antologie Lupiči mrtvol, kde vyšly samozřejmě s jinými překlady. Sousedé se tam např. jmenují Lidé od vedle.
Lapsus:
Spisovatel Evelyn Waugh je v českém vydání uveden jako Evelyn Waughová.
Pokud vám nevadí slovenština a narazíte na tuto knihu, určitě v ní narazíte na volačo, čo vás vydesí ako maleho chalana. Slovákům se omlouvám, pokud jsem jim rodný jazyk zpotvořil
Část díla
Celé město spí / Celé mesto spí
1950
Deň D
1945
Druhá noc na moři / Druhá noc na mori
1933
Hvízdajúca izba / Hvízdající pokoj / Hvízdavý pokoj
1910
Ideální jaro / Minulá sezona
1946
Autorovy další knížky
1987 | Rozhovory Hitchcock – Truffaut |
1995 | Alfred Hitchcock 1 – Má oblíbená strašidla (20 povídek) |
1995 | Alfred Hitchcock 2 – Strašidla na dobrou noc |
1969 | Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) |
1996 | Alfred Hitchcock 3 – Strašidla nejstrašnější |
Hvězdičky jsem tady na databázi už dávno udělila, a protože jsem se knize už po několikáté vrátila a tentokrát ji během letošního léta přečetla znovu celou, nikoliv jen vybrané povídky, tak ještě pár slov:
Povedená antologie hororových nebo aspoň zvláštně znepokojivých povídek staršího data, o to zajímavější. Ne všechny jsou na pět hvězd, ale celkově sbírka určitě ano, ze všech antologií A. Hitschcocka asi nejpovedenější.
Nejvíc zaujaly: Je to dobrý život (Jerome Bixby) z r. 1953, Celé město spí (R. Bradbury) z r. 1950, Hvízdající pokoj (W.H. Hodgson) z r. 1910, Minulá sezóna (C.L. Moore, H. Kuttner) z r. 1946, Moucha (G. Langelaan) z r. 1957.
U kratičké povídky Naši opeření přátelé (P. MacDonald) z r. 1931 mě napadlo, zda to náhodou nemohla být inspirace pro pozdější Ptáky Daphne du Maurier.