Bábovky

Bábovky
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483717/bmid_babovky-iGj-483717.jpg 4 5730 5730

Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má její sestra tak špatný vztah se svou dcerou? Jak se cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil a kdo je bude muset nakonec vrátit? Nová kniha Radky Třeštíkové čtenářky překvapí upřímnou zpovědí žen, v jejichž vzájemně propletených příbězích nechybí ironie, humor, bolest, nenávist ani láska.... celý text

Olava
17.07.2020 4 z 5

No už jsem se chvílemi bála, že si to budu muset nakreslit, jak je to zamotané :-D ale kniha se četla hezky, taková super oddychovka na léto. O hvězdičku méně, protože jsem očekávala nějaký konec, který se nějak nedostavil.

Zelený.úval
10.07.2020 5 z 5

Trochu mě zklamal závěr. Myslím, že u některých knih se autorce povedly konce lépe. Ale jinak zajímavý nápad na příběh, který se mi četl moc hezky.

Bibionyka
08.07.2020 2 z 5

Na můj vkus příliš roztříštěné, komplikovaně propletené a náročné na paměť.

Elern
06.07.2020 4 z 5

Název knihy vystihuje vše, lépe bych jej nevymyslela.
Dvanáct příběhů dvanácti žen. Životní osudy, které se neplánovaně propojily. Bábovky jsou tak trochu ze života každé ženy. Každá z nás je svým způsobem bábovka, která si nedokáže v životě dupnout a udělat si svůj život tak, jak by chtěla. Navíc, bylo to řečeno i v seriálu Most, každá ženská musí umět upéct bábovku :D
Poznámka: U Třestíkové začínám mít problém se samotnými konci. Vždycky to tak nějak zvláštně utne. Mám ten pocit jenom já?

coolpet.CP
05.07.2020 3 z 5

Celou dobu co jsem knihu četla jsem se snažila se v postavách nějak zorientovat. Nakonec jsem to vzdala. Příjde mi to všechno moc zamotané a hlavně nedořešené. Knihu jsem přečetla, ale vím že už se k ní nevrátím. Jsem zvědavá na film, třeba bude přehlednější.

Ivveta
05.07.2020 4 z 5

Od R.Třeštíkové jsem přečetla zatím všechny knížky, Bábovky jsem si nechala na konec. Jak postavy přibývaly, kreslila jsem si takový "diagram", ať se v ději jednodušeji vyznám, to byl dobrý nápad :) Mě se způsob, jakým píše, líbí, má to spád, děj se zajímavě vyvíjí, nečekané propojení postav překvapí. Sama spisovatelka je mi sympatická, taky mám obličej, který působí naštvaně a namyšleně, i když se tvářím neutrálně a nemůžu za to :)
Jsem zvědavá na film, ale většinou mi přijdou horší než kniha, tak velká očekávání nemám..

Nikusha
27.06.2020 5 z 5

Mně se knížka hodně líbila. Úplně si dokážu představit paní spisovatelku jak si sama musela ten spletenec někde "nakreslit". Takové surové, chvílemi lítostivé, ale i vtipné nahlédnutí do několika životů, které se až absurdně spojují. Jedna věta mě obzvláště pobavila. "Nedávno se postavil před lednici a otráveně se mě zeptal, jestli se bude dneska šu*at anebo nakupovat hovězí zadní..." :D

JáraTym
24.06.2020 2 z 5

Do knížky Bábovky se mi upřímně řečeno nechtělo. Chtěl jsem si jí přečíst jen proto abych mohl porovnávat s filmem. Co se týče autorky, tak ta je mi od začátku nesympatická. Ne zžil jsem se s jejím stylem psaní a ani nemám potřebu číst od ní cokoliv jiného.
Kolem knížky, byla až moc velká propagace, což mi velmi vadilo. Podle mého je na světě hromada lepších a čtivějších knížek, které si zaslouží rozhodně větší propagaci než mají bábovky. První věc kterou jsem si přečetl byl přebal knihy. Všechno co se píše na přebalu knihy je lež. Ať už to co se týká příběhu a nebo to, že si Třeštíková myslí že napsala emotivní, humorné a ironické příběhy. Blbost!
Například, na obálce je téměř doslova napsáno: "Přemýšlely jste co dělá milenka ženatého muže? A je jeho manželka doopravdy tak hrozná jako jí muž milence popisuje?" Samozřejmě, že ta manželka toho nevěrného manžela nebude taková fúrie, jako jí popisuje. Jenže to je jasné už když čtete anotaci. Hrozně prvoplánové, ploché, jednovrství hrdinové...tato kniha si takovou publicitu nezasloužila.
Nápad o propojení dvanácti žen není vysloveně špatný. Problém je už v tom počtu. Chápu že autorka chtěla korespondovat s měsíci v roce atd. ale dvanáct žen, na to aby se nám dobře představily, dokázali vystavět propracovanou dějovou linku je prostě moc. Ve filmu jich je například jen polovina.
Již jsem se dotkl toho že kniha není dobře propracovaná. To je pravda. Neuvěřitelně klišoidní, plochá a v některých pasážích nucená.
Teď ovšem netvrdím že autorka neumí psát. Kniha je řemeslně velmi dobře napsaná, od první stránky vás to chytne, tak že se nemusíte dlouho vtahovat do děje. Já jí osobně přečetl za jeden den, velmi dobře se kniha četla, ale to je asi tak všechno.
Kniha zaznamenala obrovský "Bům" ve světě knih, a každý kdo nečetl Třeštíkovou, jako by nebyl. Já ovšem po přečtení bábovek vůbec nechápu proč?
Hlavní téma knihy je láska. To není špatné téma ale znám určitě tisíc dalších knížek o lásce a jsou daleko lepší. Nehledě na to, že autorka na toto téma neklade dostatečnou váhu a spíš se soustředí na nevěru. Opravdu. Není postavy v této knize, která nikdy nepodvedla svého partnera, a občas je ten věkový rozdíl mezi danými postavami až brutální.
Také tato kniha nabízí několik až skoro nechutných pasáží, kdy se autorka začíná velmi podobat Michalu Vieweghovi. Muž, který má zálibu v krvi a to promítá i do svého milostného života...a hromadu takových kravin vám tahle břečka nabídne.
Tuto knihu vám bohužel doporučit nemůžu a spíš se od ní držte dál. Pokud tedy nejste člověk který knihy nečte a chce jen něco na odreagovaní na dovolenou. A nebo taky si jí přečtěte když jste žena, po čtyřicítce a nemáte na práci nic lepšího.

michaela1992
24.06.2020 3 z 5

Za tu dobu, co jsem s knihami strávila jsem se naučila, že kniha je vlastně otisk nitra autora. Sama autorka na mě působí dost kontroverzním dojmem… a světe div se, u knihy tomu není jinak. Někdy zbytečné kombinace, náhlé usekávání děje, přeskakování po časové i dějové přímce lusknutím prstu. Jak už tady psali další, kniha mi vlastně ke konci přišla víc depresivní, než by snad napsal život sám. Na druhou stranu ale kvituji, že vměstnat 12 ženských postav do jedné knihy a neudělat z toho růžovo-vatový kýč, to je taky dávka umění. Mrzel mě i plytký popis postav, mám ráda, když postavu můžu analyzovat a vidět jí do hlavy, tady to kvůli úsečnému ději možné nebylo.
Nicméně mezi 3 až 4 hvězdičkami jsem se rozhodovala pro pozitivní stránky, jakými byla bezesporu čtivost a spád příběhu, styl mi sedl, prostředí mi přišlo autentické díky volenému jazyku, dále volené motivy jako osudy žen, rodinné a partnerské vztahy, nevěra, mateřská láska a mateřství celkově, generační posun a někdy až propast, motiv sexuality. Vše dobře zapracované do jednoho díla. V neposlední řadě všude obsáhnutý motiv bábovek je skvělý nápad.
U dalších komentářů jsem si všimla komparatistiky s T. Hartlem, za sebe musím říct, že příběhy od něj na mě působily určitě vtipněji a srdečněji.
Nakonec teda hvězdy 3, snad i za ten konec, hodně otevřené závěry u příběhů a některé další nedotažené detaily. Nicméně čtení příjemné, rychlé a oddechové a určitě k zamyšlení.

Majulda8
19.06.2020 5 z 5

Příběhy žen mě velmi nadchly. Resp. kniha az předčila má očekávání. Jediné, co jsem nepochopila, byla ta ztráta peněz od Květy. Možná ale část peněz dala synovi a část peněz měla u sebe. Jinak nechápu, jak ji mohli ty peníze odcizit dvě osoby nezávisle na sobě.

Mikanadeta
17.06.2020 5 z 5

Suoer oddechovka, četlo se samo. Příběhy úžasně propletené, vše do sebe postupně zapadalo. Kniha mě opravdu bavila a v nejbližší době si určitě vyhledám nějakou podobnou.

haannyys
07.06.2020 3 z 5

Po sledování StarDance jsem měla na autorku lehkou averzi, knihu jsem odkládala dlouho. Poměrně mile mě překvapila, protože jsem raději neočekávala nic. Styl psaní je čtivý, ale v půlce jsem si vzpomněla na Cimrmana: 'Jakej Vavroch, prosim vás, vy tam máte figur jak na orloji..'. Ztratit se v množství propletených osudů je víc než snadné. Zároveň mi chyběla mezi ženami ta, která by byla šťastná a spokojená.

AlbionFoxyFox
30.05.2020 5 z 5

Mně tahle knížka prostě bavila, krátké medailonky, ve kterých se překrývala minulost se současností, popletené osudy, chvílemi vtipné, napsané velmi čtivě. Jsem spokojená.

Aranel15
26.05.2020 4 z 5

Kniha nebyla úplně špatná, ale vzhledem k tomu jakou měla reklamu, jsem čekala něco víc. Myslím, že autorka má mnohem lepší knihy než je tato.

pavlina3016
25.05.2020 3 z 5

Příjemná oddechovka.

Netopyr07
22.05.2020 5 z 5

Zajímavé dílko. Vtipně propojené postavy, až se nechce věřit tomu, že by se všichni mohli takhle sejít :-) Ale jak tu bylo psáno, svět je malý. Mezi jednotlivými profily mi chybí žena, která má NORMÁLNÍ HEZKÝ vztah, řádová sestra a lesbička :-)) Jinak tam byly snad všechny typy. Mít za šéfku Renatu muselo být terno... Ti "spratci" byli taky pěkně vykreslení. Možná teď budu více chápat "dnešní mládež". V dřívějších příspěvcích je cosi ve smyslu, že je tu "hodně prostoru na fantazii, jak to s těmi postavami bylo dál"... to tedy je :-)))

marketa4853
21.05.2020 3 z 5

Skvělá kniha, jednohubka. Takových by se měla autorka držet a myslím, že takové její čtenáře baví.

mona.benny
20.05.2020 3 z 5

Za mě? Cetlo se to dobře,za den bylo hotovo.....Prirovnani ....takovy horsi Patrik Hartl. Ten měl aspoň smysl pro humor a dynamičtější příběhy ????

Kubikuli
18.05.2020 4 z 5

Knížka se čte hezky, celkem rychle. Dvanáct propojených osudů mi ani nepřišlo nějak "nemožné", protože svět je prostě malý :) Ale tvrdé utnutí každého příběhu už mi docela vadilo.. Hodně se o životě dvanácti žen dozvíte a ještě o něco víc si musíte domyslet. Na mne až zbytečně velký prostor pro fantazii.

EmillyT
16.05.2020 2 z 5

Ač se kniha nečetla úplně špatně, po pár kapitolách se z příběhu stává test paměti, protože je tu tolik postav a člověk se v nich občas ztrácí. Příběh každé z žen jsou pouze kratičké povídky, které jsou takovým náhledem do jejich života, bez jakéhokoli ukončení. Jednotlivým příběhům chybí hlubší propracovaní.