Barva kouzel

Barva kouzel
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285789/bmid_barva-kouzel-Ke4-285789.jpg 4 3577 3577

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

The Colour of Magic, 1983

Safrika
17.11.2015 4 z 5

Zábavné, pohodové, prostě dobré. Rozhodně budu pokračovat dalšími díly :).

Silber
16.11.2015 4 z 5

(8/10) Nevím proč, ale i když jsem okolo Zeměplochy chodil pravidelně v knihovně, nikdy mě nenapadlo si jí půjčit. Až s postupem času, kdy jsem zjistil, jak je tahle série oblíbená a po zhlédnutí Barvy kouzel a Zaslané pošty jsem si řekl, že bych to teda už vážně mohl zkusit... a jak mé první střetnutí se Zeměplochou dopadlo?

Styl vyprávění mi chvílemi přišel trochu chaotický a taky nemůžu říct, že by se ze mě najednou stal fanatický fanoušek, který si předsevzal, že zbytek série dočte za měsíc. K tomu, abych propadl bezmeznému nadšení, tomu přeci jen ještě něco chybělo.

Čím si mě ale Zeměplocha získala a přesvědčila mě, že v jejím čtením stojí za to pokračovat, je svérázný humor, který mi nejednou vykouzlil úsměv na tváři. Na něm kniha v podstatě stojí (a také nejspíš padá, pokud vám tento styl humoru nesedí). Právě tahle dávka správné ztřeštěnosti a lehké absurdity mě vážně bavila a vidím v ní potencionál, který by ze mě toho nadšeného fanouška mohl do budoucna udělat.

- „Zabloudili jsme do místa s vysokým magickým nábojem. Neptej se mě jak vysokým. Kdysi dávno tady muselo být uměle stvořeno neobyčejně mocné magické pole a to, co cítíme, jsou následné jevy.“
- „Přesně,“ pochválil ho kolemjdoucí keř.

P.S. Moje reakce po dočtení byla přesně taková: "To má být jako konec?" Abych to vysvětlil, konec není nijak špatný, ale... není to ani tak moc "konec" jako spíš "pokračování příště". Což vlastně ničemu nevadí, protože tím spíš mám chuť na další díl.

(22. 11. 2013)

EvaTurner
06.11.2015

dobré humorné čtení, prostě Zeměplocha

combatgirl
19.10.2015 5 z 5

První knížka od T.Pratchetta se mi četla velmi pohodově.Ze začátku jsem měla trochu zmatek,protoze je kniha hodně,, fantasy,,
ale celkový dojem s knihy byl vyborný.Kniha je velice nadčasová a hodně se těším na další pokračování čaroděje Mrakoplaše.

Safienka
15.10.2015 3 z 5

Moje první kniha od Terryho Pratchetta. Z části pro mě byla náročná a z části jsem ji hltala a mohla se nasmát u různých scén. Pro mě až moc nových věcí, míst, jmen, popisů...dost jsem se ztrácela a ten hlavní příběh si nějakou dobu hledala. V průběhu byly nudnější pasáže, ale jinak jsem našla spoustu míst, které mě opravdu pobavily. I když to nebude hned, tak jsem zvědavá na další díly :-)

serpent6
11.10.2015 4 z 5

Nejneuvěřitelnější a nejvtipnější "fantasy", které jsem kdy četl. Nepamatuji si, kdy naposled mi něco tolik rozvířilo moji představivost (všemožnými podivuhodnými směry). Obzvlášť pak moje nejoblíbenější postava, Zavazadlo. Kantůrkův překlad je naprosto nedostižný, ale přesto mě to více bavilo v originále, i když je Pratchettova angličtina místy dost náročná. Ale člověk si zvykne.

Liana
19.09.2015 4 z 5

Uz dlho som sa chystala precitat si slavneho Pratchetta a tak som sa pustila do toho pekne po poriadku od prve kihy. A nesklamalo ma to. Styl humoru ako aj celkovo mi to uplne sadlo. Tak dajako som si to aj predstavovala. Ale jednu hviezdicku musim dat dolu, lebo mi tam predsa len nieco trochu vadilo a chybalo. Chybala mi ta dajaka pointa. Teda na zaciatku to bolo OK, ale potom od tej casti ako opustili mesto, mi akosi chybalo kam vlaste smeruju a za akym cielom. Akosi isli z akcie do akcie a zmiesta A do miesta B a potom do miesta C, ale tak dajak bezcielne. Ale to len taka mala vytka, inak sa mi to pacilo a tesim sa a dalsie casti.

MacrouZ
20.08.2015 4 z 5

Velice poutavé, magické, nápadité, vtipné, absurdně skvělé, prostě výborné. I přesto že jsem si Mrakoplaše oblíbil až na konci knížky, to byl velice pěkný oddechový zážitek. Těším se na další díly...

BlackBlade
13.08.2015 4 z 5

První díl úžasné ságy o světě zvaném Zeměplocha, kde se ve vtipné a v rozumně sarkastické formě odráží problémy současnosti. Terry Pratchett, budiž mu země(plocha) lehká, stvořil špičkové dílo, ale věřím, že ne všem musí jeho humor a styl sedět. Jako fanoušek fantasy se ale raději začtu do knih od Davida Gemmella nebo za mě nepřekonatelného R. E. Feista

magnolia
10.08.2015 5 z 5

Tak další Pratchett, další smršť fantazie a dobrodružství. Přišla mi vhod mezi ostatní dovolenkovou četbou. Některé věty jsem si četla několikrát, fantazie běžela na plné obrátky a opět jsem užasla nad tolika nápady, přesně dávkovaným humorem i krásnými dobrodružnými situacemi. Mrakoplaš je jednou z nejoblíbenějších literárních postav, to je jisté. (A Zavazadlo miluji pro jeho věrnost:)

Lenny33
10.08.2015 4 z 5

Zvláštní kniha plná neuvěřitelné fantazie. Občas až moc nevěřícné - pasáž "v letadle" jsem jaksi nepochopila. :D Ale velmi krásně napsáno a úžasně vymyšleno.
Rozhodně si přečtu další knihy od Pratchetta. Hodnotím 4,5*.

lucie0951
03.08.2015 3 z 5

Svěží jako prvojarní tráva na pláních Zeměplochy.Velmi slibný začátek. Přesto se mi více líbí Pratchettova pozdější tvorba. Ale co, každý byl někdy mladý, tedy až na Smrtě.

kamibe
18.07.2015 3 z 5

Četla jsem na doporučení. Po mnoho let jsem slyšela, jaká že je to je bezva četba, tahle Zeměplocha. No, možná už mám svůj "scifi rybník už vypit", anebo snad jiná z této série bude pro mne vhodnější? Přes tohle všechno jsem však ráda, že jsem knížku přečetla. Našla jsem si v ní také ledacos příjemného přímo pro sebe.
* Například jsem zjistila, že je to první kniha, při jejímž čtení mi nevadilo, že nerozumím spoustě pro mne neznámých slov, dokonce ani těch, o kterých jsem tušila, že si je autor možná jen vymyslel.
* Dále jsem si během čtení uvědomovala, že zde nacházím jen velmi málo překlepů a všimla jsem si jen jedné pravopisné chyby. To považuji v dnešní době za úctyhodný výkon.
* Líbilo se mi setkání dvou kultur. Jaká paralela platná téměř pro každou dobu! Natěšenou naivitu turisty a jeho pozitivismus nezlomí žádné, dokonce ani pro domácí evidentně životně nebezpečné zážitky.
* Nejkrásnější magie je pro mne ta s drakem, který se zhmotnil z Dvoukvítkovy představy. To je totiž magie všech našich životů - máme to, na co myslíme nejen hlavou, ale i celým srdcem.
* Při čtení o rozpadlém goblénu mě napadalo, že některé krásy tu jsou opravdu jen proto, abychom se na ně dívali. Když je však chceme uchopit (jakkoli pojmout, v podstatě vlastně pochopit rozumem), zmizí.
* Oceňuji také lehký, osvěživý styl, vtipná pojmenování, zajímavě poskládané věty a také autorova trefná, skoro veselá přirovnání, jako např. na s. 135: Poškrabal se na bradě se zvukem, který připomínal pohyb dikobraza v suchém rákosí.
Takže nakonec jsem si četbu přeci jen velmi užila. Děkuji.
Nakonec mne napadá otázka: Jsme ve svých životech svými vlastními nedobrovolnými hrdiny?

Taji
12.07.2015 5 z 5

Zajímavý svět, inteligentně a vtipně napsáno, prostě bomba , první díl určitě nezklamal.

Jasmina@
23.06.2015 5 z 5

Vracím se k ní i přesto, že už jsem ji četla několikrát :-) opravdu skvělá knížka, která pobaví ;-) palec nahoru!

Terkule
14.06.2015 5 z 5

Barvitá kniha plná skvělého humoru, vrátila jsem se k ní po dlouhé době a přečetla ji jedním dechem. Takové postavy a příběhy jako na Zeměploše zkrátka nikde jinde nenajdete.

LuciusWlk
30.05.2015 4 z 5

Po dlouhých odkladech a tak trochu strachu z rozsáhlosti Pratchettovského díla, vše nakonec dospělo do bodu rozhodnutí, a tak jsem začal. Nemůžu říci, že bych tak úplně skočil do vody neprobádané. Ono to asi ani není možné. Nicméně, začínám pěkně popořadě, první knihou.
S Pratchettovským humorem jsem se již několikrát setkal, přesto mě jeho humor nepřestává udivovat a bavit. Příjemné vtažení do Zeměplošského světa, zábavně vystavený příběh, postavy geniální. A to mě prý to pravé Pratchettovské teprve čeká. Nuže, uvidíme.

Doli
26.05.2015 5 z 5

Po hodně dlouhé době moje první Zeměplocha. A nejsem vůbec zklamaný, ba naopak jsem tak šťasten, že pokračuji číst dál. Chci se o Zeměploše dozvědět víc. Potřebuji další střeštěné postavy a jejich příběhy. Objevil jsem úplně novou drogu. Samozřejmě si někteří můžete myslet, že jsem blázen, protože tak skvělý to zase není, obzvlášť třeba tento díl, ale upřímně potkat Dvoukvítka tak utíkám, co mi nohy stačí.

Widow Embalmer
21.05.2015 4 z 5

Barva kouzel je kouzelně vybarvený svět plný neuvěřitelně košaté fantazie. Je to úžasný rozjezd na horské dráze, kde autor každým dalším dílem překonává sám sebe.

Hanz97
17.05.2015 3 z 5

Kniha rozhodně není špatná, nicméně se jedná pouze o slabý odvar toho, co série Zeměplocha přinese v dalších dílech. Jako rozjezd legendární série kniha rozhodně nezklame, ale čtenáře, který má pár "novějších" dílů za sebou do vesmíru neodpálí. Je trochu jiná, je prostě TA první.