Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky
Ladislav Pecháček
Básníci mívají obtížné začátky i konce. Zato mezidobí je radostné a plodné… O pravdivosti těchto vět vás přesvědčí prvotina doktora Ladislava Pecháčka, jež se stala předlohou filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Neotřelý pohled na svět očima studenta posledního ročníku gymnázia na malém městě, který je jen o něco chytřejší a hlavně upřímnější než jeho vrstevníci, odstartoval cyklus „básnických“ komedií se Štěpánem Šafránkem v hlavní roli. Štěpán píše básničky a jeho kamarád a spolužák Kendy je zhudebňuje. Ředitelce gymnázia, kde oba studují, se však „básníkova tvorba“ zdá nemravná. Na její popud se chlapci rozhodnou „udělat něco pořádného“ a začnou sepisovat experimentální divadelní hru. Jejich volba padne na Jiráskovu Lucernu, kterou mladí nadšenci radikálně změní. Svým zaujetím pro vlastní a netradiční pojetí klasického divadelního textu nadchnou nejen spolužáky, ale i řadu dalších ochotníků z řad dospělých. Vedle přípravy divadelní hry, která přináší celou řadu neskonale humorných situací, sledujeme i vývoj citového vztahu dospívajícího Štěpána k „Borůvce“. K dívce, jež se nakonec stala příčinou toho, proč česká a možná i světová literatura přišla o jednoho nadějného básníka… Autorův první román Amatéři (1980) zachycuje jeho vlastní zážitky a zkušenosti z padesátých let, avšak pro scénář k filmu (Jak svět přichází o básníky) příběh posunul do současnosti.... celý text
Přidat komentář
Nevím, jestli je to tím, že mám nakoukaný film anebo tím, že jsem "mladší ročník" a tak nedokážu pochopit všechny narážky a parodie, ale mě se kniha moc nelíbila.
Asi zůstanu u filmů a knižního Štěpánka nechám spát.
knihu, ktorá vznikla oveľa skôr než film, som našiel v sklade v predajni Česká kniha v Bratislave na jeseň 1982. bolo ich tam možno 40, stála 10 Kčs a po prečítaní som ju doslova vnútil každému kamarátovi, ktorý prišiel do kníhkupectva. keby som ju nepredal, bola by skončila v zbere, zošrotovaná, lebo z pohľadu vtedajších kulturistov nezaujímavá... samozrejme, zabával som sa na nej od prvej po poslednú stránku.
žiaľ, môj exemplár sa stratil. niekto mi ho ukradol. a tak rád by som mal túto knihu v knižnici. lebo je to originál príbehu, z ktorého sa stal najdlhší filmový seriál v Čechách a hovorí vlastne o mojej generácii.
perfektné a nadčasové dielko, ale takých je v českej literatúre viac, stačí, keď spomeniem iba Saturnina alebo Rozmarné léto...
Hezky napsáno.Kniha mě zaujala natolik,že nevím,co bylo lepší (kniha nebo film?).Nakonec si myslím,že to bylo na stejné úrovni,možná je kniha o malinký chloupek lepší.
Úžasná knížka, vůbec jsem nečekala, že z ní budu stejně nadšená, jako z filmu... A ono jo :-)
"Přepište to s těmi přívlastky, Borůvko:-)" Bezstarostný, vtipný, nápaditý pohled na svět prostřednictvím dvou středoškolských rebelů. Na rozdíl od filmového zpracování v knize nacvičují Jiráskovu Lucernu. Ve filmu tvůrci změnili hru za Tylovu Lesní pannu, protože Lucernu nacvičovali v souběžně natáčeném filmu Blázni, vodníci a podvodníci.
Autorovy další knížky
2009 | Dobří holubi se vracejí |
1980 | Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky |
1988 | Vážení přátelé, ano |
2004 | Jak básníci přicházejí o iluze |
2004 | Jak básníci neztrácejí naději |
Tuto knihu mám doma koupenou jako audio 2CD z roku 2010. Stopáž cca 2x 50 minut. Je tedy logické, že se musí jednat o nějakou zkrácenou verzi, ale je to fajn poslech. Štěpán a Kendy mají své hlasy a Borůvku zde hraje Plodková. Je to takový jiný poslech ve třech hercích, ale určitě stojí za poslech :) A protože je to knihu původní, před filmem, tak jsou tu drobné odlišnosti (hraje se třeba Lucerna od Jiráska a ne Lesní panna od Tyla). Kdo si vzpomene, jaké je celé jméno Kendyho? Jméno a příjmení? Kendy je přezdívka ;)