Bez šance

Bez šance
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1990 1990

Bez šance / Unwind série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind, 2007

Torino
11.05.2018 4 z 5

Tato kniha byla velmi zajímavá. Nejspíš to bude moje první kniha ze sfi-ci žánru a začala jsem dobrou volbou.
Co upoutá asi každého je hlavně ten námět a otázky, které v nás vyvolává. Otázky, které si klademe celou dobu při čtení a na konci, když už bychom mohli mít odpověď, si některé otázky začneme vzhledem k jedné scéně pokládat častěji a znovu a možná trochu modifikovaně. Máme duši? Kam duše zmizí? Kdy zmizí? Je správné někoho zabít? Je správné někoho zabít, když on chce zabít mě? Kdy už mluvíme o zabití? Je správný potrat? Měl by být život chráněn od chvíle početí? Nebo od chvíle narození? A jak dlouho by měl být život chráněn? Kdo může o našem životě rozhodovat? Je správné obětovat někoho za život jiných? Kdyby lidé měli možnost zbavit se svých dětí v téměř dospělém věku, jak rychle by se ve společnosti ustálila myšlenka, že je to v pořádku? Že se za to nemusí cítit odpovědní? Je možný, aby rodič byl ke svému dítěti až tak bezohledný, když mu to systém dovolí? Vyvolává to prostě tolik otázek, že člověk si tuto knihu musí sám přečíst a pak si na ně sám odpovědět.
Co se děje týče, občas bych ocenila trochu hlubší informace a větší rozepsání. Jediný příběh, který mě nevzal za srdce, byl příběh CiFiho, ale chápu jeho účel v knize.

KnihoMorka
05.05.2018 5 z 5

Prahnu po dalších dílech

Verča707
26.04.2018 4 z 5

Velmi pekna, zaujala. Jen je skoda , ze dalsi dily uz nejsou prelozene do cestiny

Nikcasmej
25.04.2018 5 z 5

Nádherná, dobře promyšlená kniha mě opravdu dostala. Rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla! :) Všem doporučuji :)

Marekh
10.04.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a knihu určitě doporučuji, kdo má rád sci-fi. Originální námět knihy, kniha se četla dobře. Po celou dobu čtení jsem byl udržován ve stálém napětí. U jedné epizody mne hodně mrazilo. V knize nalezneme také zamyšlení o životě a o duši, které si kladou "rozpojenci".

Citáty z knihy, které mne oslovily:

V životě, který je tak plný pravidel a regulí, je snadné zapomenout, že jsme lidé. Ví - vidí - jak často soucit ustupuje osobnímu prospěchu.

Jednou z věcí, které se naučíš, když budeš žít tak dlouho jako já, je ta, že lidé nejsou skrznaskrz dobří a nejsou skrznaskrz špatní. Celý život se noříme do tmy a zase z ní vycházíme ven. Momentálně mám radost, že jsem na světle.

Magdyla.8
26.03.2018 5 z 5

Výborná scifi. Ani chvíli jsem se nenudila, bála jsem se s hlavními hrdiny o jejich život a chápala jsem jejich rozhodnutí. Konec byl více než překvapivý. Těším se na další díly od autora.

SimonaP
23.03.2018 4 z 5

Knížka, i když spíš spadá do kategorie pro mládež, se mi líbila moc. Napínavá, drsná, zvláštní, zajímavá.

Endy17
12.03.2018 4 z 5

Trochu drsná, neotřelá a rozhodně zajímavá kniha, která donutí čtenáře k zamyšlení.

Bee.M
07.03.2018 5 z 5

Nemám slov. Příběh mě naprosto uchvátil, vyděsil a hlavně strhnul už od začátku. Je to přeně ta kniha, kdy si říkáte: „Co? “, „Cože? “, „Co ještě se může stát? “. Ani v jedné části jsem neměla pocit, že příběh stagnuje, nebo že bych se nudila. Myslím, že si v knize každý najde to svoje a rozhodně nenechá vaší hlavu čistou. Existuje duše? Co je vlastně vědomí? Co je přes čáru, když jste v ohrožení života? Jak velkou cenu jeden život má? Pokud stejně jako já nejste fanda sci-fi vůbec se nebojte. Tahle kniha má všechno. Drama. Filozofii. Sci-fi. Romantiku. Humor. Válku.

kacenka_m
06.03.2018 4 z 5

Nečekala jsem, jak moc mě pohltí tato kniha. Říkala jsem si, že mě něco takovýho bavit nikdy nebude. Ale bylo to všechno moc hezky vymyšlené a bavilo mě to. Samozřejmě mě nějaké části nebavily, ale to je u každé knihy. Vše bylo krásně vymyšlené a vše do sebe zapadalo. Děj se netáhl, pořád se něco dělo. Autor nezdržoval děj. Byla jsem ráda, že to není jen sci-fi, ale i ta romantika, kterou hledám v každé knize. Ostatně to končilo tak, jak jsem si myslela, že to skončí, až na nějaké drobnosti.

Život-s-Kačí
17.02.2018 5 z 5

Po celkem dlouhé době výborná kniha, ke které nemám žádnou výtku. Příběh byl originální a i k zamyšlení. Moc jsem si čtení užila.

Maxicek0022
01.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Dlouho jsem měla problém se čtením...dělalo mi problémy se začíst a hrozně mě to mrzelo. Ale tahle kniha mě vrátila. Pro mě je senzační. Moje mysl si ani jednou neodpočinula. Pořád je na, co se ptát. Při tom, když čtete, jak se zachází s dětskými životy mi bylo hodně smutno. Je to velký nápor na city. Celá kniha je úžasná, čtivá a právem si zaslouží to nejlepší hodnocení...alespoň z mé ruky.

Ajinka126
25.01.2018 4 z 5

Sci-fi žánr s sebou přináší vždy tolik vhledu do současné spolešnosti. Nastavuje nám zrcadlo a pokládá nám otázky. Téma se mi velmi líbilo. Při čtení mě to často přenášelo k 451 Fahrenheita a k Náhradníkům. Jen to samotné čtení pro mě nebylo lehké. Neuměla jsem se začíst. Přiběh byl velmi chladný, necítila jsem spojení s hlavními postavami. Trochu mi i vadil ten chaos ve vyprávění. To je škoda. Tohle mohlo přinést silnější čtenářský zážitek. Konec byl ukvapený, ale na druhou stranu uvěřitelný, protože to skončilo jako "naděje" na revoluci, která nepřijde přes noc. Líbil se mi fakt, že mi to předložilo skutečnost, že děti se rodí do režimu, který jsme jim vytvořili. Jsou bez možnosti volby, a tak mě ta anarchie a touha to změnit připadala na uvěřitelnosti.

elusi
24.01.2018 4 z 5

Pre mňa prekvapenie - pozitívne.

Safira55
07.01.2018 5 z 5

Moc pěkně napsáno a kniha mě vtáhla do děje

kdu
02.01.2018 5 z 5

Tak tahle kniha mě fakt pohltila. Po dlouhé době jsem se těšila na každou chvilku, kterou si na čtení najdu. Neotřelý nápad, čtivé zpracování, různorodé postavy. Autor vytvořil zajímavý svět, který na poměrně malém množství stránek dokázal vysvětlit (žádné hluché pasáže nebo přehnaně dlouhé nudné popisy).
Doufám, že brzy budou přeloženy další díly série!

ondras666
27.12.2017 5 z 5

Velice poutavý příběh s nevšední zápletkou. Jak snadné je se zbavit dítěte, které je problémové...
Kniha mě strhla hned od začátku a nemohl se dočkat jak to vlastně dopadne. Samotné rozpojení popsané v jedné kapitole bylo hodně zajímavé, ale možná jsem čekal, že to bude trochu víc popsáno podrobněji (ale je to zase kniha pro mládež, tudíž popis dostačující).
Doufám, že se s hlavními hrdiny ještě potkám v pokračování.

Tánička11
28.11.2017 5 z 5

Je strašně iracionální jak tento autor mohl tak dlouho zůstat ve svém utajeném úkrytu. Vytvořil nám takový svět kde jsem pochopila co znamená slovo VOLBA. Dřív to bylo pouhé slovo, které mi ani docela nedávalo na významu, vždyť všichni máme právo volby, máme právo se rozhodovat, máme právo říct NE! Všichni kdo knihu dočtou nejen tohle pochopí, ale i to proč by, jsme si měli vážit našeho života. Protože za pár let „život“ bude byznys jak každý jiný … Protože v tomhle světě právo volby mají jen lidé od 1-12 a 18- a víc. Ale právo volby by měl by mít každý, bez rozdílu. Možná že mě kniha ze začátku nebavila, možná, že z prve byla nudná, ale pak pochopíte, že v sobě skrývá nějaký poslání, nějakou pravdu… Jak je možné jen tak poslat svoje dítě na rozpojení, jak se tohohle může někdo dopustit, vždyť je to vražda.

Kniha je úžasná a překvapila mě natolik, že nemám slov, nevím co dřív bych měla říct. Čapání, tleskači, rozpojování, volba,… všechno se to ve mně přehrnuje a já nevím. Je jediné co vám musím, nebo spíž můžu říct je to dokonalé dílo.

Danulia
27.11.2017 5 z 5

Velice hluboký příběh,který mě zasáhl jako matku i jako člověka...Máme právo rozhodovat o životě člověka ,i když(nebo právě proto), je to naše dítě?
Četla jsem hodně knih,ale jen některé ve mě zanechali trvalou stopu.Tahle k nim zaručeně patří.Co dodat?Přečtěte si...!?!

anibeni
25.11.2017 3 z 5

Dle anotace jsem si představovala skvělý dystopický příběh, ale po přečtení jsem byla tak trochu zklamaná... Možná to bylo tím, že dystopií jsem přečetla již dost a některé byly opravdu výborné, možná to bylo tím, že zajímavý námět nebyl podle mě úplně dobře zpracován... nevím, ale má-li toto být první díl nějaké série, vím jistě, že po druhém díle již nešáhnu..