Bez šance

Bez šance
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1990 1990

Bez šance / Unwind série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind, 2007

Fazolka2017
13.08.2017 4 z 5

Originální, znepokojivá, šokující. Při čtení pasáže popisující samotný proces rozpojování mi běhal mráz po zádech. Člověka kniha nutí zamýšlet se nad otázkami, které ho nikdy před tím nenapadly ( problematika duše, absolutní transplantace,...). Jsem ráda, že jsem měla možnost si tuto knihu přečíst.

Briv
13.08.2017 5 z 5

Knihy jsem si po vydání všimla v knihkupectví, protože mě zaujal její obal. Konečně se ke mě dostala a i když nejsem cílovou skupinou, tak mě mile překvapila.
Je sice vidět, že spisovatel ještě nemá vypsanou ruku, ale při čtení mi to nevadilo.
Téma je dost znepokojující. Bavilo mě sledovat příběh třech hlavních postav, ač mi připadaly na svůj věk příliš vyspělé. Uznávám, že závěr, i když není vyloženě drastický, tak má sílu.
Myslím si, že se dané téma dalo uchopit i lépe a více jej do hloubky propracovat, ale na druhou stranu knížka nabízí spoustu podnětů k zamyšlení, což je dobře.

Edona
07.08.2017 4 z 5

Ačkoliv pan spisovatel není moc poutavý vypravěč a kniha má místy hluchá místa, tak se jedná o velice poutavý román. Dává nám mnoho otázek na zamyšlení, lehce připomíná knihu 1984 (taky by určitě byla komunisty zakázaná), napsanou však pro YA čtenáře. Určitě doporučuji, kniha mě pohltila.

"Orgány třináctileté Angličanky pomohly zachránit osm lidí" - tento titulek na Novinkách.cz mě zaskočil.. okamžitě mi na mysl přišli rozpojení.. kdo ví?

Maanna
03.08.2017 5 z 5

Nápad se společností, která řeší potraty až zpětně, mě velmi zaujal a líbilo se mi i jeho logické odůvodnění. Některé zápletky sice byly hůře uvěřitelné, ale celkově mě kniha zaujala a jako čtení na dovolenou byla fajn. jen na rozdíl od mnohých zde bych byla celkem ráda, kdyby už žádné pokračování nebylo...

lenka1872
01.08.2017 5 z 5

výborná kniha,doufám,že u nás budou vydané i další díly...

maja8148
29.07.2017 5 z 5

Konec hodně dobrý (nevíte někdo kdy vyjde dvojka?) Ale ta část z demontážní místnosti... No TYVOLE! Brutální. Vřele doporučuji.

Jane100
22.07.2017 5 z 5

Příběh zajímavý, neotřelý a PERFEKTNÍ konec.

Pavlaj
17.07.2017 5 z 5

Fascinující a temná dystopie - anotace přesně sedí, pro mě obrovské a nečekané překvapení. Při pár scénách mi naskočila husí kůže. Motivace postav i vývoj příběhu krásně propracované a logicky propojené. Bomba.

NikkiJ
15.07.2017 5 z 5

Něco tak skvělého jsem dlouho nečetla. Styl jakým je napsaná se mi líbí, jsem přívrženec psaní kapitol z pohledů různých postav. Téma je výborně vymyšlené, tak akorát temné a smutné. Popis rozpojení byl ... znepokojivý. Musela jsem se o ni podělit a rozpůjčovala jsem ji všem, kdo měl zájem. Všichni si ji vychvalovali za což jsem byla opravdu ráda. Jestli nakladatelství nevydá další díl tak vyvolám vzpouru!

Barbarka_CZ
10.07.2017 3 z 5

Do téhle dystopie se mi dlouho nechtělo. Kdysi jsem četla ukázku a zrovna dvakrát mi neseděly neustálé změny vyprávění z různých úhlů, různými postavami. Nicméně asi i díky tomu, že je kniha rozdělena na opravdu krátké kapitoly, u kterých dochází ke střídání "vypravěče", zase tolik to v konečném důsledku nevadí.

Samotná hlavní myšlenka příběhu je docela drsná - rozpojování dětí, které natolik vytočily své vlastní rodiče (příp. nebyly "dost dobré" pro pěstouny), až je tito poslali na smrt. Nebo vlastně ne na smrt, ale na jinou formu existence - po částech v tělech jiných lidí.

Kniha je poměrně dlouhou dobu čtivě napsaným, ale poměrně obyčejným příběhem několika dětí, které se svému osudu vzepřely a snaží se ukrýt před systémem a následným rozpojením.

To hlavní, gró celého příběhu přichází až v závěru, kdy se hlavní hrdinové ocitnou ve sklizňovém táboře a čekají na den, který pro ně bude znamenat konec starého života a začátek něčeho nového. Popis průběhu rozpojení jedné z vedlejších postav je jen pro silné nátury. Sice se tam neobjevuje žádná krev ani nic podobně drastického, ale síla to tedy je. Pro čtenáře s bujnou představivostí určitě.

Kniha rozhodně slouží k zamyšlení. Přestože z cca 80 procent jde o příběh několika jednotlivců, kteří se toulají světem a ukrývají se před nezleťáky (něco jako policie), ukrývá v sobě i hluboké poselství. Skutečně existuje lidská duše, která nikdy neumírá? Co je to za rodiče, že jsou schopní poslat své vlastní dítě na smrt? A kam až je možné posunout zákony, aniž by se lidé vzpírali?

Dávám tři hvězdy, ve skutečnosti tři a půl. Je to čtivé, ale myslím, že se toto téma dalo uchopit lépe.

Katherine271
09.07.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale konec byl takový neukončený, a jakoby čekal na další díl.

Andy0892
24.06.2017 5 z 5

Myslím, že v tomhle případě se zdržím slov a nechám promluvit pět hvězd.

Báječně napsaná kniha, s úžasnými myšlenkami. Mrzí mě, že jsem čekala tak dlouho, než jsem si ji přečetla. A vůbec by mi nevadilo, kdyby neměla pokračování.

misssicccka
19.06.2017 4 z 5

Kdyz se mi loni dostal propagacni material s ukazkou knihy, vedela jsem hned, ze to chci cist, i kdyz to neni muj salek kavy. A jsem mile prekvapena az nadsena. Mnoho silnych emoci, mnoho silnych okamziku, desive neskutecnosti, ktere by se mohly stat skutecnymi, protoze, co my vime, jaka je nase budoucnost. Ovsem a bohuzel se nedostavilo to mrazeni, ktere prichazi po stretu se svedectvim skutecnych udalosti z nasi historie, protoze "tohle preci ne". Vyjma nekolika scen, zejmena te demontaze, ta tedy je napsana silne, i kdyz netrva tak dlouho, zadne sceny netrvaji v knize nikdy prehnane dlouho, ma to spad. Vazim si napadu, zpracovani, propracovani, stylu a prekladu a urcite doporucuji. Nebranim se pokracovani, pokud je na ceste.

martina2704
08.06.2017 4 z 5

První půlka dobrá, ta druhá na můj vkus byla taková překombinovaná. Příběh má ale nápad a spád, dobře se čte. Koukala jsem, že v angličtině je už i pokračování, takže doufám, že se objeví i u nás.

Any27
30.05.2017 4 z 5

Woho! Když jsem na tuto knížku random narazila v knihovně...čekala jsem něco, ale rozhodně ne TOTO!! Byl to silný příběh! A sakra originální! Jakoby tato kniha poukazovala na dnešní společnost-jen svým vlastním způsobem.

Anyv
27.05.2017 3 z 5

Knihu hodnotím jako čtivou, ale postrádala jsem emoce, které ve mě většinou příběhy vyvolávají a nějaké ty pocity a dojmy, co vám v hlavě zůstanou, když dočtete poslední stránku. Hlavní hrdinové jsou sice děti, ale myslím, že vás překvapí svým chováním a mnohdy jsou lepší než ti dospělí, kteří se jich chtějí zbavit, protože jsou pro společnost zbyteční.

LynnWeiLi
25.05.2017 5 z 5

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha psaná. Děj se rychle posouvá kupředu, nezdržuje se zbytečnými popisy, přesto dává dostatek prostoru k tomu, abychom si k postavám vytvořili nějakou citovou vazbu, a já si oblíbila všechny, i Rolanda. Jediným záporákem je vlastně systém.
Ačkoli je to podle popisu první díl, řekla bych, že ukončení má - sice je to částečně otevřený konec, ale za mě dostačující.

-Annett-
24.05.2017 4 z 5

Tato kniha je pro hodnocení velice zvláštní. Jedná se o naprosto originální a neskutečně čtivou knihu s mrazivým námětem. Opravdu, knihu jsem přečetla za necelý den, ale po dočtení se nedostavil "wau efekt". Nemohla jsem si pomoci, ale přišlo mi, že mo tam něco chybí. Myslím, že nápad skvělý, ale chtělo by to lépe propracovat.

NicaCola
19.05.2017 4 z 5

Na to, abych dala pět hvězdiček, knížce něco málo chybělo. Ale každopádně super nápad! Hned jsem si oblíbila hlavní postavy a prožívala jsem vše s nimi. Za mě palec nahoru! :)

helena8550
02.05.2017 4 z 5

Knihu jsem přečetla za víkend. Mám ráda střídání vyprávění příběhu z pohledu různých postav. Četlo se velmi dobře, děj ubíhal. Kniha mi připomněla Dárce (L. Lowry). Ne příběhem. Ne stylem. Ale jak vás donutí přemýšlet, zamýšlet se nad životem a dnešním světem. Ne po skončení, ale při čtení. Ale právě kvůli srovnání s Dárcem nemůžu dát 5 hvězd. Tady něco chybělo. Hlavně mi nesedl asi ten konec. Není tam žádný závěr, ale zároveň ani takový ten otevřený konec. Asi si nechává otevřené dveře k dalšímu dílu. Šanci mu určitě dám, ale osobně se trošku bojím, že téma je vyčerpané a už půjde jen o "útěkovou" a "bojovnou" dobrodružnou knihu pro náctileté. Uvidíme.