Boh múch

Boh múch
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316935/mid_boh-much-esN-316935.jpg 4 2901 2901

Príbeh chlapcov z britskej internátnej školy, ktorí sa ocitnú na opustenom ostrove. Hra na Robinsonov sa však zmení v boj všetkých proti všetkým, v ktorom je hlavnou prednosťou sila, autorita a schopnosť šířiť strach. Kniha sa obracia k stále aktuálnej otázke: je civilizácia v našom chovaní opravdu tak silno zakorenená.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Lord of the Flies, 1954

Lenourt
23.01.2015 4 z 5

Hodně silné čtivo!

Ricmont
17.01.2015 5 z 5

Reality-show, seriály i filmy se inspirovaly právě u Pána much.
Když psal pan Golding tuto knihu neměl určitě ani ponětí že příběh skupiny chlapců změní televizní svět od základu. Důležitou součástí knihy jsou postavy ano Golding mohl klidně použít i dospělé lidí a příběh by fungoval stejně ale chyběla by mu tak dětská naivita a nevinnost.
Kniha nám ukažuje že i ty nejpevnější základy civilizace nejsou neostřesitelné a můžou se lehce změnit v prach.

Karcoolka2210
14.01.2015 4 z 5

No naozaj hororový príbeh. Teda, čo sa týka neľudskosti mladých chlapcov. Príbeh sa začal celkom nevinne, no postupne sa z detí stávali doslova surovci. Ako som čítala príbeh ďalej po Simonovom osude, jednoducho som nechápala, čo sa porobilo s Jackom, Rogerom a ostatnými chlapcami v ich partii. Zvláštna kniha. AJ

Žbětule
28.12.2014 5 z 5

Z téhle knížky mě bude mrazit ještě hodně dlouho.

bondula
23.12.2014 5 z 5

Čo povedať k Pánovi múch? Je to klasika... pre veľkých aj malých. Zo začiatku pripomína Verneho Dva roky prázdnin, neskôr je to ale psycho na spôsob moderných reality show. Alebo naopak? Moderné reality show sa inšpirujú u Goldinga?

jorgesob
16.12.2014 5 z 5

když tak občas přepnu telku a vidím v ní všechny ty reality nesmysly kdo přežije někde řikám si kde vzali inspiraci, přečtu si pána much a je mi jasný odkud je inspirace, nicméně telka je shit a tahle knížka po právu kult. o ztroskotání na ostrově a robinsonádě si vždycky rád něco přečtu. tady se pěkně ukazuje když lidi necháte bez všeho někde, tak pěkně vidíme jak je civilizovanost fuč. prostě skvělé

Looka2
02.12.2014 5 z 5

100% Jedním slovem - výjmečné. Naprosto aktuální podobenství o střetu dobra a zla.

feex8
30.11.2014 3 z 5

Pribeh mohol byt zaujimavejsie spracovany, rovnako aj postavy mohli byt prepracovanejsie. Chybala mi tam nejaka zapletka, ktora by ma vtiahla do deja, takto som si pripadala iba ako pozorovatel, ktoremu su tie decka dost ukradnute. Namet je dobry, ale nedotiahnuty. Golding sa s tym mohol viac vyhrat. Ani takto to nie je zle, ale ziadna slava.

Moje hodnotenie: 60%

Bránolog
25.11.2014 5 z 5

Dobře drsná alegorie, pitvající nejnižší pudy, které máme, ať chceme nebo ne, v sobě každý z nás. Jde jen o to, jak hluboko, a jestli je dokážeme potlačit. V mezních situacích to asi bude obtížné - nedej pánbůh, abych to někdy musel řešit.

SuperFrankie
20.11.2014 3 z 5

''Zase se pohroužil do té podivně hloubavé nálady, která mu byla tak cizí. Jestli se tváře mění podle toho, zda jsou osvětleny zdola či shora - co je pak taková tvář? Co je vůbec každá věc?''

Musím se přiznat, že jsem od toho čekal víc. Tímhle temným Robinsonem jsem se prokousával skoro měsíc a moc mě to nechytlo, až ke konci, kdy většina kluků úplně zdivočela a Ralphovi s Čuňasem začalo opravdu jít o život. Hrozně mi vadily sáhodlouhé popisy ostrovní krajiny, kterou bych si dokázal představit i bez nich.

Vlastně celý příběh od ztroskotání až po záchranu mi přijde takový fádní. Snaha udělat oheň a všechno zorganizovat pod jedním vůdcem, která opakovaně selhává není vůbec zábavná a jediné, co mě vyloženě zaujalo je postava Jacka a jeho přirozená agresivita, která se od začátku začíná projevovat zabodáváním nože do kmene stromu, je snad to jediné, co mě u knihy udrželo.

Myšlenka o tom, že jsme zvířata a naše pudy, krvelačnost jsou schovány pod slupkou civilizace není nic převratného a navíc je podávána v tak malých dávkách a tak prvoplánově, až to bolí. Určitě se ke knížce nevrátím.

Holden
27.10.2014 4 z 5

Chcete mít představu o tom, do čeho se pustíte, když sáhnete po téhle knížce? Tak poslouchejte. Zkuste poslat na pustej ostrov následující bandu náctiletých hošanů z anglických nóbl rodin.

Zaprvé, tlustýho chytrolína, kterej není schopnej zvednout klacek ze země, zato je moudřejší a rozumnější než většina jeho kolegů na ostrově. Zadruhé, zrzavýho maníka se sklonama k sadismu a se zalíbením v indiánské kultůře a kuchání vepřů. Nakonec přidejte normálního kluka s přirozenou autoritou a charismatem. Jo, nezapomeňte na melancholickýho a zádumčivýho intelektuála. Máte už nějakej obrázek o našich malých Robinsonech? Gratuluju, teď se můžete vesele pustit do tohohle Kdo přežije a dostanete celkem očekávaný, ale rozhodně dechberoucí a mrazivý rozuzlení. Golding v téhle útlé knížce totiž vcelku realisticky rozseknul, čeho všeho je člověk schopnej, když mu seberete realitu všedního dne a připravíte ho o pravidla novodobé společnosti.

Sisi11
23.10.2014 3 z 5

Odporně šílený a krvežíznivý příběh! Věc utkaná ze zoufalství, bláznovství, rivality a krvelačnosti.

Poetika knihy je dobrá a velmi silná, ale skutečnost příběhu je hrůzná. Jen kvůli poetice hodnotím třemi hvězdami (a to je hodně)!

Hanka_Bohmova
21.10.2014 4 z 5

Všechno, co jste si kdy nechtěli přečíst o dětech, potažmo o sobě :o(

Dobře si pamatuju, jak jsem ji před nějakými 15-20 lety vzala doma do ruky a maminka mi říkala, ať to ještě nečtu, až budu starší. Ale já si to tehdy stejně přečetla.

gingere
05.10.2014 5 z 5

zpočátku pěkné a milé, později strašidelné a napínavé.. silné čtivo!

dark.ma93
03.10.2014

Souhlasím se vším. Taky jsem si říkala, že to je jen dobrodružná kniha o malých klucích na ostrově. Pozděj se to ukázala jako kniha, má docela dobrou pointu. O systému společnosti a dobrý je ten konec!

Dufi
27.09.2014 5 z 5

Skvela vec!

Lodja
24.09.2014 4 z 5

Ze začátku si člověk říká, co je to za Robinsona. Postupně to ale přechází v dost psychologicky jedinečný zážitek a posledních padesát stránek je fakt skvělých. Ovšem prokousat se tím Robinsonem...

Pawlisman
10.09.2014 5 z 5

Skvěle vygradované a rozmyšlené dílo s celkovým silným filozofickým kontextem. Povinná literatura, která je čitelná i pro mládež.

jcotart
26.08.2014

Dobrý.

Natique
04.08.2014 4 z 5

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si jen: "Tohle je snad příběh pro děti a mládež - chlapci ztroskotali na ostrově, sami, a celá kniha se bude zaobírat tím, jak se jim ostrov stal domovem, jak lovili a stavěli chýše, možná si ochočí i kozu a papouška." (nic proti Robinsonovi)

No nebylo to tak. Zatímco logika říká "spojme se, v jednotě je síla", tak realita nás může dostat zcela jinam, dostaneme-li se do podmínek, kdy chladný rozum přestane hrát svou vůdčí roli a do popředí se prodere strach, stres, nejistota, zima a hlad. A odpadnou-li pak na krátkou chvilku tyto faktory - např. v tanečním rytmu - následky mohou být katastrofální.

Zajímavé také bylo to, že ač všichni chlapci toužili být také pomalovanými lovci zažívajícími dobrodružství, viděli přesto svým způsobem v civilizaci jakousi nadřazenost - myslím tím pasáž, kdy se měl Ralph setkat s Jackem, chtěl se ostříhat a umýt, jakoby pak jen svou vizáží mohl zvítězit nad divošským protivníkem.

Kniha nám ukázala, jak snadné je v člověku potlačit civilizovanost a probudit "divošství", které mají - dovolím si říci - ve svém původu snad všechny civilizace. Možná tak nějak to bylo na počátku - kmeny, které se dělily, slučovaly a válčily, na pozadí pak vznikaly první kulty.