Carrie

Carrie
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1130/mid_carrie-ena-1130.jpg 4 4242 4242

Děj prvního románu mistra horroru se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Carrie, 1974

elisabeth03
06.10.2018 5 z 5

ÚŽASNÉ! Bála jsem se, plakala, ale i vzteky třískala do zdi!

welcomeboredom
28.09.2018 4 z 5

neohrabaně napsané (myšlenky v závorkách), ale jinak asi není co vytknout - krátké a úderné

darkwood
25.09.2018 3 z 5

Aj keď veľmi neobľubujem Kingove knihy, túto som si prečítala, keďže som videla obe filmové spracovania. Bola som milo prekvapená, postavy boli skvelo vykreslené, hlavne matka Carrie a rovnako ma nadchol samotný záver. Proste keď vyvraždiť celé mesto, tak poriadne :D

jfialova
22.08.2018 3 z 5

Dobrá kniha, ale jde poznat, že to ještě není úplně "ono". První kniha, takže autor se ještě trochu hledá. Téma ale zajímavé, stále aktuální. Šikana je hnus.

ktulu
16.08.2018 5 z 5

Nejlepší jednohubka, když je člověk nas*anej na celý svět. Omlouvám se za expresionismus, ale jinak to vyjádřit prostě nejde.

ankaras
05.08.2018 5 z 5

Pěkné počtení i pro někoho, kdo tento žánr nevyhledává, ale hrozně mě ruší při čtení ty autorovo závorky v textu.

daniska
03.08.2018 5 z 5

Moje druhá kniha od Kinga. Libila se mi i film nebyl špatný.

Martial
25.07.2018 5 z 5

Nooo... Carrie - hustá holka - nadělala pěknou paseku...

MinaHawke
16.07.2018 4 z 5

Téma hodně zajímavé, bylo mi Carrie vážně líto, ať už to bylo kvůli šikaně a nebo kvůli matce.

Olous1
13.07.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila,ale téma šikana ve škole a bláznivá matka...z toho je mi až úzko.Jinak dobře napsané. Knihu jsem si vybírala na čtenářskou výzvu.

Marceloo
01.07.2018 5 z 5

Neuveritelné majstrovské dielo od Stephena Kinga.

Jeden z najsilnejších zážitkov, aké môže fanúšik hororového žánru v literárnej, ale aj filmovej podobe nájsť. V knihe sa spája sociálna kritika, ukazuje sa tu nebezpečenstvo fanatizmu a taktiež sú tu detailne zachytené problémy, ktoré trápia tínedžerov, v prvom rade šikana na školách, kde sa tí ''populární'' zameriavajú na tých slabších.

Velmi ma zaujala fragmentácia, ktorú Stephen King v tejto knihe využíva naplno a jeho práca s bujnými postavami, ktorých správanie sa radikálne mení v priebehu niekolkých sekúnd, je výborným komponentom pre budovanie zlovestnej atmosféry. Tá samozrejme vyvrcholí na plese, kde Carrietta, rovnako ako čitatel, zistí, ako ďaleko je schopná zájsť a aké peklo sa v mestečku rozpúta.

Záver vyvoláva otázky, či sa Carriettino konanie dá akceptovať, a za mňa má toto dievča jednoznačné áno. Šikana je totiž ešte stále prehliadaná, a tak má táto kniha viac ako 40 rokov od jej vzniku stále čo povedať.

Viem, že z objektívneho hladiska nejde o prevratné literárne dielo, ale mne osobne je táto kniha aj vďaka výbornej filmovej adaptácii a bravúrne zahranej postave Carrietty, ktorú stvárnila Sissy Spacek, tak blízka, že jej nemôžem dať nič iné ako plné hodnotenie.

petrarka72
19.06.2018 4 z 5

První Kingova vydaná kniha, spíš cvičení stylu než cokoli jiného. Opravdu příliš úporné připravování na závěrečnou apokalypsu, výjimečně si myslím, že film předčí předlohu... Ovšem pachuť z toho, jakého ultrahnusu jsou lidi ("děti") schopni, zůstává.

Lethania
10.06.2018 3 z 5

Dávám 'jen' tři hvězdy, ale z toho důvodu, že prostě nevím, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Možná je mé rozhodnutí zkreslené filmem, který jsem viděla jako první. Možná, že něco, co by mělo mít jen sto stran, je zbytečně natahované k 'epickému' závěru, který by taky zasloužil urychlit. Každopádně mě kniha nezaujala, postavy byli nesympatické a celý příběh uměle prodloužený.

Red_Fox
21.05.2018 3 z 5

Zajímavé pojetí vyprávění příběhu z pohledu více osob. Je tu však ALE...

Nevyhovovalo mi neustálé "žhavení" na velké finále. Mám zkrátka raději překvapení. Když se pak konečně dostavila očekávaná scéna, přinesla s sebou zpočátku napětí, ale svou délkou popisu začala nakonec nudit. Věnovaná tomu snad třetina knihy byla na mě prostě příliš. Vyprávění od více osob zde dokonce začalo škodit.
Dalším problémem bylo, že mi žádná z postav nepřirostla k srdci. V podstatě mi bylo jedno, co se s nimi stane...

Myslím, že se ze schopností Carrie dalo vytěžit více. King si zkrátka zvolil tuto cestu, někomu bude vyhovovat, někomu ne.

plqa
16.05.2018 5 z 5

Carrie je velmi dobrá a velice napínavá kniha. Je škoda, že je tak krátká, protože ji člověk přečte za chvíli. Rozhodně ji všem doporučuji.

Strombo23
28.04.2018 5 z 5

První román S.Kinga kde rozvíjí příběh dívky školního outsidera trpícího šikanou spolužáků tyranii matky-náboženského fanatika až po vyvrcholení kdy se v dívce naplno rozvinou paranormální schopnosti,které využije k pomstě na spolužácích šílené matce a celému městu,které se změní v ohnivé peklo.Skvěle napsaná prvotina

vitez21
19.04.2018 3 z 5

Veděl jsem, že existuje stejnojmenný film ze sedmdesátých let, který jsem nikdy neviděl. A než jsem ho shlédl, tak jsem si přečetl samozřejmě knihu pana Kinga. Rozhodně lze říci, že mistr King napsal spoustu lepších a zajímavějších knih než je právě Carrie, přesto se jedná o ne úplně špatný start jeho spisovatelské kariéry.

ForiCZ
11.04.2018 3 z 5

Já tak nějak nevím. Pana Kinga vážně žeru, jsem jeho velkým fanouškem i sběratelem, ale jsem tak nějak rád, že jsem četbu Carrie odkládal. Nějak mi to nesedlo.
Je to jeho první knížka, to znamená, že už jen jako taková má auru legendy, ale nečetlo se mi to úplně dobře. To přeskakování (i když bylo podstatné) mi nějak nechytlo a ty postavy se mi na jeho pozdější styl zdály příliš ploché (snad krom Sue). Jsem od něj zvyklý na něco jiného. Carrie není nakonec věcí, ke které bych se chtěl v nějaké výhledové době vracet.

Heisenberg
08.04.2018 4 z 5

Stephen je prostě King. Protože jen málokterý autor se může pochlubit tím, že je jeho prvotina kvalitní a úspěšná. Skvělá kniha, která se čte sama a jedním dechem. Pan King je nejen spisovatelský mistr, ale i slušný psycholog.

Gabi.K
03.04.2018 4 z 5

Výborně napsaná kniha, poutavý příběh.
Kdysi jsem viděla zfilmované a ta prasečí krev na konci mě utkvěla v paměti.
Carrie byla opravdu chudák, vyrůstat s fanaticky náboženskou matkou, rozhodně zanechá psychické stopy, které odnášela jako velmi šikanovaná dívka ve škole.
Díky jejím telekinetickým schopnostem, nakonec prostě musela vybuchnout.
Knihu jsem měla přečtenou za dva dny a má rychlé tempo není tam nic co by v příběhu chybělo ani nic co by přebývalo.

Opět moc doporučuji, King to prostě umí.