Carrie

Carrie
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1130/mid_carrie-ena-1130.jpg 4 4242 4242

Děj prvního románu mistra horroru se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Carrie, 1974

Irsaf
14.04.2019 4 z 5

Kniha mě bavila.

Bublinka.
12.04.2019 2 z 5

Po Carrie jsem sáhla už jen z důvodu, že kniha byla útlá a věděla jsem, že King můj šálek čaje nebude. Styl psaní mi nevyhovoval, nejspíš po Kingovi už znovu skutečně nesáhnu. Nepopírám ovšem, že námět je dobrý a že autor dokáže gradovat napětí.

Kate18
29.03.2019 5 z 5

Starý dobrý King. Příběh plný zloby, násilí a vnitřních myšlenek. Příběh se sice odehrává během pár dní, ale máte pocit, že všechny vlastně dobře znáte.

knihovníček0707
12.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha...Od mistra hororu

laura
06.03.2019 5 z 5

Tenhle příběh je ve své podstatě jedním z nejsmutnějších příběhů, co jsem kdy četla, trhalo mi to srdce. Zlo, které se skrývá v každém z nás, zbytečné bolesti, které si přinášíme, krutost, bezcitnost, žádné slitování. Kdo jsme, abychom určovali jiným místo v životě? Kdo jsme, abychom rozhodovali o tom, kdo jak má žít, kde, s kým? To, jak to nakonec dopadlo, bylo hrozné, ale vlastně to k tomu spělo od začátku. Odnesli to nevinní, ale tak to prostě bývá. Vlna smete všechno. A tahle vlna byla děsivá, bolestná, krutá a neměla s nikým slitování. Bolí mě srdce pro všechny, ale zejména pro ni. Kdo jámu kopá, sám do ní padá - tak to prostě je. A ona byla jen oběť. Oběť, která se bránila...

1bublina
22.02.2019 5 z 5

Můj první King. Dlouho jsem váhala, jak knihu ohodnotit. Kdybych měla hodnotit dojem z knihy, dám jen jednu hvězdu, protože kniha byla "ošklivá" nebo spíš o ošklivých věcech. Pokud ale budu hodnotit autorův styl, čtivost a sílu příběhu, musím dát plný počet.
ČV 2019 - Kniha od autora, který napsal více než 20 knih.

Usměváček
10.02.2019 2 z 5

Přečetla jsem to rychle, což je u mě známka toho, že je kniha dobrá. Ale u této mám spíš pocit, že jsem ji chtěla už mít za sebou. Nijak zvlášť mě to neuchvátilo.

Mirin1349
31.01.2019 3 z 5

Stephen King je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, ale musím říct, že kniha Carrie pro mě nepatří do užšího výběru toho nejlepšího, co kdy napsal. Možná je to i z toho důvodu, že je všude propagovaná jako naprostý kult. Nicméně určitě stojí za přečtení, jen jsem od ní čekala malinko víc.

Morbidus
25.01.2019 4 z 5

Kniha přečtená během pár hodin, ovšem pocity z ní vycházející zůstanou nadlouho. Pro mne je nejzápornější postavou knihy Carriina matka - vyrůstat pod jejím vedením, jen velmi těžko zapadnete mezi své vrstevníky. Děj odsýpá s osudovostí tikající bomby a řetězící se události napovídají, že tohle nemůže dopadnout dobře. Úryvky z knih, časopisů a dalších zdrojů děj ještě prohloubily. Prostě kniha dle mého gusta, ovšem King napsal ještě mnohem výživnější věci.

Monačte
17.01.2019 4 z 5

Jako takhle - já jsem spíš na červenou knihovnu. A přesto jsem téhle knize dala 4 hvězdy. Takže “něco na té Carrie je”! Ale popořadě - to že je King dobrej ve vykreslování charakterů, to jsem věděla, ještě než jsem si přečetla jeho první knihu. Jeho postavy nejsou ani černé, ani bílé. A každý aspekt jejich chování, zvratů a důvod, proč se jim děje to, co se jim děje, je vysvětlen. Co je ale to nejhororovějši na Carrie? Že občas všichni cítíme a děláme něco, o čem víme, že je to špatné, ale nemůžeme to ovládnout. Že u některých skutků žádné pokání a omluvy nefungují, natož ty falešné a sobecké. Že občas nějaká drobnost, kterou řekneme nebo uděláme, může dramaticky ovlivnit život někomu, o jehož existenci nemáme ani tucha. A když ten někdo bude mít náhodou nadpřirozené schopnosti, celá naše rodina může skončit v plamenech. Nikdy nevíš, komu šlapeš na kuří oko, dokud se nenas*re...

Yko
16.01.2019 5 z 5

Nemůžu úplně napsat, že to bylo geniální (jako u jiných Kingovek), ale i tak to bylo krvavě pitoreskní. Trošku jsem se uchechtl při závěrečném rozhovoru Carrie s matkou — „Přišla jsem tě zabít, mami. A ty jsi tu čekala, abys zabila mě.“ —, který pro mě vyzněl jako špatně zahraný scénář, ale možná to bylo způsobeno překladem… Nicméně, skvělá kniha; zajímavý styl střídaní dějové linie s novinovými výtisky a úryvky z "jiných" knih. Pecka.

Polly
09.01.2019 5 z 5

Každý kdo zažil šikanu ví, že pocity Carrie popsal Stephen na 100%. Ta nenávist a touha po pomstě co v sobě člověk dusí ... co dodat ... dobře jim tak.

dedliipf
07.01.2019 3 z 5

Dostávala jsem se do toho pomaleji. Scéna ve sprše byla hnusná, přesto moc absurdní, což mě nebavilo, ale později se to rozplynulo díky více psychologie.

Možná, že kdyby tam nebyla linka tehdejší přítomnosti různých postav a pracovalo to pouze s výpověďmi z druhé ruky, mělo by to větší kouzlo; netušili bychom, jaké byly skutečné záměry postav, trápilo by to – ale asi bych to vítala.

Každopádně s ohledem na předlohu se mi teď původní filmové zpracování líbí víc. Zvládli to dobře. I po letech jsem si totiž vybavovala atmosféru a srovnávala, jak jsem vnímala příběh filmu a jak vnímám příběh knihy a velmi se to podobalo.

A cením Lovecraftovské odkazy. Ta výchova je tu cítit.

iveta3444
31.12.2018 5 z 5

Super čtení.

n.ezn.amy
14.12.2018 5 z 5

V každé škole se najde třídní otloukánek a tahle holka je ve škole totální outsider, nehezká, zakřiknutá, divně se oblíkající a matka je prostě magor. Protlouká se svým těžkým údělem a když je jednou v životě šťastná a na vrcholu, pak přijde tvrdý pád a pak ... Carrie v sobě probudí svou nenávist. Tuhle holku já mám moc rád.

vendysantos
01.12.2018 5 z 5

Co může vyrůst z dívky, jejíž matka i spolužáci se k ní chovají tak ohavně? Vždyť má za matku náboženského fanatika a místo kamarádů namyšlené a zlomyslné nepřátele. Bývala by skončila mnohem lépe, kdyby kolem sebe měla normálnější okolí.

mulderka
20.11.2018 5 z 5

Kdyby Carrie Whiteové tohoto světa měly možnost si o sobě včas přečíst, možná by z nich aspoň některá dopadla jinak - vždyť nehojící se skryté rány občas pomůže jen rozdrásat a vyčistit...
Za plný počet bez diskuze a pochybností.

sirojezkin
17.11.2018 5 z 5

Komentář je zbytečný - všichni už to četli :)

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Jedním slovem: úzkost.

p.pavlina
10.10.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Carrie mi tedy bylo upřímně líto a neděsila mě, ale i tak jsem knihu zhltla jako jednohubku.