Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501979/bmid_cervenka-63g-501979.jpg 4 3963 3963

Harry Hole série

Případ ilegálního obchodu se zbraněmi, který budete číst jedním dechem. 3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry během návštěvy prezidenta Billa Clintona v Norsku omylem postřelí jednoho agenta americké tajné služby. Ke svému údivu je ale povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy. Do doby, než narazí na stopu pašeráků zbraní vedoucí až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a kolotoč událostí se roztáčí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

kloin
01.03.2014 4 z 5

Třetí knížka od tohoto autora, kterou jse přečetl. Čtu na přeskáčku, možná jsem to mohl vzít popořadě. Pomalu si na něj začínám zvykat a jdu do dalšího dílu, tentokrát druhého.

Evik30
18.02.2014 4 z 5

Nesbo se každou knihou lepší. Netopýr byl docela slabota. Sněhulák byl lepší ale u Červenky je zpracování perfektní. Prolínání doby minulé se současnosti má říz. I když ze začátku kniha moc nezaujme je to takové nemastné neslané ve druhé půlce už se čte sama. Rychle a srozumitelně. Zápletka perfektní a nakonec překvapení v podobě vraha. Kombinace několika postav - který z nich je vrah? Harry Hole v roli zachránce. Kladný hrdina i když taky má "své mouchy".
Bohužel knihy od Nesba nemůžu číst popořadě. Jsem odkázana na ty které zrovna jsou v knihovně. U nás se Nesbo čte docela hodně takže záleží na náhodě jak dlouho budu na další knihu čekat.

wooloong
15.02.2014 5 z 5

Po Netopýrovi a Švábech podstatný kvalitativní skok dopředu. Líbila se mi propracovaná zápletka i exkurs do nedávné a bolestné historie Norska, která se, tuším, v učebnici dějepisu odbyla jednou, dvěma větami v rámci kapitoly o druhé světové válce. Oceňuji i úbytek některých obvyklých atributů knih s Harrym Holem - ubylo feťáků, Harry mnohem míň chlastá a blinká a finální zápletka není zdaleka tak vyhroceně dramatická a autor se nepokouší Harryho rafinovaně přizabít. Vlastně je v závěrečné honičce ublíženo jen jednomu stařičkému Escortu. Ještě bych přidala jedno varování všem, kteří se na sérii teprve chystají. Čtěte knihy chronologicky, jinak se připravíte o napětí při rozplétání záhad a odhalení vraha!

Marian27
27.01.2014 4 z 5

Zrada je moja druha knizka od Nesba a neda sa jej upriet ze sa naozaj skvele cita. Kapitoly su kratke, viac dejovych linnii mi problem nerobilo aj ked na zaciatku to bolo naozaj trosku zmätené. Ked to porovnam so Snehuliakom tu som naozaj netusil kto bude ten starec. Mal som urcite podozrenie ale nebolo to take na sto percent. Zas mi neda pripomenut tlacove chyby a musim povedat ze tlaciarensky skriatok sa pekne na slovenskom vydani vyzabaval. Nielenze dost casto sa zda ze vo vetach chybaju nejake tie slova, dost je to zvratne zameno "sa" ale aj tie nelogičnosti biju do oci. Napr.zatvorila zatvorene okno, od piateho oktobra do prveho novembra je pädesiatdevät dni, Harry vola s Mollerom ale na konci rozhovoru nema co Meirikovy povedat.
Zradu odporucam ako prijemnu detektivku ale radim citatelom aby ju necitali naraz s inymi knihami!

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Knížka měla od začátku celkem rozporuplné hodnocení, já jsem ale s četbou problém neměla. Než jsem se do knížky ale pustila, přečetla jsem si několik jiných čtenářských recenzí a víceméně všechny se shodovaly v tom, že první polovina je čtenářsky velmi náročná a teprve až ve druhé půlce se věci konečně začínají vysvětlovat. A vlastně je to i pravda - prvních (řekněme 40 stránek) bylo opravdu nadmíru zmatených - člověk nezná postavy, dění, norštinu a ještě se pěkně hned od začátku začíná prolínat několik dějových a hlavně časových linií. Stěžejní je ovšem v první polovině prolínání skutečnosti (řekněme přelom roku 1999 a 2000) s obdobím 2. sv. války (1943 - 4). Tady se ovšem asi už trhnu od řady čtenářů, protože mě prolínání a hlavně válečné dění opravdu nebývale bavilo! Samozřejmě jsem ještě nevěděla, jakým způsobem to bude zakomponováno do detektivního děje, ale myslím, že se to nakonec vcelku povedlo. Druhá polovina opravdu začíná věci pěkně rozuzlovávat a vše vrcholí v závěru při atentátu na korunního prince Norska (dovoluji si tuto pointu zmínit, protože atentát je zmiňován ve všech anotacích knihy, byť nechápu proč; že celou dobu bude cílem atentát na norského panovníka se totiž čtenář dozví až v samotném závěru knihy).
Knihu já osobně tedy hodnotím kladně (i když celkové tempo bylo možná až moc vláčné a táhlé), v Jo Nesbovi ale cítím velký potenciál a na jeho ostatní knihy jsem velmi zvědavá! :)

Yorika
10.01.2014 3 z 5

Výborná detektivka.Náš starý známý Harry Hole řeší další svůj případ a jako vždy mu nikdo nevěří.Věčný outsider ovšem opět obrazně řečeno všem vytře zrak.Zpestřením příběhu je válečné téma v podobě vzpomínek jedné z hlavních postav.Rozhodně lepší než Netopýr či Švábi.Autor se postupně zlepšuje a s každou další knihou jsou jeho příběhy komlikovanější a zajímavější.

Efca
05.01.2014 4 z 5

Bohužel se ke knihám s HH dostávám tak nějak napřeskáčku, podle toho, co se dá zrovna půjčit v knihovně. O to zajímavější bylo konečně se dostat ke knize, kde se stane hned několik důležitých událostí ovlivňující další Harryho příběhy. Z následujících dílů už jsem sice věděla co se se kterou postavou stane, ale na napínavosti to příběhu vůbec neubralo - o to víc mě zajímalo "co a jak" a stránky letěly neuvěřitelnou rychlostí. A takový pocit jsem třeba u Pentagramu neměla. Tudíž jde za mě hodnocení výš.

MayB2
24.12.2013 5 z 5

Zajímavý pohled do norské historie, která nadále ovlivňuje i současnost – silné téma nacismu a neonacismu. Postava Harryho Holea by se mohla zdát odstrčená, ale právě v Července se stane několik osudových věcí, které ovlivní Harryho v dalších pokračováních.

MiaVanAcid
28.10.2013 5 z 5

Prozatím nejlepší díl s H.H.

mapet85
13.10.2013 5 z 5

Moja tretia kniha od autora. Predtým som už čítal Diablovu hviezdu a chcem všetkých upozorniť, nech čítajú poporadí : Zrada, Bohyňa pomsty a Diablovu hviezdu na koniec. Je to akokeby trilógia, pričom v Diablovej hviezde je rozuzlenie vecí zo Zrady. Takže ja som to mal ako retrospektívu. :) Ale autor opäť nesklamal, držal v napätí až do poslednej strany. Odporúčam a teším sa na ďalšiu.

šipek
08.10.2013 5 z 5

Tak se mi do čtení této knihy moc nechtělo , nemám rád válečnou tematiku. Kniha mě velmi překvapila výborné čtení , prostě skvělý JO NESBO..

čertina
02.10.2013 4 z 5

Na začátku knihy jsem nevěděla,jestli budu pokračovat a od poloviny jsem se nemohla odtrhnout.Téma velmi zajímavé,pořád se člověk učí.

Fravra
23.09.2013 5 z 5

Jak je u autora zvykem, kniha má zajímavý námět, který může poučit o dějinách Norska, je psána docela hutným způsobem - tentokráte je tam dokonce mnohem méně pasáží vyplněných popisy pocitů detektiva Hola -, má docela komorní skladbu s omezeným počtem postav, byť rozpliznutých přes dva časoprostory, děj je vystaven logicky a čtenáře určitě zabaví.

MarieAnnaSarah
07.09.2013 5 z 5

Kniha pro mne je a pravděpodobně i zůstane nejlepší Nesbøho knihou. Po akčnějším Netopýrovi a nemastných, neslaných Švábech se mi dostalo do ruky dílo, které mě zcela pohltilo.

Nesbø se tentokrát oprostil od pouhých vražd a dal více prostoru svému vypravěčskému umu. Za pomoci prolínání minulosti s přítomností vykreslil strhující příběh o norských vojácích za druhé světové války i po ní. Ukazuje, jaké měl nacismus dopady v té době a jak stále, i když skrytě, žije i v době přítomné. Předložil nám vyprávění jednoho vojáka, jeho života a myšlenkách. O jeho kladech i záporech. O lásce a smrti. Díky němuž jsme se dopátrali pohnutek, které ho k následujícím činům vedly. Pomohl nám vraha pochopit a alespoň u mne, moci s ním i soucítit.
Vedlejší příběh o Princovi už byl jen podtrhující lahůdkou, která slibuje další nečekané obraty do budoucna. Nesbø si tak zajistil mou pozornost i nadále, ačkoliv to nebylo ani potřeba :)

S ohledem na předchozí tři knihy, které jsem od Nesbøho četla bych řekla, že tento styl mu sedl nejvíce. Tentokrát nemusel zakomponovat do díla exotická místa, aby zvýšil zájem o své knihy, prostě psal o tom co zná a to jeho knihu dílo odlehčilo. Necítila jsem z ní už tu snahu šokovat a přikovat čtenáře ke knize, ale prosté, nenásilné zaujetí příběhem, který se každého dotkne a zanechá po sobě nesmazatelnou stopu.

SPOILER:
Velké plus dávám Nesbømu za vypořádání se s dobou po smrti jedné z postav. Bravurně se vyhnul otřepaným klišé a efektně popsal následující děj a Harryho pocity za pomoci zpráv na záznamníku. Bylo to dokonalé a srdcervoucí, už dlouho jsem si u žádného thrilleru tak nepořvala.

Když to shrnu, jsem ohromena, zasažena a vím, že touha po Nesbøových knihách mne jen tak nepřejde.

Přečteno 13.-19.07.2013

Ivuska.09
15.08.2013 3 z 5

Červenka se mi líbila o něco méně než Netopýr a Švábi. První polovinou knihy jsem se spíše "prokousala", pak ale kniha vzala rychlý spád a začala mě bavit. Zpětně mohu říct, že je opravdu dobře promyšlená a pro mě nudný začátek je nutný pro poutavý konec. Na začátku jsem ale bojovala s tím, abych knihu úplně neodložila. Teď rozhodně nelituji, že jsem dočtla, ale předešlá dvě díla mě bavila od začátku do konce.

Pingu
14.08.2013

Opět zajímavý příběh. Pravda, začátek byl na rozjezd pomalejší, taky mě dost mátlo střídání dějových linií, ale jakmile se to asi v první třetině rozjelo, už s tím nebyl problém. Jako celek opět perfektní.

lenka.v
08.08.2013 5 z 5

Četla jsem asi před měsícem a velké potěšení je na mé straně pane,, Jo Nesbø,, . Je to má první kniha od tohoto autora a moc se mi líbila . Přečtu si i další !

dangerita
02.08.2013 5 z 5

Pro mě jednoznačně zatím nejlepší počin autora. Zatímco Sněhulák, Netopýr a Švábi na mě byly místy zbytečně násilné, tahle kniha se opravdu soustředí pouze na děj, Osobně mi prolnutí dvou dějových linií sedlo a musím smeknout před autorem. Nastudované to má perfektně. Po dlouhé době jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Pasáže do sebe perfektně zapadaly a rozhodně mě nenudily. Jako bych sledovala film, změna ročních období, detailní charakteristiky postav, repliky... To vše utvořilo celek, obraz, od kterého se nedalo odejít. Výtečná atmosféra, za mě plný počet hvězd.

P.S.: Škoda, že nebyla k dispozici jiná varianta než e-book, protože tenhle kousek bych ve své knihovně měla opravdu ráda. Závěr knihy jsem sice netrpělivě vyhlížela, ale zároveň jsem s blížícím koncem cítila, jak mě mrzí, že už kniha končí.

technik1965
28.07.2013 5 z 5

Veľmi dobrá kniha, vynikajúci dej, napätie až do konca.

Elye
11.07.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, není nic krásnějšího, než když se člověk nemůže od knihy odtrhnout... Je to můj první NESBO a jsem nadšená. Jen mi není jasné, jakou roli hrála ve vrahově životě Signe..? To jsem nějak nepochopila... Šlo jen o to, že byla manželka Julleho? Děkuji a přeji příjemné čtení...