Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501979/bmid_cervenka-63g-501979.jpg 4 3963 3963

Harry Hole série

Případ ilegálního obchodu se zbraněmi, který budete číst jedním dechem. 3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry během návštěvy prezidenta Billa Clintona v Norsku omylem postřelí jednoho agenta americké tajné služby. Ke svému údivu je ale povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy. Do doby, než narazí na stopu pašeráků zbraní vedoucí až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a kolotoč událostí se roztáčí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

DeepSea21
17.07.2020 5 z 5

Kromě Harryho se mi velice líbila postava Faukeho. I úvahy o psychologii a rozdvojené osobnosti - přál jsem si aby tyto pasáže byly delší.
Části které se věnovaly neonacismu, nejen v Norsku, byly velice zajímavé.
Příběh byl dobře vymyšlený, s častým prolínáním minulých událostí z druhé světové války.

RonnieSmithx
10.07.2020 4 z 5

Za mě opravdu lepší tři hvězdičky anebo trošku slabší 4 hvězdičky. Zatím nejlepší kniha ze série. Líbilo se mi střídání minulosti s přítomností a děj mě do sebe přímo vtáhnul. Mám pocit, že každá Nesbova kniha o trošku víc obohatí moje znalosti.
Hrozně se mi líbilo, že mi dílo aspoň o trošku víc přiblížilo myšlenky vojáků, kteří byli na konci války označeni za vlastizrádce. Dějová linka mezi Ráchel a Harrym se mi také líbila. Celkově mi kniha přišla zajímavější a vtipnější než předchozí díly. Těším se, až si přečtu další.

432830
03.07.2020 5 z 5

4-5 hvezdicek. Nejlepsim dilem pro me stale Snehulak a Levhart, oproti predchozim Svabum je vsak Cervenka skvela. Netradicni propletenec soucasnosti a minulosti dodava pribehu smrnc a originalitu. Take je opravdu k dobru-jak bylo receno v predchozim komentari- Harryho utichly alkoholismus, ktery v tomto dile neni pretrasan na kazde strane.

slunicko1958
13.06.2020 4 z 5

Nikdy neříkej nikdy.
Mám za sebou další příběh HH a musím kriticky uznat, že z těch, které jsem dosud četla, mě tento bavil nejvíc. Ani toho alkoholu tady nebylo přehnaně.
Je pravda, že jsem si zpočátku říkala, co se z toho "vyklube". Střídání času (2. sv.v. a současnost), postav a místa děje bylo takové zvláštní, ale potom vše do sebe dokonale zapadlo. Mírné obtíže mně dělala jména, to jsem vždy musela trošku zavzpomínat, kdo je kdo. Ale celkový dojem je pěkný.

Makulka13
07.06.2020 4 z 5

První kniha HH odehrávající se v Norsku ☺️ .. tentokrat děj nebyl tak zapleteny, ale opět rozuzlení na posledních stranách. Perfektní propojení dvou období v jednom ději

Tereez8662
11.05.2020 5 z 5

Úžasné čtení. Strhující i když dosti propletený děj.

Petrasim
09.05.2020 5 z 5

Čtivé, super. Trochu jsem měla strach, když jsem četla o čem kniha je, ale překvapila.

michal7852
29.04.2020 3 z 5

Tahle kniha mi moc dobře nesedla. Nebyla vůbec špatná, děj zajímavý, napsáno čtivě, ale skákání mezi dějovými liniemi... no, asi to byl ten největší důvod, proč jsem jí četl poměrně dlouho a že mě nenedchla, oproti Švábům pokles dolů.

VendyBW
18.04.2020 3 z 5

Nezklamala, jako žádná kniha od autora. Chvíli trvalo než to nabralo směr a spád, ale vše mělo smysl. Zase super příběh.

zimka.r
11.04.2020 4 z 5

Tak buď se to zlepšuje nebo si zvykám. Opět tedy zmatek ve jménech a postavách...ještě když dochází i k úmyslné záměně.Pokud ale seženu, tak další přečtu ;)

Briv
05.04.2020 5 z 5

Předešlé dva díly mě až tak nebraly proto jsem měla celkem dlouhou pauzu, než jsem se pustila do trojky. Tato kniha byla ale něco úplně jiného. Tentokrát necestujeme po světě, ale do minulosti. Napětí, gradace, smrt i láska. Všeho přesně tak akorát. Pěkné nahlédnutí do historie Norska a zajímavá postava staříka, který se z minulosti vynoří.
P.S.: Manžel ji četl dřív než já a varoval mě, ať nečtu anotaci, protože tentokrát prozrazuje příliš moc děje. Za to jsem byla ráda, protože zpětně by mě to štvalo. Tak bacha na to :).

ropo
02.04.2020 5 z 5

Tak Červenka byla neskutečná jízda. Přestože již téměř od začátku máte tip na vraha, je to postupem času čím dál více zamotané a vypadá to, jako by kniha ztrácela logiku. To se však s blížícím se závěrem začne měnit a vše do sebe začne zapadat jako dílky skládačky. Samotný závěr opět strhující. Přesto byla tato kniha zcela odlišná od všech ostatních, které jsem od autora četl, nicméně o nic horší, ba naopak. Opět mohu jen doporučit.

Sharru-ken
02.04.2020 4 z 5

Této severské krimi přesun do domácího prostředí velmi prospěl. Ne že bych si exotické prostředí neužil, zvláště Austrálie se mi velice líbila, ale Norsko tomu dalo pár bodíků k atmosféře.
Provázání s příběhem z války je velmi povedené a závěr je brilantní. S touto knihou se Nesbø přiblížil k naplnění očekávání, se kterým jsem začínal číst serii Haryho Hola.

Nikusha
01.04.2020 5 z 5

To bylo tak úžasně složité a zamotané. Já byla vlastně skoro celou dobu naštvaná, že to nechápu. Ale takovým tím krásným způsobem, že jsem musela pořád číst dál a přijít tomu na kloub. Žádná jednoduchá detektivka vrah, oběť, vyšetřovatel..., ale taky žádná slátanina, která by nedávala smysl. Jednoduše brilantní.

Janadvorackova
23.03.2020 5 z 5

Tady autor trochu kouzlil :). Jedna linie příběhu se odehrává v zákopech a nemocnici za druhé světové války. Sleduje příběh několika norských vojáků. Z té doby - nic veselého.
Druhá linka se odehrává v současnosti, tedy na konci dvacátého století (současnost vzniku knihy) v Norsku.
Harry řeší případ nečekaného nákupu jedné "zvláštní" zbraně, sleduje dění kolem skupiny rasistů, ochranu důležitých státních příslušníků a částečně zabíhá i do událostí z minulých příběhů.
Červenka je sice ptáček, ale také to může být něčí přesdívka. Tím nic neprásknu.
Když jsem se do příběhu zaposlechla, ubíhal strašně rychle a nedal mi pokoj, dokud jsem celá divoká a zpocená až za ušima, nedoběhla na pěkně zamotaný konec.

martula.07
22.03.2020 5 z 5

Nejdříve mě štvaly v jedné pasáži až moc časté výlety do minulosti, ale když člověk vytrvá a dojde až na konec, zjistí, že úplně všechno do sebe hladce zapadá a dává dokonalý smysl. Až se člověk diví, jak může jeden člověk dokázat vytvořit tak strašně spletitou pavučinu příběhu.

Jo Nesbø a Harry Hole se mi líbí čím dál víc.

sibila
09.03.2020 5 z 5

Červenku jsem rozečetla už kdysi, ještě coby Červenka nese smrt. Tehdy jsem nedočetla, nemohla jsem se začíst. Protože jsem ale v současné době k HH sedla znovu a tentokrát to čtu chronologicky, vzala jsem ji do ruky znovu a úplně mě strhla. Občas jsem se vracela zpět kvůli jménům, ale to nebylo nic na překážku, na to jsem u sebe zvyklá. Vtáhlo mě to a nepustilo a konec už jsem zhltla se zatajeným dechem. Vynikající.

janadibelkova
15.02.2020 1 z 5

Nějak jsem se nemohla začíst, i když některé části vtahnou, jako celek mě tahle kniha nebavila, mnoho postav, někdy úplně zmatený děj...

Ethys
08.02.2020 5 z 5

Typicky pribeh harryho holea, fascinuje mě, kolik katastrof a neštěstí mu autor přináší do života.

MilanCFC
04.02.2020 5 z 5

Naprostá petarda. Jak se v prvních dvou dílech Nesbo teprve rozepisoval a zjišťoval co a jak, tak to tady napálil v té největší míře. Dost možná nejlepší díl z celé série, bez legrace.