Všetky temné miesta
John Boyne
Autor slávneho románu pre deti Chlapec v pásikavom pyžame tentoraz vrhá svetlo do temných zákutí dlhého života Brunovej staršej sestry. Táto kniha je však určená dospelým čitateľom. Deväťdesiatnička Gretel býva vo Winterville Court v centre Londýna. Keď sa do bytu na prízemí nasťahujú noví susedia s deväťročným Henrym, ožijú v nej najbolestnejšie spomienky nielen na brata. Gretel sa vo svojich spomienkach znovu ocitá v povojnovom Paríži či v Sydney, ale aj na „tom hroznom mieste" v Poľsku a na sklonku života sa odhodlá na čin hodný gréckej tragédie.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2023 , Slovart (SK)Originální název:
All the Broken Places, 2022
více info...
Přidat komentář
Když jsem zjistil, že existuje pokračování knihy Chlapec v pruhovaném pyžamu, tak jsem vůbec neváhal a rovnou jsem se pustil do čtení. Tentokráte příběh není psán z pohledu malého dítěte, takže není tak naivní, ale na emotivnosti a autetičnosti to vůbec neubírá. Kniha se četla skvěle a poválečné téma mi vlastně nevadilo.
Jestliže jsem Chlapce v pruhovaném pyžamu přečetla na jeden nádech, pak jsem tuto knihu (která je mimochodem skoro třikrát delší) přečetla na jedno mrknutí! Četla jsem a četla a četla… až jsem knihu zavřela a zjistila, že jsou skoro 4 ráno. Tohle je o TOLIK lepší než "první díl" - zdráhám se totiž mluvit o příběhu Gretel jako o "sequelu" daleko slavnější knihy o jejím bratrovi (byť se tohle ošklivé slovo vyskytuje přímo na obálce knihy - jakože obyčejné české "pokračování" je málo cool?). Před sebou neutečeš totiž nejen že obstojí jako samostatný příběh, dokonce je to tak dobré, silné, dojemné a hluboce lidské, že bych Chlapce bez problémů překřtila na jeho předmluvu - nebo "prequel", chcete-li (fuj :)).
Chlapec v pruhovaném pyžamu v očích milovníků historie trpí mnoha nepřesnostmi - konec konců to ale je (a má to být zcela záměrně) naivní příběh vyprávěný z perspektivy dítěte. Příběh Gretel ale je příběhem dospělé, z větší části dokonce velmi staré ženy - a není to jen tiché pozorování či retrospektivní vyprávění vetché stařenky sedící v křesílku v papučích nad šálkem čaje à la Rose v Titanicu. Podstatná, resp. snad ta nejpodstatnější část příběhu se odehrává v současnosti a Gretel v něm hraje hlavní, velmi aktivní roli (humoristická literatura typu Stoletý stařík/Muž jménem Ove to ale není ani náhodou; pořád se bavíme o příběhu s tématem holokaustu).
Úžasná kniha, která si zaslouží minimálně stejnou pozornost (a vlastní filmové zpracování) jako její literární bratr!
No čo Vám poviem, John Boyne je môj obľúbený súčasný spisovateľ. Toto bola moja siedma prečítaná kniha od autora. A opäť pre mňa waw. Kto ste ešte od neho nič načítali, pustite sa do toho a určire nebudete sklamaní. Prežijete život po vojne ženy, ktorej otec bol významný nacista.
Výborná kniha. Skvelý príbeh, dobre napísaný. Toto bolo moje tretie stretnutie s autorom. Odporúčam.
(SPOILER) Po přečtení knihy a shlédnutí filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu jsem opravdu nadšená, že příběh dál pokračoval. Gretel nám vyrostla, zestárla, asi i zmoudřela, utržila dost životních kopanců (překvapení skoro na konci knihy!). Zároveň ale svými činy dokazuje, že rozhodně nepatří do starého železa.
Nepodceňujme staré dámy! Tahle vážně není Missis Sympatie, ale žije bohatý život a s pocitem viny (oprávněným? zbytečným? kdo to posoudí?) zachází většinou vědomě a ku prospěchu světa. Znalost Chlapce v pruhovaném pyžamu není nezbytná, ale násobí požitek z četby. A nenápadná úvaha, co z člověka dělá zrůdu, nakolik je možné se samostatně rozhodovat a co lze překonat a co už ne, je propletená se silným příběhem.
Zde autor zveřejnil dopady války na život jedince....
Gretel utíká .... tají všechna zraněná místa .... a snaží se zbořit plot mezi minulostí a současností ....
Život jí přinese možnost očisty.... a znovu je postavena před dilema vlastní identity a pomoci malému chlapci, který v ní vyvolává vzpomínky, kterým by chtěla uniknout .....
....nahlížet na sebe jako na oběť dějinné amnézie - to by byl pohodlný způsob trávení prožitých let ve vyhnanství před minulostí ....
A tak se devadesátiletá Gretel rozhodne ke konečnému řešení .....
Drama jedné ženy - a její smíření .... doporučím.
Poněkud smíšené pocity: předchozí knihu jsem nečetla, takže pro mne to bylo čistě o Gretel, která mne aspoň trochu štvala po celou dobu, kdekoli se nacházela a cokoli dělala, ale snad nade vše mi vadilo, jak se jako jedenadevadesátiletá vynacházela naprosto v plném zdraví, bez problémů chodila na procházky i na nákupy, běhala po schodech (autorova licence), takže byla jako Makropulos (cynicky a politicky nekorektně by se z toho dalo usoudit, že vážně ty nacisti byli něco jako nadlidi, ... ovšem nebýt jejích dětí s nepoměrně více neduhy na kontě).
Linka s Henrym nebyla tak úplně s Henrym, ale spíš s jeho rodiči. Zajímavý nápad vzájemného držení v klinči, kdy prozrazení druhého znamená konec i prvního. Ale stejně mi líčení té rodiny a jejich truchlivého života nepřipadalo reálné, stejně jako postava Alexe.
Na knize mi vadila zdlouhavost, nebo spíš příliš mnoho textu - navíc drobným písmem v paperbacku se to dalo hůř držet a ještě hůř číst. K tomu i pár hrubek a podivný úlet v doslovu, kde se používá jiný titul knihy, než který skutečně nese (Život na útěku, což není ani originální titul).
Takže za sebe spíš ne než ano, nicméně dočteno.
Smutná generace. Kniha která se čte se zvýšeným tepem.Autorovi se povedla.
V 10 letech jsme byly z občanským výborem v na exkurzi v Osvětimi. Zabloudil jsem tam v jednom baráku.Dodnes si to pamatuji i jména vyškrabána nehty na parametrech.
Pokračování slavného románu Chlapec v pruhovaném pyžamu s názvem Před sebou neutečeš je výborně napsané, příběh je skvěle vystavěný. Kniha je o osudech Brunovy starší sestry Gretel. Střídají se kapitoly ze současnosti, kde je jí více než 90 let, s popisem jejího života v poválečné Paříži, Sydney počátkem padesátých let a v Londýně roku 1953.
Gretel celý život tajila odkud pochází a kdo byl její otec. Když se však do bytu pod ní přistěhují noví sousedé, je postavena před těžké dilema, zda chránit nadále především sebe nebo pomoct malému chlapci a riskovat tím své odhalení. Postava Gretel je vykreslena výborně, její myšlenky a emoce působí velmi uvěřitelně, lidsky.
Toto je román o tom, jak těžké, téměř nemožné je přiznat si, že jeden z rodičů byl lidská zrůda nejtěžšího kalibru a druhému to nevadilo a pak s tím žít... Je to o vině a zároveň odmítání spoluviny, o strachu z odhalení. Celým románem se vine odvěká otázka, zda trestat děti za činy rodičů.
Tento dramatický příběh zaujme od prvních stran a po dočtení dlouho doznívá. Kniha Před sebou neutečeš patří mezi ty, na které se nezapomíná.
Doporučuji. Kdo nečetl první díl, začněte u něj, i ten je vynikající. John Boyne prostě umí.
Tak přečteno, a nadšení. Ano, chlapce v pruhovaném pyžamu jsem četl opravdu dávno. JB píše skvěle a dobře navázal.
Knihu doporučuji, ale začal bych tím prvním dílem, pak vám to sedne 100%.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2017 | Chlapec na vrcholu hory |
2020 | Můj brácha se jmenuje Jessica |
2019 | Skrytá zuřivost srdce |
2020 | Chlapec v pruhovaném pyžamu |
2017 | Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa |
Neskutečný pribeh, sáhla jsem po přečtení "prvního" dílu po nem hned, očekávala jsem stejný duch, ale jake překvapení bylo, co pak Boyne umí vyprávět z pohledu dospělého. První dil je slabá polévka před hlavním chodem. Neskutečně dojemný, melancholicky, lidsky příběh .... tohle by melo byt součástí povinen četby, vic jak dil první. Na tuhle knížku jen tak nezapomenu