Cinder

Cinder
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541791/bmid_cinder.jpg 4 2172 2172

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky, která se jmenuje Cinder. V tomto napínavém knižním debutu pro mládež, prvním ze čtyř svazků, představuje Marissa Meyerová čtenářům nezapomenutelnou hrdinku a mistrně vytvořený nový svět, který je pohltí.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Alicanto

Cinder, 2012

Alee
16.01.2019 4 z 5

Letumóza: Podle Cindeřina informačního systému je letumóza infekční onemocnění, jehož příčina je neznámá, lék se nedaří najít, má čtyři stádia a je smrtelné. Zabíjí miliony lidí po celém světě. Víc nechci spoilerovat. Ale tohle prostě platí a je to asi vše, co o letumóze víme po většinu děje.
1) Je celkem pravděpodobné, že není lék, když nikdo neví, jaká je příčina nemoci, že?
2) Jak je možné, že nikdo neví, jaká je příčina nemoci? Se vším tím vybavením, kterým tamní výzkumníci disponují, a možnostmi studia na kyborzích (jakkoliv nehumánní to je) by měl být výzkum o dost jednodušší.
3) Oni používají choroboplodné zárodky té nemoci, aby infikovali pokusné subjekty. Co to znamená?Že zřejmě vědí, co tu nemoc způsobuje. Také kontrolují potenciálně nakažené lidi testem krve. Když něco diagnostikuji, musím vědět, co to je, ne?
4) Pokud to tedy je nemoc způsobená nějakým organismem (pravděpodobně vir, bakterie, prvok atd.), jako první se nabízí léky určené proti těmto patogenům. Samozřejmě můžou být patogeny rezistentní, u antibiotik se to stává běžně. Pak přichází náročnější výzkum, ale jsem si téměř jistá, že pokud jsou vědci schopni udělat plnohodnotného kyborga na takové úrovni, tak by mohli být otevřenější například některým genovým terapiím a podobným kontroverznějším metodám, které jsou mimochodem teoreticky dostupné už dnes, jen jejich používání je trochu zamotaná záležitost.
5) Jak se ale vůbec tahle nemoc přenáší? Jeto vzduchem? Jídlem, vodou? Krví? Pokud z výše uvedených informací víme, že patogen je v krvi, přenáší se například jako HIV? Proč je ale tedy tolik náhodného výskytu napříč společností po celém světě? A pokud se tedy (nějak) přenáší vzduchem a patogeny můžou chvíli přežít bez hostitele například na oblečení (jak bylo doktorem v knize naznačeno,i když si to neumím moc představit), proč Cinder může chodit do karantény sem a tam a nikdo jí při odchodu nevezme od hlavy k patě alespoň nějakou desinfekcí.
No, chápu, že moc čtenářů tohle asi řešit nebude, ale mě to celkem drásalo mou přírodovědeckou část mozku. Sice to nic nemění na tom, že se mi kniha líbila, ale jen jsem si chtěla postěžovat. Jinak to bylo celkem milé překvapení.

laura
06.01.2019 5 z 5

... jo, tak tohle je překvapení, které jsem od téhle knihy vůbec nečekala. Adrenalinová jízda na schématu Popelky, která sebou nese překvapivé zvraty a touhu vědět, jak to bude dál. Nápad s plesem mě pobavil, na rozdíl od klasické pohádky tady Cinder prince příliš neokouzlí... Ale to byl asi záměr. Prostě, už se těším na další díl a jsem moc zvědavá, co se z toho vyklube... Ačkoli odhalení na konci je předvídatelné, stejně se mi to líbilo :)

danyinsidebooks
03.01.2019 5 z 5

Je to předvídatelné. Ale je to skvělé. Po roce a půl jsem si dala re-reading a jen se utvrdila v tom, že Měsíční Kroniky prostě miluju.
Cinder jsem si oblíbila, nevím, prostě mi sedla. Kaie jsem úplně nemusela, ale vím, že v dalších dílech to bude lepší. :D
Hrozně se mi líbí ta myšlenka toho, že i když Popelka je klasická pohádka, dá se vyprávět i jinak. A kyborg místo princezny? Wohou!

SimonaPrihodov
29.12.2018 4 z 5

Kniha má v sobě i tu romantiku, i ten adrenalin. Bohužel jsem si ale prince Kaie moc neoblíbila.

roso.mak
25.12.2018 4 z 5

Velice čtivé, mírně romantické, mírně dramatické. Autorka udělala z popelky kyborga a ono to kupodivu funguje. Jen si tak říkám, myslíte, že autorka ví, že na měsíci je jiná gravitace, takže by to s těma návštevama (a výhružkama) nebylo tak horký?

denniys
22.12.2018 4 z 5

Teda,tak tentokrát jsem opravdu překvapená! Velice milý,pěkně čtivý příběh se zajímavou "popelkou"..ani mi nevadilo,že jsem od začátku věděla,kdo se z Cinder vyloupne (buď jsem pronikavě inteligentní nebo mám načteno už moc knih a nebo je to prostě strašně jednoznačné)..čekala jsem nějakou pubertální zamilovanou blbinu a ona je to opravdu poměrně solidní kniha s příjemným koncem a těšením se na další díl :)...ps:uvítala bych víc takových knižních překvapení :)

AniDi
28.11.2018 3 z 5

Dlouho jsem kolem této knihy chodila a nemohla se rozhodnout zda se do ní pustit. Nakonec zvědavost zvítězila i kvůli hodnocení. Nicméně toto opravdu není šálek mé kávy. Pro mě příliš splácané dohromady. Hrdinka mi nesedla, je asi hodná, milá, zkoušená osudem ale ten její popis. Kyborg s řítkými vlasy, chlapeckou postavou bez předností a kovovou nohou a rukou? Jak si mám představit, že by se do ní mohl zamilovat princ? Prostě jsem si udělala o knize představu a čekala příběh o popelce v jiné verzi a díky tomu jsem bohužel nebyla nadšená.

elik-play5518
25.11.2018 4 z 5

Dobrá kniha. Jediné co mě mrzí je že jsem objevila jak to skončí před stranou 100

Bookgirl
11.11.2018 5 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala, ale pak jsem se nemohla odtrhnout hltala každou další stránku. Neuvěřitelně dobře napsaný, akční a zároveň pohádkový příběh s jednou s nejsympatičtějších hrdinek vůbec.♥

Zabka27
28.10.2018 4 z 5

Naprosto fascinující příběh, konečně něco jiného. Miluju sci-fi a do Cinder jako kyborga jsem se okamžitě zamilovala. Kniha je čtivá, má spád a je napínavá. Těším se na další díly :)

petuzla5591
27.10.2018

Naprosto skvělá kniha. Hned si musím pořídit další díl.

Peetullka
03.10.2018 5 z 5

Velmi jsem překvapená, nečekala jsem od Cinder vůbec nic, ale za mě naprostá spokojenost, super oddechovka i když některé momenty knihy byly velmi předvídatelné, ale celkový dojem to nezkazilo.

Lie
27.08.2018 4 z 5

Skvělá knížka, obzvlášť na to, co v tomhle žánru poslední dobou vychází. Není to nic hlubokého, ale je to dobře promyšlené, se skvělými postavami a napínávým dějem. Perfektní oddechovka.

roman9276
22.08.2018 5 z 5

Konečně jsem překonal čtecí krizi. První z měsíčních kronik a hned totální nářez! Tenhle retelling o Popelce mě neuvěřitelně nadchnul a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Klasika macecha totální mrcha, kterou jsem si zamiloval stejně asi jako Dolores Umbridge, dvě sestry, princ a ano Cinder, která je ty vole kyborg! Jasně, že Popelka a princ se do sebe zakoukaj, ale že na plese místo střevíčku ztratí nohu, to mě fakt pobavilo. Slibnej začátek originální série.

Alexxxka
17.08.2018 5 z 5

Skvělé! Od knížky jsme se nemohla odtrhnout a to už dávno nejsem young adult. Pŕečteno za necelý den.

Lorej
12.08.2018 5 z 5

Jeden z nejlepších retellingů, co jsem četla.
Kniha byla napsána velmi čtivě, měla skvělou zápletku. Nejvíc se mi líbilo, že autorka do příběhu vložila vlastí fantasii, takže jste se nemuseli obávat o to, že je to jen další nudné převyprávění klasické Popelky. Tato knížka se dá popsat spousty přídavnými jmény, ale 'nudná' mezi ně rozhodně nepatří.
Nemůžu se dočkat, až se pustím do pokračování.

Ajda300
09.08.2018 5 z 5

Úžasné

ivič
08.08.2018 4 z 5

Hezká kniha, oceňuju na ní originální svět a to, že se opravdu drží své předlohy.
Cinder je celkem sympatická i když nemá nijak výjmečnou povahu, ale to se
k Popelce naopak hodí. Těším se na další díly.

Jostik_21
08.08.2018 4 z 5

Knihu Cinder jsem si hodně oblíbila. Samotná Cinder mě fascinovala. Vůbec jsem nevěděla kdo je Cinder, co to je kyborg. Když jsme začala knihu číst, nevěděla jsem o čem je, jen pár informacích od kámošky, ale to bylo jenom něco jako "Je to jedna z nejlepších sériích a knížek, co jsem kdy četla”. Hodně moc obdivuji fantazii autorky. Jediný co, tak v půlce knihy mě hned došlo, kdo Cinder je a za to bych knížce strhla -0,25 bodů. Ale i tak je to zatím jedna z nejlepších sérií pro mě (hned po Percy Jacksonovi).

KessieRixy
05.08.2018 4 z 5

Cinder jsem si zamilovala. Trochu jsem se bála toho "přepracování " Popelky ve spojení se sci-fi ,roboty ( kyborgy ) a klasické pohádky , ale Cinder a hlavně Marissa rozhodně nezklamala. Zápletka sice očekávatelna, ale i přes to měla kniha hezký spád, nebyly tam žádná "hluchá" místa. Sice bych na začátku ocenila malicko víc vysvětlení - například co je to kyborg. maličko jsem kvůli těmto na začátku nevysvětlitelnym věcem byla chvilkami ztracená. Alespoň jsem si to mohlo ale dotvořit svojí fantasií :) knížka se mi ale jinak velice líbila a rozhodně planuji pokračovat v Měsíčních Kronikách.