Dallas 63

Dallas 63
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460003/bmid_dallas-63-UwU-460003.jpg 5 1817 1817

2. vydání Dne 22. listopadu 1963 otřásly americkým Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století, až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping, pětačtyřicetiletý učitel angličtiny, se vydává na šílenou misi, při níž má Kennedyho vraždě zabránit. Začne vést nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, jenž porušuje všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63, 2011

Drea
03.08.2016 5 z 5

Tak já se přiznám. Nejsem velký fanda Kinga. Jakože respekt, ale do kolen z něj nejdu. Ale pak jsem narazila na seriál 11 22 63 s božským Jamesem Francem a příběh Jakeho a Sadie mě tak uchvátil, že jsem si knihu prostě MUSELA pořídit. Protože tohle není jen příběh o muži, který cestuje časem a snaží se změnit chod dějin. TOHLE...JE...MILOSTNÝ...PŘÍBĚH!!!
Kam se na to hrabou všechny ty romance z odstínů šedi, stmívání a já nevím čeho ještě. To Sadie a Jake pro sebe byli stvořeni, aby se milovali navzdory prostoru a času. A i když jsem věděla, jak to dopadne, konec mi stejně znovu zlomil srdce.

"Ale já věřím v lásku, láska je jedinečné příruční kouzlo. Nevím, jestli je zapsaná ve hvězdách, ale opravdu věřím na volání krve, souznění mysli a společný tlukot srdce."

MonikaHos
22.07.2016 5 z 5

Kdybych měla k dispozici 10 hvězdiček, Kingovi je rozhodně dám! Kniha mě, i přes svůj rozsáhlejší obsah, nesmírně bavila, prakticky jsem se od ní nemohla odtrhnout a příběh jsem měla v mysli ještě několik dní po jejím dočtení. Za mě rozhodně jedna z nejlepších mistrových knih.

tomkoutsky
18.07.2016 5 z 5

Opět výborně čtivá kniha od Kinga, akorát lehce zdlouhavější. King se zřejmě inspiroval jednou epizodou seriálu Červený Trpaslík a několika filmy/knihami o cestování v čase. Ale celkově velmi fajn.

AAndulka
07.07.2016 5 z 5

Pan King je pro mě prostě spisovatelská jednička a takový malý Bůh! Opět Vám velmi děkuji za toto dílo! :)

Petulaaaaa
07.07.2016 5 z 5

Výborná kniha... Kinga čtu pomerně hodně, ale tahle pro me paří mezi nejlepší.

Lina
06.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha.Kinga jinak nečtu ale zřejmě začnu.Je to takový poutník minulostí.

toni-az
06.06.2016 4 z 5

Masakrózní knížka. Mám rád knihy s tématikou cestování časem, takže ačkoli Kinga moc nečtu, toto jsem si nemohl nechat ujít.

Poměrně výrazně mi styl psaní připomněl mého oblíbeného velmistra sci-fi Roberta Heineina. Nicméně zde bylo mnohem více vedlejších linek, sond do myšlení postav a filozofického přemítání. I tak jsem měl problém se od knihy odtrhnout, tedy aspoň v prvních cca dvou třetinách. Posléze mě trochu začalo rozčilovat stálé opakování již mnohokrát řečeného (minulost mluví vícehlasem,...) a pitvání stále stejných věcí dokola. Nakonec se ovšem děj natolik rozjel, že jsem to vlastně ani nevnímal.

Každopádně je to po velmi dlouhé době knížka, kterou jsem nebyl schopen jen tak odložit. Hodně dobře napsaná záležitost, kde jsem většinu knihy váhal mezi 4* a 5*. Nakonec bohužel rozhodl konec, který mi moc nesedl, a také prapodivně pojaté cestování časem, hlavně tedy důsledky věcí, které rozhodně nemohly být způsobené člověkem.

Za mě 85 % a doporučení pro všechny, kdo mají rádi cestování časem.

Kamil2
30.05.2016 5 z 5

Pokoušet se napsat komentář k této knize je z mé strany téměř bezpředmětné, protože mnohem lepší komentáře tu napsali mnozí předešlí čtenáři. Za mě jen - King je král, král je King...

Janniska
24.05.2016 5 z 5

Skvělé,poutavý příběh,prostě King nezklame!!

Hanzz
22.05.2016 5 z 5

Tak sem to právě docetl. Jedním slovem Mistrovske dílo asi zatím nej kniha co sem od Kinga četl doporučuji všem bez rozdílu věku. Tech 700 stran uteče jak voda a vám se nebude chtít vrátit zpátky určité si to dam někdy ještě jednou, tak a ted jdu na serial viva Dallas 63 100% záležitost. PS...... Jakeu, Sadie, budete me chybět ;)

Majkrofon
15.05.2016 5 z 5

Moje najdlhšie Kingovské čítanie. Vďaka nahustenosti môjho programu, som strávil V Jodie a v Dallase 2 mesiace. Spočiatku som sa dlhšie začítaval, ale príjemne ma prekvapila náväznosť na moju najoblúbenejšiu kingovku To. Návrat do Derry bol výborný. Dnes, keď už som knihu dočítal, mi je celkom lúto,že tento príbeh končí. Hlavnú dvojicu postáv Jake/George a Sadie som si veľmi oblúbil a i keď som sa občas knihou prekusával, cestovanie časom King veľmi dobre zvládol a knihu som si predsa len obľúbil.

RichardvonT.
13.05.2016 5 z 5

"Cestovatelům v čase nenaléváme", řekl barman.
Přijde cestovatel v čase do baru.

Štěpán Král alias Stephen King a hrátky s časem? Za mně volám Bravo!
Některé Kingovky mnou jen tak proletí, zato některé zanechají silný dojem a dokonalý čtenářský zážitek. Tuhle k nim počítám každopádně:-)

JekyllKing
04.05.2016 5 z 5

Skvost!!! Moje nejoblibenejsi kniha. Skvele a komplexni dilo. Dokonce i zaver je perfektni, coz u Kinga nebyva obvykle. Mimochodem, Sadie proste nejde nemilovat :-)

Klacekzlesa
06.04.2016 5 z 5

Líbilo, líbilo, líbilo!! Úplnou náhodou jsem se dozvěděla, že pan King napsal něco ohledně Kennedyho.. nechtělo se mi tomu věřit tak jsem kolegyni poprosila aby mi onu knihu přinesla.. Knížku jsem jí vrátila za tři dny s velkým díkem. :-)

Bilky
29.03.2016 5 z 5

Na prečítanie tejto 800str knihy mi stačilo 5 večerov, ale knihu som odkladal pár rokov.
Mal som na to niekoľko dôvodov:

A) politika USA 20.storočia ma veľmi nebavila, mal som len povrchné znalosti o udalostiach okolo atentátu na JFK a nepoznal som historické pozadie ani súvislosti
B) KINGov predchádzajúci "politický" román MŔTVA ZÓNA bola fikcia, ale tento sa odohrával v skutočných historických reáliách a ja som chcel vedieť, ktorej verzie o Oswaldovi sa bude autor držať
C) vedel som, že do roka od vydania tohto románu sa má začať nakrúcanie minisérie a nechcel som mať veľký odstup filmu od románu

Tak som čakanie vyplnil niekoľkými článkami, wikipédiou, dokumentom aj konšpiračnými teóriami a klincom bol Oliver STONE a jeho JFK - výsledkom bolo, že som mal z toho ešte väčší guláš ako FBI, CIA, aj Warrenova komisia dohromady :) Samotná kniha ma však potom neprekvapila - rovnako ako aj ostatné KINGove romány (ak by som mal byť aspoň trošičku nezaujatý, o čom ako jeho fanynka pochybujem :) je veľmi dobrá ;)

Má však ako KINGove ostatné knihy po roku 1999 (a od jeho autonehody) niekoľko spoločných znakov a pripomína to závod formule XYZ: po pomalom rozbehu, kde sa popisuje každá skrutka jeho stroja, nasleduje vynikajúca a brutálna jazda KINGovej mašiny, ale tesne pred cieľom následkom defektu a pár kotrmelcov cieľovú pásku pretína poobíjaný vrak - na stupni víťazov tak stojí obhorený chlapík a v KINGovej stajni vládnu zmiešané pocity, ako keď sa vám svokra zabije vo vašom fungl novom bavoráku ;)

Aby bolo jasné, stojím si za 4 a pol hviezdičkovým hodnotením, aj napriek vyššie uvedenej kritike, len ten záver, ten záver Štefan! Ako náplasť však pôsobí popis a atmosféra tej doby, keď pivo chutilo ako pivo, mlieko ako mlieko a čokoláda ako čokoláda. Ale roky 60.te boli aj o paranoji, nastupujúcej kríze a vrcholiacej studenej vojne, všadeprítomnému dymu cigariet v busoch, vlakoch aj úradoch, či smradu a smogu tovární vo veľkomestách, kde čističky vôd a vzduchu boli ešte budúcnosť. Napriek tomu všetkému som tu minulosť chcel s KINGovým hrdinom vidieť, počuť aj cítiť - a samozrejme aj tú jeho buchtu, čo si tam narazil ;)

ODPORÚČAM: všetkým priaznivcom doby vinylovej a bakelitovej, romantickým dušiam a retromaniakom, prívržencom demokratov, Kennedyho klanu ako aj pútnikom v čase, ktorých nevyľaká butterfly efect - 89%

LenkaWal
23.03.2016 5 z 5

Souhlasím s některými komentáři, Hlavně s Marlowem. Knížka vynikající, dala mi teda zabrat. Ale na rozdíl od jiných dlouhých jsem věděla, že ji musím dočíst. I když ten konec jsem i očekávala. A musím říct, že i mě to bavilo nejvíc v momentech, kdy na scéně nebyl Oswald. Takže když to vezmu kolem, tak hlavní zápletka, nebyla tolik zajímavá, jako ta vata kolem, ta byla neuvěřitelně čtivá. A posledních asi sto stran, nabralo neuvěřitelné tempo a to už se nedalo odložit. Rozhodně stojí za to si ji přečíst.

encyklopedie
23.03.2016 5 z 5

Dvojo /trojo/ drobných poznámek.
Za 1: U mne jedna z nejzajímavějších knih od Kinga - výsledek knihy je působivý a konec impozantní.
Za 2: Právě naopak, všechny ty "odbočky" - jednotlivé žánrové linie se nebijí, ale prolínají a vzájemně podmiňují, celá kniha má jedno velké PLUS
Jsou to tyto dvě plus
(1)Čtivá, (2) není to žádný horror psaný pod fetem a chlastem, (3)kniha je vystavěna na sběru informací - a to hodně důkladných
Návrat do časoprostoru je doveden k dokonalosti....
Za 3: k Philovu Za třetí - beru za auto vozík a jedu nasbírat kamení /hihihihi

Seriál průběžně sleduji .....nemá to chybu

marlowe
23.03.2016 4 z 5

Čtvero drobných poznámek:

Za prvé: Zajímavý námět, zajímavý příběh – a hlavně hodně dobře udělaný konec (což u Kinga není zas až taková samozřejmost).
(Ovšem je-li pravda, že tenhle závěr pomohl autorovi vymyslet jeho syn, potom patří pochvala i Joe Hillovi.)

Za druhé: Znovu tu narážíme na už téměř tradiční Kingův nešvar, objevující se především v jeho novějších románech: na jedné straně přetrvávající schopnost umět nádherně vyprávět – a na straně druhé až příliš mnoho hlušiny, vaty a zbytečných a pro vyprávění zcela nepodstatných odboček. Někomu (že, Alix?:-)) tohle zkrátka nevadí, ale já vždycky upřednostňuji kompaktní tvar před rozvolněným vyprávěním bez pevně daných kontur.

Za třetí jedna honě kacířská úvaha, za kterou mě nejspíš milovníci literatury o JFK ukamenují: Skoro si myslím, že příběh by dobře (ne-li dokonce LÉPE!) fungoval i BEZ Kennedyho! Prostě proto, že MĚ daleko více dostaly události okolo rodiny Harryho Dunninga a Sadie Dunhillové, než celý ten "Lee Harvey Oswaldovský" motiv. (Ale to berte jen jako můj hodně soukromý názor!)

A za čtvrté: Už se těším na seriál!

26e
19.03.2016 5 z 5

Tak pre mňa to iste nebol "porod"...ale famózna "JÍZDA" ... Zhltla som to Kingovi celé aj s navijakom od prvej strany až po koniec... mne veľmi blízka téma cestovania v čase ...a aj doba /mala som byť v tom čase mladá a nie neskôr, sakra... viem to už dlhšie/ a krásny ĽUDSKÝ príbeh... rezonuje to ešte vo mne...a tuším, že ešte dlho bude ... snáď tu pridám ešte pár slov, kým z nej trocha vychladnem... 5 hviezdičiek šmahom ruky... vlastne som sa nevedela dočkať už cca od 2/3 knihy, kedy ich tu "švacnem" ..a za záver by som možno aj 6stu, keby tu bola... vďaka za pekný prežitok, pane King ! :))))

TerJac
11.03.2016 4 z 5

Ohhh, to byl tedy porod! Párkrát jsem myslela, že to vzdám. Jsem trpělivý čtenář a nevadí mi rozvádění a natahování příběhů, ale vzhledem k tomu, že jsem nadšenec knih a příběhů na téma cestování časem - čekala jsem asi něco víc a strašně mi vadila ta nedisciplinovanost hlavního hrdiny, který evidentně strašně zasahoval svým chováním do minulosti ale řešil spíš naprosto něco jiného .... a na konci Heuréééka - ono mu došlo, že to všechno mělo negativní důsledky.
Nekritizuji Kinga, mám ho ve své podstatě ráda, je to skvělý vypravěč a posl. 200 stran jsem opět hltala jako o život. Jen si myslím, že jsem očekávala v příběhu hlubší podstatu. Ono v podstatě je 500 stran spíš o tom, jak si hlavní hrdina užívá jakýsi druhý život, který ne že by nebyl zajímavý ale vzhledem k hlavní dějové linii bych očekávala prostě příběh zaměřený především jiným směrem. Ale ono King je King a i tak nelituji, že jsem si knihu přečetla. Na druhé straně má ten chlap něco do sebe! Jen se bojím filmového zpracování, které je už dokonce hotové. Tahle kniha nebude na zfilmování jednoduchá a pokud to dostal do rukou opět nějaký holywoodský paskal .... tak zase budu nas**ná jak na půdu :-(