Dceřina kletba

Dceřina kletba
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527783/bmid_dcerina-kletba-65708ac4b49c8.jpg 4 451 451

Starý zločin si žádá nové oběti. Od autorky hitu Vodník. Poručík Tomáš Vyskočil má velký problém. Je blonďatý, rafinovaný a odhodlaný pořádně mu zavařit. Zatímco se Tomášovo manželství ocitá v ohrožení, je uprostřed Příbrami nalezen těžce podchlazený opilec, který po pár hodinách v nemocnici umírá. Taková smrt by kriminálku mohla nechat v klidu, kdyby se ovšem dotyčný nedávno nezmínil, že mu někdo usiluje o život. A tak se Tomáš s kolegou Honzou Richterem pouštějí do vyšetřování zločinu, po jehož vyřešení nikdo netouží.... celý text

kniznisvetsjiri
02.09.2024 3 z 5

První díl této série jsem nestihla a rovnou se ponořila do druhého dílu. Popravdě mi to asi ani nevadilo, protože knihy na sebe nijak přímo nenavazují.

Hned na začátku mě upoutal epilog. Říkala jsem si, že tohle bude bomba. Bohužel čím víc jsem četla, tím víc můj zájem opadával. Kniha má sice pár momentů, které vás překvapí, ale nijak zvlášť hotový z toho nebudete.

Tolik jmen a příjmení. Každou chvilku přemýšlíte kdo je kdo, protože postavy v knize přibývali jako houby po dešti. Občas jsem se musela vracet a ujasnit si že tahle Eva je ta Eva o které jsem četla dvě kapitoly zpět.

V knize určitě nehledejte krev a násilí. Za to v ní najdete spoustu ale opravdu spoustu výslechových hodin. Po nějaké době máte pocit že policie nedělá nic jiného než je vyslýchá a v případu se plácá až to hezký není. Vlastně ani pořádně nevím jak se dostali k vrahovi. Ten se tam prostě nějak zjevil a bylo.

Hlavní postavy mi byli celkem sympatický ale manželství Tomáše? To bylo jako příběh vystřižený z učebnice jak se v manželství rozhodně nechovat aneb zase se nám osvědčuje pravidlo, že komunikace je základ, všeho.

Příběh je celkově sám o sobě zajímavý, ale chvilkami jsem si říkala jestli už to vlastně není moc. Samozřejmě, na konci do sebe všechno krásně zapadne, ale přece jenom …

Nějak vlastně nevím, co si o knize myslet. Nebylo to úplný wow, ale ani blbý.

Názor si udělejte sami. Každopádně si myslím, že ten, kdo nemá rád Cartera a podobné krváky, tak by mohl být spoko.

Prateri
01.09.2024 4 z 5

Kletba, která vede ke zločinu. Vždy jsem si myslela, že se musí vyslovit, hodit ji na někoho, aby fungovala. Musí k tomu vést velká nenávist. V knize Dceřina kletba fungovala skrytě a táhla se s rodinou. Zasahovala do životů, život i brala. Vyšetřoval Tomáš má velké starosti, že by také kletba?

monte
30.08.2024 4 z 5

Tento díl se mi líbil nejvíc.

karaliene
25.08.2024 4 z 5

Čtenářům zběhlým v trestním právu neunikne svévolné zacházení s některými zákonnými termíny, ale číst se příběh rozhodně dá.

Danuška.Da
21.08.2024 5 z 5

Další skvělá detektivka od mé oblíbené české autorky. Povedený díl.

katasukivasukim
21.08.2024 4 z 5

Tak, za mě byl Vodník lepší. Tady byl teda konec, který jsem nečekala. Ale, četla jsem to dlouho a moc mě to netáhlo k čtení...
Ale špatné to nebylo....
Jinak, knihy paní Bartošové, mají překrásné obálky .

Adellaida
20.08.2024 5 z 5

Druhá přečtená knížka od autorky. Lehce se četla, děj realistický. Vraha a motiv jsem do poslední chvíle neobjevila. Pouze mi vadilo velké množství postav.

haWranka
18.08.2024 4 z 5

Tohle byla moc sympatická detektivka. Atmosférou mi hodně připomínala Případy 1. oddělení. Asi už se mi ty nechuťárny ze severských krimi přejedly a teď si víc užiju realistický příběh. Určitě si ráda přečtu i další knihy od Terezy Bartošové.

Rose-Mary
16.08.2024 4 z 5

Od Terezy Bartošové je to moje první knížka. A zalíbila se. Dvojice vyšetřujících kriminalistů Tomáš Vyskočil a Honza Richter mi byla sympatická od začátku. Děj se odehrává v Příbrami, kde jednoho rána je nalezen těžce podchlazený muž, značně opilý. Téhož dne v nemocnici umírá. Kolega obou kriminalistů, Matěj, toho člověka zná a tvrdí, že neholdoval alkoholu a byl to slušný člověk, kterému prý někdo vyhrožoval. Vznikne podezření, že jeho smrt nebyla přirozená.
Rozběhne se vyšetřování. Je potvrzeno, že Radek Bolina byl otráven olovem. Olovo zde v Příbrami zpracovává jedna firma. Kriminalisté mají podezření, že muselo dojít k nějaké havárii, při které olovo uniklo, a ředitel firmy to nepřiznal. Dochází k zajímavým poznatkům. V případu figuruje mnoho osob, některé se dočkají pronásledování, zastrašování a vydírání.
Podezřelých je víc, Honza s Tomášem mají o práci postaráno. Stále jim ale uniká, proč byl Bolina zavražděn. Komu by to prospělo, co udělal. Na záchytce se ocitne jeho bratr Martin. Vyšetřovatelé zjistí kromě Bolinovy vraždy další podivné úmrtí, hospodářskou kriminalitu firmy, přepadení a ublížení na zdraví samotného vyšetřovatele Honzy, kterému hrozila smrt, pokud by ho Tomáš s kolegy nevypátrali a nezachránili. Ale až na samém konci se objeví skutečný Bolinův vrah. Bylo to pro mne překvapení, tu osobu bych nepodezírala. Dávám čtyři hvězdičky. Co mi v knize vadilo, byl neskutečně velký a docela nepřehledný počet stále nových postav, které se od začátku až do konce rojily jedna po druhé.

veronika9761
10.08.2024 3 z 5

Četlo se mi asi nejhur ze vsech knih autorky. Podle me jde o nejslabsi kus serie.

Jidu
05.08.2024 3 z 5

Takže! Opět od autorky dostáváme originální zápletku. Dvě dějové linky, jedna týkající se vraždy, druhá týkající se mladých studentek, které žijí obyčejně neobyčejný život. Jak tohle může souviset? Do toho všeho se nám míchá osobní život vyšetřovatelů, takže se nám zase o kousek přiblíží. Ale zde nastává to ALE!

Nějak jsem měla oproti Vodníkovi pocit, že se to četlo zvláštně. Množství postav mi vadilo daleko více a opravdu hodně se mi pletly.

Samotné vyšetřování zde bylo za mě spíš tak nějak okrajově a více se řešili vztahy vyšetřovatelů. A ne jen nich. Asi bych něco zkrátka ubrala a držela se hlavně žánru detektivky.

Co se týká rozuzlení, tak tady jsem to odhalila, což zkrátka není úplně ideální, co si budeme povídat.

Rozhodně jde o kvalitní dílo, rozhodně se mi líbilo a stále hodnotím jako nadprůměr, ale já osobně jdu proti proudu a Vodník u mě vyhrává. Tam to byl úžasný komplexní balíček.

Celkově knihu doporučuji. A rozhodně čtěte postupně. Ač jde o samostatná dílka, tak vyšetřovatelé jsou stejní a je fajn chápat o co go. Právě třeba v rámci vztahů apod.

JankaV80
29.07.2024 5 z 5

Příběh čtivý, hned mě vtáhl do děje a až do konce knihy jsem se rozhodně nenudila. V postavách jsem se vyznala, nikdo vyloženě nesympatický mi nebyl. Na knihách této autorky se mi líbí, že jde o detektivku, ale není to žádný "vele krvák" a má to hlavu a patu. Už jsem četla dvě knihy od této autorky a další budou určitě následovat.

Eva398
23.07.2024 5 z 5

Pěkně psaná, děj mě pohltil a vyznala jsem v něm. Napínavé čtení až do konce.

annettka1098
22.07.2024 5 z 5

Tentokrát jsem se hned od začátku začetla. Své na tom hrál určitě bravurní prolog a osobní linka vyšetřovatele Tomáše. Napnutě jsem čekala, kdy se jak prolog, tak osobní linka Tomáše protne s případem. Když se tak stalo, bylo to ještě lepší než jsem čekala.

Případ i jeho jednotlivé "slepé uličky" byly dobře promyšlené a občas jsem četla se zatajeným dechem. Neříkám, že nemám vůbec žádné výtky, některé situace mi přišly přehnané, ale zahrálo mi to na tu správnou notu a čtení jsem si užila.

m2056
15.07.2024 3 z 5

Kniha se čte v průměru dobře je pěkný že se příběh odehrává v republice jinak hodně i popsán život všech osob ale jinak příběh mě tolik nechytil jak to bylo u Vodníka tak hodnocení je průměr.

Danago
08.07.2024 3 z 5

Autorka od začátku rozehrává dvě dějové linky , linku kdy za podezřelých okolností umírá opilý a podchlazený muž, a linku dvou mladých studentek, které narušily spokojený manželský život jednoho z vyšetřovatelů.
Děj se rozjíždí a najednou nám autorka nabízí až moc informací najednou, které se vzájemně prolínají a zdá se, že ani navzájem nesouvisí. Popravdě podle mě navzájem souvisí jen některé.
Příběh byl na mě až moc zamotaný, autorka nás navádí různými směry a přesto se závěr dal poměrně lehce odhadnout, což je škoda, i když už samotný název hodně napovídá.
Mě asi v knize chybělo větší napětí a spád. Osobně mě mrzí, když dokážu odhadnout slepé uličky, které nepovedou k dopadení pachatele.
Hlavní i některé vedlejší postavy můžete znát z knihy Vodník, ale vůbec ničemu nebude vadit pokud jste Vodníka nečetli.

kniznistranky
07.07.2024 5 z 5

Vyšetřovatelská dvojice Tomáš Vyskočil a Honza Richter před sebou mají další případ. Do nemocnice byl přivezen muž. Opilý, podchlazený a krátce na to umírá. Shodou okolností to byl známý jednoho z policejních techniků, kterému kamarádova smrt nedá spát. Své podezření svěří Tomášovi a ten se okamžitě spolu s Honzou pouští do vyšetřování. Aby toho nebylo málo, v kolečku zamotaných událostí a nejasných informací se komplikuje i Tomášova situace doma. Všechno nasvědčuje tomu, že vyřešení tohoto na první pohled banálního případu bude těžší, než by kdo tušil.

(...)

Tereza Bartošová zasadila děj knihy do rodné Příbrami, která je známá svými uranovými doly. Jedná se už o druhou detektivku, kdy je název knihy vypůjčený z balady v Erbenově Kytici - Dceřina kletba. Začalo to Vodníkem, pokračuje Dceřinou kletbou a kdo ví, jakou baladu si Tereza Bartošová vezme na paškál příště. Prozatím si pojďme rozebrat zpracování této.

Celou recenzi i s mini-rozhovorem s autorkou najdete na Českých detektivkách: https://www.forendors.cz/p/a6ed4a77b78b26ec2be474efeaaba0d1

postrach
07.07.2024 5 z 5

Asi nejlepší díl.

brabofka
05.07.2024 5 z 5

Skvělé. Autorka si i ve třetí knize série drží laťku hodně vysoko. Dalo by se vytknout, že se trochu míjí v práci a chování policistů, ale proč ne? Můžeme přeci zapomenout na naše starosti, a nechat se nést příběhem. Trochu jsem se ztrácela v postavách a jménech. Dost se mi všechny ty ženy pletly. Nakonec se snad vše vysvětlilo a vyřešilo. Povedená česká detektivka. Těším se na další setkání s Honzou a Tomášem a jejich ženami.

LucieT
04.07.2024 2 z 5

Moc nerozumím zdejšímu nadšení. Kniha mě od počátku nechytla, vyšetřovatelé (Tomáš x Honza) se mi neustále pletli, stejně jako obě holky (Linda x Julie). Celé mi to přišlo takové jalové, nezábavné a ani vyšetřování nemělo žádný spád. Měla jsem v plánu přečíst si i Vodníka, ale upouštím od toho.

české detektivky a krimi Příbramsko Příbram

Tereza Bartošová