Démon / Ľudia a vášne / Kňažná Ligovská

Démon / Ľudia a vášne / Kňažná Ligovská
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226122/demon-ludia-a-vasne-knazna-ligovska-226122.jpg 3 1 1

Verše - Listy - Hry (Ľudia a vášne - Čudný človek - Dvaja bratia - Maškaráda) - Prózy (Kaukazan - Kňažná Ligovská - Hrdina našich čias)

Denny45
01.11.2018 3 z 5

Verše
Mladý Lermontov bol nespokojný, kritizoval, hľadal opovede a lásky ho opúšťali jedna za druhou. A nebol hlupák, lebo všetky tieto pocity zbásnil. To je presne to, čo sa mi na ňom páčilo! Tá mladícka nerozvážnosť a rozpolčenosť (napríklad 11.jún 1831).
S dospievaním prišlo aj vytriezvenie. Denník nepochopeného mladíka strieda vyšperkovaná kritika Ruska a rozprávkové ľudové povesti. Poviete si: Krása, čo sa dá vytknúť? Asi len to, že mi to nebolo blízke. No dobre, Smrť básnika bola výnimka.
Poémy
Čistý romantizmus, pri ktorom som takmer zabudol na znechutenie z predchádzajúcich strán. Podľa mňa je Démon s Novicom vyhrávajú.
Hry
V každej žije kúsok Lermontovej duše a jeho života. Ponurá atmosféra bálov, na ktorých sú si všetci tak cudzí vystriedaná hlbokými a silnými monológmi pri svetle osamelej sviece. Akoby ste videli tú šnúru klebiet, ľudskej závisti a zbytočnej pomsty či dokonca preklínania, ktorá sa vinie celým dejom až do tragického konca. Dovolím si napísať jeden spoiler: V troch hrách sa šíri nákaza šialenstva, takže si pri ich čítaní radšej nasaďte rúško!
Odporúčam (pre mňa vrchol jeho tvorby) Čudného človeka a Maškarádu.
Prózy
Na hudobnom večierku grófa V... je nedokončený rukopis s nejasným poslaním. Azda kritika hazardných hier.
Kňažná Ligovská je nedokončený rukopis s až príliš jasným poslaním. Lermontov bol prvý, kto na pozadí šlachtickej telenovely typu "ľúbi ma, ja neviem či ho ľúbim" načrtol život malého úbohého stvorenia - zbytočného človeka.
Na záver: Ťažký autor, ťažká kniha, ťažké čítanie.