Lazár

Lazár
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403198/bmid_lazar-FLS-403198.jpg 4 2619 2619

Majster trilerov Lars Kepler prichádza so siedmou knihou o Joonovi Linnovi V byte na predmestí Osla nájdu mŕtveho muža. Ukáže sa, že obeťou bol dosiaľ neznámy vykrádač hrobov a zberateľ morbídnych trofejí. Keď polícia otvorí mraziaci box v kuchyni, objaví príšerný nález. Jedna z trofejí sa priamo týka komisára Joonu Linnu. O niekoľko dní kontaktuje Linnu nemecká komisárka a požiada ho o pomoc pri vyšetrovaní vraždy v kempingu pri Rostocku. Obeťou bol opäť sexuálny násilník. Joona pochopí, že zdanlivo náhodnú súvislosť nemôže ignorovať. Stopy však vedú k Jurekovi, k človeku, ktorý mal byť už dávno mŕtvy. Niektorí by to možno nazvali zázrakom, iní nočnou morou. Veď tento „Lazár“ je najhorší sériový vrah všetkých čias v severnej Európe. Joonovi intuícia vraví, že Jurek je zapletený aj do ďalších brutálnych úmrtí, ale aký má motív? Je to začiatok jeho posledného diabolského plánu: nájsť Joonovo slabé miesto a raz a navždy ho zničiť? Komisár Linna si myslel, že to najhoršie už má dávno za sebou, lenže všetko sa ešte len začína!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Lazarus, 2018

Johhanka79
01.10.2019 4 z 5

Temné, tak temné. A happyend? Nečekejte.... Jedna osoba a tolik nenávratně zničených životů....

Viviana-Mori
30.09.2019

Poctivě jsem přečetla zatím všechny díly této série, tento ovšem prozatím vzdávám, přečetla jsem to cca do půlky. Vůbec mě to nechytlo, děj je hodně přitažený za vlasy a vlastně mi na tom, co se tam stane, vůbec nezáleží. Škoda! Je mi to líto, možná časem zkusím znovu, ale zatím dám přednost jiným knihám, které mě osloví víc.

Denisa153
25.09.2019 5 z 5

Skvělé, skvěle a ještě jednou skvěle...
Je to poutavé a napínavé a doufám, že brzo bude další díl..

orinka3
24.09.2019 5 z 5

Uff, tak tohle byla jízda. Autorský tandem Lars Kepler nenechá čtenáři ani jednu stránku na oddech. Joona se promyšleně dostává na stopu ďábelskému Jurkovi, který si ve své zločinecké genialitě pořídí prodlouženou ruku, své temné dvojče. Všichni zúčastnění žijí v obrovském nebezpečí. Obětí přibývá a pokud se nenajdou v tratolišti krve mrtvé, jsou pohřešovány a je podzření, že Jurek pokračuje ve své zvyklosti pohřbívání zaživa. Do toho sledujeme sestry Sagu a Pellerinu, jejich otce a stoupající nebezpečí, kterému jsou všichni vystaveni. Joona se snaží chránit svou dceru a odváží ji do bezpečí konspiračního úkrytu. Jenže se stane komunikační chyba, Jurek má opět navrch a tempo nabírá na obrátkách. Koncem nekončí vůbec nic, protože Bobr překonává překážky a číhá až do posledního písmene knihy. Po čertech dobrá kniha!!!

bara9550
23.09.2019 3 z 5

Dovoluji se upozornit, že tento komentář bude plný SPOILERŮ, protože nemohu jinak.

Pokud jste už četli nějaké mé komentáře, asi víte, že se nedržím moc u země.
S napsáním tohoto komentáře jsem si dávala na čas - zhruba týden jsem si příběh nechávala v hlavě takzvaně uležet, abych ho dokázala objektivně ohodnotit a nejednat až tak rozčarovaně, jako jsem to v okamžiku, kdy jsem knihu zavřela, cítila.

Žádný jiný pocit se ale nedostavil a tak přichází čas, kdy se konečně můžu vyřádit a napsat, co ve mě kniha zanechala.

Žádné předsudky jsem neměla, ale musím uznat, že už jsem lehce přeKeplerovaná.
Vše, co se zde odehrálo bylo pro mě dost nereálně, hlavní postavy - ať už ty kladné, tak i ty záporné - se pomalu ale jistě mění do komiksových hrdinů od Marvelu, protože to, co předváděl nejen Joona, ale i Jurek ( ano je to tak, Jurek je opravdu živý a až na to, že nemá ruku, je ještě silnější, než kdy dříve :D.. pardon, to je fakt směšné..).

Abych to zrychlila.. Joona nepochybuje, že Jurek je naživu, všichni jeho drazí mu ale nevěří - včetně nové milenky, jeho dcery, ale i Saga.. Joona je ale borec a zase to trefil, přesně do puntíku.
Nový psycho kámoš Jurka, hromotluk s perličkovými naušnicemi, který má skrytý talent, vidí, kdo v místnosti zemře a v jakém pořadí, kdo první, druhý... poslední..
Oba se s Jurkem teleportují po Evropě křížem krážem, lusknutím prstu jsou všude jako první.. věřím, že starý známý Jurka byl asi Voldemort, který mu nafasoval nějaké přenášedlo, které ho přemístilo v cuku letu.

Ale posuňme se dále.. Saga je blbá jako tágo, protože chyby, které dělá jsou triviálnosti, které vlastně udělají zvrat celé knize.. jako postavu jsem ji měla vždy ráda, ale tady se její reputace asi hodně zhorší.. Musím ale uznat, že se mi líbilo to, že její otec opravdu její vinou zemře, to stejné platí i u její sestry.. Byla bych hodně překvapená, kdyby ji spisovatelské duo nechalo doopravdy zemřít, jelikož si v závěru knihy podřeže žíly, ale to se dozvíme v další knize.

Jurek a Joona - představte si dva transformery, oba volají morfujeme a nahánějí se po celé Evropě, až se nakonec střetnou a pro Jurka to bohužel vypadá definitivně špatně.. ale kdo ví, Jurek toho přežil hodně, tak proč by ne tohle..

Obecně jsem pozorovala hrozně moc chyb, které by se zkrátka ve skutečnosti asi nestaly.. neprofesionální chování policie, kriminálky..
V závěru knihy, kdy již zmíněný hromotluk s perličkami v uších ( prosím pěkně, říká si Bobr..) dojde převlečený do nemocnice za zdravotní sestru.. no já nevím, ale ve Švédsku je asi normální mít Transexuální sestřičky. :)

Bylo to spíše úsměvné, než napínavé.
Velké zklamání v podobě poslední knihy, kde mě uspokojilo pouze to, že zemřelo opravdu hodně osob, u kterých mě to doopravdy chytilo za srdce a to se mi líbí..

Budu ráda, když mi napíšete třeba i zprávu, co si o knize myslíte vy. :)
Určitě nebudu dávat pět hvězd knize jen proto, že je v titulku napsáno jméno Lars Kepler :)

Bohdana11
21.09.2019 5 z 5

Kniha napínavá od začátku do konce, pro mě nejlepší ze série

IHT
21.09.2019 4 z 5

Dobre postaveny pribeh, vyborne popsane zaverecne dilema Sagy, velmi hezka postava Valerie, podivny a nepravdepodobny Bobr... cetlo se mi to dobre, ale priserne me iritovala prace autora s postavou Jurka Waltera. Ten typek, ktery nikde nepracuje a prosedel vetsinu zivota zavreny na psychiatrii ma fenomenalni schopnosti - dokaze se pohybovat na darknetu, odposlouchava uplne vsechny telefonni hovory v prostredi, dokaze najit, identifikovat a unest jakehokoliv cloveka jen na zaklade toho, ze mu zavolate... uplny Terminator.
Pevne doufam, ze to byla posledni knizka - zaver je vyborny. Ale jakekoliv dalsi pokracovani by me uz asi dost otravilo.

faba
20.09.2019 3 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem... I když násilné scény se mi už zajídaly a uvažování hlavního zločince mě moc nepasoval, ...že by byl tak dokonalý... Ale je to věc autora(ů). Byla to ovšem zase jedna z jejich lepších knih. Byl tam Joona Lina, tak proto.

Nikilakula
19.09.2019 2 z 5

Překombinované a hodně nereálné

lakyh
15.09.2019 5 z 5

opět velmi napínavé. Jak jde o knihy s Jurkem, tak je to místy i dost strašidelné a ledově brutální. Ovšem v této knize toho Jurek zjistil a vystopoval příliš mnoho na mnoha místech a o mnoha lidech najednou aniž by to bylo blíže vysvětleno jak to dokázal, měl až trochu moc zázračné schopnosti bez většího detailu. Konečně došlo k ukončení tohoto velmi dlouhého příběhu, který v celkovém pojetí je geniální. Otevřený konec si opět spisovatel nechal, aby se na to dalo navázat případnou další knihou...

Abia
11.09.2019 3 z 5

Všechny předchozí knihy jsem četla jedním dechem a během dvou dnů. S touto to tak nešlo. V určité chvíli už toho na mě bylo nějak moc, musela jsem si dávkovat přestávky. Prostě Jurek je pro mě už za nějakou čárou a setkání s ním je fuj. (Spoiler: o to trapnější je výměna Jurka za Bobra aneb každý policista musí mít svého fanatického vrahouna). Hlavně se ale celý děj dostal opravdu za hranu uvěřitelnosti. Ke konci jsem to četla jako temné, hnusné a drsné sci-fi.

Tentokrát se po dočtení nedostavil pocit - jupí, kdy bude další díl, ale spíše - uf, to jsem ráda, že to skončilo. A ani zvědavost na Sagy osud (který stejně tuším) a dalšího psychopata za patami Lumi mě nepřesvědčí.

Rezie86
09.09.2019 5 z 5

Už aby tady byl další díl..četla jsem to jedním dechem..

petra5721
08.09.2019 5 z 5

Je prostě skvělá! Zatím jeden z nejlepších dílů ????

adela9782
05.09.2019 5 z 5

Jurkova smrt mi po tom všem přišla příliš rychlá a obyčejná. Jinak vše výborné, jako vždy. Děj další knihy je jasný a neskutečně se na ni těším!

HanaNov
02.09.2019 5 z 5

SPOILER !!!

Když prominu "terminátora" Jurka, nezničitelného, neporazitelného, geniálního a ve svých letech neskutečně silného a rychlého, tak to bylo moc dobré počtení! Hlavně teda opět setkání se starými známými, to vždycky potěší..

Oproti Lovci králíků nebyly popisy masakrů tak brutální a krvelačné a celkově mi to nepřišlo tak moc přitažené za vlasy. Každopádně vynalézavost, rafinovanost, hra se čtenářem, nápaditost, spád, akce.. V tomto ohledu mě dost zklamala finální scéna Jurkovy smrti, která byla po tom všem tak strašně rychlá a obyčejná, byť jsem čekala něco opravdu extra. No nic, doufejme, že Jurek už odnikud nevykoukne, to už by bylo fakt moc!!

Další díl je vpodstatě jasný, předem známe vraha a jeho motivaci (nebo možná to nebude hned následující díl, ale jeden z příštích určitě!). Co mě zajímá, je Saga, protože nevěřím, že by ji nechali jen tak zemřít!

ArwenAragorn
01.09.2019 5 z 5

Skvělý temný, atraktivní thriller plný napětí a akce, čím víc se blíží finále, tím hůře odložitelný.
Ďábelský, krutý, vynalézavý a chytrý Jurek je zpátky, přestože měl být už mrtvý, a vrátil se s jediným cílem - dostat Joona Linnu, který je sice velice inteligentní, ale má i slabá místa, a tím jsou jeho blízcí.
Joona věděl, že Jurek je nebezpečný, ale tehdy ještě netušil o jak vysokou úroveň nebezpečnosti se jedná.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jurek je neporazitelný, protože využívá skutečnosti, že se lidé vzájemně milují.
----------------------------------------------------------------------
Autorská dvojice přitvrdila, v knize je více brutality a mrtvých, přesto mi to nepřipadá prvoplánové. Odpustím i řadu nereálných situací. A pokračování je zaručeno!
Kdo má rád thrillery, ať si Lazara určitě přečte, myslím, že nebude zklamán.

Lenka.Vílka
29.08.2019 4 z 5

Stále stejně dobrá detektivka s dost fantasy prvky. Když jsem se dostala k té části, kde Joona Sagu přesvědčuje, jak to bylo s tím tělem Jurka, které našli, myslela jsem, že se počurám smíchy, jestli se to ukáže jako pravda a ne že tam všem už hrabe a i po smrti je dál straší (je to hned na začátku knihy, kdo si myslí, že je to spoiler, je vůl a nemá tušení, o čem je tahle knižní série!). Čili dalších 300 stran jsem četla dost ostražitě.

Pokud knihu budu brát jako crossover žánrů dávám pět. Za detektivku...tolik, aby mi průměr dal čtyři hvězdy.

Ale raději už od knihy a komentáře pryč. Než o tom budu moc dlouho přemýšlet nebo napíšu víc a dojde mi, že je to vlastně na hvězdy tři. Protože ta stále dokola opakovaná zápletka regulované a nesmrtelné nemesis mě už docela nudí. A táhne to celou knihu někam, odkud není návratu. Pro mě vrchol série Lovec králíků, který byl příjemně jiný a vlastně i docela vtipný, tohle bylo...raději už ani slovo, nebo fakt ty tři hvězdičky. Takže jsem se možná na další díl těšila, byla dostatečně navnaděná, ale..

Napsáno stále stejně dobře. Večer jsem vzala knihu do ruky a už to jelo. Ale. Jo, kniha má až moc "ale"...

ZAČÁTEK MOŽNÉHO SPOILERU
Líbilo se mi jediné. Psychický rozebírání postav, aby je dostal tam, kam chtěl. O to víc mrzelo, že po tom všem crcání, kdy postavy skutečně dostane tam, kam chtěl, se všechno vyřeší tak rychle. Což je logické a je mi jasný, proč to tak bylo, kvůli dalšímu dílu, ale protože už netoužím tuhle zápletku dál rozpitvávat, konec mi nesedl. Možná proto mě tentokrát nenažhavil jako minule. Ale naopak otrávil. Kdo četl, ví jak to myslím. Protože...

Zabij bobra a zachráníš les? Fuck me!
KONEC MOŽNÉHO SPOILERU

Hella
28.08.2019 4 z 5

Až na tu Jurkovu přehnanou nesmrtelnost a nadpozemské zločinecké schopnosti skvělé počtení. Nicméně Saga mi většinu knihy děsně pila krev, ty její fatální chyby.....

Verisvlckova
27.08.2019 5 z 5

Mně se kniha velmi líbila. I když pro někoho tam mohly být trochu neuvěřitelné momenty, tak mě to velmi bavilo. Kniha mě vtáhla do děje téměř okamžitě. Skvěle, ostatně jako vždy, se četla. Kniha byla plná napětí a překvapivých momentů. Jednou jsem se přistihla, že na to vyloženě čumím s otevřenou hubou :-D.

saman001
26.08.2019 5 z 5

Poněkud překombinované, občas trochu "na hlavu", ale četlo se to - jako vždycky - samo:-)