Děti z Bullerbynu
Astrid Lindgren
Kniha vypráví o šesti dětech a jejich zážitcích v malé vesničce Bullerbynu. Sestry Anna a Britta, Olle, sourozenci Lisa, Bosse a Lasse společně chodí do školy do vzdálené vesnice, hrají si spolu na Indiány, tráví spolu Vánoce, chodí spolu bruslit. Prožívají společně různá dobrodružství jako například uvíznutí ve sněhové bouři cestou ze školy, hledání ztraceného pokladu, koupání na ostrově, hledání hastrmana u mlýna. Chodí často navštěvovat dědečka Anny a Britty, kterého i ostatní děti považují za dědečka vlastního.... celý text
Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: 1962 , Albatros (ČR)Originální název:
Alla vi barn i Bullerbyn, Mera om oss barn i Bullerbyn, Bara roligt i Bullerbyn, 1947
více info...
Přidat komentář
Teď čteme děti z Bullerbinu s mými dětmi a úplně jsem zapomněla jak je to geniální. Sama jsem se u některých příběhů musela smát.
Byla jsem překvapená, že obě dět (2 a 4,5 roku) zvládly celou knihu a že je to tolik bavilo. Některé kapitoly na ně byly dlouhé, ale celkově si příběh užili.
Nádherná kniha. Milovala jsem ji jako dítě a při hodinách čtení v druhé třídě jsem byla velmi frustrovaná, jak předčítají spolužáci pomalu. Chtěla jsem číst více a více :) A to platí vlastně i teď, v dospělosti. Nádherné pohlazení po duši. Líbila se i dceři, ale ta propast životního stylu, aktivit, vazeb a světa bez elektroniky je obrovská. Bylo třeba hodně vysvětlovat, upřesňovat. I proto má toto dílo nevyčíslitelnou hodnotu. Sonda do minulosti. Do Švédska. Do dětství. Do doby kdy kluk byl kluk a holka byla holka. Sousedovic děti byly kamarádi a jejich rodiče strýc a teta.
Předčítal jsem ji asi potisícáte ... nejprve dětem ... a pak vvnoučatům. A pro všechny generace to je jedna z nejoblíbenějších knížek (vedle Ronji pochopitelně :). Někdo tu psal, že dnešní děti nebudou chápat souvislosti. Moje vnoučata je chápala a myslím, že knížky jsou právě od toho aby rozšiřovaly chápání nových souvislostí ...
Moc hezký návrat do dětství, i pro moje malé děti to bylo milé, veselé a dobrodružné čtení na dobrou noc. Líbily se jim popisy švédských tradic (Vánoce, Velikonoce) a hodně se doptávaly, takže kniha splnila svůj edukační účel. Pro dcerku bylo velmi atraktivní vyprávění v ich-formě z pohledu o něco starší holčičky, školačky Lisy.
Dětem (2017 a 2020) se líbí a před spaním čteme nejčastěji tuto.
Také film natočený volně podle knihy se jim líbí.
Jedna z knih našeho dětství. Vtipně, napínavě a dobrodružně napsaná. Mladším generacím však zřejmě nebudou docházet dobové souvislosti.
Tak toto je klasika našeho dětství a musím dodat krásná klasika. Četl jsem ji společně s mladším vnukem a kniha se nám moc líbila. Na druhou stranu jsem si uvědomil že spousta věcí a dobrodružství které děti v knize prožívají je pro dnešní generaci dětí něco čemu nerozumí. Musel jsem mu spoustu věcí vysvětlovat a stejně si nejsem jistý že všechno správně pochopil. No prostě jiná doba jiné zájmy.......... škoda.
Knížka se mi líbila v dětství a i teď, když jsem ji před spaním četla synovi. Ten si děti z Bullerbynu také oblíbil. Je to jednoduché, ale zábavné vyprávění o každodenních prožitcích dětí ve švédské minivesničce v průběhu celého roku. Dozvíme se tak i jak slavili Vánoce, Velikonoce, co dělali ve škole, o prázdninách, jaké měli hry...
Toto je knížka, kterou mám ráda už od dětství a jsem ráda, že jsem si ji opět přečetla.
Každodenní příběhy šesti bezstarostných dětí vás zahřejí na srdci a příjemně si u nich odpočinete. Příběhy jsou krátké, ale krásné a jsou skvěle doplněny ilustracemi Heleny Zmatlíkové, které jsou dokonalé.
Za mě můžu určitě doporučit dětem i dospělým a myslím si, že to je ideální knížka na podzim, ale můžete si ji přečíst úplně kdykoliv.
Doporučuji!!!
Moje zamilovaná knížka z dětství, kterou jsem si s nostalgií opět pořídila a má čestné místo v knihovně. Milý příběh švédských dětí, ke kterému se rádi vracíte :)
Díky výzvě jsem se s touto knihou vrátila do svého dětství, kdy mi ji mamka dala se slovy, že jí měla moc ráda.
Není to tak dlouho, co jsem tuhle knihu četla dětem před spaním. Bavila mě, když jsem byla dítě, a bavila mě i jako dospělou. Lindgrenová krásně popsala přátelství mezi dětmi a všechna jejich dobrodružství.
Povedená knížka o partičce dětí ze švédského venkova očima malé Lisy - 6 letou dceru bavila a v průběhu čtení se rozpomínala na detaily zfilmované verze... (Nutno dodat, že dnešní děti ze švédských předměstí si hrají bohužel už poněkud jinak.)
"Já si myslím, že to práskne každou chvíli." "Kousek falmucké uzenky, té nejlepší", "Ty perle tu nechal ten, co tu žil před mnoha lety." "Mandlička je na dva kusy, Oskar Agdu dostat musí." "Jmenuji si Lisa a je mi 7 let."...tak tyhle hlášky u nás v rodině natolik zlidověly, že je pořád používáme. :-D
Štítky knihy
pro děti zfilmováno švédská literatura rodinné vztahy dobrodružství dětský hrdina severská literatura rozhlasové zpracování dědeček parta dětíAutorovy další knížky
1962 | Děti z Bullerbynu |
2001 | Bratři Lví srdce |
2007 | Ronja, dcera loupežníka |
1998 | My z ostrova Saltkråkan |
2007 | Karkulín ze střechy |
Nejkrásnější dětská knížka.