Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11874 11874

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four, 1949

ChristineDaee
17.01.2019 5 z 5

Myslím, že sa neoplatí rozoberať význam diela, keďže tak urobilo už mnoho užívateľov predo mnou. Taktiež už netreba zdôrazňovať, aký inteligentný, geniálny vizionár spisovateľ bol. Mnohé jeho predpovede sa splnili počas komunizmu, mnohé sú neobyčajne platné v súčasnosti... (najmä všadeprítomné médiá, ktoré robia z ľudí stádo nemysliacich blbcov a stopercentná verejnosť všetkého, čo koná väčšina obyvateľstva - koľko je takých, čo odfotia nielen každé jedlo, než ho zjedia, ale aj nádhernú kompozíciu svojich nôh a záchodovej misy!)
Radšej sa chcem vyjadriť k vplyvu knihy na mňa. Čítala sa mi skvele, za dva dni som ju zložila, bolo to napínavé a desivé, teda ingrediencie, ktoré vyhľadávam. Lenže so záverom prišla ťažká vlna depresie. Toto je jednodznačne kniha, ktorá je najbezvýchodiskovejšia a najzúfalejšia zo všetkých, čo som čítala. Vysvetlím na príklade: Ak by sa v našej pokojne dedinke zjavil šialený vrah, zabednila by som dom a zapojila šedé mozgové bunky, ak by nastala invázia upírov, oprášila by som všetky vedomosti a pripravila koly, ak by vypukla vojna, utiekla by som do zahraničia, ak apokalypsa, do vesmíru... Prípadne sa dá za každých okolností umrieť nádhernou hrdinskou smrťou, ktorá pomôže mnohým... Lenže, ak by knihy pomaly vymierali, hudbu vyrábali stroje (čo je dnes aj pravda, lenže ešte vždy nám ostáva hudobné dedičstvo predkov), zužovali slovnú zásobu, zrušili lásku (!!!!!!), rodinu, priateľstvo, ZMAZALI HISTÓRIU... Jediné riešenie zavesiť na krk slučku a vyskočiť z okna... Jediné. Toto by som spravila po prvých dvoch stranách knihy. Nemohla by som žiť vo svete, kde neplatí, že dva a dva sú štyri...

Dakarianna
17.01.2019 5 z 5

"Člověk musel žít – a žil ve zvyku, který se stal pudovým – v předpokladu, že každý zvuk, který vydá, je nepřeslechnut, a každý pohyb, pokud není tma, zaznamenán." Muselo být šílené žít s takovým vědomím. Člověk není nikdy sám sebou a nemůže si odpočinout.
VÁLKA JE MÍR.
SVOBODA JE OTROCTVÍ.
NEVĚDOMOST JE SÍLA. – "Vlastně ani žádné myšlení nebude.", "Být pravověrný znamená nemyslet – nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí.", "Dokud nebudou umědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými." Tento systém vlastně úplně jednoduše využívá princip Maslowovy pyramidy potřeb.
"Člověk instinktivně skrýval své city, ovládal svou tvář a dělal totéž co všichni ostatní."
"Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum, koneckonců jak víme, že dvě a dvě jsou čtyři?"
A co Facebook a jeho aféra? Práce tajných služeb? Kamery? Autor viděl mnohem dál, než do 80. let.

LuT
15.01.2019 5 z 5

Nadčasová kniha, ano, depresivní je...

NightGepard
15.01.2019 3 z 5

Přečetl ze zvědavosti. Depresivní čtení. Přineslo mi to jen blbou náladu. Stejně depresivní jako si pustit občas zprávy v televizi. Vylíčené zlo v knize v různých formách existuje. Stačí si přečíst třeba něco od těch, co utekli z KLDR. Velice podobné a tam je popsaná přesně realita všedního dne v oné zemi.

lancelot
12.01.2019 5 z 5

Skvělá vize budoucnosti , která se později stane v některých místech realitou. Klobouk dolu před Orwellem, odhadl lidstvo dobře. Hlavně pozor na pokoj č.101.

chipiik
10.01.2019 4 z 5

Na to, že byla napsána těsně po 2. světové válce, tak respekt! Totalita dovedená do distopické "dokonalosti". Jen mě tam parkrát potrápily nějaké logické nesrovnalosti, ale možná jsem jen dostatečně nepronikl do doublethinku ;)

okeey
10.01.2019 5 z 5

Tak tohle byla dobrá vymejvárna mozku. Tohle je dobrej příklad toho, jak by vláda nikdy neměla vypadat. Každý výraz na tváři, každý pohyb, analyzován. Budete řízeni a to tím stylem, že vám bude řečeno, kdy budete vstávat, co budete dělat ve volném čase a dokonce, co si budete myslet. Při čtení se mi kroutily prsty u nohou vzteky nad nespravedlností, která v knize vládne, ale kdyby něco takového nastalo, rozhodně by s tím nikdo nic neudělal. Učebnicový příklad špatné budoucnosti.

stoun25
07.01.2019 5 z 5

Vizionářství...

CleoXandra
05.01.2019 5 z 5

Nedostižná kniha. Orwell je spolu se svým současníkem Exupérym můj nejoblíbenější zahraniční autor. 1984 je geniálně propracované proroctví, které se v podstatě beze zbytku vyplnilo. A stále vyplňuje. Stačí se jen podívat na úchylnou Kimovu Koreu.

budhaj
02.01.2019 4 z 5

Tema moc zajimave, ale obcas se nasly dlouhe a nezabavne pasaze. nejspis to bude tim, ze kniha je jiz pekne stara. I tak stoji za precteni, kniha neni moc dlouha

Blondebookdevil
02.01.2019 4 z 5

Tenhle významný počin se četl dobře, stránky ubíhaly a děsivá hesla a představa Velkého bratra mě nenechávaly klidnou. Protože jak mohl Orwell před tolika lety vědět, že sledování, vyslýchání, mučení, vymýšlení nových pravd může být docela dobře aktuální po takové době? Moc mě nebavila pasáž, kdy Winston četl Knihu, ale konec to vylepšil a vyrazil dech. Je to nadčasové a jsem moc ráda, že jsem si to přečetla.

Kuža007
02.01.2019 4 z 5

Mám rád knihy George Orwella. 1984 je kniha, která působí na můj mozek, ale na Farmu zvířat nemá.

432830
31.12.2018 5 z 5

Jsem nadšená! Nemám ráda sci-fi, ale tato kniha wau! Běhá mi z toho mráz po zádech, stejně jako u Farmy zvířat...Orwel umí navodit pěkně napjatou atmosféru

waits
31.12.2018 5 z 5

Neuvěřítelné, jak dokázal Orwell vytvořit konkrétním příběhem obecné vyrování před totalitním státem (jakéhokoliv ražení). Orwell sám by se asi zasmál, kdyby zjistil, že se na něho odvolávají všechny idelogické skupiny a že jeho Velkým bratrem myslí každý aktivity svého politockého soupeře. Výborný je i český doslov o newspeaku Milana Šimečky. Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec.

Mngwa
31.12.2018 5 z 5

No ... jde dát snad nějaké jiné hodnocení?

Miro.slav
27.12.2018 5 z 5

Angsoc, ideopolícia, zločin proti strane, veľký brat a mnoho iného. Orwell nielenže stvoril famóznu knihu a opísal socialisticko-komunistickú diktatúru, ale vytvoril ideu budúcnosti ľudstva (blízkej či vzdialenej). To, že explicitné diktatúry nacizmu a komunizmu sú už minulosť, neznamená, že Orwellove dielo je neaktuálne. Naopak, jeho dielo síce dobovo, ale predsa len výstižne opisuje nadchádzajúcu epochu. Napriek tomu, že Orwell demonštruje svoju víziu na príklade komunizmu, tak ide skôr o totalitu par excellence, bez toho aby sme ju nejak špecifikovali. A to, že mladí ľudia tvrdia, že tomuto dielu nerozumejú, lebo nežili v komunizme, iba znamená, že toto dielo nepochopili. Dnes už netreba televízne obrazovky, ktoré neustále snímajú človeka, stačí všadeprítomný internet, smartfóny, mobily, kamery, GPS, ... a cesta k Orwellovmu angsocu a ideopolícii sa môže začať dláždiť. "Veľký brat ťa sleduje." Odporúčam každému.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Keby sa Orwell dožil súčasnosti, nazval by sám seba prorokom.

whiolet
27.12.2018 3 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst dlouho a bohužel jsem od ní čekala daleko víc.
George Orwell jistě s touhle knihou předběhl svou dobu a možná by ani nebyl překvapený, že komunistický režim používal podobné praktiky jako Velký bratr.

asanita
27.12.2018 5 z 5

Kniha 1984 působí velmi nadčasově a příběh je také strhující, přestože žijeme v jiné době, než ve které byla kniha původně napsána. Autor nutí člověka zamyslet se nad spoustou věcí a zároveň soucítit s Winstonem během jeho mučení. Člověk poté stojí před otázkou, co by se asi nacházelo v jeho místnosti 101 a co všechno by v ní nakonec byl ochoten přiznal. Během čtení knihy se také můžete zamyslet nad výroky jako: "svoboda je otroctví", "nevědomost je síla" a "válka je mír", které Vás provází celým dějem knihy spolu s pohledem Velkého bratra, který všechno vidí.

Mirbu
26.12.2018 4 z 5

Když v současnosti sleduji co se po celém světě děje, zjišťuji jak je kniha pravdivá a nadčasová.