Disident
Daniel Kaiser
Rozsáhlý neautorizovaný politický životopis Václava Havla. První díl neautorizovaného politického životopisu Václava Havla, českého dramatika, disidenta a prezidenta, se věnuje období od narození v roce 1936 do převratu roku 1989. Autor se komplexně dívá na Havla jako na muže činu, jakkoli on sám se spíše považuje za muže psaného slova. Soustřeďuje se primárně na konflikt Václava Havla s komunistickou mocí a také na to, jak postupem času získal výsadní postavení v českém disentu a obrovské zahraniční renomé. Daniel Kaiser, novinář Lidových novin, při bádání využil řadu archiválií, historických pramenů a dokumentů i rozhovorů s Havlem samotným a mnoha jeho přáteli a spolupracovníky. Publikace je doplněna řadou dobových fotografií.... celý text
Přidat komentář
Asi nejlepší kniha o V. Havlovi co jsem četla. Autor popisuje velmi čtivě a srozumitelně. I přesto, že autor je jistým fanouškem Havla, nezatají drobnou kritiku jeho osoby. Ráda si přečtu i jeho druhou knihu.
Novinář Daniel Kaiser se netajil tím, že Václava Havla považuje za pozitivní postavu českých dějin, přesto k jeho osobě přistoupil bez potřeby jakékoli adorace. Což vyvolalo řadu roztrpčených reakcí z řad osob Havlovi blízkých.
První díl životopisu je poměrně čtivé a jednoduché lineární vyprávění, od rozporuplné historie rodiny Havlů, přes Havlovo dětství až po listopad 1989. Je zde vylíčeno bez příkras Havlovo selhání při prvním zatčení, při kterém byl kompromis se systémem zaplacen pocitem osobního selhání a posléze ho vedl k tomu, že při druhém zatčení už nebyl k dalším kompromisům svolný.
Příběh slabocha, kterému vlastně nezbývá než se systému postavit mi přijde mnohem zajímavější, než obligátní story o nezlomném hrdinovi. Nejsem sám, kdo tento životopis považuje za to nejlepší, co si může dnes čtenář o Havlovi přečíst. Většina článků a prací o Václavu Havlovi se odvolává z převážné části právě na dvě knihy Daniela Kaisera. Pochybuji, že by je v dohledné době někdo překonal.
*** za knihu jako takovou, ***** za osobnost pana prezidenta Havla, a tak v průměru ****. Kniha je to dobrá, určitě podá hodně nových informací o jedné z nejvýznamnějších osobností doby nedávno minulé. Bez příkras a nějakých osobních obdivů. Konec knihy blížící se k převratu v roce 1989 je přímo strhující jako dějiny té doby. Kniha prostě splnila to co jsem od ní očekával.
Musím říct, že ač jsem s Václavem Havlem spíše nesouhlasil než souhlasil, knihu jsme přečetl s chutí, a našel v ní spoustu zajímavých informací, které mi umožnily s Havlem sice dále nesouhlasit, ale mnohem více ho chápat a respektovat. Kniha umí být i kritická, byť si myslím, že až pomine pár let a bude možné mít nadhled, bude kritiky pravděpodobně ještě více (tedy hlavně v druhém díle). To ale nic nemění na tom, že kniha je psaná poměrně objektivně, zachycuje řadu zajímavých faktů a momentů, a život elitního disidenta postihuje celkem věrně, i včetně souvisejících kontroverzí.
Nikdy jsem nebyla stoprocentním příznivcem exprezidenta Havla, asi ani nebudu, přesto musím knihu vyzdvihnout a autorovu práci s daty a událostmi (nejen) kolem V. Havla ocenit. Autor popisuje události celkem věcně, cituje z mnoha zdrojů, čímž čtení oživuje. Nesnaží se čtenáře "ohnout" na tu či onu stranu. Občas jsem se i pousmála ...
Knihu doporučuji všem, kdo hledají kvalitní biografii, informace o dějinách a vnitřních náladách naší země a zejména těm, jež si chtějí udělat objektivní obrázek o bývalém prezidentovi (jak jinak). Sama jsem po této knize sáhla ze všech třech výše uvedených důvodů a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Není lehké najít o podobných osobnostech nestranné informace a tím podporuji zmínky, jež díky jim je právě tato kniha oceňována. Smekám před Danielem Kaiserem - prokousat se tolika zdroji muselo stát mnoho úsilí.
Další z knih o Václavu Havlovi. Tentokrát je podrobněji probírán jeho život před prezidentským obdobím. Tato část života není tolik známá (aspoň pro mě), jako jeho veřejné působení v roli prezidenta po roce 1989. Autor se snažil nahlížet na osobu Václava Havla objektivně, jako na člověka, který je obyčejným smrtelníkem, člověka, který má i chyby, jako každý z nás.
Právě tím neosobním reálným pohledem, který se nebojí kritiky, hodnotím tuto knihu velmi pozitivně.
Výborná kniha. Autor si dal velkou práci s rešeršemi a rozhovory s "pamětníky". Nebojí se na Havla dívat kriticky.
Autor si Václava Havla váží, ale nepatří k jeho nekritickým fanouškům. A je to pro tuto knihu dobře. Není to žádná nudná hagiografie, ale čtivě napsaná biografie, která se nebojí zmínit i některé spornější momenty z Havlova života. Hlavní postava je tak "životnější" a vlastně i více vynikne její pozitivní zápis do historie v době komunismu.
Václav Havel byl někdy považován za "nepraktického intelektuála", ale jak Kaiser ukazuje, Havel dokázal uvažovat velice realisticky, uměl velmi prakticky organizovat a dávat dohromady různé opoziční proudy, výborně formuloval společná stanoviska. Dokázal některé události i velmi umně "režírovat".
Dobře popisuje rozdíl mezi skutečným nekomunistou Havlem a "osmašedesátníky". Havel, i vzhledem k rodinnému prostředí, si na rozdíl od jiných nikdy s režimem skutečně nezadal. Jak autor připomíná, mnohé jeho texty vydržely test času. K vrcholům patří jeho polemika s Milanem Kunderou o "českém údělu", kdy Kundera fantazíroval o jakémsi pro svět prý úžasném československém roce 1968, na což mu Havel zcela realisticky odpovídal: čím se to tady chlubíme? O něco větší svoboda slov, svoboda shromažďování apod.? Vždyť tyhle základní svobody mají v úplně každé západní demokratické zemi!
Stejně tak autor zmiňuje i to, co z jeho pohledu naopak hodně zastaralo, např. často zmiňovaná esej Moc bezmocných, z Kaiserova pohledu "dobrá analýza se scestnými závěry".
Kaiserova kniha je pro mě asi nejzajímavější ze všech Havlových životopisů. Je pochopitelně zároveň i částečnými dějinami disentu 70.-80. let, Charty, VONSu, vztahů mezi různými disidenty. Místy je to i celkem vtipně napsáno, např. pasáže o cestách Mercedesem do práce v pivovaru.