Doktor Jesenius
Jaroslava Černá
Doktor Jan Jessenius se na první pohled zamiloval do Prahy. Ta pro něj představuje město, kde sídlí císařský dvůr, kde nalezl přátele, kde mu císař Rudolf II. povolil ukázku veřejné pitvy a přijal ho do svých služeb jako svého osobního lékaře. Jesseniovi se podařilo získat vše, o co kdy usiloval: přízeň, postavení a vliv. Jen jeho rodinný život není úplně idylický. Marie se svému muži, o němž se domnívá, že ztratil „vyšší cíl“, postupně vzdaluje, zároveň až příliš pozdě zjišťuje, jak moc se v něm zmýlila. Jessenius se totiž postaví za zájmy českých stavů a ze všech sil bojuje za svobodu náboženského vyznání. A je ochoten zaplatit i cenu nejvyšší... celý text
Přidat komentář
Opět mnoho skutečných faktů z Jeseniova života. O trochu lépe napsané, než Kat Mydlář od stejné autorky. Více, než 3 * dát nemohu.
Kdo by neznal dobu pobělohorskou a popravu našich 27 významných osobností. Co tomu předcházelo, nám zajímavě popisuje autorka. Zdá je to fikce nebo pravda, ale kniha se opírá o skutečná fakta a osobnosti.
Doktor Jesenius, osvícenec, průkopník anatomie, bojovník za svobodu vyznání - výjimečný člověk, který si zaslouží všeobecnou úctu. Knihu jsem si velmi ráda přečetla a kromě přiblížení života tohoto velikána nejenom naší historie, jsem měla možnost zatoulat se minulostí do doby vlády Rudolfa II., ale bohužel také do okamžiků stavovského povstání, které vyvrcholilo roku 1620 bitvou na Bílé hoře s následnou popravou 27 českých pánů, čímž se odstartovala pro náš národ strašná doba Temna. Zvláště na konci knihy mi bylo při čtení úzko a ukápla mi nejedna slza. Čest památce všech popravených !!!
Jde o historickou fikci, těžko říct; co si opravdu Jesenský myslel a jaké byly jeho pohnutky. Ale knížka se opírá o prokazatelná historická data a události a jako rozšíření všeobecného rozhledu je víc než zajímavá.
Jan Jessenius byl především lékař, ale také vědec, spisovatel nebo vysokoškolský učitel. Za svůj život se snažil nejen pomáhat lidem, ale předávat jim i své znalosti a dodávat jim sílu v tom se nevzdat a bojovat až do poslední chvíle.
Kniha přibližuje jeho pracovní i soukromý život. Průběh první veřejné pitvy, kterou provedl, nevědomky předurčil jeho konec, služba u císaře Rudolfa II. zase narušila jeho vztah s manželkou Marií. Ta sice nakonec pochopila, že mu celou dobu křivdila, ale už bylo pozdě. Vyslovila ale důležitou myšlenku v tom, že někdy musí člověk dělat věci, za které se třeba v danou chvíli musí stydět, ale jinak by nedocílil toho, co je opravdu správné.
Jeho konec byl krutý a brutální, ale i v těch posledních chvílích se nevzdal a nehodlal prosit o milost. Protože to by pro něj bylo osobním selháním.
V knize se setkáváme se spoustou skutečných historických osobností a poznáváme je jinak, než na hodinách dějepisu. Myslím, že pro základní přehled, co se tehdy dělo, je kniha dostačující. Jednu hvězdu strhávám za zvláštní střídání ich a er formy, které mě při čtení občas rušilo.
Knize se nedá upřít čtivost a téma, které zaujme. Jan Jesenius je přeci jen jeden z nejznámější popravených 27 českých pánů. Bohužel na můj vkus byla jeho osobnost, činnost lékařská i vlastenecká a vlastně i celý habsburký dvůr málo propracované. Jako lehký pohled, spíše na povrchní rovině, na tehdejší dobu a významné události kolem stavovského povstání a Bílé hory, je kniha fajn. Pro toho, kdo o tomto dějinném období nemá více znalostí bude kniha zajímavým zdrojem informací.
Ajajaj, jak ráda bych se něco dozvěděla o velké postavě našich dějin a vědy, o císařském dvoře a případně o děsivé době kolem Bílé hory, ale tahle kniha mi to tedy nedopřála. O Jeseniovi jsem se do třetiny nedozvěděla zhola nic, autorka přehodila výhybku ze slibné linie příchodu do Prahy a nástupu ke dvoru Rudolfa II. na rodinně-romantickou linku, které vévodí Jeseniova manželka. Povrchní, nic neříkající, bezobsažné, jednoduchoučké, a přitom taková látka ke zpracování! Až mi to bylo líto, jak autorka promarnila tuhle možnost - co napsala a jak to napsala se hodilo tak pro školy, první stupeň, s tím, že fakta dodá paní učitelka...
Ohromné zklamání. Po třech autorčiných historických knihách a celkové nespokojenosti si už její další tvorbu odpustím.
Stručné, ale působivé vyprávění zaměřené na stěžejní body života jednoho z nejobdivuhodnějších Čechů - doktora Jana Jesenia, který kvůli svému přesvědčení skončil právě před 400 lety spolu s ostatními českými pány na popravišti.
Pokud se týká osudů významného lékaře a vědce Jana Jesenia je Lékař umírajícího času jednoznačně lepší. I prastará kniha L. Zúbka je rovněž lepší. Vyprávění, které se dobře čte.
Dobrá kniha o zajímavém a tragickém životě Jana Jesenia i ostatních osobností té neblahé doby.
Pro kata Mydláře musel být ten osudný den nejhorším dnem jeho kariéry.
Kniha o jednom z našich nejznámějších lékařů v pojetí autorky bylo zajímavé čtení, i když místy nudné (pasáže, kdy Jan Jesenius zpytoval svědomí nebo bědoval ve vězení). Líbil se mi popis rudolfínské doby i vztahy mezi tehdejšími učenci (Brahe, Kepler) a vztah k politice, víře a vlastenectví. Ale něco mi na stylu vyprávění nesedělo, proto jen 4*.
Autorka knihy velmi dobře vystihla historické období krále Rudolfa II a po něm Fridricha Rakouského, je to pro mě opakováni dějin, ale líbí se mí pojetí paní Jaroslav Černé. dobře jsem se pobavila a poučil
Zase opět zajímavé čtení ,pohltilo mě to doktor Jesenius zajímavá osobnost v historii...
Pro mě je tato kniha zase jednou knižním výletem do české historie, tentokrát jsem si připomněla známou postavu na dvoře císaře Rudolfa II., lékaře Jana Jesenia. A jako vždy mě toto čtení nejenom bavilo, ale také obohatilo o nové vědomosti.
Bylo to čtení velmi zajímavé, čtivé, dramatické, vždyť život Jana Jesenia skončil v rukou kata Mydláře. Za svou pravdu zaplatil totiž cenu nejvyšší. Psal se rok 1621...
Autorku mám ráda, její romány ze současnosti jsou moc fajn, a tak jsem chtěla zkusit i něco historičtějšího. Život slavného lékaře, rektora i politika byl hodně dramatický a také tragický, i slza mi ukápla. Kniha je trochu táhlejší, ale zase to stojí za to.
Autorovy další knížky
2016 | Santini: Peklem duše k světlu světa |
2010 | Anežka a král: Jediná láska Přemysla Otakara II. |
2015 | Perchta z Rožmberka - prokletí Bílé paní |
2019 | Dům v podhradí |
2016 | Týden blázna |
Historické knihy moc nečtu, ale dozvědět se něco více o životě Jana Jessenia mě motivovalo. Neměla jsem od knihy žádná velká očekávání, jen jsem se bála, aby mě nenudila. To se nestalo, naopak jsem stránky hltala a ráda si připomněla historické poznatky okolo stavovského povstání a popravy 27 pánů. Příběh na mě zapůsobil a rezonoval ve mně ještě dlouho po dočtení.