Dracula

Dracula
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1952/mid_dracula-2uy-1952.png 4 3408 3408

Román Dracula lze zařadit do žánru hororu, či gotického románu a je to klasické dílo literárního vampyrismu. Je strukturován jako řada zápisů v deníku a několika dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou tohoto temného příběhu je britský právník Jonathan Harker, který odjíždí do Transylvánie na hrad hraběte Drákuly, aby s ním projednal zamýšlenou koupi několika nemovitostí v Londýně. Po několika dnech strávených v tajemném místě po boku děsivého hostitele Jonathanovi dochází, že jeho návrat domů je odložen na dobu neurčitou, ba dokonce, že se nejspíš už nikdy do Londýna ke své milované snoubence nevrátí. On i jeho nicnetušící snoubenka se tak stávají obětí strašlivého upíra s ještě strašlivějšími úmysly.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Delfín

Dracula , 1897

Nikolas0311
08.08.2019 5 z 5

Dracula je zajisté hororová klasika, kterou by si měl přečíst každý! Odhodlám se říci, že román má i detektivní prvky zvlášť ke konci. Co obdivuji je to jak Bram Stoker vedl příběh o Draculovi vlastně (až na nějaké momenty) bez Draculy a i přesto čtenář má pocit, že hrabě dýchá na každém rohu. Postavy jsou také úžasné zvlášť Dr. Van Helsing, který mě svými proslovy a činy doslova fascinoval. Navíc první půlka knihy je vedená tíživou a tajemnou atmosférou ze které budete mít husí kůži... je tedy škoda, že druhá půlka knihy už měla těch strašidelných prvků málo a to co mě nejspíš nejvíce vadilo bylo postupem času neustále kecy o bohu. To bylo snad nejhorší, ale i přesto těch pár negativ nestačí na to, abych tomuto skvostnému dílu ubral byť jen jednu hvězdičku. Doporučuji!

petraj30
25.07.2019 5 z 5

Řekla bych, že ten kdo si nepřečetl tuto knihu, jakoby nežil. Je to naprostá klasika, kterou každý musí znát
Tuto knihu jsem četla 2x, jednou v angličtině, určitě si ji přečtu znovu. I když byla natočena spousta filmových verzí, knize se to nikdy nevyrovná.

Monini
09.07.2019 5 z 5

Hodnoceno s ohledem na to, kdy byla kniha napsána. Tomu také odpovídá styl psaní, který se dnes už může jevit zastarale. Jinak samozřejmě neopomenutelná klasika. Kdo by neznal hraběte Drákulu...

n.ezn.amy
23.06.2019 5 z 5

Naprostá klasika mezi horory, existuje vůbec někdo, kdo nezná legendu o hraběti z Transylvánie? Nádherně vylíčená příroda Rumunska, ponurá a děsivá atmosféra hradu v Karpatech, kdy děs a zoufalství se přenášejí do Londýna. Tato kniha je velký fenomén

kktnk
08.06.2019 4 z 5

Trochu starosvětské, jak to koneckonců odpovídá datu vzniku, takže se dnešnímu čtenáři může zdát, že je to málo akční, zato se tam přespříliš šťourají klacíkem v pocitech hrdinů. Ale není to na škodu a k tomu anglickému 19. století to prostě patří. Zvláštní náboj tomu dodává i forma - deníkových zápisů, dopisů. A o čem že to vlastně je sem asi psát nemusím. Špičaté zuby, dubové kolíky, vlci, česnek, všechno tam je. ;-) Za mě super čtení, které by si měli mladí číst dřív než všechny stmívání a zatmění.

Mooneylan
31.05.2019 5 z 5

Dracula....ach! Po tolika filmovych, serialovych a divadelnich zpracovanich si konecne precist original! Je to zazitek.

Nicmene se musim dostat k jednomu tematu. Setkavam se s nazory, ze je kniha "divna", dej je nezazivny, jazyk je nesrozumitelny, vlastne to vubec neni desivy atd atd... lidi, no tak ???? Draculu napsal Bram Stoker v 19.stoleti! Samozrejme ze takova kniha bude pro cloveka dnesni doby nesrozumitelna (pokud tedy literaturu 19.stoleti nectete pravidelne a uz se v tematu dokazete orientovat). Dracula, jako jeden z mala titulu, polozil zaklady pro moderni horor. At uz psany, nebo filmovy. Z jeho tematu cerpaji svou inspiraci tvurci dodnes a jeste dlouho cerpat budou. Jasne, pokud jste zmlsani Draculou s Garym Oldmanem, nemuzete cekat ze originalni kniha vas srazi do kolen. Ale zkuste se na Draculu divat ocima cloveka v 19.stoleti, a treba na chvilicku zazijete to, co jste citili jako deti, kdyz jste poprve cetli Harryho Pottera ????

Viviana-Mori
07.05.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila a celkem jsem v ní dostala vše, co jsem očekávala. První půlka mne bavila víc, než ta druhá, kdy už ho začali honit. A také mi přišlo, že na to, jak byl děj někdy poněkud zdlouhavý, tak Draculu zabili až příliš rychle a snadno. Ale budiž.
Kniha mě jinak zaujala a velmi silně působila, možná to bylo i tím, že jsem ji četla v Rumunsku. Když vás tam pak zastihne mlha, že není vidět víc jak pár metrů dopředu, okamžitě máte dojem, že Dracula po vás jde. A dokonce se mi o něm i zdálo.
Dobrý, jsem ráda, že jsem se ke knize konečně dostala a jsem o další čtenářské dojmy bohatší.

Cady
04.05.2019 5 z 5

Legendární román a povinné čtivo každého milovníka mýtyckých bytostí. Kniha je naprosto úžasná. Detailní, leč napínavý děj vás vtrhne do děje a nebude chtít pustit. Skoro každé ukončení kapitoly ve vás zanechá pocit napětí a zvědavosti.
Nejvíc se mi líbil originální deníkový způsob napsání celé knihy.
Kniha pro mě, jakožto milovníka krvežíznivých a nemilosrdných upírů, je velmi srdcová záležitost.

Marekh
02.05.2019 4 z 5

Když jsem se nacházel v knihovně a uviděl jsem knihu DRACULA v tomto vydání, tak jsem neváhal a knihu jsem si půjčil. O této knize jsem už dlouhou dobu uvažoval a konečně jsem se odhodlal se začíst. Knihu s námětem upírství jsem pravděpodobně ještě nečetl.

Kniha je hodně obsáhlá. Možná jsem očekával, že kniha bude více strašidelnější a budu se při čtení více bát. Některé okamžiky mi nahnaly více strachu. Kniha svou atmosférou zapadá do kategorie gotických románů. Příběh mě celkově zaujal. Knize by prospělo, pokud by byla napsána svižněji a nikoliv tak rozvláčně.

V knize se mísí detektivka, horor, akční drama, humorné scény (např. hlídač v ZOO), nalezneme v ní také prvky romantiky. Kniha je napsána formou dopisů z pohledu hlavních postav. Autor se nechal také inspirovat jinými autory, kteří v minulosti napsali knihy o upírech. Tato kniha patří mezi klasická díla a asi získala největší proslulost po celém světě a je čtena dodnes. V knize se mimo jiné dočteme, podle jakých znaků poznáme, že se jedná o upíra a jak se před ním máme chránit. To je určitě důležitá informace, pokud bychom se někdy s upírem setkali osobně. Člověk nikdy neví.. :) :) :)

V knize se vyskytují pěkné ilustrace a doslov.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Tvrdí se, že lidé, kteří jsou na prahu smrti, většinou umírají za svítání nebo v době, kdy odliv vystřídává příliv či opačně.

Jak šťastni jsou někteří lidé, kteří v životě nepoznají ani strach, ani hrůzu, a kterým je spánek požehnáním, dostavujícím se noc co noc a přinášejícím pouze sladké sny!

Smích je král a dostaví se, kdy jak se mu zlíbí. Nikoho se neptá, neohlíží se na vhodnost okamžiku.

pupopony
30.04.2019 5 z 5

Brrr. Nepřekonatelná atmosféra. Naprosté vtáhnutí do děje !

Isew
14.04.2019 5 z 5

Draculu jsem četla jako dospívající. Je to naprosto nadčasová knížka. Spustila ve mně zájem o vše spojené s upíry. Od té doby se pravděpodobně datuje má obliba česneku. Manžel ji četl ve slovenštině a je to prý ještě mocnější zážitek. Moc si to nedovedu přestavit, protože si vzpomínám, jak jsem tou knihou žila celé dny. Otáčela jsem se za každým šramotem, sledovala zrcadla, když jsme měli na večeři topinky, celá hlavička česneku mi nestačila, jíst se to moc nedalo, ale byla jsem chráněná. Mým krevním oběhem tenkrát kolovala krev s česnekem. Děkuji svým rodičům, že toto česnekové období, s typickým odérem, se mnou zvládli.

Ivo1973
30.03.2019 5 z 5

Moje oblíbená kniha z dětství.

Naraca
12.03.2019 5 z 5

Jako dítě jsem tuhle knihu milovala.

lubospanda
12.02.2019 3 z 5

Tak nevím, jestli se tohohle před 100 lety někdo bál, ale pro současného čtenáře to strašidelné není vůbec. Pokud by člověk o upírech nevěděl vůbec nic, tak by to asi bylo poutavé, ale takhle mi to přišlo spíš jako dobrodružný příběh s prvky romantiky.

Klára2216
11.02.2019 1 z 5

Čekala jsem mnohem, ale mnohem více. Kniha mě opravdu nebavila.Celé to vlastně bylo o ničem, povaha všech hlavních hrdinů mi vadila a nevím proč všichni byli zlatíčka, drahouškové, chudáčkové a miláčkové. Opravdu jsem se na knihu těšila, protože příběh jako takový znám z různých filmových a divadelních představeních a vždycky se mi moc líbil, ale toto bylo pro mě nezajímavé a utahené.

Termina
05.02.2019 3 z 5

Jediný upíří příběh který si vždy ráda přečtu :)

bydžounek
03.02.2019 4 z 5

Klasika, nic jiného nemůžu dodat;-);-)

Yorika
26.01.2019 5 z 5

Toto je prostě Dracula. Žádné Upíří deníky, žádná Pravá krev.Toto je Dracula

Morbidus
26.01.2019 3 z 5

Úvodní sekvence deníkových zápisů Jonathana Harkera byla perfektní. Pak však kniha pokračovala a k mému zklamání nabrala (s nepravidelnými výkyvy) sestupnou tendenci. Někde v půlce už můj zájem opadl; vlastně jsem fandil starouši Drákulovi a doufal, že ta užvaněná banda klaďasů dostane na frak.
Za mě trochu zklamání. Zub času zaúřadoval a hororová atmosféra se přetavila v romantismus. Nicméně stále jde o klasiku, ve které se inspirovala řada autorů - a proto bylo fajn si to přečíst.

SladkaK
17.01.2019 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech má už 100 let své temné místo v mysli každého z nás. Jméno Drákula bylo do dnes v mé hlavě jen jako nezřetelný obrys povídaček a bylo skvělé nechat ho tímto příběhem na chvíli oživnout. Zdlouhavost knihy považuji za velké plus. Stoker nikam nespěchá narozdíl od dnešních čtenářů.