Dracula

Dracula
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1952/mid_dracula-2uy-1952.png 4 3414 3414

Román Dracula lze zařadit do žánru hororu, či gotického románu a je to klasické dílo literárního vampyrismu. Je strukturován jako řada zápisů v deníku a několika dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou tohoto temného příběhu je britský právník Jonathan Harker, který odjíždí do Transylvánie na hrad hraběte Drákuly, aby s ním projednal zamýšlenou koupi několika nemovitostí v Londýně. Po několika dnech strávených v tajemném místě po boku děsivého hostitele Jonathanovi dochází, že jeho návrat domů je odložen na dobu neurčitou, ba dokonce, že se nejspíš už nikdy do Londýna ke své milované snoubence nevrátí. On i jeho nicnetušící snoubenka se tak stávají obětí strašlivého upíra s ještě strašlivějšími úmysly.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Delfín

Dracula , 1897

Smardik17
09.10.2018 5 z 5

Před časem na Radiožurnálu, byl zahraniční zpravodaj o zámku Bran v Rumunsku, který je vzorem hradu v příběhu od pana Stokera. Bylo to velmi zajímavé a spjaté s nejslavnějším příběhem Draculi a proto jsem se rozhodl si tuto knihu co nejdříve přečíst. Nelituji a doporučuji. Opravdu mrazivá atmosféra plná napětí.

Anushka1
28.09.2018 5 z 5

Dracula je srdeční záležitost. Ani nevím, kolikrát jsem ji četla. Mám doma dvě vydání. Jednu verzi, v jaké jsem ji kdysi měla půjčenou z knihovny (prostě nostalgie) a nedávno jsem si koupila verzi v černém sametovém obalu se stříbrnými nápisy. Jednoduše nádhera, kterou jsem musela mít ve své knihovně.

Guzzi
20.09.2018 4 z 5

Koupil jsem poslední vydání od Arga v parádním černém sametu, obsahově též velice dobré. Souhlasím plně s uživatelem "Miro.slav" !!!

Miro.slav
18.09.2018 5 z 5

Stokerov príbeh má aspoň podľa mňa dosť ambivalentný charakter. Začiatok je parádny. Cesta na transylvánsky hrad, desivé opisy scenérií, tajuplné náznaky až príde samotné odhalenie. Pokiaľ je Harker na Draculovom panstve, tak všetko má mrazivú atmosféru. Neviem ako je to možné, no takto našliapnutý dej sa v druhej časti zmení na anglicky nudný opis vyšetrovania. Napriek tomuto pokrivkávaniu nám však Stoker na konci pripraví opäť perfektné finále. Pre mňa stále mrazivá a kvalitná kniha. Škoda, že sa dej neodohrával po celý čas v ponurých Karpatoch.

JoSvob
16.09.2018 5 z 5

Podobne jako u Kingova Osviceni miluju tu desivou a husi kuzi nahanejici atmosferu i u Draculy. V pasazich s Draculou jsem se dost bala, na druhou stranu - v nekterych situacich (navazovani pratelstvi a takova mila naivita kolem toho) jsem se zase neubranila pousmani. Co se vsak tyka hororove tematiky, je Dracula naprostym kultem a mam tuhle knizku moc rada.

SSTknihy
04.09.2018 5 z 5

Nemohu než souhlasit s většinou komentářů – miluju tuhle knížku! Nejen, že je úžasně dramatická a napínavá, ale zároveň je to krásný příběh o lásce a přátelství. Škoda, že z většiny filmových zpracování právě tenhle prvek vymizel. Naštěstí jsem knihu poprvé četla už v 80. letech, takže jsem nebyla ovlivněna žádnou vizuální podobou. Dodnes si pamatuju, jak jsem četla před spaním a pak všude viděla ty rudě žhnoucí oči. Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na tu jedinečnou atmosféru, která mě při čtení obklopovala.

Zuzajda81
03.09.2018 5 z 5

Miluju tu knizku a nikdy me neomrzi ji cist ;)

Booky84
30.08.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha a moje srdcová záležitost.

verjan2
27.08.2018 5 z 5

Přečteno téměř jedním dechem (kdyby bylo více času :-). Stokerovi se podařilo výtečně nastolit děsivou atmosféru a perfektně vylíčit charaktery hlavních postav. Pokud by existoval knižní žánr o přátelství, zcela jistě by toto dílo bylo na předních příčkách. Zajímavé bylo, že jsem si během četby vizuálně představoval jednotlivé postavy na základě Coppolova filmu (i když v jeho verzi se charakterově trochu rozcházely).
Navíc toto vydání z roku 2010 (nevím, jak ostatní) má stejný styl a uspořádání jako původní originál z r. 1897. Kdo nečetl, vřele doporučuji!

Archie
20.08.2018 5 z 5

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

toni-az
16.08.2018 3 z 5

Chápu, že na svou dobu to muselo být přelomové dílo. Nicméně styl psaní mě rozčiloval, stále se tam opakovalo to samé, chlapi se chovali jako slečinky a pořád si brečeli na rameni a hlavně byli strašně natvrdlí. Konec uspěchanej, ale jinak aspoň ten příběh celkem ušel.

Blanchidlo
15.08.2018 5 z 5

Četla jsem ji ještě na základce v zimě a vím, že jsem se u toho dost bála :) Dnes mám moc ráda rozhlasovou hru, ačkoli je zkrácená. Těším se, že si ji přečtu znovu a sama jsem zvědavá, jestli se budu bát míň :-D

S1M0NE
10.08.2018 5 z 5

Klasické dílo literárního hororu.

Chajda69
07.08.2018 5 z 5

Draculu mám rád. Poprvé jsem se s postavou Draculy seznámil prostřednictvím Svobodova muzikálu, který jsem jako malý poslouchal pořád dokola.

Jak jsem zjistil, muzikál si vzal z knihy právě jen toho Draculu. A bylo to dobře, protože jsem měl celý nový příběh před sebou, aniž bych tušil, jak dopadne. Bylo to pro mě adrenalinové a zábavné čtení, několikrát už jsem knihu četl znovu a do budoucna si ji určitě ještě nejednou zopakuji. Jonathan, Mína, Dr. Seward, Quincey Morris a Van Helsing, všichni mi přirostli k srdci a Stokerovo vyprávění mě natolik vtáhlo, že jsem proti Draculovi prakticky bojoval s nimi.

Ve svém žánru, top.

špulo
23.07.2018 5 z 5

Na doporučenie spolužiaka v 8-mej triede ZŠ som knihu čítal v noci, pri sviečkach a pri otvorenom okne. Vydržal som to asi do polovice knihy. Ďalšie 2 mesiace som v noci cestou na záchod rozsvecoval celý byt a v to leto sa v mojej izbe v noci nevetralo. Knihu som dočítal cez deň. Je super. Možno by som si to celé zas zopakoval. Len, vtedy som to rodičom ako tak vysvetlil. Ako by som vysvetlil pol rozsvieteného bytu, o 3-tej v noci dva mesiace v kuse, teraz žene a deťom? ;-))))

mufin
10.07.2018 5 z 5

Klasika, velmi "čtivá", na prázdniny ideální. :)

Simona02
05.07.2018 5 z 5

Výborná klasika! Mrzí ma, že som sa k tomuto dielu dostala až teraz. Nemám prečítané veľké množstvo hororov, ale mám slabosť pre tieto staršie, klasické knižky, ktoré boli pre mňa vo väčšine prípadoch dobrou voľbou. Vyzdvihla by som štýl písania autora, ktorý mi taktiež sadol a príbeh som čítala so zatajeným dychom. Skvelé! Rovnako sa mi na tejto knižke páčilo to, ako autor zbytočne nefantazíroval a nevymýšľal rôzne nerealistické situácie, (i keď bol príbeh jednoznačne fikciou) a snažil sa zakomponovať legendu o slávnom Draculovi do reálneho prostredia, ktoré bolo vykreslené mysticky a čitateľovi doslova naháňalo hrôzu.

patrik0816
20.06.2018 5 z 5

Překvapila mě velikost celého příběhu, jeho ponurost (nečekal jsem to až takové drsné) a také zjištění, že Rowlingová by nejspíše nikdy bez Drákuly Harryho Pottera nenapsala. Ty knihy toho mají společného více než se zdá, stejně jako Voldemort s Drákulou.

Tesinka_Laufey
14.06.2018 4 z 5

Musím říct, že mám mnohem radši filmovou verzi s Hopkinsem. Příběh byl dobrý, ale postavy mi lezly na nervy. Všichni se neskutečně milovali, ctili, byli přáteli po pár minutách...Trochu jsem doufala, že svůj úkol nestihnou.

moominkaa
01.06.2018 5 z 5

Úžasný tajuplný příběh. Další z mých srdcovek, ke kterým se vždy budu ráda vracet!