Druhý mozek
Emeran Mayer
Podtitul: Naše pocity, rozhodování, zdraví a pohoda procházejí střevem. Biologické propojení lidské mysli s trávicí soustavou je přirozené a nedělitelné. Tuto souvislost sami instinktivně cítíme při stresu či nervozitě, v lékařství má její využití dávnou tradici ájurvédskou a čínskou, západní tradici však schází. I když ale naše lékařská věda objevila celostní pohled na lidský organismus teprve nedávno, výzkum komunikace střevního mikrobiomu - tedy mikroorganismů, jež naše tělo obývají - s naším mozkem patří dnes k podstatným trendům. Kniha Druhý mozek je revoluční a provokativní zprávou o tomto rychle se rozvíjejícím vědním oboru a zároveň praktickým průvodcem, který učí, jak využít propojení naší mysli s trávicí soustavou v zájmu našeho zdraví.... celý text
Literatura faktu Zdraví Přírodní vědy
Vydáno: 2018 , PasekaOriginální název:
Mind-Gut Connection: How the Astonishing Dialogue Taking Place in Our Bodies Impacts Health, Weight, and Mood, 2015
více info...
Přidat komentář
Asi jsem od knihy čekala něco jiného. Zvládla jsem to do půlky, pak jsem to jen proskákala. Informace sice zajímavé, leč shrnutelného do 20 stran. Přemíra příkladů z praxe (zoufalý pacient - zázračná pomoc), opakování informací, zdůrazňování, jak nás mikrobiom ovlivňuje víc, než jsme si mysleli. Ale těch skutečně hodnotných informací, aby člověk ve 200 stranách textu hledal lupou.
Čtenář se v této knize dozví zajímavé informace o mikrobiomu, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná stále o neprobádané území. Autor zbytečně často píše sám o sobě. Je to trochu otravné. Jen malá část knihy se věnuje praktickým informacím jak podpořit vlastní mikrobiom a to co autor uvádí, jsou obecně známá fakta – jíst pestrou stravu s převahou rostlin, zakysané výrobky, nestresovat se, hýbat se atd. Nic převratného se čtenář nedozví.
Něco jako bible o zdraví! Pro mě zvlášť poslední kapitola (asi posledních 60 stran) o jídle s dopadem na zdraví - četla jsem podobných knih víc, ale žádná nebyla jako tato. Moc doporučuji! Navíc se na populárně naučnou knihu příjemně čte.
Kniha fundovaného autora, plná informací, ale pro mě ne moc lehce čtivá. Celkem dobře popsané, jak nás může obsah střev významně ovlivňovat třeba i citově a na chování, a vše na vědecky ověřitelném podkladě. Chyběla mi jednotná linie a trochu zevšeobecňující pohled. Autorem je vědec a lékař, a tak je to více o platnosti jednotlivých tvrzení. Nicméně výzkum pokročil překvapivě daleko v této důležité oblasti.
Kniha zapadající do současného trendu přístupu ke zdraví, kdy všechno souvisí se vším. Obsahuje zajímavé informace o střevních mikrobech, jak moc ovlivňují naše tělo, záměrně nepíši zdraví. Výzkum je ale teprve na začátku, mnohdy pouze teoreticky odvozuje z výzkumu na potkanech a myších, takže ani sám autor mnohdy nezná odpovědi, ale spíš nastoluje další otázky.
(SPOILER) No, takhle. Za prvý je třeba zmínit, že autor se v knížce často opakuje (na druhou stranu, zase to zaručí, že si určité informace opravdu zapamatujete).
Za druhý - knížka v sobě určitě něco zajímavýho má. Tento autor se více zaměřuje na tezi GIT = naše chování, prožívání.
Zajímavé jsou taky části třeba o transgeneračním přenosu traumatu (např. lidé narozeni přeživším holocaustu nebo jiných katastrof, hladomorů mají větší tendence mít pozměněný mikrobiom a větší šance onemocnět třeba schizofrenií), možná až často omílané téma bezmikrobních myších, souvislost zvýšenou konzumací živočišných tuků, lipopolysacharidu a zvýšenou propustností střev (a s tím související onemocnění) a ještě bych si možná vzpomněla na další, ale momentálně si bohužel nevzpomenu.
Celkový dojem z knížky kazí to časté autorovo opakování, takže mi trošku přijde, že se mohlo na některých pasážích ubrat a přidat zase na jiných. I tak to stojí za přečtení, pokud se o problematiku zajímáte. Na těhle knížkách je super to, že každá má to svoje a když jich přečtete třeba několik, je to, jako byste zaplnili další a další kousky do skládačky.