Dům bez pána
Egon Hostovský
V malém pohraničním městečku Starkov se scházejí čtyři sourozenci, aby se dohodli o dědictví po zemřelém otci, přičemž tento spor je jak materiální, tak duchovní. Události jsou sledovány očima nejmladšího z dětí Emila, kterému silný citový otřes a pocit viny umožní pochopit, že musí nalézt cestu k lidem a tím i sám k sobě.... celý text
Přidat komentář
Nechci říct, že by byla kniha špatná ... ale asi je pro jiné čtenáře, než jsem já ... přečetla jsem ji, to ano ... ale bohužel mě moc neoslovila ...
Tohle se mi líbilo. Na svou dobu je to skutečně čtivé dílo plné skvěle vykreslených charakterů. Hlavní hrdina byl sympatický, byly zde také úžasně popsané sourozenecké vztahy a vztahy v celé rodině. Celý příběh je přikryt takovou zvláštní atmosférou a je to dokonce i trochu napínavé, kdy jsem se nemohla dočkat, až se konečně dozvím, jak se ony věci ve skutečnosti vlastně mají. Dílo je plné vnitřních monologů hlavního hrdiny.
Excelentní mladický Egon. Psychologický román se standardní hlavní postavou, brilantně vykreslené sourozenecké postavy včetně jednoho maloměsta ČSR někdy v třicátých letech. Byl-li by autor román zakončil o čtyři stránky dříve, byla by to nadčasová záležitost.
Pěkný psychologický román. Na pozadí židovské rodiny, žijící ve stínu slávy svého otce vykresluje autor jednotlivé postavy. Nádherné vnitřní monology hlavního hrdiny, benjamínka, který rozmýšlí nad svým dosavadním životem, nad životem celé rodiny. Vše se točí kolem rodného domu, kolem vztahů. Kolem údajné bezohlendosti, která nemusí být vždy tím čím se zdá. Rozhovory jednotlivých sourozenců jsou jako by se bavili s "cizími", nepochopení a nevyřčené... Nakonec vše vyústí životním kotrmelcem nejmladšího a vše se tak nějak provětrá, urovná, nebo ne?
Můžu doporučit, pan Hostovský tento styl opravdu umí.
Kniha, ktera ma velmi zvlastni atmosferu. Evzen se vraci z Prahy do sveho rodneho mesta a nachazi svoji rodinu rozvracenou. Dva bratri, sestra a babicka - vsichni maji nejake tajemstvi a Evzen, vzdy brany jako junior, se tomu musi postavit celem (ackoli se mu teda opravdu nechce).. Misty az ponura nalada, zidovske koreny autora a mentalita malomesta delaji knizku nesmirne zajimavou!
Autorovy další knížky
1935 | Žhář |
1947 | Cizinec hledá byt |
2011 | Nezvěstný |
1933 | Případ profesora Körnera |
1985 | Dobročinný večírek |
Syžet není příliš zvládnutý, a proto působí děj roztříštěně, útržkovitě. Postavy jednají chaoticky, ženou se do záhuby, aby se vše nakonec v dobré obrátilo. A přece má cenu knihu číst. Jednak je svědectvím o českém antisemitismu roku 1937, o jeho různých podobách na českém maloměstě. Druhý důvod: Kniha obsahuje několik pozoruhodných svědectví ze života chasidů - oslava svátku Purim v chasidské komunitě v Praze, několik postřehů z Podkarpatské Rusi a také modlitbu Jicchaka z Berdičeva ("Kudy chodím - ty, a kde stojím - ty, jenom ty, jenom ty, pořád ty, a zase ty, ty, ty, ty, ty!").