Emilka

Emilka
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533831/bmid_emilka-65e9d961918bc.jpg 4 421 421

Život lidem nakládá, kolik unesou. Emilka přišla na svět za první republiky na dědině nedaleko Brna a odešla z něho, když se její země stala znovu svobodnou. Tento kraj nikdy neopustila a svůj život prožila ve 20. století plném událostí, jejichž důsledky ovlivnit neuměla. Přestože byl Emilčin život protkán radostmi i bolestmi obyčejného člověka, nikdy neztratila sílu jim statečně čelit. Tento román je o opravdové lidskosti, o kráse čirého dobra a o duších obyčejných lidí, jejichž příběhy známe i ze svého vlastního okolí. Autor: Ivana Fajnorová se narodila v roce 1967 v Brně, kde se svým manželem dosud žije. Od dětství miluje literaturu a čtení knih věnuje nemalou část volného času. Všímá si především lidských osudů a drobných, leč pozoruhodných detailů v mezilidských vztazích na pozadí běžných reálií. A právě fascinace obyčejnými osudy a schopnost je poutavě vyprávět ji přivedla k napsání prvního románu Emilka. Interpret: Michaela Rykrová pochází z Rokytnice v Orlických horách. Je absolventkou činoherního herectví na JAMU v Brně. Jeden studijní rok také strávila na herecké konzervatoři Royal Conservatoire of Scotland ve Skotsku. Hostovala v divadlech Národní divadlo moravskoslezské, Švandovo divadlo, Divadlo Feste, Národní divadlo Brno a aktuálně hostuje v Divadle Mír. Můžete ji také slyšet na vlnách brněnského rádia Hitrádio City Brno. Svůj hlas již propůjčila řadě audioknihám a pravidelně namlouvá reklamní spoty. Současně pracuje jako masérka a lektorka masérských kurzů. Copyright: Nahrávka vznikla podle knihy Ivany Fajnorové Emilka vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2022. © Ivana Fajnorová, 2022. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2023. Čte Michaela Rykrová. Režie, střih a mastering Nahrávací studio George Lukase. Hudba Hana Piškulová. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2023.... celý text

Toňula
23.01.2024 5 z 5

Krásný příběh ženské síly, lásky , obětavosti, ale i slabosti, která nezabrání žít dál a vyrovnat se s těžkým osudem. Je to nejen příběh jednoho člověka, ale současně více lidí, jejichž životy se proplétají a vlastně tvoří součást českých dějin.

Doubravka1975
07.01.2024 5 z 5

Život lidem nakládá tolik, kolik unesou....
Moc hezky napsaný příběh jedné obyčejné rodiny. Příběh je románová fikce, ale autorka se nechala volně inspirovat životem své babičky Růženky. Ale historické události 20.století jsou skutečné a poznamenaly život všem zúčastněným. První půlka knihy je víc podrobná, druhá už víc letí dějinami. Autorka brňačka, takže známé části Brna, opět zmíněný Vyškov, super :) , skvělé moravské nářečí.
Při čtení jsem i já vzpomínala na svoje milované babičky

Lucie401
18.12.2023

moc krasna ale i smutna kniha. byla to narocnejsi cetba.

lenikhor
09.11.2023 3 z 5

Kniha o těžkém životním údělu obyčejné moravské ženy. Mám ráda životní příběhy, které vycházejí ze skutečných osudů. Na to, že je to autorská prvotina, tak je to pěkně napsáno. První část, dětství a dospívání Emilky, je podle mě mnohem lépe propracovaná než její pozdější životní osudy, což je škoda. Pokud autorka napíše další knihu, ráda si ji přečtu.

myryjam
04.11.2023 3 z 5

Bohužel se musím přidat k těm, kteří v této knize vidí průměr. Je to takové staromilské povídání o životě jedné babičky. Píšu povídání, protože to je popis děje, nikoli vypravování, nejsou tam žádné zápletky, které by mě nutili poslouchat dál a dál. Knížku jsem měla jako audio a několikrát jsem ji nevypla a pak jsem zjistila, že jsem o kapitolku dál. U této knihy jsem ale neměla potřebu hledat, kde jsem poslech skončila, a poslouchala jsem dál, kde mi to naskočilo. Co mi vadilo ale nejvíc - neumělé pokusy o erotiku - o semenných kanálcích s životodárnou terkutinou opravdu nepotřebuji číst. Přes to, co jsem napsala, kniha si jistě čtenáře najde, je to takové odpočinutí, zavzpomínání.

Jurfinka
31.10.2023 5 z 5

Jedna z těch nejnadhernejsich knih... Pla lásky i smutku... Až jsem si poplakala...

Květ
23.10.2023 4 z 5

Moc pěkná kniha o osudech jedné rodiny, odvíjející se od dob první republiky až po revoluci. Autorka vychází z vyprávění vlastní babičky, kterým se inspirovala. Stylem, především používáním moravského nářečí mi připomněla Šikmý kostel od Karin Lednické. Vyprávění je čtivé, někdy radostné a hodně i smutné, protože se odehrává v nelehké době, působí velice autenticky. Příběh Emilčina dětství se mi líbil nejvíc, její pozdější věk už mi nepřišel od autorky tolik propracovaný, což mi přišlo trošku škoda. (3,5*)

Noisette73
22.10.2023 3 z 5

Napsané to bylo krásně ta hra se slovy byla úžasná, ale asi už nebudu číst takovéto příběhy z českého prostředí, neboť mi to nedává nic nového jsou jako přes kopírák.

Eva03
15.10.2023 5 z 5

Nádherná kniha, přesně moje gusto, miluju české rodinné ságy. Příběh mě velmi bavil, není to žádná červená knihovna s předem jasným koncem. Paní Fajnorová píše poutavě, v knize nejsou žádná hluchá místa a "plevelení". Doufám, že už pracuje na dalším díle, moc se těším :-)

Kacatko86
15.10.2023 5 z 5

Příběh o Emilce je pohlazením po duši. Byť v životě zažila Emilka spoustu ztrát, autorka dokázala její životní osud sepsat s takovou dávkou lidskosti a empatie. Opravdu povedené dílo, autorce tleskám!

marli58
13.10.2023 5 z 5

Moc hezky napsaný příběh, který tak krásně plyne... Doporučuji k přečtení.
Protože jsem také z dědiny nedaleko Brna, tak mě zajímalo, kde jsou Sulostovice. S tímto názvem jsem se nikdy nesetkala. Pan Google ale ví vše - je to Jundrov :).

Marčullkas
12.10.2023 5 z 5

Dojemný příběh a pohled do nitra

kalinka99
05.10.2023 5 z 5

Krásný román o těžkostech i radostech obyčejné rodiny.

Mišák240
22.09.2023 5 z 5

Krásná, milá, dojemná kniha.

Kokoska92
21.09.2023 4 z 5

S Johanem se před ztichlou kovárnou rozcházela s vědomím, že svět zase není tak špatné místo a že se na něm vždycky najde člověk, pro kterého stojí za to žít.

Emilka, to je tak milé čtení! Je vidět, že si autorka dala na knize opravdu záležet a s rozvahou volila každé slovo. Líbí se mi, že se ve svém románu snažila zachytit život obyčejných lidí v průběhu 20. století. Hlavní postava Emilka mi byla sympatická hlavně proto, že všem životním výzvám čelila se vztyčenou hlavou a nikdy se nevzdala.

Acquenta
21.09.2023 3 z 5

Hezký, dojemný příběh o životě jedné ženy

ela1972
11.09.2023 4 z 5

Moc mile napsaný krutý příběh jedné ženy. Kniha se čte moc dobře i když se s Emilkou život v žádném případě nemazlil.

mirinda973
08.09.2023 5 z 5

AUDIO: To se tak krásně poslouchalo. Milý příběh o nelehkém životě Emilky, hezky doprovodil hlas Michaely Ryklové. Některé slovní obraty a spojení bych vypustila, ale celkový dojem na tak milou oddychovou knížku mi nezkazil. Už dlouho se mi nic tolik nelíbilo. I když přiznávám, že první část knížky Emilčina dětství a dospívání se mi líbila víc.

LucieT
06.09.2023 4 z 5

Knihu jsem už po pár stránkách nedokázala vůbec odložit, je psaná nádherným jazykem a doslova jsem si její čtení užívala, to jak je popsané fungování početné rodiny, každodenní život, starosti i radosti, to opravdu nemá chybu. Zejména za část, kdy je Emilka ještě malá a žije na vesnici, bych dala těch hvězdiček klidně deset, kdyby to šlo - potom už se mi příběh chvílemi táhl, je to takové letem světem, některá období jsou sice detailnější, ale i tak mi přišlo, že už tomu prostě něco chybí. Škoda, přesto jako celek hodnotím velmi pozitivně a bude-li autorka v psaní pokračovat, moc ráda si přečtu i další tituly.

Anie94
01.09.2023 4 z 5

S Emilkou se seznamujeme jako s malou holcickou a zijeme s ni jeji zivot na pozadi udalosti - krize, svetove valky, elektrifikace, atd. Sledujeme jeji vyvoj od prosteho devcatka po velmi cilevedomou zenu. Vsechny postavy jsou krasne vykresleny. Co mi vadilo bylo znacne mnozstvi vedlejsich postav, ktere bylo obcas trosku horsi si priradit. Dej krasne plyne, a to alespon do dospeleho veku Emilky. Dale pak dej zacina trosku drhnout. Co bylo super byl popis realneho zivota v dobe, kdy Emilka vyrustala.