Emilka

Emilka
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533831/bmid_emilka-65e9d961918bc.jpg 4 421 421

Život lidem nakládá, kolik unesou. Emilka přišla na svět za první republiky na dědině nedaleko Brna a odešla z něho, když se její země stala znovu svobodnou. Tento kraj nikdy neopustila a svůj život prožila ve 20. století plném událostí, jejichž důsledky ovlivnit neuměla. Přestože byl Emilčin život protkán radostmi i bolestmi obyčejného člověka, nikdy neztratila sílu jim statečně čelit. Tento román je o opravdové lidskosti, o kráse čirého dobra a o duších obyčejných lidí, jejichž příběhy známe i ze svého vlastního okolí. Autor: Ivana Fajnorová se narodila v roce 1967 v Brně, kde se svým manželem dosud žije. Od dětství miluje literaturu a čtení knih věnuje nemalou část volného času. Všímá si především lidských osudů a drobných, leč pozoruhodných detailů v mezilidských vztazích na pozadí běžných reálií. A právě fascinace obyčejnými osudy a schopnost je poutavě vyprávět ji přivedla k napsání prvního románu Emilka. Interpret: Michaela Rykrová pochází z Rokytnice v Orlických horách. Je absolventkou činoherního herectví na JAMU v Brně. Jeden studijní rok také strávila na herecké konzervatoři Royal Conservatoire of Scotland ve Skotsku. Hostovala v divadlech Národní divadlo moravskoslezské, Švandovo divadlo, Divadlo Feste, Národní divadlo Brno a aktuálně hostuje v Divadle Mír. Můžete ji také slyšet na vlnách brněnského rádia Hitrádio City Brno. Svůj hlas již propůjčila řadě audioknihám a pravidelně namlouvá reklamní spoty. Současně pracuje jako masérka a lektorka masérských kurzů. Copyright: Nahrávka vznikla podle knihy Ivany Fajnorové Emilka vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2022. © Ivana Fajnorová, 2022. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2023. Čte Michaela Rykrová. Režie, střih a mastering Nahrávací studio George Lukase. Hudba Hana Piškulová. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2023.... celý text

jaroiva
16.05.2023 4 z 5

Moc se mi líbí jazyk knihy (inu, autorku znám od vidění z Brna, takže je mi blízký jazyk i prostředí). Milé překvapení.
Jen těch smrtí je na můj vkus moc. On každý umře, ale nemusím asi úplně u všech postav vědět, kdo na co.
Přesto se mi kniha opravdu líbila a budu se těšit na případnou další od autorky.

Barbucha12
09.05.2023 5 z 5

Emilka se mi líbila moc, silný a krásně zpracovaný příběh. Děkuji autorce.

Han-nah
04.05.2023 5 z 5

Tak mě autorka svou prvotinou oslovila. Krásným naším jazykem vyprávěná rodinná sága těžkého života lidí od začátku 20. stol. Emilka se narodí jako čtvrtá dcera a hned po narození uslyšela větu " S holkou jsme nepočítali" . Jaký to bude mít vliv na její život s dalšími sourozenci, rodiči i prarodiči v malé vesnici v blízkosti Brna . Provází nás svým životem s radostmi i strastmi. Jak bylo v té době zvykem, bylo hodně dětí, ale také hodně smrti. Emilka je velmi svérazné dítě a má autoritu jen ve své milované babičce a jejich večerů pod lampou.
Život nakládá, kolik unesou. Krásně popsané lidské osudy s psychologickým rozborem mezilidských vztahů.
Více se mi líbila prní polovina knihy, ale myšlenkami jsem se při čtení vrátila do svého dětství. Moje babička Andělka se narodila taky v době narození Emilky a taky podobný osud. Vše ji vzali, ovdověla, podpálili ji dům, který znovu s péčí o své děti a podporou rodiny a sousedů znovu postavila a nezapomenu něžné pohlazení její mozolnatou rukou.

tyna_01
03.05.2023 5 z 5

Prvotina autorky, která ihned po vydání sklízela samé pozitivní ohlasy, po jejich přečtení jsem tomu věřila a říkala jsem si, že si knihu musím přečíst taky,..
A ještě, že jsem se do toho pustila, protože autorka prostě umí .
Příběh je psaný krásnou češtinou, strašně se mi líbily popisy autorky, sem tam zabrousila do nářečí, ale nebylo to rušivým elementem.
V příběhu se setkáváme s Emilkou, sledujeme celý její život od dětství po stáří a spolu s příběhem Emilky znovu procházíme události 20.století, které jsou do příběhu hezky zakomponovány.
V co doufám je to, že příběh Emilky nenesl tolik neštěstí, jak bylo v knize uvedeno, protože to byla neskutečná nálož a klobouk dolů, jestli tomu tak bylo a z ní se i přesto stala tak úžasná žena.
Na čtení této knihy je potřeba čas, i když je příběh krásný, nejde zhltnout, protože se tam děje taková spousta věcí a já jsem je musela postupně zpracovávat, viz. nešťastné události v rodině Emilky.
Dlouho jsem váhala nad hodnocením, chtěla jsem ubrat jednu hvězdu za množství tragédií, ale na druhou stranu - takový je přece život, ne vždy sladký a přívětivý.

Ladiva
28.04.2023

Silný ľudský príbeh vyrozprávaný precítene a bez pátosu.

kika 13
21.04.2023 5 z 5

Smutné čtení co člověk to těžký životní příběh.

Mateo67
21.04.2023 5 z 5

Kniha i autorka byly pro mě velmi milým překvapením. I když se jedná prvotinu, je to prvotina velmi zdařilá a vyzrálá. A korunuje to nádherná čeština, obohacená tu obrazným vyjádřením, tu místním nářečím. Kniha byla smutná, ale vůbec na mě nepůsobila přehnaně tragicky či dokonce depresivně. Život prostě dřív často takový byl. Znám to z vyprávění své babičky a maminky. Jen je třeba si na čtení udělat čas a nikam nespěchat. Kniha se nečte snadno a nelze ji číst rychle. Silná byla především v prvních dvou třetinách. Pak jakoby ztrácela dech, ale úplný konec to zase napravil.
Oblíbila jsem si současné české spisovatelky. Poslední dobou mám pocit, že se s nimi roztrhl dost velký pytel:-), a mám z toho dost velkou radost.

jasmína
21.04.2023 3 z 5

Mamince se kniha líbila, mně bohužel moc ne, nesedl mi vůbec styl autorky, ale to je jen můj problém.

Jinak obdiv, že na prvotinu je to hned tak silný příběh, moc smutný..... opravdu moc, a to nejsem zrovna zastánce happy endů, ale tohle bylo už moc.....

lapagerie
21.04.2023 4 z 5

Emilce a její rodině život opravdu naložil dost. Autorka píše, že se inspirovala životním příběhem své vlastní babičky Růženky. A tak jen doufám, že se babičce Růžence nepřihodilo všechno to zlé, co musela zvládnout Emilka.
Jednu hvězdičku ubírám za "naznačování" děje. Takové to: "odešel a ona netušila, že už se nikdy neuvidí..." Nemám to ráda.

Indianka71
15.04.2023 5 z 5

Emilka mě pohladila po duši

okeey
13.04.2023 5 z 5

,,Život lidem nakládá, kolik unesou." Tato prostá věta je výstižným shrnutím Emilčina života napříč 20. stoletím. Tato dáma si prošla mnohým, celý život jí provázela smrt jejích nejdražších a musela se s tím zkrátka vyrovnat, jelikož život šel dál, starost o domácnost, zahradu, děti,..
Emilka opravdu neměla na růžích ustláno, ale o to skromnější a pokornější žena se z ní stala. Krásný životní příběh, který se četl jedním dechem.

Erinka333
10.04.2023 4 z 5

Moc pěkný příběh o životě jedné silné ženy. První půlka kniha sei líbila o trochu víc než druhá, kde už byla Emilka "dospělá", ale i tak jsem hltala každou stránku a užívala si krásný životni příběh, který nebyl vždy růžový. Zajímavý průřez dvacátým století se všemi historickými událostmi, které Emilku zastihli v určité fázi jejího života, se mi četl moc hezky.

Danago
09.04.2023 5 z 5

Ano autorka má svůj styl , ale mě to připadalo osvěžující a osobité. Navíc celá rodinná sága se odehrává na Moravě, což bylo pro mě plus. Nářečí je zde použito přiměřeně tak , aby neobtěžovalo a při tom jasně víte , že jste u nás na Moravě. Autorka přešla do minulosti a už v ní zůstala , vše nám povyprávěla chronologicky a nepoužila , tak často používané a populární dvě časové linky.
Mě knížka opravdu moc bavila a na prvotinu rozhodně příjemně překvapila.

Kája95
08.04.2023 5 z 5

Mám ráda tyto rodinné ságy, jsou často plné utrpení a bolesti, ale taky lásky a štěstí.
Příběh Emilky byl čtivý a krásný , v závěru se možná trošku táhnul, ale přesto bylo čtení této knížky opravdovým pohlazením po duši.

Kaja1
08.04.2023 5 z 5

Z obálky i knihy na vás dýchnou staré časy. Sledujeme nelehký život Emilky od jejího dětství až po její smrt. Nebylo to veselé čtení, ale po dlouhé době knížka, která byla napsána krásnou češtinou.

allebra
28.03.2023 5 z 5

Na prvotinu byl tento zajímavý román velice dobrý počin. Byla jsem vtažena do děje a úplně cítila atmosféru, která knihu provázela. Emilka neměla jednoduchý život, ale uměla se s ním poprat s lidskostí, která z ní vyzařovala. Líbil se mi styl vyprávění autorky i vykreslení postav, které nám přiblížily dobu, která se zrovna odehrávala. Chválím také obálku knihy. Autorka se nechala inspirovat svojí babičkou, já jsem si vzpomněla na moji tetu Emilku z Havířova, kterou jsem měla moc ráda.

Rosana
23.03.2023 5 z 5

Hodně dobrá, i když celkem smutná kniha. Někdy fakt umí osud lidem pěkně naložit. Moc se mi líbil styl psaní a krásná čeština. Jedinou kaňkou na celém zážitku byly chyby. Už se moc těším na nějakou další knihu od paní Fajnorové.

Kuci12
20.03.2023 4 z 5

Život se musíš žít, jak se říká. Ale, jak a někdy i vlastně proč, když už nezbývá téměř nic, pro co - nebo spíše pro koho žít. Nevím jestli nám Bůh nakládá jen tolik kolik uneseme, ale síla lidského ducha a schopnost jít dál i když dál může být zase jen samé trápení, to je odvaha a neuvěřitelná síla. Román má být o duších obyčejných lidí, ale jak může být někdo, kdo překonal tolik ztrát a výzev obyčejný?
Jako první literární počin autorky hodnotím velice kladně, snad jen šlo příběh lehce zkrátit.

Kopretina_aku
14.03.2023 3 z 5

Že začátku se mi moc nelíbil styl psaní autorky, mnohdy až úsměvně vyumělkovaný, doplněný o zbytečně časté popisy intimních scén, které se do knihy moc nehodily. Naštěstí s přibývajícími stránkami jakoby styl autorky dozrál. Vadila mi ale absence jakýchkoliv časových údajů, často jsem počítala, kolik je Emilce asi let a do které doby se děj posunul.

Čand@
05.03.2023 3 z 5

Emilkin životný príbeh je zaujímavý, mám rada rodinné ságy. Autorkin jazyk je ale zatiaľ trochu ťažkopádny, používa niekedy zvláštne, oku a ušiam nelahodiace obraty (viď príklady uvedené podo mnou od kaja77). Dopodrobna opisuje udalosti, ktoré pre dej nie sú až také dôležité, a naopak o iných, omnoho podstatnejších, sa zrazu dozvieme len z mimochodom prehodených pár viet.
Dosť vidieť, že Emilka je autorkinou prvotinou. Je však celkom dobrým štartom a ak napíše niečo ďalšie, rada si prečítam a budem sledovať jej spisovateľské dozrievanie.