Eragon

Eragon
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532134/bmid_eragon-65cb7a66a4ec5.jpg 4 5873 5873

Jeden chlapec, jeden drak, jedno dobrodružstvo. Prvý diel série Odkaz Dračích jazdcov. Fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov po celom svete. Rozpráva príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň. Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (SK)

Eragon, 2002

Juki-RoseMary
29.09.2018 5 z 5

Po x letech jsem se vrátila ke knize, která mě přivedla k aktivnímu čtení. Dříve jsem jí dala 5 hvězd a teď jsem byla přesvědčená, že dostane méně. A po chvíli váhání se tak nestalo.

Samozřejmě, příběh není originální, jde z něj poznat Pán Prstenů. Ale Eragon mě také bavil od začátku do konce, byla jsem z něj nadšená stejně jako při prvním čtení. Děj byl svižnější, stále se něco dělo a jednodušeji napsaný, než tomu je u Tolkiena.
Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, ovšem dojemné scény mě nedojaly.
I přes některé nedostatky mě prostě okouzlil a s přimhouřeným okem dávám 5*.

Souky02
22.09.2018 4 z 5

Příběh je fajn, kniha mě bavila. Oproti filmu je to zlato. I tak bych ale zvládla najít i lepší fantasy knihy.

Nic proti, je to dost čtivé, a autor byl poměrně mladý když to psal.
Takže ode mě čtyři hvězdy.

Macicekh
21.09.2018 5 z 5

Na fantasy nejsem, ale Eragona a všechny další knihy z odkazu dračích jezdců jsem přečetla téměř bez přestávky.

Vikk
11.09.2018 4 z 5

Takový pěkný výcuc všech fantasy, co jsem kdy četla. Nic moc originálního a převratnýho. Ale je to pěkný. Safira je úžasná, Eragon je sympaťák a pěkně se to čte. Nic, co bych chtěla číst víckrát, nic co by vás nějak zasáhlo. Ale já měla svého času fantasy tolik ráda a tohle se tak nějak svezlo na té vlně. Takže určitě lepší průměr vzhledem k žánru.

BlackBlade
04.09.2018 4 z 5

Čtu to trochu pozdě a vzhledem k mé dřívější vášni pro fantasy mě překvapuje, že jsem to tak dlouho opomíjel, protože je to dobré! Sice jednoduchý příběh, který se dá trochu předvídat, ale je to dobré čtení.
Nicméně jsem četl daleko lepší a propracovanější fantasy (např. sága z Midkemie od Feista), takže jen 4/5

PineApple014
24.08.2018 4 z 5

Je to dobrá knížka, pokud se chcete zabavit. Dobrá, docela napínavá. Není to nic špičkového a svět se náramně podobá Tolkienovu - ale které novější fantasy ne? Nijak extrémně nadšená z knihy nejsem, ale určitě si přečtu další díl, protože jsem zvědavá, co se stane dál. Můžete zkusit, pokud snesete klišé.

MCGinger
17.08.2018 1 z 5

Čteno sice kdysi, ale vůbec mě nezaujalo. Plno klišé a nula inovace.

BoubelkaLulu
13.08.2018

Kniha se mi moc libila. Nejdriv se nic nedelo, pak se to rozjelo. Skoda ze tam nebyly obrazky.

Dyaebl
01.08.2018 2 z 5

Začal bych tím, že u této knihy velmi záleží na tom, kdy ji čtete. V dětství jsem byl Eragonem okouzlen a hltal jsem příběh bez jediné výtky očekávaje, co se bude dít dál. Žel, dnes už toto prohlásit nemohu.

Poté, co jsem již načetl něco málo z tohoto žánru, jsem se rozhodl, že si toto dobrodružství připomenu a zopakuji. Bohužel se mé iluze o geniálním příběhu vytratily opravdu rychle.

Pomineme-li, že se opravdu jedná o kompletní vykradení světa Tolkiena bez kapky originality, tak se mi především příčí to, že ať si představíte jakékoli možné klišé, najdete ho tu. K tomu všemu mi vše připadá tak nějak naivní a (budu muset použít to slovo) dětské, což přisuzuji tomu, že Paolini napsal Eragona v 15 letech (což je samozřejmě úctyhodné). Což se váže ke stylu psaní, které sice není excelentní, ale přenesu se přes něj, avšak co mě irituje, jsou některé konverzace (většina z nich), které opravdu působí, jako by je psalo dítě. Jsou nedospělé, nevážné a nepřirozené, což působí komicky při vážných situacích.

Abych ale jen nekritizoval, tak musím znovu podotknout to, že jsem si tento příběh opravdu užil. Avšak jen jako fantasy panic před x lety.

A na závěr (téměř) pozitivní tečka. Stále je to jedna z knih, jež mě dostaly k fantasy literatuře a za to jsem jí vděčný, ale jsem si vědom toho, že pokud bych tenkrát sáhl spíše po příběhu Bilba či Froda Pytlíka tak bych k Eragonovi neměl sympatie vůbec žádné...

revoluce
27.07.2018 5 z 5

Lepší než filmové zpracování.

Ran
25.07.2018 5 z 5

Příběh se četl velmi dobře a celou knížku jsem, navzdory její velikosti, přečetla rychle.

minde
20.07.2018 5 z 5

Tak jsem si po letech znovu přečetla Eragona. Vlastně mě k tomu "donutil" můj syn, protože ho kniha tak chytla, že hned přečetl všechny dily cele ságy najednou, které ja jsem cele roky odkladala :-) A tak jsem mu musela slíbit, že až to dočte, tak si celou ságu taky konečně přečtu :-) A po dočtení Eragona se už opravdu těším, jak příběh pokračuje dál, protože to opravdu nevím, syn mi nechtěl nic prozradit :-) "Mami, tak čti a uvidíš..." :-)

vendul_
18.07.2018 5 z 5

Četla jsem ji někdy na základce a pamatuji si, jak jsem z ní byla unešená. Nemohla jsem se odtrhnout a knihu jsem milovala. Nevím, jak bych se na ni tvářila teď ve 25ti letech, ale možná to zkusím znovu :)

Andynka
14.07.2018 5 z 5

Moc krásny příběh o jezdcích, elfech, trpaslících a především dracích. Ani nemám , co vytknout. Děj ubíhá svižně, lehce se to čte a nechtěla jsem přestat, jak moc mě kniha bavila. :)

Matymatyz
13.07.2018

Úžasná fantasy knížka pro kluky, holky ale i pro dospělí

Sharru-ken
27.06.2018 3 z 5

Velké očekávání a velké zklamání. Podobně jako u Trpaslíků od Markuse Heitze jsem nesdílel nadšení svého okolí z tohoto díla. Jde o jednoduché fantasy, které moc originality nenabízí a víceméně recykluje... To by až tak nevadilo, které fantasy to vlastně nedělá. Ale tento příběh rychle utekl, aniž by ve mně zanechal cokoliv zapamatovatelné, nějaký highlight, něco.. cokoliv... Kdybych měl knihu popsat, tak řeknu fantasy... a nevím co dál. Snad jen že to bylo čtivé. Nemyslím, že je to kniha špatná, ale nenadchla mě natolik, abych si přečetl další díl.

FandaBill
16.06.2018 5 z 5

Urcitě lepší nez film ktery za to moc nestal
Uz zacatek byl super jak eragon najde vejce

hana1070
28.05.2018 4 z 5

Musím uznat, že se Christopheru Paolinimu podařilo vytvořit obdivuhodný svět, který je zabydlený spoustou nadpřirozených bytostí, plný čar a kouzel. Elfové, trpaslíci, ra´zakové, kočkodlaci, urgalové, pochopitelně draci, kouzelníci, čarodějnice, stínové… Celé to překvapivě dává smysl, je to promyšlené, byť samozřejmě vzhledem k žánru trochu schematické. Je jasné, kdo je dobrý a kdo je zlý, děj se dá taky trochu předvídat, ale čte se to velmi dobře. Dobrodružná cesta mladého hrdiny plná nástrah a protivenství, neobyčejný vztah mezi chlapcem a drakem, pátrání po tajemství vlastní minulosti i historie celé země, boj dobra se zlem, do toho magie, to je prostě něco, co musí mladého čtenáře zaujmout. A to i přesto, že příběh samotný přece jen není úplně originální, pokud máte trochu načteno, určitě najdete inspiraci třeba Pánem prstenů, podobný motiv mají ale třeba i Hvězdné války, stejný typ hrdiny je vlastně i Harry Potter, sám autor udává jako inspirativní staroanglický hrdinský epos Beowulf.

Myslím, že kdybych tuhle knížku četla někdy ve čtrnácti, byla bych nadšená, ohromená, natěšená pustit se do dalších dílů. Přece jen, kniha od vrstevníka, která odráží jeho pohled na svět... O třicet let později mě knížka pobavila a zaujala, za životní román ji ale už asi považovat nebudu.:-)

Raven11
20.05.2018 5 z 5

Jako mnoho dalších se také vracím ke čtení tohoto strhujícího příběhu. A stejně jako napoprvé, kniha mě dokázala totálně vtáhnout do děje. Dobrodružství na cestách, vztah mezi drakem a Jezdcem, kouzla, elfové a kočkodlaci - co víc si přát :) Sahám po dalším dílu a tak nějak tuším, že během pár dní u něj také přibude komentář :)

Bybyla
18.05.2018 5 z 5

Už chápu synovu i manželovu neschopnost odtrhnout se od čtení :-) Všechny díly dračí ságy máme v audioverzi brilantně načteny Martinem Stránským. Syn i manžel je všechny slyšeli a syn si i přesto vyžádal knihy, které s nadšením přečetl během pár dní. Stejně tak manžel. Já slyšela "pouze" Eragona...teď ho tedy i přečetla a už se neskutečně těším na Eldesta a další! Jsem chycena :-)