Eragon

Eragon
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532134/bmid_eragon-65cb7a66a4ec5.jpg 4 5873 5873

Jeden chlapec, jeden drak, jedno dobrodružstvo. Prvý diel série Odkaz Dračích jazdcov. Fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov po celom svete. Rozpráva príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň. Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (SK)

Eragon, 2002

MirijamFrankl
01.05.2018 4 z 5

Od Eragona jsem se nemohla odtrhnout. Ačkoli je kniha zjevně inspirována staršími knihami (Pán prstenů, Harry Potter), vůbec to nevadí. Se sympatickými (ale ne neomylnými) hlavními hrdiny objevujeme kouzelný, snivý svět Alagaësie, setkáváme se s děsivými nestvůrami a sledujeme rozvíjející se vztahy mezi postavami. Četla se úplně sama, je napsána poměrně jednoduše, nicméně překrásným, živoucím jazykem. Žádné slovo není zbytečné, vycpávkové.
Jediné, co bych snad knížce vytkla, je, že některé krátké úseky mi nedávaly moc smysl. I tak se však nadšeně pouštím do Eldestu a doufám, že Paolini laťku udrží!

Lila94
21.04.2018 5 z 5

Srdcovka. Fantasy svět, do kterého se pravidelně ráda vracím.

Hrdlička1
16.04.2018 5 z 5

Nemůžu se při hodnocení oprostit od porovnání věk autora vs. kvalita. Proto těch pět hvězd

Alethea_k
15.04.2018 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Poslouchala jsem celou dobu jako audioknihu s Martinem Stránským, jehož přednes byl skvostný, to je bez debat. Právě proto mne nejspíš kniha zpočátku bavila. Ale Stránský může být sebelepší, pokud mě nebaví text psaný autorem. Po určité době se mi rozvleklost příběhu a neustálé barvité popisy krajiny přestaly líbit. Na další díly se už nechystám.

Veru960
16.03.2018 5 z 5

Ságu o dračím jezdci jsem četla postupně a moc mě každý díl bavil. Škoda, že se nedařilo filmům - vznikl jenom jeden a škoda, že Paolini už nic dalšího nenapsal - nebo co vím tak u nás nevyšlo.

Rihatama
16.03.2018 5 z 5

Začíst se do Odkazu dračích jezdců bylo mým dávným dluhem. Na dobrodružných a následně fantasy knihách jsem vyrostla, hobiti, elfové, trpaslíci aj. byli a jsou mými velkými oblíbenci, v neposlední řadě, všechny ty dračí bichle už pár let trůní v mé knihovně i s podpisem autora. Navíc, o dracích jsem toho vlastně moc nečetla a elfové & spol. už mi také chyběli. Mám za sebou Eragona a času stráveného s ním, Safirou, Bromem, Murtaghem, Aryou či kočkodlakem Solembumem rozhodně nelituji. Občas z příběhu probleskuje spíše pohádka, než dobrodružná fantasy, svět klaďasů a záporáků je jednoznačně rozdělen a některé nesčetněkrát bez obměny opakované hlášky příběh místy trochu zplošťují či uměle prodlužují. Na druhou stranu, jsou lidé, co spolu žijí celý život s neskonale omezenější slovní zásobou :-). A já mám pohádky, kde odvaha a statečnost vítězí, ráda. Mladičký (tehdy) Paolini mě na každý pád dokázal přišpendlit ke svým do detailu propracovaným dračím příběhům a svými barvitými popisy mi před očima dokonale živě vystavěl draky a dračí jezdce, kouzelníky, elfy, trpaslíky a taky obyčejné lidi nebo padouchy, a jejich životní osudy. Jména, která dal svým hrdinům, mají nádherný zvuk, stejně jako starodávný jazyk, bez něhož kouzelnou formuli vyslovit nelze... Už se těším zpátky do Alegaësie.

pavelvanura
14.03.2018 5 z 5

Kniha přečtená za 4 dny, což mluví samo o sobě :)

Mark
10.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha, už se těším až si přečtu ostatní díly.

Gagarinuvbratr
07.03.2018 4 z 5

Eragon bol jednoducho bombastická kniha. Zafiru mu neskutočne závidím, tiež by som sa rád preletel na chrbátu dráčika!

ZiPur
25.02.2018 5 z 5

Dobré, lehké oddechové čtení. Nejsem do jaké míry je moje hodnocení dáno tím, že nemám fantasy příliš načtenou. Kamarád knihu ani nedočetl, protože mu přišlo, že se jedná jen o spojení nápadů vykradených v jiných fantasy knihách/ságách.

RyonMathrin
24.02.2018 5 z 5

O dracích a jejich jezdcích toho ve fantasy paradoxně moc není, rozhodně ne takto rozsáhlého a detailního. Zmíním jen vynikající dílo od Anne McCaffrey, které všem doporučuji. Eragon (vlastně celá tetralogie) je vyjímečná záležitost, ne nadarmo se stalo bestsellerem. Není to dokonalé dílo ani „nejlepší fantasy“, ale je to stále obdivuhodná práce. A jestli přivedla ke čtení tisíce nových čtenářů, je to naprosto úžasné.

I já hodnotím vysoko. A to z mnoha důvodů:
Originalita – ať si říká kdo chce co chce, Eragonův svět je originální. Naprosto svébytný. Je samozřejmě na první pohled inspirován známými fantastickými autory, ale to je v tomto žánru přece běžná věc. K fantastice prostě pojmy elfové, draci, proroctví, magie atd. patří. Fantasy se samozřejmě „vykrádá“ navzájem, ale to je něco jako byste psali o detektivkách, že se vykrádají, protože se všude píše o vrahovi.
Autorův věk – v patnácti začít psát a tak rozsáhlou tetralogii (každý díl má přes 400 stran), jednoduše smekám.
Systém magie – logický a zároveň velmi svazující, perfektně promyšlený
Draci – krásně vykreslení, promyšlení do nejmenších detailů včetně vztahu draka a dračího jezdce.
Politika – rozepíšu se o ní v komentářích ke 2.-4. dílu, kterých se týká víc. Ve zkratce: neobyčejně složitá a vybalancovaná.

Ano, děj někdy vyplňují pasáže, které délku knihy zbytečně zvětšují a kdyby se vypustily, knize by to neublížilo. Ano, jsou zde poměrně jednoznační záporní hrdinové a děj je trochu předvídatelný. Ale přesto... přesto se jedná o úžasné dílo, které si za mě zaslouží pět hvězd. Jedna z nich je osobní ode mne jako milovníka draků.

Nomia
21.02.2018 3 z 5

Paolini nepřišel s ničím novým, ale sesmolil celek, který sice evidentně čerpá z většiny osvědčených fantasy klasik, ale zároveň obstojně funguje sám o sobě.

Pohádka o tom, jak mladý farmářský synek k dráčeti přišel a náhodou spasit svět. Milostná linka je také obstojná, jen postava samotného Eragona mi příliš k srdci nepřirostla, pro mě byl mnohem zajímavější charakter Murtagh.

Opravdu to není špatná fantasy, je vidět, že to psal někdo s láskou, někdo, kdo sám zbožňuje fantasy a evidentně načerpal od ostatních autorů hlavně to dobré. Čert vem, že to není originální, čtivé to rozhodně je.

silvinka12
19.02.2018 4 z 5

Pěkné. Možná si přečtu i další díly.

4laras
14.02.2018 4 z 5

Příjemné počtení.
Ačkoliv je tento díl první v celé sérii, četla jsem ho až jako poslední, protože bohužel nebyl v knihovně dlouho dostupný. Myslím, že tím, že jsem věděla co bude dál mě kniha tolik nezaujala.
Po třech jsem se ke knihám vrátila s tím, že to vezmu od začátku, jak se patří a... srdce mě dosti bolelo, když jsem knihu četla. Už jsme to neviděla jako ten úžasný příběh, ale hodně popaných listů. ve kterých se toho děje až moc málo.

Svět, který si Paolliny vytvořil byl úchvatný. Už první kniha ukazuje jak příběh skončí a jsem ráda, že to Paolliny nezradil.

JíraKrál
08.02.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co se mně dostal pod oko. Kral

Palmanka
29.01.2018 5 z 5

Boží teda dračííí!!!!!!

Aaginka
09.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Mě osobně nadchla.

_Peprmintka_
03.01.2018 4 z 5

Nedávám plný počet hvězd z jediného důvodu. Od doby, co jsem tuhle knihu četla poprvé, jsem v žánru přečetla tolik o mnoho lepších knih, že ji už nevnímám jako tolik dokonalou a nejlepšejší, nejúžasnější na světě, jako když jsem byla prtě. Po re-readingu jsem si konečně uvědomila tu plochost příběhu, přílišné rozdělování dobra a zla, zdlouhavost, fantastická klišé. Odmítám ale říkat, že je to dobré vzhledem k věku autora. Prostě to je dobré! Ať si je v jádru ta kniha průměrná jak chce, stále je to jedna z těch knih, co mě a spoustu dalších z mé generace přivedla ke čtení a taková knihy si své uznání prostě zaslouží. Však od čeho jiného jsou knihy, než od toho aby se četly? Přes veškerou kritiku, Eragonův příběh utvořil část mého dětství. Jsem schopná vyhrabat tunu kritiky, ale nic to nezmění na tom, jak se do mě Odkaz Dračích jezdců zapsal. A pokud TOHLE kniha dokáže, zůstat v paměti, vtáhnout čtenáře a na chvíli ho přenést do svého světa, tak je to podle mě kniha, kde jde nějaké hodnocení průměrná/originální absolutně stranou!

Svářeč
02.01.2018 3 z 5

Dle mého skromného názoru je první díl Odkazu dračích jezdců ještě celkem povedený. Sloh je sice úměrný věku autora a příběh je kopírka Star Wars, ale přesto je to docela čtivé. Je na tom taky poznat, že to Paolini "ještě" psal pro sebe z radosti, takže ten nepříjemný jev "výplňové vaty" se v tomto díle ještě neprojevuje. Podotýkám, že jsem to četl asi ve čtrnácti a opětovné čtení radši vynechám.

k123cz
28.12.2017 4 z 5

Když jsem byl malý, považoval jsem Eragona za nejlepší knihu na světě, ale s odstupem času jsem zjistil, že se jedná spíše o přepsané Star Wars ve fantasy stylu. Autor je výborný vypravěč a vzhledem k jeho věku, když tuto knihu psal, se jedná o obdivuhodný výkon. Knížka je napínavá, čtivá a mám ji pořád rád, ale už nepatří mezi moje nejoblíbenější.