Exodus

Exodus
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537462/bmid_exodus-6630aeaa2c09d.jpg 5 534 534

Už zase chcete internovat lidi, pánové? Po Osvětimi a Treblince? Listopad 1946. Americká válečná vdova Kitty Fremontová pracuje jako dětská sestra a s empatií ošetřuje všechny pacienty bez ohledu na jejich původ. To Ari ben Kanaan zosobňuje vášnivého bojovníka za věc sionismu: jedinkrát nepovolí a nezapláče, když v řadách odbojové organizace Mossad alija bet nasazuje krk za svobodu Židovstva. Jiskra mezi nimi přeskočí právě proto, že rozdíly se tolik přitahují. Peripetiemi jejich citů rámuje Leon Uris fascinující románovou fresku zaměřenou nejprve na záchranu tří stovek dětí, které správci britského mandátního území Palestina vězní na Kypru. Přitom ke břehům nové vlasti zbývaly uprchlíkům sotva dvě stovky námořních mil – jenže o ropu šlo kolonizátorům na Blízkém východě dávno před první světovou válkou. A tak si tu s přispěním arabských elit dál sveřepě hájí své výhody, zatímco udření osadníci v kibucech po nocích spřádají povstalecké plány… Mimořádná kronika blízkovýchodních let 1946–1948, v níž se židovské osudy vystavené hrůzám 20. století slily do obrovské vůle přežít všemu navzdory, vrcholí vyhlášením nezávislého Státu Izrael. A připomíná, že zdejší ohnisko napětí stále hrozí výbuchem, jelikož svět se nepoučil a nenašel řešení.... celý text

alexis818
02.07.2019 5 z 5

Nádherný román,který vás obohatí o cenné informace z historie židovství.Mně osobně hodně dal,člověk si uvědomí spoustu věcí,které v naší existenci považuje za tak samozřejmé.Tohle dílo si zaslouží velký dík.

Alfondra
18.05.2019

Čteno jedním dechem. Kniha mě donutila si doplnit některé nedostatky ve vzdělávání, zejména poválečných dějin.

zdenaR
16.04.2019 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a vždy mě znovu dostala - je to moje srdeční záležitost (skvělá je i audio).
Obdivuji odhodlání, odvahu i vnitřní sílu národa, který přes tisícileté pronásledování a útrapy dokázal přežít a navzdory všem z pouště i bažin vyrvat úrodnou půdu i vlastní stát.
Kniha by se měla stát povinnou četbu ve školách, aby lidé nezapomínali.

Bolomsson
02.04.2019 3 z 5

Od této knihy jsem čekal přeci jen trochu více. Spousta užitečných informací o vzniku židovského státu, o kterých jsem neměl ani ponětí a opět jsem se utvrdil v tom, že Židé to ve své dlouhé historii neměli nikdy jednoduché. Fakta v knize byly výborné a velice užitečné, opravdu se čtenář hodně dozví a udělá si slušný obrázek o tom, jak vlastně vznikl stát Izrael, ale ten milostný příběh a vyobrazení Židů v knize v tom nejlepším světle, to už mi tolik nevonělo.

Taloš
24.03.2019 5 z 5

Seznámení se spoustou faktů, týkající se odhodlání židů v boji za svobodu a za vznik svého státu. Konstrukce obsahu pomocí několika příběhů a postav, který dokumentuje poměrně široké období s důrazem na emocionální vykreslení dějin židovství. Děj popisuje mj. urputnou schopnost židů se bránit – přesile a nerovným podmínkám. Tato jejich dovednost trvá vlastně dodnes. Je obdivuhodné, jak tento národ zvládl v minulosti všechna příkoří a z několika předem prohraných bitev vyšel vítězně. Okolnosti vzniku státu Izrael jsou vyobrazeny realisticky a zajímavé jsou i zmínky o vlivu Masaryka a podpoře Československa. Kniha dále v několika liniích vypráví o útrapách židů ať už před 2. světovou válkou, během nebo po ní. Většinou smutné osudy několika postav popisující osidlování Palestiny, zneužití moci v době britského mandátu, život v koncentračních táborech, pogromy, arabsko-židovský konflikt, ilegální přistěhovalectví atd. Historická fikce, která je pro mne knihou roku – nespočet faktů přibližující zakládání kibuců, hlasování OSN o vzniku Izraele, účelové postoje velmocí k židovské problematice, obnovu hebrejštiny, fungování Hagany a tradiční zvyky judaismu. Napětí, akce, romantika a emoce s přidanou edukační hodnotou.

petra1394
20.03.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.
Tipy na podobné knihy:

Ch. Potok - Vyvolení, Putování - Dějiny Židů
C. Falconer - Zběsilost

MonikaK
12.01.2019 5 z 5

Naprosto dechberoucí kniha! Zhltla jsem ji za týden. Kniha popisující boj židů o zrod Izraele, sílu nejen mužů, ale i žen a dětí, kteří museli být silní, protože nepřátelům je jedno, na koho útočí. Popisuje život lidí v kibucu, ale také vzpomínky jednotlivých účastníků na koncentrační tábory, pogromy v ruských ghettech a útoky arabů na židovské osady. Na této knize mě dostává, jak autor vzájemně proplétá minulost a přítomnost a propojuje ji v nekolika zajívých příbězích, na kterých ukazuje sílu a odhodlání židů v boji o svobodu a vlastní stát. Nejvíce mi ale vyráží dech zjištění, jak velmi těžké to měli židé i po druhé světové válce. Vůbec mi dříve nedocházelo, že se svět lusknutím prstu nezměnil a že stále přetrvával antisemitismus, jak si státy nepřály příliv židů z koncentračních táborů a jak důležité bylo pro Británii zabránit vlivu židů na blízkém východě, tedy jak obtížný byl boj židů o vlastní stát. Rozhodne toto téma neopouštím.

AlenaF
03.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha plná historických zajímavostí o vzniku státu Izrael. Doporučuji.

LieselM
28.12.2018 5 z 5

Naprosto neskutečně napsaný a do detailu propracovaný román. Doporučuji všem zájemcům o historii nebo lidem, kteří chtějí porozumět okolnostem, za jakých Izrael vznikl. Nenchte se odradit délkou, stojí to za to! :-)

vendy246
25.10.2018 5 z 5

Přečetla jsem za týden, úplně mě to pohltilo. Nestačila jsem se divit, žasnout a být ohromená. To autor chtěl... Hlava ani srdce nebere, proč lidé, jejichž náboženství je nosným pilířem křesťanství i islámu, museli po tisíce let tolik trpět. Byli nuceni opustit svou vlast, živořit všude možně po světě, trpět ústrky, bezpráví a vraždění. Ti co přežili pogromy a koncentráky se neměli kam vrátit, nikomu nechyběli a nikdo se jich nezastal. Neměli jak a za co se dostat do Palestiny a když už tam skoro byli, drželi je Britové v dalších táborech na Kypru. Nakonec je v zemi zaslíbené čekala jen poušť a nekončící boj s Araby, kteří měli zbraně a byli v obrovské přesile. To mohli zvládnout jen Bohem vyvolení...

Babo
18.09.2018 5 z 5

Kniha mi přinesla spoustu nových informací . O utrpení v koncentračních táborech v Německu toho každý asi ví dost . Autor se ale nesoustředil jen na toto období a místo ,ale zachytil těžký život Židů např. i v Rusku nebo Polsku .
Jednotlivé příběhy se spojily po konci 2.světové války , při pokusu odjet do země zaslíbené , tedy Palestíny.
Tato kniha mi ukázala , po kolikáté už , že za vším je politika a zájmy velmocí .
Můj obdiv patří všem,kteří obětovali svůj život budování Izraele .Lidem,kteří dokázali přeměnit bažiny v rozkvetlé zahrady .
Co ale stále nechápu , kde se bere ta nenávist vůči Židům už několik tisíc let . Proč zrovna oni ?

Finn69
30.07.2018 4 z 5

Obsáhlá kronika vzniku státu Izrael, ve které najdete spoustu velmi zajímavých historických faktů, o kterých se jinak příliš nemluví. Zejména mě zajímalo období britského mandátu a jeho konce, to bylo opravdu velmi dobré a spoustu věcí jsem se dozvěděl. A je třeba říct, že celý ten příběh vzniku prosperujícího státu v podstatě z ničeho a proti vůli všech je fascinující a je vlastně zázrak, že se to vůbec podařilo.
Na druhé straně pro člověka, který má k Palestině v podstatě neutrální vztah a nemá hotový názor na to, kdo má v dlouhém sporu mezi Židy a Araby vlastně právo na své straně, může být na závadu ten romanticko-sionistický pohled, kterým je celá kniha doslova prosáknutá. Mě to místy opravdu vadilo. Nějak nedokážu uvěřit tomu, že všichni Židé jsou vysocí, silní a stateční a všichni Arabové neschopní, hloupí a bezzásadoví. Že jsou židovské ženy krásné, inteligentní a rusovlasé bojovnice, zatímco všechny Arabky jsou ošklivé a smrdí.
To je asi hlavní důvod proč nedávám pět hvězd, troška objektivity by na škodu nebyla...

čef
26.06.2018 5 z 5

Fascinující kniha o druhém židovském exodu do země zaslíbené tentokráte nikoliv jen z Egypta, ale z celého světa. Romantický příběh v ní obsažený slouží především k přiblížení atmosféry doby. Mnohem důležitější a zajímavější jsou historické vsuvky z dějin Židovstva a vzniku státu Izrael. Přiznávám, že knihy ani filmy o Židech nemám příliš rád, asi pro jejich jednostrannost a pasivní utrpení v nich většinou obsažené. Toto je však úplně něco jiného. Autor sice fandí Izraelcům, ale má tolik nových a silných argumentů a příběhů z jejich oprávněného a hrdinného boje, že se nedá nic jiného než jim fandit s ním. Víte např. o postoji dánského krále k odporné snaze Němců v obsazeném Dánsku v době 2. světové války, o úsilí Jana Masaryka po ní nebo o podivné úloze Britů v Palestině? Čtěte a dozvíte se mnohem více.

Mekina*
25.06.2018 3 z 5

Téma výborné, ale na mě příliš zdlouhavě napsáno.

Jaruš7
19.06.2018 5 z 5

Exodus jsem četla před lety, líbila se mi.
Svícen - Menora (sedm ramen -sedm dnů stvoření světa, hořící keř), symbol z obálky, který byl chráněný a utajený před jinověrci má svou sílu víry starší než kříž ; jejich zrod má společnou zem, a jejich historie - vytvářely kulturní styl.

Klára90
11.06.2018 4 z 5

Kniha, která rozhodně není jen knihou pro pobavení. Místy se čte velmi těžko, vyžaduje velké soustředění. Příběhy Ariho, Karen, Dova, Kitty a dalších byly pro mne vždy milým osvěžením v ději. Hodně jednostranně zaměřená kniha, to je třeba mít na paměti, nicméně pro mě byly opět nějaké skutečnosti nové, takže jsem ráda, že mě kniha o tyto fakta obohatila.

kristleko
22.04.2018 4 z 5

Zajímavý dokument doby – jak obsahově, tak kontextově. Na jedné straně poutavé líčení roztodivných a silných osudů Karen, Dova, bratří Rabinských a dalších Židů, kteří uprchli před strastmi a pronásledováním do Palestiny. Na straně druhé pak nepokrytá sionistická propaganda, která vyzdvihuje Židy jako všemocné hrdiny a z Britů dělá naduté zloduchy a z Arabů lenivé primitivy. Nutno podotknout, že „politická“ linka je výrazně slabší než ta „lidská“ a zvláště čtvrtý díl knihy se stává takřka jen popisem izraelské války o nezávislost (1948). Je ale pozoruhodné číst o tom, kolik toho byli Židé ochotni obětovat a čeho byli schopni dosáhnout – na polích, v politice i v boji. A to přesto, jak slabý byl zprvu židovský stát (zvláště oproti pozdějším arabským pokusům o vymazání Izraele z povrchu zemského v letech 1967 a 1973). Kniha vypráví o úplně jiných Židech, než jaké známe od I. B. Singera nebo Chaima Potoka – je příznačné, že ve vesnici židovské mládeže Gan Dafna „nebyla ani synagoga“, sionistům totiž už nešlo tolik o náboženství, nýbrž o politický národ.

mum
02.04.2018 5 z 5

Pro mně dost silná kniha.Většinou mám ráda pohodovky.U týhle knížky jsem musela přemýšlet .Rozhodně změnila můj pohled na tyto události.

Kadibut
24.01.2018 5 z 5

Kniha, která má určitě více dokumentární hodnotu než literární. Každopádně je obrovsky čtivá, alespoň mně příběh židů chytil a "hltal" jsem každou stránku kolikrát dlouho do noci, ikdyž jsem věděl, že ráno brzy vstávám.

Siwan
20.11.2017 5 z 5

Je to prostě dobře napsané, má to spád a náboj.