Exodus

Exodus
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537462/bmid_exodus-6630aeaa2c09d.jpg 5 534 534

Už zase chcete internovat lidi, pánové? Po Osvětimi a Treblince? Listopad 1946. Americká válečná vdova Kitty Fremontová pracuje jako dětská sestra a s empatií ošetřuje všechny pacienty bez ohledu na jejich původ. To Ari ben Kanaan zosobňuje vášnivého bojovníka za věc sionismu: jedinkrát nepovolí a nezapláče, když v řadách odbojové organizace Mossad alija bet nasazuje krk za svobodu Židovstva. Jiskra mezi nimi přeskočí právě proto, že rozdíly se tolik přitahují. Peripetiemi jejich citů rámuje Leon Uris fascinující románovou fresku zaměřenou nejprve na záchranu tří stovek dětí, které správci britského mandátního území Palestina vězní na Kypru. Přitom ke břehům nové vlasti zbývaly uprchlíkům sotva dvě stovky námořních mil – jenže o ropu šlo kolonizátorům na Blízkém východě dávno před první světovou válkou. A tak si tu s přispěním arabských elit dál sveřepě hájí své výhody, zatímco udření osadníci v kibucech po nocích spřádají povstalecké plány… Mimořádná kronika blízkovýchodních let 1946–1948, v níž se židovské osudy vystavené hrůzám 20. století slily do obrovské vůle přežít všemu navzdory, vrcholí vyhlášením nezávislého Státu Izrael. A připomíná, že zdejší ohnisko napětí stále hrozí výbuchem, jelikož svět se nepoučil a nenašel řešení.... celý text

horac
05.06.2013 5 z 5

Tak tahle kniha mě fakt dostala a četl jsem ji jedním dechem.

betka
26.05.2013 5 z 5

betka

Tato kniha mne pohltila, je to již 4 kniha o historii židů kterou jsem četla a tak se mi skládá mozaika vzniku státu Izrael a historie židů- národu velmi silných lidí,kterých si si lze jen vážit a obdivovat.Kniha nejen,že objasňuje vznik Izraele ,ale i zaznamenává život židů v jednotlivých státech. Také je velmi zajímavý /aspoň pro mne / chování jednotlivých vlád k tomuto národu.Milostný příběh je jen na doplnění o soukromém životě ,který v době vzniku a bojů o stát, nebyl jednoduchý.

Dalo by se psát o této knize hodiny. Ale chtěla jsem vás jen navnadit k přečtení a přemýšlení o této knize.

bluelada
04.05.2013 5 z 5

Úžasná kniha, kterou i několik dnů po přečtení stále nosím v hlavě. Nutí člověka přemýšlet, po jejím přečtení jsem si na netu vyhledala další informace k židovské otázce a založení státu Izrael. Nechybí ani milostný příběh, i když netvoří hlavní osu knihy, je její nedílnou součástí a Ari jako hrdina knihy je muž, kterého bychom měli asi všichni rádi blízko sebe (já tedy ano :-) ) Knihu určitě doporučuji, čte se skvěle a i pasáže, popisující politické zákulisí, jsou dobře napsány. Ráda se k ní zase vrátím.

geosen
15.04.2013 5 z 5

Nezapomenutelný zážitek, který se vedral pod kůži a již nikdy neopustí mé tělo. Strhující děj, kombinovaný příběhy různých životních osudů židů, ze kterých až mrazí, a hlavně - přímo až neuvěřitelně čtivá učebnice historických událostí o vzniku státu Izrael. Jedním slovem Vynikající!

Mercatino
08.04.2013 5 z 5

Ari hrdina knihy, je obraz muže jakými bychom asi všichni chtěli být pokud bychom se museli v krizi postarat o ostatní. Kniha je úžasná výpověď jednoho národa. Je to kniha odvahy,vytrvalosti a neuvěřitelné síly. Kniha o znovuzrození a zmrtvýchvstání jednoho národa. V knize se čtenář dozvi mnoho zajimavých faktů o poválečné historii židů,kteří museli bojovat o své přežití i po 2 sv. válce.

MPP
04.03.2013

Skvělá knížka. Je v ní vlastně od každého něco a člověk se opravdu dozví i podstatná fakta

dalimoni
20.11.2012 5 z 5

Rozsáhlé, místy téměř literatura faktu, místy klasický román s milostnou zápletkou. Hodně informací o dějinách ŽIdů, hlavně z minulého válečného století. Autor trošku dost "naddržuje" ŽIdům, ale to je předvídatelné. Každopádně se kniha čte dobře, i když to není klasický román.

samsara
15.11.2011 5 z 5

Nádherná knížka, je pro mě jedna z nejlepších.

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Úžasná, strhující kniha. Jedna z těch, ke kterým se pořád vracím.

aluskaS
30.11.-0001 5 z 5

uzasna knizka... fakt me zaujala a hrozne dobre se cetla..

javirgo
30.11.-0001 5 z 5

Stejně tak, jak je uvedeno v anotaci knihy,tak i mě kniha kromě velmi poutavého i napínavého čtení přinesla dost nových a zajímavých informací, které předcházely vzniku státu Izrael, o kterých se málo ví a o kterých jsem dříve neměla ani tušení. Kniha mě tak zaujala, že jsem si musela sehnat i film. Je také pěkný, jen se scénář trochu odchyluje od románové předlohy. Doporučuji přečíst.