Leon Uris
americká, 1924 - 2003
Populární knihy
/ všech 8 knihNové komentáře u knih Leon Uris
Exodus
„"Ari Ben Kanaan patří k těm výjimečným lidem, kteří se dokážou spolehnout jen sami na sebe. Od té doby, co se jako chlapec naučil zacházet s býkovcem svého otce, už nikdy nepotřeboval jiného člověka .... je povznesen nad všechny pocity, které ovládají ostatní smrtelníky..."
Krutý a bolestný příběh z mnoha důvodů i z toho současného stavu věcí v Gaze.
Četla jsem v roce 1991, když kniha poprvé vyšla česky a byla jsem 'nadšená'. Zejména z informační hodnoty příběhu zjemněné příběhem románovým.
Druhý kontakt po letech už byl střízlivější.
Samozřejmě jsem cítila stejnou bolest a nespravedlnost nekončícího utrpení židovského národa, co je stále obětním beránkem pro svou semknutost, odlišnost a určitou věrnost. Zároveň opovržení až zhnusení nad poválečnou britskou správou.
Jen k tomu vnímám navrch smutnou marnost lpění národa na překonaných starozákonních formách.
V něčem mnohé chápu, ale zároveň bych tomuto národu přála, aby alespoň trochu a alespoň část Židů dokázala v něčem překročit svůj stín. Což je samozřejmě obrovsky těžké až nereálné se staletími kulturního i bolestného dědictví v zádech. Ale u tohoto textu a reality současnosti mi to nemohlo nejít hlavou...
"Izrael je mostem mezi temnotou a světlem"?
Moc se mi líbí poslední odstavec komentáře lilites! A hodně souzním i s helena8303 a Sobolosh nebo dědekhank.
Rozhodně stojí za přečtení i přes lehkou idealizaci Židů a možná zbytečnou americko-izraelskou milostnou linku :o)
Vladislav Beneš se zhostil audiopodoby na výbornou!
6/6“... celý text
— Chesterton
Milá č. 18
„Obrovské zklamání, už dlouho jsem nezažil ten pocit, kdy se těšíte až konečně dočtete knihu. Promarněná příležitost, takové téma a tak bídná historická příprava. Asi bych vypustil tu červenou knihovnu, ale chápu, že autor chtěl ve čtenáři navodit nějakou citovou linku. Kde je ovšem obrovský problém, tak to je faktografie a historické reálie. Ne, Němci neměly na svých obrněných autech hákové kříže a ani esesáci neměly v podpaždí vytetované blesky SS, přičemž se autor zmiňuje, že toto mělo být znamením SS (pouze vyznačenou krevní skupinu). Nacistický šéf Varšavy chtěl po Židovské radě, aby dodala šedesát svých žen do nevěstinců pro Wehrmacht a posléze museli Židé darovat krev pro bojující jednotky na východě. Jako vážně? Autorovi nic neříkají Norimberské zákony respektive Zákon o ochraně německé krve a německé cti??? Zatímco v Reichu by každý, kdo by se vyspal s Židovkou dostal oprátku, v Milé č. 18 byl zřizován bordel a do vojáků Wehrmachtu byla zvesela pumpována německá krev. Už v roce 1941 znala židovská správa v ghettu pojmy jako Einsatzgruppen a dokonce jsou v knize z tohoto období i vyjmenovány jména a hodnosti velitelů těchto skupin zvláštního určení. Autor si ani nelámal hlavu s tím, jaké byly používány hodnosti v SS a Wehrmachtu, Oberführer SS je přece generál major atd. atd. Chápu, že chyba je i u mne jako u starého hnidopicha, ale tohle se prostě nedalo přehlédnout.
Vcelku přitažené za vlasy na mne působilo i to podnikání Velké sedmy nebo přeprava dobytka přes zeď ghetta.
Popis povstání v ghettu a jeho průběh je čistá fikce bez historických základů. Tady jsem opravdu umíral a říkal si, proč autor tak bezostyšně lže.
Na druhou stranu je třeba vypíchnout, že autor se nebál zmínit odpor polského odboje pomáhat Židům a vůbec celý ten polský zakořeněný antisemitismus, který byl v Polsku patrný po celou válku, respektive i po ní, kdy v Polsku probíhaly protižidovské pogromy.
Původně jsem si od Urise chtěl pořídit i Exodus, ale po tomhle "opusu" jsem si to rozmyslel.
A přitom můžeme vidět, že tady tenhle škvár má 93%, tomu říkám objektivita...“... celý text
— Jochen77
Exodus
„Napsala bych o tomto románu román, ale nedostává se mi slov...“
— tygřík2
Lvi v průsmyku
„Exodus a Milá č.18 se mi líbily více, ale i zde oceňuji autorovu snahu popsat složitou životní cestu Židů od 19. století až po rok 1956, kdy se na světovém válečném poli uskutečnil souboj o Suez. V knize autor hodně skáče mezi různými časovými obdobími a ne vždy jsem se orientoval.“... celý text
— konicekbily
Soud Jejího Veličenstva
„V románu z roku 1970 sledujeme příběh ctihodného a obětavého polského lékaře Adama Kelna, který emigroval do Anglie a za své zásluhy o rozvoj lékařství v koloniích získal titul sir, a amerického židovského válečného pilota a spisovatele Abrahama Cadyho, který napsal knihu o holocaustu a popsal v ní nacistická zvěrstva. Životy obou mužů se protnou v soudní síni, v níž je Abe žalován za urážku na cti. Během soudních stání zaznívají výpovědi bývalých Adamových pacientů z koncentračního tábora, kteří se stali obětmi lékařských pokusů se sterilizací. Byl doktor Kelno obětí nebo aktivním spolupachatelem? Strhující příběh ze soudní síně o lidskosti, obětavosti a svobodě volby končí šestidenní válkou mezi Izraelem a koalicí Sýrie, Egypta a Jordánska v roce 1967, v níž Izrael zvítězil.“... celý text
— cori
Leon Uris - knihy
2009 | Exodus |
2001 | Milá č. 18 |
1991 | Exodus. Kniha I.-II. |
1998 | Lvi v průsmyku |
1996 | Soud Jejího Veličenstva |
2002 | Vykoupení |
2000 | Bůh v troskách |
1991 | Exodus. Knihy III.-V. |
Žánry autora
Literatura světová Romány Válečné Historie Historické romány
Štítky z knih
první světová válka (1914–1918) koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno americká literatura Irsko Nový Zéland antisemitismus Izrael
Uris je 43x v oblíbených.