Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320780/mid_farma-zvirat-gR8-320780.jpg 5 10306 10306

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , I. L. Kober

Animal Farm, 1945

Carra
22.03.2018 5 z 5

Úžasné nadčasové dílo, které je aktuální v každé době. Každý by si měl povinně přečíst, abychom nezapomněli.

danny_21
20.03.2018 4 z 5

Skupinová vláda, ať už bude reprezentovat jakýkoliv ismus, si nemůže udržet vlastní ideály dlouho a nakonec se zhroutí do absolutní totality několika jedinců, protože taková je podstata člověka, ovládat a ničit slabší ať už cizího nebo vlastního druhu - a to ne vždy nutně formou fyzického násilí, vždyť kolikrát stačí jen několik vhodně zvolených slov, dezinformací a propagandy a Orwellova alegorie to jen potvrzuje - 80 %

Abnička
19.03.2018 5 z 5

Já k této knize nemám slov. Je krásná, ale smutná a pravdivá zároveň. Obsah není nijak omezen na dobu. Taková vláda byla a pomalu se k ní vracíme znovu - ostatně jako další knížka od Orwella » 1984.
Když ji pan Orwell psal za 2.s.v. narážel na komunismu, bohužel i dnešní svět není daleko od této knihy.
Knihu vřele doporučuji, je. nenáročná, ale velmi pravdivá a krutá. Člověk si při ní mnoho uvědomí!

GraceC
18.03.2018 4 z 5

Psáno bez zbytečné kaše kolem. Jednoduše, prostě, drsně. Doporučuji, stejně tak jako ostatní Orwellovy knihy.

theMarty
14.03.2018 5 z 5

Dobrá kniha k maturitě. Nadčasová. Orwell je ale vždy dobrá volba.

Mimir
14.03.2018 5 z 5

Obsah tejto knihy rozhodne nie je obmedzený dobou, alebo vtedy aktuálnym dianím. Orwell uchopil ideu, pred ktorou si veľa ľudí zakrýva oči a podal ju v koncepte prijateľnom (poviedka o zvieracej farme). Totiž ľudia si nikdy nebudú rovní - alebo, niektorí si budú rovnejší. To je odkaz, to je zákon implicitne platný kým spoločnosť stojí na človeku. A Orwell zašiel ešte ďalej, keď ukázal, že volať po zmene, po odstránení autokracie, tyranie alebo politických hegemónoch, je zbytočná strata síl, nastúpia ďalší a rad je nekonečný.

thorir
11.03.2018 5 z 5

Brilantní knížečka. Útlá, nicméně zcela zásadní a nadčasová. Je tu vše co správná diktatura potřebuje k životu. Revoluce provedená idealisty. Růžová budoucnost. Převzetí moci pragmatikem. Odstavení idealismu, nejen prosté odstavení idealismu, ale jeho proměna v úhlavního nepřítele farmy. Manipulace s fakty, manipulace s minulostí. Ohýbání pravidel ve prospěch vládnoucí kliky. Vymývání mozků hloupými slogany - ovce by mohli vyprávět. Oddělení mláďat od biologických rodičů a jejich kontrolovaná výchova pod dozorem státu a strany. Tohle považuji za zcela klíčový motiv. Nic neurychlí nástup jakékoliv diktatury tak jako mladá generace dětí obrácených proti rodičům, vychovaných k nenávisti k vlastnímu dědictví a kultuře. Co mi to jen dnes připomíná? Vše zcela zapadá do Orwellovské vize. Nepřehlédnutelná je volba vládnoucí kasty. Na komunismus a v podstatě na jakýkoliv jiný moderní skupinový ismus to sedí. Nepřehlédnutelné paralely s dneškem jsou děsivé, jednání novodobé západní extrémní levice strašidelné a až zarážejícím způsobem odpovídá představené vizi. Závěrem snad jen: Budu pracovat lépe a radostněji! Soudruh Napoleon má vždycky pravdu!

Dagros
08.03.2018 5 z 5

Každý člověk by si jí měl přečíst... skvělá kniha.

Azmodan
04.03.2018 5 z 5

Jak krásné ideály měl komunismus a na jak krásných ideálech stál! Dokonalé společenství. Lepší než demokracie. Bohužel však nelučitelný s lidskou povahou. Protože, upřímně, kdo z nás by si bral jen tolik kolik potřebuje a kdo vůbec určí míru toho kolik toho kdo potřebuje? Díky tomu, že si bereme víc než potřebujeme jsme jako druh tam kde jsme, na vrcholu pyramidy druhů na této planetě. A právě proto komunismus, přeze všechy své ideály nemohl fungovat a zvrhnul se ve vládu mocných nad těmi méně mocnými až bezmocnými. Ve vládu, kde bylo jen jediné pravidlo - udržet se u moci je ten nejdůležitější cíl a není dost vysoká cena pro dosažení tohoto cíle. A o tom je Farma zvířat. Její nadčasovost spočívá především v tom, že je aplikovatelná na různé sociální uskupení, na lidskou povahu obecně, na utváření hierarchie ve skupině lidí, která začíná na "sobě rovný" základně a končí vládou prohnaných a bezzásadových nad těmi slušnějšími, slabšími a přihlížejícími.

fayne
28.02.2018 5 z 5

Jak tohle dilo perfektne sedi a vystihuje minuly rezim, genialni, az z toho mrazi.

maizy
28.02.2018 4 z 5

Výborná kniha, dnes již klasika, kterou by si měl každý přečíst a zamyslet se nad tím. Na tehdejší dobu opravdu fascinující dílo, jehož prvky můžeme klidně aplikovat i do dnešní doby a nejen do tehdejšího totalistického režimu.
Mám jen jednu drobnou výtku. V knize se prasata dostala k moci, jelikož byla ze všech zvířat nejchytřejší (proto tomu nic nenamítám, však podle nejrůznějších zoopsychologickým průzkumů tomu tak skutečně je!). Tento jev však byl totalitním režimu opravdovou výjimkou.
*Čtenářská výzva 2018 - č. 13: kniha poprvé vydaná před rokem 1950

PetraBery
24.02.2018 5 z 5

Klasika, která za přečtení rozhodně stojí. Skvěle vykreslená společnost zvířat, jejich hospodaření na farmě, chování a vize budoucnosti. Podoba lidí a prasat v knize je až zarážející. Opravdu výborné dílo!

JosefPluhař
23.02.2018 5 z 5

Skvěle aplikovatelné do každé doby, nejen do let totality. I dnešní politiku, politiky, politikaření v této úžasné knize najdeme. Což popravdě není příliš chvályhodné podobenství. Vřele doporučuji číst s otevřenou myslí. Skvělá četba.

Palivo
22.02.2018 3 z 5

Bohužel, tato dystopická novela o budoucnosti, kdy dojde ke vzpouře zvířat a tím pádem budou následně k dostání v KFC a Mekáčích akorát fazole, bobule, špenáti a další otřesný věci, se mnou mnoho nevyvedla. Trochu mě mrzí, že se Orwell nezaměřil spíše na tento aspekt, protože to je to o co tady opravdu šlo. Nicméně chápu sdělení které se nám Orwell snažil předat: aby se zvířata nebouřila, měli bychom je všechny žrát. To já Petra kvituji, páč mě opravdu nebaví jíst nějaký lupeny. Snad se k této knize dostanou i vegani a vegetariáni, pro které je určena, aby viděli, co za pohromu nastane, když i nadále budou dělat kachnu ze seitanu a brownie z řepy.

7/10

amaenium
22.02.2018 4 z 5

Moje první opravdové setkání s Orwellem. Knihu jsem měla v povědomí, ale díky výzvě Bookscalling jsem se s ní končně setkala. Farma zvířat je podle mě krásnou, takovou čistou, ukázkou vzniku tyranských režimů. Velmi pěkně a čtivě napsaná bajka, při jejíž čtení vás smýšlení zvířat až dojímá a chování prasat rozčiluje.

Duloo1994
21.02.2018 5 z 5

Klasicke dielo ktore je stále aktualne

raidmnoid
17.02.2018 5 z 5

Já se opravdu bavil. Příběh o tom, jak lidská společnost dokáže z jakkoli čisté myšlenky vyprodukovat hnůj, pokud si vyhrneme rukávy a dáme se do díla. Chvílemi se bavím, chvílemi se mi otevírá kudla v kapse. Problém je v tom, že se jedná o popis společnosti jíž jsem součástí - a to je bohužel smutné.

gonegirl
15.02.2018 5 z 5

Klenot literatury. Bravurní vykreslení naší společnosti, jaká byla a je. Je tu zachycena lidská podstata, jak jednoduše se dá sklouznout na scestí. Přepisování historie, zákonů, pravidel. Podvrhy, vraždy, kamufláže. Všechna tahle špína, která se děla a děje...

pupopony
09.02.2018 5 z 5

Bomba, i když jsem jí četl už potřetí, stále si do různých postav dosazuji další a další
lidi i z dnešního světa

KLADIK