Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320780/mid_farma-zvirat-gR8-320780.jpg 5 10306 10306

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , I. L. Kober

Animal Farm, 1945

rusalka123
31.08.2014 5 z 5

Kniha možná mě osobně zas tak nezasáhla, ale... Přece jenom, myslím si že autor si opravdu zaslouží obdiv.

Edit 5. 5. 2018: teď jsem ji přečetla podruhé a neuvěřitelně mě z ní mrazilo... Možná paradoxně víc než z 1984. Snad proto, že člověk mezi řádky čte i naši historii... A vlastně vůbec nevadí, že já jsem ji nezažila... Je to vskutku geniální knížečka, která mě při druhém čtení po několika letech úplně dostala...

ponrepo
29.08.2014 5 z 5

Bylo, je a bude. Dokud budou lidi lidmi (prasata prasaty,...)

Saj Mon
20.08.2014 5 z 5

"Toto, a ne jiný, je původ všech tyranů: když se poprvé objeví, tváří se jako ochránce." Platón

Eviik
19.08.2014 4 z 5

Skvělá kniha! Doporučuji. Skvěle vystihuje, jak to dřív opravdu bylo.

dennie3
19.08.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Spousta přirovnání, skvělé stupňování celé situace. Z poslední věty mě zamrazilo. Kniha je smutná, krásná a pravdivá. Nevím co říct, protože Orwell geniálně popsal, jak hloupé ovce jsme.

miawallacova
15.08.2014 5 z 5

Není třeba tu opakovat všechna superlativa. Kniha je tak nadčasová až to bere dech. Tak se lidi proberme a nebuďme tím stádem ovcí.

Saori Kausyk
07.08.2014 5 z 5

Úžasné dílo! Nadčasové! Nic nemohu vytknout.

domi88
06.08.2014 3 z 5

Líbí se mi, že je to bajka a antibajka zároveň a dobrá alegorie, ale jinak mi to přijde surové a nepěkné.

Haninkaa
30.07.2014 5 z 5

Velmi zajímavá, čtivá knížka,nemám nic, co bych vytkla :-)

Majkrofon
28.07.2014 5 z 5

Nadčasové dielo, to tu zaznelo už viac krát. Orwell pekne vystihol správanie a motivácie jednotlivých postavičiek a i ked mi niekedy prišla knižka až moc jednoduchá, tak má v sebe neskutočné posolstvo. Toto by malo byť povinné čítanie.

lucie9337
27.07.2014 5 z 5

Kniha perfektně vyobrazuje život za totalitního režimu. Přečetla jsem tuto knihu na jeden zátah a určitě se k ní za čas opět vrátím.

Pivísek
25.07.2014 5 z 5

Klasika, krásná a smutná kniha, bohužel až moc pravdivá... Pokud ještě tato kniha není v povinné četbě na SŠ, určitě by měla být zařazena... A nebo možná ne, sama jsem povinnou četbu bojkotovala a zásadně z ní nic nečetla (k mnohým věcem jsem se dostala až po škole). Nicméně doporučuji!

Firefox4
16.07.2014 5 z 5

K téhle klasice jsem se dostala až poměrně pozdě, ale na druhou stranu je to asi dobře, protože její kvality bych dřív asi neocenila. Jediný problém po přečtení - od teď se mi do mysli vkrádá neodbytný obrázek některých lidí, které vidím jako prase, stojící na zadních s bičem v ruce....:-D
Při čtení si můžete myslet, kterou částí dějin se nechal autor inspirovat a všichni budete mít pravdu, některé zákonistosti se prostě v dějinách opakují pořád dokola, jen v různých formách. Ale autorovo heslo o rovnosti zvířat zvítězilo zatím ve všech.

Koňadra
14.07.2014 2 z 5

Tak neviem. Čakal som viac, ako som mohol dostať. Trošku prvoplánové, zjednodušujúce. Áno, zmysel to dáva, ale podobenstvo so zvieratkami je ploché, nič naviac, nič čo by zaujalo. Nič, čo by ma mohlo dostať. Never more.

Bunburistka
11.07.2014 4 z 5

Tak tato knížka určitě stojí za přečtení. Je skvělá. Mnohokrát jsem si přála, aby se zvířata probudila z toho "snu", ve kterém uvízla - ale jejich hloupost a především zaslepenost jim bere jakoukoliv šanci k procitnutí. A prasata, ty nestojí ani za zmínku. Jenže tohle je přesně to, co ve vás má knížka vyvolat (a přesně za tím účel autor dílo sepsal) - totiž jde o to zamyslet se - být šokován z nespravedlnosti, absurdity a naivity na Farmě zvířat.
Čtyři a půl hvězdičky. Všem vřele doporučuji :)

Bbrody
23.06.2014 5 z 5

Výborná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem...Je až neuvěřitelné, jak Orwell předběhl dobu a popsal totalitní řežimy. Při čtení knihy přebíhal mráz po zádech...Opravdu skvělé...Moje druhá kniha od Orwella, první byla 1984, ale tahle zaujala ještě o něco víc a skvěle se četla.

A ještě dodám, že to byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

lucie.8
21.06.2014 5 z 5

Povedená alegorie na totalitu, kde je zvířátkům slibován lepší život, ale nakonec jsou na tom ještě hůř, než když jim vládli lidé.

mdracek
26.05.2014 5 z 5

Knihu o nadvládě prasat jsem přečetla na jeden zátah asi za dvě hodiny, příběh mě velmi pohltil a musela jsem to prostě dočíst do konce. Orwell velmi dobře, přímo nadčasově odhadl vývoj totalitních režimů po válce a dokonale příběh přeměnil v bajku a anti-bajku zároveň...

anisek989
19.05.2014 3 z 5

Podobenství komunismu/ totality - fajn.. Ale nějak jsem od toho čekala víc. Stručná historie nástupu a průběhu kominismu jen převedená na zvířátka. Bohužel asi budu za vyvrhele ale pro mě si víc hvězd nezaslouží.
1984 mě oslovilo mnohem ale mnohem více.

NoelHudson
15.05.2014 5 z 5

Čte se jedním dechem... Nadčasové mistrovské dílo, které má co říci i v dnešní době. Klidně bych dala hvězdiček i šest