Tichý zabiják
Volker Kutscher
Gereon Rath série
< 2. díl >
Berlín 1930. Smrt zbožňované herečky Betty Winterové přivádí Gereona Ratha do berlínských filmových ateliérů. Mladý kolínský komisař působící na berlínském oddělení vražd brzy pozná stinné stránky hvězdného prostředí a je svědkem přelomové fáze filmové branže. Svět dobývá zvukový film a mnohým méně úspěšným při tomto přerodu ujíždí vlak: producentům, majitelům kin – i hvězdám němého filmu. Rath se během vyšetřování ocitne mezi bojovými liniemi soupeřících filmových producentů, dostane se do berlínské čínské čtvrti, do podsvětí a na samou hranici zákona. Zatímco při pohřbu Horsta Wessela vypukne pouliční bitva mezi nacisty a komunisty, musí se Rath klidit z cesty svému nadřízenému Böhmovi, který ho chce z případu odvolat...... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2018 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
Der stumme Tod, 2009
více info...
Přidat komentář
Moc povedená a dobře napsaná detektivka v historických kulisách. Tento díl je podle mě ještě povedenější, než ten první. Doporučuji.
Poslouchala jsem jako audioknihu, nádherně namluveno, moc příjemný poslech.
Líbí se mi jak autor propojil politické nálady v zemi, velkou nezaměstananost a ještě větší strach z ní (možná je škoda, že to tam není více zakomponováno do příběhu).
Zaměřuje se spíše na ohromnou změnu ve filmovém průmyslu (je pro mě až nepředstavitelné, že si spousta lidí myslelo, že mluvený film nemá dlouhého trvání) - je na tom krásně vidět, jak byla, je a bude určitá skupina lidí, která má až panickou hrůzu z jakékoliv změny.
Nápaditý příběh ...
Po čase jsem se vrátila do meziválečné doby Výmarské republiky. Kulisy přesvědčivé, detektivní příběh z hereckého prostředí začínajícího zvukového filmu docela zajímavý, zpestřený o boční soukromou vyšetřovací linku, potenciál poválečného Německa však na můj vkus málo využitý. Vzhledem k dobovému zasazení by si román zasloužil propracovanější nacisticko-komunistický politický kontext. Kutscher se nicméně soustředí primárně na hlavního vyšetřovatele, ambiciózního a nekonformního mladého kriminálního vyšetřovala Ratha. Přestože mě úvodní díl série navnadil, Kutscher skončil u běžné detektivky balancující na vztazích mezi hereckou a filmovou komunitou a Rathem s jeho partnerkami, kterou povyšuje právě ten dobový kontext. Tichý zabiják málem zanechal další oběť.
Výborná kniha, přečetl jsem ji na svoje poměry hodně rychle :). Gereon mě sice občas štval, ale jinak jsem byl spokojený. Charly je skvělá a fakt sympatická ženská. Pět stars jak vyšitých a jede se dál! :)))
Sérii čtu popořádku a tento druhý díl je podle mě ještě lepší než Mokrá ryba. Všechny postavy a děje z prvního dílu se rozvíjejí, přibyly další, kniha je snad ještě čtivější, děj odsýpá a zápletka má hlavu a patu. Těším se už na další pokračování.
Berlínské ulice už známe z minula a to je důvod pro hvězdu navíc. Rath je mi sympatický zhruba stejně jako doktor David Rath, ale jinak to bylo dobré čtení...
No, doufám, že ten insulinový šok povede ke změně osobnosti Gereona Ratha ve smyslu integrace určitého mravního zákona a ve 3. díle již bude snesitelnější. Protože (i bez srovnání s TV seríálem) se ve 2. díle chová Gereon jako naprostý kretén. Jistě, postava solitéra odchylujícího se od zaběhnutých kolejí zkostnatělého systému je oblíbená a mnohdy inspirativní, jenže u Gereona přesahuje meze rebela bez příčiny. Nejen, že v zásadě posral, co mohl, a to většinou zbytečně, ale ještě k tomu tak většinou nečinil z touhy po tom "dělat to dobře", nýbrž hnán svou odpudivou ješitností (aby mu nevzali exkluzivní případ, aby někoho jiného zesměšnil atd.). To z něj, v kombinaci s tím, že se ve skutečnosti jedná o protekčního spratka, za kterého stále někdo tahá horké uhlíky z ohně, které do něj on sám hodil, dělá dost protivnou postavu.
Jo a taky srážím bod za časté užívání otravného klišé "záchrany v posledních vteřinách".
Tento díl se točí okolo vzniku filmů a děj tedy zabrousí i do slavných studií Babelsberg. Společenské dění je tentokrát v pozadí kromě Rathovy bokovky pro tehdejšího primátora. Upřímně - kdybych neměl tak rád město Berlín a seriál Babylon Berlin, což mi usnadňuje hodně představivosti při čtení, hodnotil bych o hvězdičku míň. Detektivka z meziválečného Berlína je příjemná (a díky novému zvířecímu společníkovi i odlehčená), ale není to nářez typu Nesbo. Udivilo mě, že podobně jako u předchozího dílu překlad občas nepochopitelně používá české názvy míst typu Slezské náměstí, což je opravdu šílený opruz.
Pro mě první kniha série a velmi příjemné překvapení, zvláště když seriál Babylon Berlín mě nechytil. Detektivka dobře napsaná, čte se jedním dechem, přečteno za tři dny, i když je kniha poměrně objemná. Meziválečná doba má své kouzlo stejně jako hrdina neposlušný hoch se skvělým policejním čichem. Rozhodně si přečtu i další díly.
Jediné, co ruší, je několik chyb v překladu, škoda, že editor neodvedl lepší práci.
Milé překvapení.
Autora jsem neznala, ale v budoucnu si od něj určitě ještě něco přečtu. Kniha se velmi dobře četla, děj skvěle představuje dobu přechodu z němého na zvukový film. Také politická atmosféra přidává příběhu na plastičnosti a uvěřitelnosti. Sympatický vyšetřovatel a jeho okouzlující přítelkyně jsou příjemným bonusem.
O hvězdičku lepší než předchozí díl, čili plný počet hvězdiček :)
Seriál Babylon Berlin, který "zfilmoval" i tento díl vytvořil paralelní vesmír, ve kterém je vše jinak a zůstala jen hlavní zápletka se smrtí po pádu reflektoru. :D
Náhodný výběr autora v knihovně a velmi milé překvapení. Sympatický komisař a perfektní vykreslení doby. Těším se na další setkání s Rathem.
I další díl jsem nepřečetla, ale poslouchala ve skvělé audioverzi a musím říct, že se těším na další, kriminální komisař mě baví stále víc.
Tentokrát méně politiky, bohužel. Pomalejší tempo. Atraktivní prostředí filmových studií, zákulisní boje producentů, razantní nástup zvukového filmu. Gereon Rath je pořád jednou nohou v průšvihu, spolupracovat s oddělením stále nebude, poslouchat nadřízené taky ne. Jen se nám o proti prvnímu dílu krapet uklidňuje, o němou tvář se vzorně postará. Doufám že další díl to zase rozbalí, protože jinak bude po večerech doma sedět v bačkorách a Charly ho bude láskyplně oprašovat. To už nebude čtení pro mě.
Druhý případ Gereona Ratha je opravdu výborná detektivka ozvláštněná výběrem zajímavé doby a místa. Tento díl za mě mnohem lepší než díl první. Dokonce jsem komisaře vzala na milost i jako člověka, protože sympaťák to zrovna není, pořád působí jako hajzlík, což je značně umocněno četbou audioknihy v podání Jana Teplého ml. Čte knihu výborně, ale umí Gereonovi dodat tu správnou porci frajírkovství, nebo jak to nazvat. Ale tentokrát si mě získal tím, že se ujal opuštěného psa a dokonce se k němu chová líp, než obecně k lidem :)
Po prvním díle jsem nebyla přesvědčená, že chci v sérii pokračovat, ale po díle druhém si pokračování ujít nenechám.
Z této série jsem stále nadšenější. I když na těchto knihách oceňuji spíš zasazení děje do zajímavého časového období, než samotnou detektivní zápletku. Ta je vcelku jednoduchá a já pachatele a jeho pohnutky díky indiciím odhalila téměř hned, jak se v ději objevil. A velmi přínosným také shledávám, že do čtení se můžete pustit i v případě, že jste již viděli seriál. Argument „ přeci nebudu číst detektivku, když už znám pachatele“ tady totiž neobstojí. Jediné, co mají kniha a seriál společného je začátek, hlavní postavy a filmové prostředí. Jinak jde o úplně jiný příběh.
„Tak trochu jiná detektivka“, chce se mi napsat. Není to žádný literární skvost, ale autorův nápad zasadit svoje detektivky do Německa 30. let dodává čtenáři poněkud jiný zážitek než útrpné soužití s magory vzešlých z anonymity současných sociálních sítí předhánějících se v tom, na kolik kusů lze rozdělit lidské tělo.
Dobový kontext se může zamlouvat čtenářům, kteří mají rádi období 20. a 30. let, které je nám občas zprostředkováno skvosty tehdejší kinematografie. Ta je koneckonců jedním z hlavních „hrdinů“ této Kutcherovy knihy.
I Gereon Rath si s sebou nese znaky typického literárního kriminalisty, tzn. nevyrovnaná a nepřizpůsobivá osobnost s nekonvenčním myšlením. Ale ruku na srdce: bavil by čtenáře komisař, který od rána do večera maká jako mourovatej, po nocích sepisuje hlášení, ráno vodí děti do školky a domů přichází s nákupy a jeho nejsprostší slova jsou „jdi mi k šípku“?
Zkrátka a dobře, tohle je asi kniha, jež patří k nadcházejícím dlouhým zimním večerům. Do čtenářovy hlavy vnese trochu napětí, ale ne příliš, a dá mu na chvilku zapomenout na svět kolem sebe.
Štítky knihy
detektivní a krimi romány Berlín krimi herečky meziválečné období (1918-1938) Výmarská republika filmový průmysl němý film
Autorovy další knížky
2017 | Mokrá ryba |
2018 | Tichý zabiják |
2019 | Goldstein |
2019 | Spis Vaterland |
2021 | Olympia |
Dost dobré: té německé politiky není zas až tak moc v roce 1930, zato film hýbe světem i berlínskými studii. A což teprve, když od "klasického" němého filmu se přechází na film zvukový... Trocha vhledu do natáčení a souvisejícího konkurenčního boje, jinak je to o úchylovi s prazvláštními choutkami a podivným (ne zcela objasněným) motivem.
Na Rathově frontě jen trocha bojůvek a popotahování v práci. Charly zatím mimo. Hezké srovnání (bojovného) naladění Berlína a Kolína, na scénu se dostává páně otcův přítel Konrad Adenauer.