Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480490/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-iBZ-480490.jpg 5 12681 12681

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003

Barik05
05.11.2019 5 z 5

Dokonalost, nemám slov. Jediné, co mě trochu vadilo byly Harryho pubertální výlevy, těch nemuselo být tolik. Jinak já to zbožňuju ❤️

Garfi
29.10.2019 4 z 5

Mám sérii Harryho Pottera ráda jako celek, přesto mě tento díl až tolik neoslovil. Tradičně výborně jsou popsané kapitoly, v nichž se děj odehrává mimo Bradavice (čištění domu Blackových, nemocnice svatého Munga, nebo finální souboj na Ministerstvu kouzel. Oproti tomu věčné hádky s Umbridgeovou mě moc nebavily. Harry je v tomto díle také poněkud navtekaný a nepříjemný puberťák.

marie5910
18.10.2019 5 z 5

Skvělý díl, zatím nejlepší co jsem četla !

eliska2126
09.10.2019 5 z 5

Další skvělý příběh o Harry Potterovi. Další příběh plný napětí a magie. Musím ale přiznat, že mám radši jiné díly. Knížky natolik předčí filmy, to už mě ani nepřekvapuje. Je škoda, že tam tolik věcí chybí. Ocenila jsem další náhled do minulosti Tichošlápka, Dvanácteráka, Náměsíčníka, Červíčka a Lily. Po přečtení téhle knížky nesnáším Umbridgeovou snad ještě víc. Trošku mě vytáčel Harry, jak se furt cítil ublíženě a jak jsou všichni proti němu a tak, no.

Daxania
05.10.2019 2 z 5

Uf uf uf, tak tohle byl pro mě porod. Všechny filmy jsem viděla dřív, než jsem četla knížky a zatím mě všechny knížky dostaly. Neuvěřitelně mě bavily a během chvilky jsem je měla přečtené. HP 5 mi i jako film přijde neuvěřitelně nudný, nic se tam neděje, v podstatě celý děj o ničem, jediné co mě ve filmu zaujalo je nitrobrana a dejme tomu když se všem (většině?) členům BA podaří vyčarovat patrona, to je pěkný pohled, ale to je fakt jen pár minut v několika hodinovém filmu...
U knížky jsem čekala, že mě bude bavit, že v ní bude spousta informací navíc, spousta děje navíc... No... Scény navíc tam sice byly (úklid baráku na X kapitol apod) ale stejně o ničem, jako zbytek knihy a vlastně i filmu...
Tohle byl fakt díl, který mě bavil nejméně a je krásným důkazem toho, že i 800 stránková kniha může být celá o ničem, proto mi taky její přečtení trvalo skoro rok...
Dvě hvězdičky za super styl psaní, ten mě pořád baví (I když za to díky především Medkovi) a za těch pramálo informací, co tady byly na rozdíl od filmu.
SPOILER K TOMUHLE I K DALŠÍM DVĚMA DÍLŮM .
Nejsem si jistá, jestli mi přijde víc směšné, nebo trapné způsob, jak Rowlingová řeší úmrtí. Měla jsem za to, že Siriusova smrt je ve filmu odfláknutá, ale v knize vlastně není o moc lepší. To samé Brumbál (6. díl čtu teprve teď, takže momentálně soudím pouze z filmu) jedna z hlavních postav, ředitel celé školy umře - ještě navíc takovým způsobem a je tomu věnováno kolik...? 3 minuty? 5 minut max?... Ale umře otravný skřítek a Harry tam hrabe do písku div ne vlastníma rukama hrobeček? :D :D To jako vážně? Možná jsem předem skeptická, knížky překvapí a nakonec tam bude více prostoru, ale zrovna u toho Siriuse mě to mrzí - jako postavu ve filmu jsem ho absolutně neřešila, byl to pro mě nějaká vedlejší postava, ne až tak důležitá a bylo mi vlastně úplně fuk, co s ním bude... Je pravda že v knize jsem k němu měla trošku hlubší vztah a myslím, že by si zasloužil víc, než v jedné větě "Hahaha, takhle ty míříš? Umíš to líp!" A v druhé větě zmínku o tom, že jej paprsek zasáhne do hrudi a on spadne do oblouku... Nevím no.
KONEC SPOILERŮ

DK197
04.10.2019 5 z 5

V době, kdy kniha vyšla, mi bylo 11. Moje tehdejší hodnocení mi utkvělo někde kolem dvou hvězdiček. Proč? Protože pátý díl je jiný, než ty předchozí. V těch předchozích je jasně daná záhada, cíl po kterém hrdinové pátrají. Tady nic takového není a celé to tak nějak volně plyne. Záhada tajemných dveří a snů prostě pro holčičku nebyla dost super po tak nadupaných předcházejících částech. S tím souvisí i jakási rozvleklost, kterou utvrzuje i počet stran. Já pořád čekala akci a ono kecání o tom, jak uklízí barák a jdou do nemocnice... A k dovršení všeho se objevuje praštěné politikaření a strachy pana ministra, které nabourávají fantasy mustr pro děti. Uf... Výsledek? Pátý díl HP už není pro děti, protože...

Rozvleklé to je, ale obzvlášť nyní, ve chvíli, kdy další díl už nehrozí, si právě to užíváte. Každou kouzelnou drobnost. Ať je to návštěva nemocnice, úklid sídla Blacků a cokoli dalšího, co sice neposouvá děj a skládá komplexnější svět Harryho Pottera. Takže vám ani najednou nechybí dynamičtější zápletka. A politikaření? Není super, že to do toho dokázala dostat? Vytvořit svět se vším všudy?

Já si to užila. A došlo mi kolik věcí z ní jsem zapomněla. A ty milé hlody... znovu pobavily. :-) Opět navíc prohlašuji, že film je naprostá okleštěná katastrofa. A to hlavně proto, že je škoda, kolik toho ve filmu není...

Pětka HP - jiná, svá, dobrá.

MrPlankton
02.10.2019 5 z 5

Bezpochyby se mi tento díl zatím líbil nejvíce. Vážnosti přibývá a temná atmosféra houstne. Odkrývá se spousta důležitých příběhových karet, celá zápletka nabírá obrátky a svým uzavřením navozuje pocit ticha před bouří. Hlavním postavám je již 15 let a jejich vnímání či jednání se stává bližším pro dospělé čtenáře. Zároveň se u hlavních postav často objevují puberťácky impulzivní reakce a jejich pocity nepochopenosti celým světem, což může naopak dospělé čtenáře rušit. Struktura jednotlivých částí příběhu vybočuje od recyklovaných pasáží ve všech předchozích dílech. Tento díl jsem opravdu hltal skrze mluvené slovo.

Vakalik
01.10.2019 5 z 5

Pamatuji si, jak jsem si Fénixův řád koupila v knižním klubu na základní škole a tak moc se na něj těšila, že jsem četla už za chůze po cestě domů. Pokračovala jsem až do noci a během pár hodin pátý díl HP přelouskala. Teď jsem si dala po letech re-reading a bylo to napínavé pořád stejně. Některé pasáže se mi líbily méně (boj na Ministerstvu) a taky mi přijde, že má HP víc schopných přátel kolem sebe, než že by sám byl tak šikovný kouzelník. Ale knihu jsem přečetla s nadšením.

Ticiana
24.09.2019 5 z 5

Chtěla jsem dat 4* ale nakonec jsem si to rozmyslela. Kniha hlavne teda první půlka plyne ale noc extra se tam neděje. Spis jsem měla sto chuti některým postavam hodně ublížit i kdyz to není možný. Druhá půlka je plna akce a kvůli ni dávám i tu poslední hvězdu. Jsem zvedava na další dil jelikoz filmy si moc nepamatuju.

Taralcielle
18.09.2019 5 z 5

Pětka si také zaslouží 5* :) ♥
Všichni mě strašně štvou, jak Harrymu a Brumbálovi nevěří, že se Voldemort vrátil.
Nejtlustší díl, ale užila jsem si opět každou stranu.

Odhalujeme tajemství Fénixova řádu a dozvídáme se, jak to bylo v minulosti, v dobách podobných té nynější, kdy všude vládl strach a nikdo si nemohl být jistý, že ho nezradí nejbližší přítel a Voldemort se k němu nedostane.
Harry, Ron a Hermiona se chtějí plnohodnotně zapojit do boje. Zakládají Brumbálovu armádu, aby se naučili bránit.
A opět se tu objevují složité vztahy... :) Např. Harry a Cho :)

LucaR8
11.09.2019 5 z 5

moje srdcová záležitost

Manifest blech
10.09.2019 2 z 5

Za mě zatím nejslabší díl, mohlo to být o 300 stran kratší a vůbec by to nevadilo.

Pafka643
02.09.2019 5 z 5

Ticho před bouří. Lži, strach a temnota v pozadí. Takhle bych shrnul páté pokračování brýlatého čaroděje.

Harry, Ron a Hermiona jsou v očích svých blízkých stále dětmi, přestože už se tak sami necítí a chtějí bojovat!
Lord Voldemort se vrátil a je potřeba jednat. Kouzelnické společenství nicméně jeho návrat popírá a snaží se udělat blázna z kohokoli, kdo tvrdí opak. Harryho přivrženců ubylo a on se musí spolehnout na ty nejbližší. Ke všemu ho stále častěji trápí děsivé sny a vize. Sám si začíná připadat jako blázen až se zdá, že hlavní boj se tentokrát odehrává v jeho hlavě.

Nejtlustší bichle v celé sérii. Ale stojí za to.

Gweny
28.08.2019 5 z 5

Pátý díl nám přináší pohled do takového kouzelnického podzemí (reálně i metaforicky). Fénixův řád je přeci tajný spolek, pokud se nemýlím. Rozhodně začíná přituhovat a bohužel zde v mém případě došlo i na slzy.

animovanej medv
27.08.2019 5 z 5

Můj komentář obsahuje SPOILERY:

1. V této knize více než kdekoli před tím je zdůrazněno, že kladné postavy nejsou superhrdinové. Každý z nich dělá chyby.
Harry je na své přátelé hrubý, ví to, a dokonce mu je to občas jedno. Dělá špatná rozhodnutí.
Harryho otec a jeho přátelé už nejsou ti zábavní slušní a odvážní, ale občas se chovají jako tupci.
Sirius je nepříjemný na každého, kdo může vyjít ven z domu na Grimoldově náměstí.
A samozřejmě Brumbál už není pán, který všechno dokonale předpokládá a vždy reaguje správně.
A přes to všechno ty postavy milujeme. Jsou nám díky tomu bližší. I kouzelníci dělají chyby a špatně se rozhodují. Důležité ale není množství špatných rozhodnutí, ale to, jaký mají charakter a duši.
Dokazuje to konec konců sám Brumbál, který Harrymu vysvětluje, že všakvyuždávnovítekdo nepoužije již spojení mezi ním a Harrym tak, jak to udělal na ministerstvu, protože sdílet duši tak čistou, jakou ji má Harry, je pro něj nesnesitelné.

2. V tomto dílu je dán mnohem větší prostor vedlejším postavám než dříve. Kromě celé rodiny Weasleyové, o které jsme se již dříve dozvídali hodně a ani v tomto díle nezůstáváme pozadu (Percy, který opustil rodinu, dvojčata, kteří otevírají svůj obchod, Ginny, která už není malá a tichá holka pokukující po Harrym, a Ron, který si toho nevšiml)
Mnohem víc tam vystupují Harryho spolužáci jako Nevil, Lenka, Seamus, Dean atd.
Stejně jako Harryho otec a jeho kamarádi, což už jsem ovšem zmiňovala výše.

Knihu to neprotahuje, ale naopak to krásně dokresluje děj, který je díky tomu mnohem lépe představitelnější a pochopitelnější. Zjišťujeme, že postavy, o kterých jsme si mysleli, že jsou v knize jen pro pobavení, mají mnohem hlubší význam. Rowlingová se plně projevuje jako autor, který myslí mnohem víc dopředu, než jak jsme na začátku čekali.

3. Líbí se mi, kolik stránek věnuje autorka Harryho smutku nad ztrátou Siriuse. Smutek má mnoho fází a Harry prochází každou z nich a nic zde není zanedbáno. Na rozdíl od filmu tušíme, co Harrymu pomohlo se s tím na začátku vyrovnat, ale že se ztrátou Siriuse se asi docela nevyrovná nikdy.

4. Opět, jako v minulém díle měl bavila síla medií. Popletal tlačí na Věštce, aby nic nezveřejňoval o návratu vyvítekoho, protože tomu sám odmítá uvěřit. A Denní Věštec ho poslouchá.
Jak trefné v dnešní době a nadčasové!

Celou sérii jsem četla již několikrát, ale pořád v ní nacházím nové a nové věci.

Bafy
21.08.2019 5 z 5

Prostě hustý....

Medasek
14.08.2019 2 z 5

Harry, Hermiona a Ron mě zase přenesli do kouzelnického světa. Strhující, napínavý... příběh. Už se nemůžu dočkat toho co přinese další díl.

DancerJaneBooks
10.08.2019 5 z 5

(SPOILER) OBSAHUJE SPOILERY
Tohle je prostě mistrovské dílo.Jak?!Jak je někdo schopný vytvořit něco tak úžasného,až mi připadá,že ten svět doopravdy někde existuje?!Ty postavy,ten příběh,systém celého kouzelnického světa,kouzelní tvorové,Bradavice,Ministerstvo kouzel atd.Rowlingová je prostě génius a jde poznat,že to měla promyšlené už od začátku celé série.Jsem ještě zmatená z toho,co jsem teď dočetla,takže se omlouvám za to,že to možná půjde poznat na mém způsobu vyjadřování.Takže..ze začátku to bylo jako vždy-prázdniny u Dursleyových,ale neobyčejné bylo samozřejmě to,že se Voldemort vrátil a od toho se odvíjel většinový děj.Samozřejmě ale existovali i lidé jako Popletal,Percy nebo Umbridgeová,kteří tomu nevěřili nebo se tomu spíš báli věřit,za což jsem jim teda fakt měla chuť vlepit pár facek.Dursleyovi ale v tomhle díle byli trochu víc,než v předchozích dílech.Teď tam totiž byli ti mozkomorové.Vždycky jsem se snažila přesvědčit se,že přece Dursleyovi musí mít Harryho aspoň trošku rádi,ale v předchozích dílech jsem se nepřesvědčila.Ale v tomto díle jsem pocítila takový záblesk,když Petunie prostě řekla,že Harry musí zůstat,takže za to jsem byla celkem ráda,i když vím,že i tak ho moc v lásce nemají.Byla jsem stejně mnohem radši,když už byl od nich Harry pryč.Když teda byli v hlavním štábu Fénixova řádu,tak už se tam začala víc rozjíždět ta zápletka a už jsem zase byla mezi svými oblíbenými postavami a byl to skvělý pocit.Sirius,Lupin,Moody,Weasleyovi,Hermiona,všichni jsou prostě úžasní.Soucítila jsem s Harrym,když se musel potýkat s tou nevědomostí,jak netušil,co se děje a všichni to před ním tajili.A taky jsem pocítila trošku vztek proti Brumbálovi,ale na konci jsem zase všechno pochopila,když to zapadlo do sebe.Umridgeová je fakt pěkně odporná.Doufám,že už se v dalších dílech neobjeví.Vážně nesnáším redaktory Denního věštce,stejně jako v předchozím díle.A to už tam ani nebyla Rita Holoubková,aby se ona postarala o ty nepravdivé informace.Jsem strašně ráda,že i v tomto díle se objevil Dobby,protože je tak strašně roztomilý a hodný (třeba když Harrymu pomohl s Komnatou nejvyšší potřeby),že bych ho chtěla mít jako takového kamaráda :D.Taky mě pobavilo, ale trochu i dojalo,jak se pokusil Harryho namalovat a dát mu to jako dárek k Vánocům.Byla jsem strašně ráda za to,když Snape oznámil Harrymu,že ho bude učit Nitrobranu,protože ty scény s ním jsou prostě skvělé a je vtipné,jak někdy Harryho častuje nějakými poznámkami.Bylo mi Snapea ale fakt líto,když jsem zjistila,jaký na něho James a Sirius byl.Přitom úplně bezdůvodně.Takže celkem chápu, proč se k Harrymu takhle chová.Profesorka McGonagallová si mé sympatie získala v tomhle díle mnohem víc,než v předchozích,protože byla na stejné lodi,co se Umbridgeové týče a dávala to najevo.Třeba,když poradila Protivovi s lustrem :DLenka Láskorádová je hezky střelená,ale je fajn,hlavně na konci jsem si ji oblíbila.Brumbál je úžasná postava.Například když vzal vinu na sebe,jenom proto,aby Harryho nevyhodili.No ale to,co se dělo na posledních 119 stranách bylo prostě tak napínavé,promyšlené a úžasné..Hermiona vymyslela rychle a pohotově skvělý improvizovaný plán a Fred a Goerge to všechno skvěle zařídili..a jejich legendární odchod byl perfektní.Umbridgeová si zasloužila to,co jí provedlo stádo kentaurů,ale zasloužila si toho ještě mnohem víc.Jenže potom jsem si říkala,jaká to byla chyba s tím,co se Harry rozhodl udělat a fakt jsem netušila,že to může takhle dopadnout.Hermiona sice říkala o téhle teorii,ale říkala jsem si,že to tak nemůže být a věřila jsem Harryho teorii.Siriuse mi je fakt strašně moc líto.Měla jsem slzy v očích a v momentech,kdy na něj Harry vzpomínal ještě víc.Smrtijedy a Voldemorta nesnáším,což je asi netřeba dodávat.Hagrid je pořád super,ale fakt jsem si říkala,že se musel zbláznit,když přivedl Drápa,ale koneckonců nebyl Dráp vůbec takový,jako jiní obři a Hermy a Harrga dokázal poznat :D Cho jsem moc ráda neměla a doufám,že už se v ostatních dílech mockrát neobjeví.Kapitola,kde Brumbál Harrymu všechno vysvětlil a kde to všechno začalo dávat smysl,je jedna z nejlepších částí z téhle knihy.Vždycky jsem si říkala,proč chtěl Voldemort zabít právě Harryho a teď už to konečně vím.
Tahle série je podle mě prostě jedno z těch největších a nejlepších literárnich děl,co kdy někdo napsal.Podívám se na film,ale teď už si nebudu dávat žádné naděje,protože vím, že předchozí čtyři filmy byly strašně odbyté.Ale i tak se na něho celkem těším,protože ty rekvizity a všechno ostatní,celá ta atmosféra toho filmu,je super,ale vím jistě,že knize se to nikdy nevyrovná.Moc se těším na další díl,ale zároveň se taky bojím toho,že už jenom dva díly a potom to celé vlastně jako kdyby "skončí",protože i když si to budu moct přečíst podruhé,tak už to asi nebude ten stejný zážitek jako napoprvé.
Miluju to!

Filmu dávám 4/5.Líbil se mi o něco víc,než ten předchozí,ale i přesto mám k němu plno připomínek.Na začátku byly trochu nesrovnalosti s tím,že od těch mozkomorů neměli s Dudleyem nikam utéct,ale měli zůstat normálně na místě.Potom tam bylo hodně vynechaných částí,když někteří členové Fénixova řádu přišli za Harrym a navíc mezi nimi měl být Lupin a nebyl.Fotku původních členů Fénixova řádu měl Harrymu ukázat Moody,ne Sirius.A to,že jsou Hermiona s Ronem prefekti,tam vůbec nebylo.Ve filmu bylo řečeno,že testrály vidí jenom Lenka a Harry,ale Neville je měl přece taky vidět.Dobby tam opět vůbec nebyl,achjo.Přitom on jim měl poradit s tou Komnatou.Byl tam aspoň Krátura,ten se ale Dobbymu nikdy nevyrovná.A taky je měl Dobby varovat před tím,že Umbridgeová ví o Brumbálově armádě a Marietta jí měla žalovat a místo toho se Umbridgeová o Brumbálově armádě dozvěděla nějak záhadně sama.Ron s nimi neměl jít s Hagridem za Drápem,protože v tu dobu měl hrát Famfrpál,který se v tomto filmu ani nehrál.A tu věštbu mu měl přece prozradit Brumbál,neměl ji slyšet sám.Prostě samé takové nesrovnalosti,co mě naštvaly.Mohli si na tom dát více záležet.Ale i přesto jsem si ten film užila.

divoska1975
07.08.2019 5 z 5

Další úžasné čtení, které nastokrát předčí film. Filmy jsou krásné pro představivost jak to v Bradavicích vypadá, škoda že tam chybí spoustu věcí z knížek. Krásně to napsala " veamertl" ve své poslední větě v hodnocení, mám stejný pocit!

Pedruska01
03.08.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem opět naskočila na bradavický Expres a vydala se vzhůru za dobrodružstvím společně s mými několika známými - Harrym, Ronem a Hermionou. U tohohle dílu se mi stalo to, co u čtvrtého - začala jsem ho a po nějaké dvousté stránce jsem tu knihu prostě zaklapla. A nemám páru proč. Možná mě děsila ta tloušťka knihy anebo jsem v tu dobu prostě neměla náladu? Netuším. A to bylo někdy snad před třemi lety. Nyní jsem potřebovala změnu a taky jsem se styděla, že HP nemám stále dočteného, a tak jsem se na něj vrhla.
Jak rychle to začalo, tak rychle to skončilo - ani jsem nikterak nepocítila skoro 800 stránek.
Pro mě bylo hrozně fajn, že jsem si filmové zpracování nijak nevybavovala (protože jsem ho viděla opravdu jen párkrát oproti třeba prvnímu dílu a taky proto, že už to je několik let, co jsem naposledy film Fénixův řád viděla), a tak jsem si ohromně užívala vše, co bylo v knize napsané a vykreslené. Tolik věcí, tolik detailů, které rozhodně film mít nemůže.
Bála jsem se, že pátý díl bude jen samá taková "politika" - pomalý přechod k válce, že to, co bylo v dílech předchozích - nějaké to hlavní a velké dobrodružství - prostě nebude. Omyl. Našlo se tam toho dost.
Čtení jsem si báječně užila, vyvolalo to ve mě tolik emocí, stránky mi mizely pod rukama a měla jsem obtíže knihu odložit. Hrozně mě to bavilo. V tu danou chvíli mi další příběh o Harry Potterovi neuvěřitelně sedl. Tahle série je snad nadčasová - nezáleží na věku čtenáře, prostě ho to chytne a nepustí. Rozhodně se těším na další výpravu do Bradavic. :)