Brak
Charles Bukowski
Poslední dokončené dílo Charlese Bukowského, vydané krátce po jeho smrti roku 1994, se už svým názvem hlásí k žánru literárního braku. Využívá četné stereotypy šestákových románů a dovádí je ad absurdum. Bukowskému nezáleží na dokonalé konstrukci detektivní zápletky, spíš se vyžívá v barvitých popisech odvrácené tváře Los Angeles. Bukowski se rozloučil ve velkém stylu – v tomto případě se pro jeho román nadchli nejen čtenáři, ale i kritici.... celý text
Přidat komentář
Líbí se mi, když Bukowski do svých děl zapracovával prvky scifi a absurdna. Vznikají tak opravdové povídkové unikáty a v případě Škváru skvělá kratší novela. I když už se hlavní hrdina nejmenuje Chinaski, tak ho tam stejně každý znalý čtenář vidí. Boj s každodenní existencí, rozmluvy se smrtkou a šetření pseudo případů, do kterých se hlavní hrdina ponoří svým osobitým způsobem, jako by šlo o vyšetřování vraždy. Poslední kniha vydaná za autorova života je určitě důstojným zakončením jeho spisovatelské kariéry, ve které zůstal věrný svému stylu.
"Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky. Je to děsivé, je to odporné , je to pitomé."
Na jednu stranu veľmi zábavné čítanie - milujem vulgaritu - na druhú stranu som bola dojatá z vedomia, že autor túto knihu písal už s vedomím svojej neodvratnej smrti.
Krize středního věku v detektivní próze, jejíž protagonista je cynik, vtipný cynik, ale v nijak zvlášť zajímavém příběhu. Hodnotím jako průměr.
Detektivní akniha prolezlá sexem, vulgárními výrazy, dobrými úsměvnými hláškami. Myslím si, že autorův styl nebude všem vyhovovat, za mne průměr.
Bukowskeho jsem hltal na stredni a pamatuju, ze to bylo vzdy velmi silne a sokujici. Takova syrova selanka, kde se casto nic zasadniho nedeje a zivot tak nejak plyne mezi chlastem, sexem a drogami...
Skvar je jiny kousek a nemuzu rict, ze by byl lepsi. Postava detektiva je sverazna, pekna satira na tento zanr, ale vlastni vysetrovani a jednotlive "pripady" jsou dost fantasmagoricke. Bilancovani a melancholie z detektiva cisi, problemy v barech jsou uz jen dozvuky bourliveho "mladi"...
Tady jsem měl pocit, že Bukowski hlavně potřeboval něco nově vydat, tedy získat peníze na stáří, nadpřirozené bytosti mi ve Škváru nesedí. Nicméně, pořád čtivé a zábavné.
Zase jsem byl trochu překvapený, příběh detektiva jsem nečekal. Proč ne? Klasické nenáročné letní čtení.
Audiokniha
Charles zvolil detektivní zápletku, která je poněkud netradiční. Připadá mi , že je to taková autobiografie, kde je smířený s koncem a v podání Nicka ukáže na svůj život a jeho oblíbené zájmy. Chlast, sex a hlavně jeho láska k dostihům. Někomu tento styl nesedí už pro vulgaritu, ale to by nebyl Charles. Skvělá satira, protože svět patří těm, co se neposerou.
Zajímavý a ucelený příběh... dost jsem si Nicka oblíbil..... trochu mi připomněl Kena Bruena.... zasmál jsem se a pobavil, což je vždycky nejdůležitější... a když si vzpomenu, že to vyšlo až po autorově smrti tak mě přepadne melancholie....
Škvár se od Bukowského obvyklé tvorby liší. Tady zabrousil do detektivního žánru se snahou přiblížit se americké tvrdé škole, ale samozřejmě po svém. Jeho svérázný detektiv Nick Belane je takový rádoby Phil Marlowe.
Nebyl by to Bukowski aby do románu nevložil klasické ingredience svého stylu. Stačí zmínit případy, které jeho detektiv řeší.
Smrtka chce aby jí našel spisovatele Célina, hledá Červeného vrabce, další chlápek po něm chce aby ho zbavil mimozemšťanky Jenny...
To vše je napsáno břitkým satirickým humorem v krátkých větách. Bukowski opět prokazuje jaký je mistr slova.
Škvár jsem četl znovu po několika letech a byla to zase zábava.
Bukovského jsem hodně četl na gymplu, pak z něj samozřejmě vyrostl a nedávno jsem dostal nápad připomenout si některé jeho knížky. A začal jsem hned tou poslední.
Je to super. Já vím, že to sem píšu u hodně knížek, ale jsou prostě takové o kterých se nedá říct nic jiného. Škvár je pocta noir detektivkám, zároveň místy parodie, místy scifi, sem tam filosofování a hrozně moc Bukowski, takže spoustu chlastu, sázení na dostihy, dada dialogy, sex a antihrdina, kterého je vám líto, hnusí se vám a zároveň mu fandíte.
Taky je to hodně o smíření s osudem, závěr mi přišel malinko uspěchaný, ale takový byl asi i samotný závěr Chinaskiho života, možná cítil, že dalších sto stránek už nenapíše a tak radši zvolil konec jaký zvolil, nebudu spoilerovat, přečtěte si to sami.
Kolem Bukowskiho jsem už nějakou dobu orbitoval jako nesmělá spermie kolem macatého vajíčka. Koupil jsem si jeho Hollywood, ale než jsem jej stihl vůbec otevřít, dostal se mi do rukou Škvár.
A tím me Bukowski připravil o panen...nictví, pokud jde o jeho tvorbu. A upřímně – řiť me z toho nebolí slastným potěšením z krásně sarkasticky humorného čtení, plného hloubky, nýbrž z místy velmi úmorného nadávání na všecko kolem stylem, z něhož jakožto milovník britsky invenčního nadávání na svět (viz Douglas Adams) jsem potěšen nebyl.
Nicméně jeho lehké a zručné pero mi párkrát vyloudilo úsměv na rtech, a tak za ty klady 3* dám, přesto tato kniha pro me zůstane škvárem, nikoliv Škvárem.
V rámci objektivity Bukowi ještě jednou nastavím, ale jestli me podruhé neuspokojí, tak mé sídlo boha Anuse už neuvidí.
Klasický Bukowski, i když možná ještě o něco lepší, než jindy. Lehký čtení na dovolenou, a mimoděk se sem tam dozvíte nějakou hlubokou životní pravdu. Je to mistr!
"Nohy ma odjakživa vzrušovali. Boli to prvé, čo som uvidel, keď som prišiel na tento svet. Vtedy som sa ale snažil dostať von. Od tých čias sa usilujem ísť opačným smerom, avšak s mizivým úspechom."
Chinaského tentokrát v úlohe rozprávača nahradil detektív Nick Belane. Ale nedajte sa zmiasť, je to rovnaký cynický bastard, akého poznáme z ostatných Bukowského diel. Inými slovami, o zábavu opäť nebude núdza. Bukowského knihy sú perfektná oddychovka. Brak som prečítal za pár hodín takmer na jeden záťah. Opäť platí, že tento štýl písania nie je pre každého, ale ak sa dokážete nad úvahami a konaním hlavného hrdinu trocha povzniesť, určite sa, podobne ako ja, pristihnete pri početných návaloch smiechu. Slastný závan sarkazmu z knihy srší aj napriek tomu, že ju Buk písal krátko pred smrťou, čo ma núti Brak oceňovať ešte viac...
Skvělá kniha, kde se autor stylizoval do role soukromého detektiva,, peklo je to z čeho si ho uděláme,, to je další nesmrtelný citát od Bukowského v této knize (str. 18)
Toto som presne potreboval! Skvele som sa nasmial. Knihu som prečítal tak rýchlo a s pôžitkom ako superdetektív Nick Belano do seba hádzal vodky s limetkou. Najlepšia kniha od Buka, u mňa odsunula Poštový úrad až na druhé miesto. Nečítal som naposledy! TOP.
Hluboká brutální detektivka, ve které se ztratíte. Jak příběhově, tak časově. 5 hodin uteče jak 5 minut.
Autorovy další knížky
1995 | Šunkový nářez |
2013 | Všechny řitě světa i ta má |
1996 | Poštovní úřad |
2006 | Příběhy obyčejného šílenství |
2005 | Zápisky starého prasáka |
Nechápu jak, ale našel jsem si k Bukowskému cestu. Snad za to může jeho spisovatelské sebevědomí a BRUTÁLNÍ upřímnost, kterou by se většina autorů snažila zamazat vyumělkovaným stylem psaní.
"Škvár" mě tedy moc bavil. Postavy a okolí je tradičně dekadentní, ale v této novele dominují i nadpřirozené prvky a otázky mortality. Vůbec nevím, kam vlastně dílo zařadit a o čem i pojednávalo... zkrátka "Škvár". Parodie na další literární žánry (pokud to takhle můžu nazvat) mě moc bavila.
Takže, i když jsem to nikdy nečekal, s čistým štítem dávám 5 hvězdiček. :)