Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140157/bmid_hermankove-udoli-nOr-140157.jpg 5 3757 3757

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

kiraa
17.10.2018 5 z 5

Ufff ... tak to byl zase po nějaký době útok na city. Příběh je vystavěn na Anně, které osud naložil už jako malému díťěti. Opuštěný, nechtěný sirotek, trpěný jen ze soucitu.Hlavní děj je Anniným vyprávěním a vzpomínkami, které zasahují do poválečného Československa roku 1946, v té době sedmnáctileté Anny. Předem vybraný manžel, neustálé rození dětí a naprosto neskutečná dřina. Sepsáno neobyčejně přitažlivým způsobem. Způsobem, který se mi dostal pod kůži. Způsobem, kdy se po dočtení zvlnily listy. Způsobem, kdy mám najednou chuť se projít heřmánkovým polem.

Kamaela
13.10.2018 5 z 5

Příběh jednoho "obyčejného" života. Píši obyčejného, protože Anna nevymyslela žádný významný vynález, nezasáhla do dějin světa, ale pouze žila svůj život. Příběh o tom, že osud někdy dokáže pořádně naložit a tam kde by se leckdo hroutil, dokáže jiný jít dál s hlavou vztyčenou a vděčností. Kniha se dobře a rychle čte.

FishTailTea6
10.10.2018 4 z 5

V této knize je vystižen přesně ten důvod, proč obdivuji ženy, které žily v té době a v takových podmínkách jako Anna. Je až s podivem co se dalo a muselo stihnout a bez dnešních vymožeností jako je např. automatická pračka.
Příběh vystihuje a velice hezky popisuje víceméně krátké období jednoho života, a jak je možné se s tím životem porvat, vše ustát a nakonec se dožít hezkého stáří.

zbraslavanka
05.10.2018 5 z 5

Nádherná kniha, jedna z nejlepších od pí. Kornerové. Těžký život Anna prožívá s pokorou a naprostou lehkostí. Závěr knihy mě velmi dojal. Mohu všem jen doporučit kniha rozhodně stojí za přečtení.

Terošu
09.09.2018 4 z 5

Shodou okolností byl den po dočtení na české televizi poprvé uveden film Volyň, který mi dokreslil představu o událostech předcházejících ději v knize, jež se dotýkaly vzpomínek hlavní hrdinky. Film je tak drastický, že na chvíli zcela převážil silný dojem z knihy, ta ale přesto bude patřit k těm nezapomenutelným. Zpočátku mi vůbec nevyhovoval způsob vyprávění, který na mě působil zkratkovitě, postavy i děj se vyvíjeli zbrkle a vše důležité se dělo příliš náhle, ale postupně jsem pochopila, že kniha zaznamenává velmi dlouhé období, vystihuje všechny podstatné události a zároveň si vystačí s dvěstěpadesáti stranami. A to je nakonec věc, kterou oceňuji nejvíc. Ráda čtu autory, kteří dokáží napsat poutavý a hluboký příběh bez umělého natahování a sáhodlouhých popisů, ze kterých mívám dojem, že jedinou ambicí je co nejvyšší zisk z prodeje. V této knize je oproti tomu prostor jen pro kvalitní myšlenky a drama, které posouvá život hrdinky dopředu a minulost semletou rodícím se komunismem nechává nelítostně za sebou. Aničky přístup k životu je skutečně inspirativní. Po přečtení a zhlédnutí zmíněného filmu je mi líto, že slovo „sousedství“ může mít úplně jiný rozměr, který moje generace naštěstí dosud nepoznala.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Silny pribeh s necekanym koncem. Nezapomenutelne. Jako ostatne vetsina autorcinych knih.

petula22
06.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha, víc netřeba dodávat, vše již bylo napsané, DOPORUČUJI!!!

Valborga
03.09.2018

Nádherně napsaná kniha. Přečetla jsem hodně knih od paní Körnerové, všechny se mi líbili. Ale tahle mě vzala za srdíčko. I když to byl zdánlivě obyčejný příběh, kterých se tenkrát odehrálo asi hodně, tohle bylo prostě úžasné. A navíc jsem žila v blízkosti toho, kde se to odehrávalo. Napsáno lehce, i když to hlavní hrdinka vůbec lehké neměla. Můžu jen doporučit.

Mire
03.09.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Naprosto úžasná knížka. Na konci mě hodně mrzelo, že už je konec. Opravdu doporučuji.

inkatenysek
30.08.2018 5 z 5

Moje první a určitě ne poslední knížka od paní Körnerové, která bude zabírat jedno z čestných míst v mé knihovničce.

Heřmánkové údolí je silný a inspirativní příběh jedné statečné ženy, který je rozdělen na dvě dějové linky, z nichž se jedna odehrává v roce 2002 a hlavní hrdinku Annu v ní čtenář zastihuje jako starou ženu v nemocnici. Druhá část příběhu je pak utvořena z jejích vzpomínek, v nichž se vrací ke svému příjezdu do poválečného Československa, do něhož uprchla jako mladá dívka s vidinou nového a lepšího života, z válkou zničené Ukrajiny. Díky tetiným intrikám se zde provdala za válečného veterána, majitele hospody v Heřmánkovém údolí, které bylo součástí Sudet...

Kniha mě nadchla hlavně tím, že jsou v ní líčeny nejen osudy lidí, kteří znovuosidlovali Sudety, ale zároveň popisuje také tehdejší celkovou společensko-politickou situaci, jež byla výrazně ovlivněna nástupem komunistů k moci. Moc se mi líbila i Annina postupná proměna z ustrašené holky v dospělou, odvážnou a nezávislou ženu, která si nikdy nestěžovala a snažila se vše co nejlépe zvládnout a zaopatřit tak svou početnou rodinu...

Scathia
28.08.2018 5 z 5

Kruci, tak tuhle ženskou, tu bych chtěla potkat! Hlavní hrdinka je velmi inspirativní, její přístup k těžkému životu je skvělý a myslím, že kde jaká žena, by Anně nestíhala ani z desetiny. :-) Jen můžu doufat, že až se něco pokazí v mém životě, alespoň trochu se inspiruji. A velké ocenění autorce. Její styl psaní, je naprosté pohlazení po duši. Když jsem knihu četla, jako bych u toho opravdu cítila heřmánek.... :-)

Amitiel76
21.08.2018 5 z 5

Nádherná knížka, opravdu přečtená jedním dechem. Navíc od mé oblíbené autorky....
Tohle byl jeden z příběhů, na které se nedá zapomenout, a ještě dlouho po dočtení knihy, vám bloudí v myšlenkách.
Hltala jsem stránku za stránkou, přestože se nejednalo o žádnou romanci, fantasy ani lechtivou erotiku. Byl to jen obyčejný příběh, jednoho "neobyčejného" lidského života. Syrový, drsný, bolestný. Vyvolával ve mě opravdu silné emoce.
Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně silná žena. Mladinká, odvážná, radující se z maličkostí a přijímající strasti života tak, jak přicházejí. Obdivovala jsem jí. Plakala s ní.
Ta doba musela být opravdu těžká. A to nejen z pohledu nelehkého žití v poválečné době, ale také o nástupu komunistického režimu. Život Aničky byl jako na houpačce. Šťastná období, střídala ta zlá, a pak bylo zas lépe, a pak zase hůř.
Moc ráda se ke knížce zase někdy vrátím. Nejspíš až budu mít nějaké těžkosti a období splínu. Vzpomenu si na Annu.....
A pokaždé, až ucítím vůni heřmánku, vzpomenu si na zájezdní hostinec, uprostřed Heřmánkového údolí :-)

DančaM
07.08.2018 5 z 5

Knížka se četla sama. Moc se mi líbila. Určitě jsem ji nečetla naposledy :)

Karimah
07.08.2018 3 z 5

Červená knihovna pro babičku.

Pavlína79
06.08.2018 4 z 5

Úplně obyčejný život, s těžkým údělem a přesto je příběh psaný s lehkostí, nehraje na city, jen ukazuje každodenní život v poválečných severních Čechách. Líbilo se mi, že i když šlo o to přežít další den, další zimu, další rok, tak to není příběh, u kterého se musí žmoulat kapesník, člověk sympatizuje s Annou a chápe, že jinak to v té době ani nešlo. Na kapesník došlo až v epilogu :-).
Krásná kniha, krásný příběh, kdykoliv ucítím heřmánek, vzpomenu si :-).
"Ležela na zádech s pevně semknutými víčky a snažila se brečet co nejtišeji, aby nevzbudila děti. Ženský úděl ...."

pedroK
06.08.2018 5 z 5

Knihu jsme zhltala za dva dny. Tak mile krásně napsaný příběh jednoho těžkého života v přetěžké době. Po dočtení jsem stále na hrdiny myslela a chtěla číst dál, jak žili...Určitě si od paní Kornerové vezmu další knihu. Tato mě uchvátila. Anna mi zůstane příkladem ještě na dlouhou dobu jak nefňukat a vážit si toho, co mám!

gigi77
03.08.2018 5 z 5

To byl POŽITEK ... už s první stranou mi tekla slza, s druhou naskočila husí kůže a knihu jsem odložila až na konci. Tahle kniha mi opravdu sedla.

aralka
01.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, byla to první knížka od paní Kornerové, kterou jsem četla a nezklamala... není to žádná vysoká literatura, ale odpočinkové čtení o neobyčejné ženě, která i přes nepřízeň osudu se dokázala se životem poprat a prožila ho čestně a velmi bohatě, byla obdivuhodně statečná a silná... co se týče způsobu literárního zpracování celého příběhu, připadalo mi že to trošku zavání "červenou knihovnou", ale takhle o prázdninách... proč ne? :-) četlo se to výborně, takže super relax ..

amenta
29.07.2018 2 z 5

pro mě zklamání. námět alespoň z počátku silný, ale zpracování velmi ploché, školácké. konec nereálný, odbytý...

Jirinamac
28.07.2018 5 z 5

Pěkně se četla a příběh byl uvěřitelný. Anna byla moc šikovná, ke všemu se dokázala postavit a vyřešit. I přes její nelehký život, bych řekla ,,Šťastná to žena,,