Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529858/bmid_hermankove-udoli-659e9ea366845.jpg 5 3864 3864

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

evineckY
12.08.2021 5 z 5

Klobouk dolu smekám před Annou, Aničkou, Andulkou...
Tak pozitivně naladěná, silná psychicky i fyzicky, dobrosrdečná a láskyplná žena, až se před ní stydím. Co všechno zažila a prožila ,kolik dětí vychovala a nic jí nezlomilo, pořád osobnost.

MišuleP
07.08.2021 4 z 5

Pekne se cetlo, silny a zajímavý příběh.

LucieT
06.08.2021 5 z 5

Na styl psaní jsem si musela chvíli zvykat, ale pak už to jelo… krásná kniha o nelehké době, po jejímž přečtení jsem si uvědomila, že se mám oproti Anně jako v bavlnce (a to nemyslím materiálně).

Astonius
05.08.2021 4 z 5

Kdo si stýská nad životem, kdo si myslí, že se mu daří špatně, protože nemá nové auto, nebyl na dovolené nebo si nedopřál už dlouho večeři v restauraci, koho jedno dvě děti vyčerpávají nebo se souží, že ho manžel nenosí na rukou, kdo si stěžuje na politiku a nespravedlnosti demokratické společnosti, ten ať si přečte tuto knihu a začne si svého blahobytu a života v době, ve které žije, vážit.... Klobouk dolů před Annou a životem, který musela žít a klobouk dolů před jejím postojem k životu....

GaleW
05.08.2021 5 z 5

Tohle se tak hezky četlo, stránky ubíhaly, ani nevím jak. Hlavní hrdinka mi byla po celou dobu velmi sympatická, moc jsem jí fandila. Ráda si přečtu další knížky od této autorky.

Leniii
31.07.2021 4 z 5

Příběh o Anně, které osud naložil na bedra snad vše co šlo…

Kacatko86
31.07.2021 4 z 5

Pěkná a silná knížka o nesnadném osudu Anny. Líbil se mi vypravěčský cit autorky i to jak bylo celé vyprávění zpracované (prolínání minulosti a současnosti). V knize byly silné okamžiky, ale k plnému počtu hvězd mi tam něco chybělo. Useknutý konec, shrnutí zbylých cca 45 let do pár vět a na konci spousta postav, která se v příběhu ani neobjevila.

kollorka
28.07.2021 5 z 5

Moc krásná knížka. Anna je silná žena, kterou jen tak něco neporazí. Od autorky si určitě ještě nějaké knížky přečtu. Líbí se mi její styl psaní.

marciana
28.07.2021 5 z 5

Knihu nejde odložit. Zaujala mě natolik, že jsem s hlavní hrdinkou vše intenzivně prožívala. Doporučuji.

m_pastorka
28.07.2021 5 z 5

Tenhle román je můj styl, a proto nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem hvězd. Vykreslení lidského utrpení na pozadí komunistického režimu je reálné a věrohodné. Líbí se mi, že v těchto knihách je vždy prostor i pro naději. Čtení ke kávě, které rychle ubíhá.

Monika1717
27.07.2021 4 z 5

Přečetla jsem na dovolené za 3 dny, kniha se mi líbila, i když myslím, že některé akce hlavní hrdinky byly trochu přitažené za vlasy / protahování se rozbitým oknem v 6. měsíci,.... /. Život Anna neměla jednoduchý, ale to v té době asi žádná z vesnických žen. Kupa dětí, starostí a práce.

evickakyticka
24.07.2021 3 z 5

Nemůžu autorce upřít vypravěčský talent, četlo se to moc hezky. Líbilo se mi prostředí a spojení historických událostí. Jen samotná hlavní postava měla nervy že železa, když dokázala s takovým mužem žít skoro do posledního dechu a ještě si nadělat kupu dětí v tak mladém věku. Ale dobře, je to román pro ženy, tak přivřu obě oči. Bylo to lehké, odpočinkové. Tak jak to má o prázdninách být.

Metla
22.07.2021 5 z 5

Neobyčejný život jedné "obyčejné" ženy (spíše ještě dívky), obdivuhodně silné Anny... tedy psychicky silné, nikoliv macaté. Nelehká doba, krásně vylíčené prostředí a několik skvěle zpracovaných citlivých témat (potraty, manželství, duševní choroby, nastupující totalita a s ní atmosféra strachu atd.). To, co mi chybělo u "Mlýna", především detailněji prokreslené charaktery a věrohodněji vylíčené události, jsem nalezla v "Heřmánkovém údolí". Úvodní stránky knihy jsou pro drsné povahy (mně běhal mráz po zádech tak intenzivně, že tam snad zůstaly omrzliny) a řádění komunistů je také popsáno velmi sugestivně.
"Heřmánkové údolí" mi zkrátka (navzdory určité nerafinované jednoduchosti textu) učarovalo; e-book ani půjčování nepostačí, musela jsem si koupit výtisk do poličky. Na tvorbu paní autorky si posvítím důkladněji, laťka je nastavená vysoko. 90%

žany.kdovi
22.07.2021 5 z 5

Krásně napsaný příběh, který vás donutí neustále číst, až máte hotovo a říkáte si "Sakra a co teď?". Těším se, až se k téhle knize jednou zase vrátím. Strhující životní příběhy, jako je právě tento, se čtou samy.

barca9312
19.07.2021 5 z 5

Skvělé zpracování a tema knihy

EvaC.
17.07.2021 1 z 5

Kniha mě zklamala. Vypravěčsky slabá, převážně povrchní popisy činností a situací. Příběh ve mě nedokázal vyvolat žádnou emoci ani vcítění se do postavy. Děj je velmi předvídatelný, až do konce jsem čekala na nějaký zvrat nebo dramatickou zápletku, ale nedočkala jsem se - vývoj děje byl předvídatelný a čitelný až do konce.

Knihomolka474
16.07.2021 5 z 5

Moc pěkný příběh! Nečekala jsem, že to bude až takhle dobré :). Příběh je popsaný tak poutavě a přitom jednoduše, že se kniha čte jedna báseň.

Reňulka0812
13.07.2021

Tak neuvěřitelně silný příběh, sedla jsem si z této knihy na zadek.
K této knize se ráda vrátím.

KudrnatáHolka
12.07.2021 5 z 5

Velmi silný příběh o neuvěřitelně silné ženě...

Mája777
11.07.2021 5 z 5

Tohle je hodně silný příběh o tom, co všechno žena dokáže a co vydrží. Je to tak, ženy jsou opravdu hodně silné, jenom tu sílu musí najít, tak jako Anna (Marie), a potom se porvou se životem jako lvice. Klobouk dolů před všemi (nejen ženami), kteří takový život zažili.
,,Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši” - citát z knihy.

Knížky paní Körnerové na mě vykukovaly ze všech stran. Tady na Databázi jsem si o spisovatele a jejích knihách hodně přečetla. Zaujaly mě. I přesto jsem stále váhala, teď si to mohu jen vyčítat. Nebo naopak být ráda, protože mám před sebou pravděpodobně hodně skvělých knih.
(11. 7. 21 - 16 316 - 42)