Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529858/bmid_hermankove-udoli-659e9ea366845.jpg 5 3864 3864

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

JezinkaJ
07.07.2021 3 z 5

Je to literatura pro ženy. V létě ji čtu víc. A hodila se mi do Výzvy. :)
Anna, prostá dívka bez vzdělání, která ví, že životem se dá jít pouze dopředu. Tak prostě jde a jde až ke svému konci. Co všechno cestou zažívá, nechci prozrazovat, takže ani komentovat.
Na me tak akorát, až trochu moc. A ne že bych během četby párkrát nebrečela. Brečela.

AndreaCekanova
01.07.2021 5 z 5

Není moc knížek, které mě rozbrečí nebo které budu chtít číst znova. Tahle mezi ně rozhodně patří. Kdyby Heřmánkové údolí existovalo, chtěla bych se tam podívat, zavřít oči a zhluboka se nadechnout té vůně. Možná bych pak zaslechla dětský výskot z nedaleké hospody.

Melanka
30.06.2021 3 z 5

Asi jsem čekala víc, tolik nadšených hodnocení mě natěšilo. Měla jsem pocit, že příběh klouže jen po povrchu, proto mě taky možná hlavní postava nepřirostla k srdci. Nicméně se knížka četla dobře.

david9690
28.06.2021 5 z 5

Velmi silná kniha o neuvěřitelně statečné a úžasné ženě, která prožívá svůj život v jen těžko si představitelných podmínkách na odlehlé samotě kdesi v Sudetech po 2SV a v šílených 50 létech. Nechápu co všechno tato dívka zvládla a unesla. Příběh líčící životní osudy Anny, Volyňské Češky, která byla odeslána z Ukrajiny zpět do Čech je fascinující a její schopnost vypořádání se s nelehký životem v horách, v cizí zemi se čte opravdu jedním dechem.

lisell
28.06.2021 5 z 5

Nádherný příběh. Miluju vyprávění o životě "obyčejných" lidí, kteří se dokážou poprat s nepřízní osudu a pokud se vše odehrává na pozadí skutečných historických událostí, není co dodat. Knížka je krásně napsaná, čte se sama a ta obálka, paráda. Za mě jedno velké ANO!!!

ivzu77
26.06.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem, jak bylo napsáno, román je smyšlený, ale příběh může být pravdivý. Statečná velká/malá dívka/žena/matka může být příkladem svou odvahou a oddaností spoustě generací.

ajasin
26.06.2021 4 z 5

Čtivý životní příběh jedné ženy, který se díky době ve které se odehrává, stal neobyčejným.

lapiduch
16.06.2021

Velmi krásný příběh. Poslouchal jsem ji jako audioknihu, ale raději si ji ještě přečtu (jak níže zní doporučení). Autorku jsem zatím neznal, ale jistě si přečtu více jejich knih.

zimolka
14.06.2021 5 z 5

Tak tato kniha je jednoznačně nejlepší z těch co jsem zatím četla.Opravdu jsem se nemohla od příběhu odtrhnout.

Ivana11
13.06.2021 5 z 5

Moooc pěkné.

Majulda8
13.06.2021 5 z 5

Úžasný čtivý příběh. Určitě stojí za přečtení.

soupik2012
10.06.2021 5 z 5

Skutečné příběhy o obyčejném ale nelehkém životě bývají ty nejzajímavější. V části která je sepsána, tak Anna prožívá opravdu nelehký život. Ale díky své povaze a lásce ke všem lidem, je šťastnější než většina lidí kteří mají v životě více štěstí. Možná je škoda, že není příběh ještě trochu víc detailnější, nebo že nemůžeme s Annou prožívat také její šťastnější období jejího života. Kniha je zbytečně krátká a je sepsána tak, že Anna svůj život rekapituluje. Prolíná se tak současnost s minulostí. Audiokniha se tentokrát příliš nepovedla. Načetla jí paní Simona Postlerová a její přednes se blíží čtení robota. Takže tentokrát doporučuji knihu si raději přečíst.

Nixa
10.06.2021 5 z 5

Tohle bylo tak moc hezké čtení. Příběh o lásce, přátelství, mateřství, manželství, těžkém životě a o smutku, který život přínáší, ale také o velkém štěstí a radosti.
Anna mi přirostla k srdci. Z jejího vyprávění o životě mi bylo úzko a jsem ráda, že žiju v době ve které žiju. Kniha mě vzala za srdce a na konci mi i pár slz ukáplo.
Tohle rozhodně stojí za přečtení a určitě se kouknu na další autorčiny knihy. K této se v budoucnu rozhodně vrátím.

Vesper001
08.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Zpočátku jsem knihu hltala a obdivovala houževnatost Anušky a její schopnost přežít v těžkých dobách. Pak ale vyprávění jakoby ustrnulo a především v poslední třetině se stalo výčtem dobrodružství superhrdinky Anny. Superhrdinky, jejíž rozhodnutí jsou někdy pravým opakem síly a statečnosti, atributů, kterými ji autorka ověnčila. A ještě jedna pozoruhodná věc – postava Anny je mimořádně podobná matce z Puzova románu Šťastný poutník. Včetně navlas stejného osudu jejího manžela. Náhoda? Snad ano.

Renatka11
03.06.2021 4 z 5

Zajímavý příběh o neuvěřitelně silné a odvážné ženě, která se uměla postavit k jakekoliv situaci a zvládnout téměř nemožné. Opravdu hodně inspirativní a obdivuhodné!

haWranka
01.06.2021 4 z 5

Velmi silný, smutný příběh. Zároveň ale plný naděje. Pokud je to opravdu podle skutečné události, tak klobouk dolů před ženou, která byla předlohou pro Annu. Co ta musela v životě vydržet! A nejen ona, ale všichni dotčení dobou. Protože tohle historické období muselo být prostě příšerné.

ivetdos
01.06.2021 4 z 5

Tomuto stylu vyprávění, stejně jako je tomu u knih od Mornštajnové nebo Lednické, nemám co vytknout. Přijemně se čte, a i když nemám tendenci urgentně vědět “jak to dopadne”, stejně chci číst dál a dál. Osudy hrdinů, kteří žijí prostší žvot mě strašně zajímají a Heřmankové údolí je taky takové. Člověk si z toho odnese tolik myšlenek a pocitů, přestože celou dobu není napnutý, soucítí s hrdiny a žasne nad tím, jak autorka brilantně popsala vývoj hlavní hrdinky. Jak se ji změnil jazyk, smýšlení a celkově vnímání událostí od 17 leté slečny až po starou paní s mnoha dětmi a těžkým životem za sebou. Geniální... určitě si od Körnerové chci ještě něco přečíst

Veronika0811
22.05.2021 5 z 5

Nádherná odpočinková knížka. Určitě nezůstane jediná, kterou si od autorky přečtu.

Jojovka69
22.05.2021 5 z 5

Krásné napsáno. Jen doufejme, že tato doba se už nevrátí.

Zuzulinka
20.05.2021 5 z 5

Nádherná, čtivě psaná a zároveň plná smutku a bolesti. Přesto se mi kniha moc a moc líbila!! Jedná se o silný příběh. Knihu vřele doporučuji!