Jakub a hvězdy
Renáta Fučíková
Odnepaměti lidé pozorují hvězdy, seskupují je v souhvězdí, dávají jim jména a vymýšlejí si k nim příběhy. Stejně si v této knize vymýšlejí příběhy i rodiče malého Jakuba, aby mu pomohli rozhodovat se v životě správně. Spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková se inspirovala kulturami z celého světa, aby vytvořila zcela novou mytologii vážící se ke dvanácti znamením zvěrokruhu. Každý příběh si vás ihned získá svou magickou atmosférou, krásným jazykem plným barev, chutí i vůní, a nádhernými ilustracemi. A všechny příběhy dohromady ukazují, že jakkoli časově či zeměpisně jsou od sebe lidé vzdáleni, prožívají stále stejné radosti i starosti. Nezapomeňte večer zvednout hlavu a podívat se k nebi. Naši hrdinové – statečná Brí, zbrklý Aplun, šikovný Jákob, krásná Kašape a osm dalších – tam čekají, až si přečtete jejich podivuhodná dobrodružství.... celý text
Přidat komentář
Vyprávění neplyne moc hladce, dialogy občas zní nepřirozené, ale kostra příběhů je skvělá a líbilo se mi multikulturní pojetí výkladu souhvězdí. Nejkrásnější jsou ale stejně ty ilustrace!
Škoda, že nakladatel zvolil těžký lesklý papír, k těmto ilustracím by mi víc seděl nějaký víc strukturovaný, na omak příjemný papír (a kniha by potom možná nebyla tak strašně těžká).
Nádherná, výpravná kniha pro, chtělo by se napsat, náročného dětského čtenáře :-) Je věnovaná dětem od osmi let, ale dá se číst i mladším dětem, i když asi spoustu věcí nepochopí. Dávné příběhy inspirované hvězdnou oblohou, cesty časem i prostorem ke starým a slavným civilizacím a jejich legendám a mýtům. Dvanáct měsíců v roce, dvanáct příběhů. To vše rámované vyprávěním pro osmiletého chlapce. Zase jsem se na večerní předčítání dětem těšila o něco více.
Krásné a pěkně ilustrované pohádky, které zaujmou, baví a současně vychovávají. Renáta Fučíková je skvělá a přesvědčivá vypravěčka, která umí nejen vtáhnout do děje, ale také autenticky vykreslit prostředí a dobové reálie. Přelet různými etapami lidské (pre)historie a napříč kulturami ukazuje dětem, jak různě lidé kdy žili v závislosti na místě, technologii a víře. Vadí mi však, že ve snaze vysvobodit souhvězdí ze zajetí řecké a klasické tradice vytváří úplně novou mytologii trochu násilně naroubovanou na mezopotámské a řecké základy. V podstatě dost svévolně mění význam symbolů, které nám už několik tisíciletí krouží nad hlavou. Pokud chtěla hvězdné nebe ukázat opravdu jinak, je otázka, proč se neinspirovala tím, jak lidé v různých dobách i kulturách viděli v souhvězdí jiné obrazce, postavy a významy. Můj syn se tak často po přečtení pohádky ptá, "jak je to s tím souhvězdím doopravdy", tedy od jakého příběhu řecké mytologie je odvozené. Podíváme se na to do knížky o hvězdách, využijeme i slovník Bohové a hrdinové antických bájí od Zamarovského, zalistujeme v Mertlíkově nebo Petiškově převyprávění řeckých mýtů a nakonec se ukáže, že původní příběhy nejsou o nic méně zajímavé, než ty, které podává autorka, a navíc spolu vzájemně souvisejí a odkazují nejen na nebe, ale také na sebe. Je vlastně škoda, že právě těchto původních příběhů se autorka neujala a nepřevyprávěla je pro děti. Pravděpodobně jsou už takové knížky napsané, ale Renáta Fučíková by určitě neměla konkurenci. Takže jako průvodce po dějinách lidské civilizace (a po základních lidských otázkách, které si stále klademe) kniha funguje skvěle, jako alternativní průvodce po hvězdné obloze nikoli.
Autorovy další knížky
2020 | Hrdinky: Příběhy významných českých žen |
2005 | Staré pověsti české a moravské |
2015 | Praha v srdci |
2012 | Antonín Dvořák |
2010 | Mojmír: Cesta pravého krále |
Kniha je nádherná vizuálně, ale text trochu škobrtá. Nápad spojit hvězdy s příběhy o jejich vzniku je dobrý a moc mě zaujal, ale samotné příběhy byly příliš neevropské a neuchopitelné a podobaly se jeden druhému. Knihu jsme s těžkým srdcem odložili, asi chce svůj čas.