Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky
Alexandr Isajevič Solženicyn
Obsahuje 9 povídek: Jeden den Ivana Děnisoviče, Matrjonina chalupa, Drobnosti, Pravá ruka, Případ na stanici Kočetovka, Ve vyšším zájmu, Strážný duch Kulikova pole, Jaká škoda!, Velikonoční křížová cesta.
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2000 , AcademiaOriginální název:
Один день Ивана Денисовича, 1962
více info...
Přidat komentář
Ke všem dobrým komentářům níže chci jen doplnit, že velice oceňuji překlad Ivana Děnisoviče od Sergeje Machonina (který sám prošel koncentrákem, takže byl k překladu povolaný). Krásná, bohatá hovorová čeština, k tomu trochu trestanecké hantýrky – jazykový zážitek! Překlad ostatních povídek (Anna Nováková) je ovšem také výborný. Celkově krásné čtení, Solženicyn je skvělý vypravěč. V povídce na pár stránek dovede umně navodit atmosféru. (Kdysi jsem rozečetl Souostroví a nějak mě to nebavilo, ale Děnisovičem a těmito povídkami si mě zase získal.)
Příjemné překvapení. Povídky se velmi dobře čtou. Zajímavé příběhy ze života v sovětském Rusku.
Jeden den v gulagu - obraz běžného života v lágru, kde život vězňů plyne v stále stejných, léta zaběhnutých, kolejích ... jeden den v pekle.
Jeden jediný den "v hlavě" člověka - vězně, který už dávno přišel o vše, psychicky i fyzicky zdevastovaný ... jeden jediný den prostého a "dokonale" skromného člověka, který se nesnaží jakýmkoliv způsobem vybočit z řady, jakkoliv na sebe upozornit, naopak, jediné o co se snaží, dokonale splynout s okolím, a tak přežít ...je dost těžké si to i jen představit ... atmosféru, jako směsici strachu a lhostejnosti ... atmosféru jako směsici rezignace a boje o přežití ... atmosféru vězeňské reality ... absurdnost podmínek ruských pracovních a vězeňských táborů, jejichž smyslem je jediné ... zničit člověka "uvnitř" ... a je velmi těžké si i jen představit, že přesto může v nitru zbýt "lidství" ... že přesto všechno je možné stále v sobě nosit "cosi lidského" ... že navzdory mezním podmínkám, totálně nelidským a krutým, jsou vězni stále lidé, mezi nimiž je možné najít přátelství, či solidaritu a vůli ... žít.
"A Šuchov si dobře zapsal za uší slova svého prvního parťáka Kuzjomina — byl to starý táborový mazák, v třiačtyřicátém roce seděl už dvanáct let, a řekl jednou na holoseči u ohně nové várce svých zelenáčů, které přivezli z fronty: „Mládenci, tady platí zákon tajgy. Ale kdo je člověk, dokáţe žit i tady. Víte, kdo v táboře zajde? Kdo vylizuje misky, kdo věčně dřepí na marodce a kdo chodí práskat k bezpečákovi." Pokud jde o ty práskače, to tedy přehnal. Ti si vždycky krk zachrání. Jenže ta záchrana stojí cizí krev. "
PS: postřehy k některým dalším povídkám, v sekci - povídky.
Toužila jsem si přečíst Jeden den Ivana Děnisoviče už dlouho. Přesně od té doby, kdy jsem měla brigádu v knihkupectví a jeden starší pán (někdejší člen Občanského fóra) si posteskl, když uviděl vydání sbírky povídek z Levných knih: "Dřív to bylo přísně zakázané, a teď je to tu ve výprodeji..." - nebyl to sice výprodej, šlo o aktuální vydání z roku 2002, ale cena 59 Kč mu evokovala výprodej.
Vystačila bych si bohatě s Ivanem Děnisovičem, ale naše městská knihovna měla jen tuto sbírku devíti povídek. Opět se ukázalo, že nejsem povídkový typ... sotva si člověk zvykne na postavy, je konec a musí si zvykat na nové... Nejvíc mě samozřejmě bavil Jeden den Ivana Děnisoviče, dál mě zaujala Matrjonina chalupa (viz můj komentář u povídky). Ostatní příběhy už byly slabší, hůře uchopitelné pro čtenáře z jiného století i světa... Co ale mají povídky většinou společné, je absurdita, často ve spojení s byrokracií všeho druhu (Ve vyšším zájmu, Případ na stanici Kočetovka, Pravá ruka). Člověk žasne, co je schopen státní aparát provádět bez mrknutí oka svým vlastním lidem.
"Copak asi vyroste z těchto našich hlavních milionů zplozenců a odchovanců? K čemu povede osvícené úsilí a povzbudivá očekávání přemýšlivých mozků? Co dobrého si vlastně slibujeme od své budoucnosti?
Ta otázka je na místě: jednoho dne se obrátí proti nám a rozdupou nás všechny!
A ty, kdo je sem poštvali - rozdupou taky.
O prvním svátku velikonočním 10. dubna 1966"
Smutné přemítání v závěrečné povídce Velikonoční křížová cesta.
Z celého souboru na mě nejvíc zapůsobila Matrjonina chalupa. Znamenité popisy prostředí a charakteristiky postav. Smutná zápletka.
Jeden den Ivana Děnisoviče - nejdrsnější je, jak pomalu plyne čas při samotném čtení. Trpěl jsem jako čtenář při představě, jak vypadal jeden obyčejný den v životě mukla...
Případ na stanici Kočetovka mi přišel příliš zdlouhavý, ale závěrečné rozuzlení z hlediska (ne)důvěry k okolí vypovídá o době.
Povídka ze školního prostředí Ve vyšším zájmu prostřednictvím postavy ředitele školy trochu evokuje Vyššího principa.
Autorovy další knížky
2000 | Jeden den Ivana Děnisoviče |
2011 | Souostroví Gulag: 1918–1956 |
1990 | Souostroví Gulag - 1. díl |
1991 | Rakovina |
2004 | Dvě stě let pospolu. Díl 1, Dějiny rusko-židovských vztahů v letech 1795-1916 |
Jeden den života, od zvonění do zvonění, v pracovních táborech bolševika zase ukazuje, jakou cenu má život a nezdolnou vůlí člověka přežít a nevzdávat se naděje. Silnými příběhy jsou i další povídky této knížce.