Jednou budeš Arab 3: Dětství na Blízkém východě (1985-1987)
Riad Sattouf
Jednou budeš Arab série
< 3. díl >
Píše se rok 1985 a vzorný školák Rijád se v každodenních poměrech zbídačelé Sýrie Háfize al-Asada cítí jako doma. A to i přesto, že se svými blonďatými loknami zůstane vždy trochu exotický. Ostře přitom začíná vnímat hranici, která dělí muslimskou společnost s jejími archaickými a stále formálněji dodržovanými duchovními tradicemi a Západ zažívající vrcholné období bezstarostného konzumu. Nevyřčený konflikt mezi Rijádovým otcem a konzervativním arabským příbuzenstvem, okouzlení americkými akčními filmy, zážitek ze školy ve Francii, styky s prominenty Asadova režimu a vášnivá potřeba kreslit... Vnitřní rozpolcenost malého hrdiny i napětí uvnitř rodiny graduje, když je Rijád, tak trochu proti své vůli, podroben traumatickému obřadu tradiční obřízky. Vychází třetí díl autobiografického komiksu známého francouzského kreslíře Riada Sattoufa. Ten je, podobně jako první dva díly, autorovým návratem do útlého dětství, které strávil se svým arabským otcem a francouzskou matkou na Blízkém východě.... celý text
Literatura světová Komiksy Biografie a memoáry
Vydáno: 2018 , BaobabOriginální název:
L'Arabe du futur 3 : Une jeunesse au Moyen-Orient, 1985-1987, 2016
více info...
Přidat komentář
Pořád dobré, možná dokonce i skvělé, ale trojka neobstojí v porovnání s předchozími díly. Je tady méně humoru, méně šokujících okamžiků, otec je ještě otravnější. Ale zdůrazňuji - to jsou problémy jen ve srovnání se staršími díly série. Jednou budeš Arab je pořád brilantní komiks, který by se měl ukazovat ve školách. Já jej ve výchově k občanství použiju určitě.
Pěkně podané informace o základních zvyklostech v arabském světě - ctění rodiny, obřízka...Někdy nad násilím a obdivu ke krutosti zůstává rozum trochu stát. Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout a udělat si zase další názor na Blízký Východ. Už se těším na další díl, co se dalšího nového dozvíme...
Zajímavý komiks, chvílemi úsměvný. Nevím, jestli se to dá takhle hodnotit, ale mě tam byli strašně nesympatický ty hlavní postavy. Hlavně otec. Ale člověk se dost dozví.
Přesně jak píše @bagel je to čím dál lepší a zajímavější. Hodně mě baví ten kontrast Francie vs. Sýrie. V tomto díle se také více profilují charaktery hlavních postav, hlavně rodičů, matka už není taková puťka, ale už si taky dokáže dupnout. Ovšem ten závěr...!
Chceš poznat arabský svět, porozumět mu? Tady to máš, tuhle knihu.
Doporučuji všemi deseti. Všechno krásně popsáno, každý má své místo předem určené, v rodině, v práci, ve škole. Střet dvou rozlišných kultur, které se nikdy nepropojí v zájemné symbioze, vždycky bude převládat ta, ve které vyrosteme.
Třetí díl pokračuje ve vysoko nastavené laťce. Postavy se čím dál víc profilují. Matka začíná být sebevědomější (či jí dochází trpělivost), otec se čím dál víc přiklání na stranu své konzervativní rodiny, a čím více padají jeho iluze o dokonalém arabském světě, tím více nekriticky je začíná přijímat, a zároveň se více zapojuje do tamních zvyklostí, jako je všudypřítomná korupce a klientelismus. Už rezignuje na ideály, ale sází jen na známosti. Je patrné, že vývoj vztahu obou manželů začne nabírat nové rozměry. Rijád už se "otrkal" a stále víc se z něj "stává Arab", byť pořád trochu s vlivem své matky evropanky. Moc zajímavou částí bylo francouzské období jeho školní docházky, kdy je konfrontováno autoritářské, zpolitizované a náboženské školství v Sýrii s mnohem měkčí realitou Francie, kde se najednou Rijád cítí nesvůj, a reaguje dle naučených vzorců. Na druhou stranu, snad aby se čtenář trochu probral z iluzí, je tu po syrském zvířecím utrpení francouzská pasáž s koťátky a psy, kde bude čtenář, který čeká konfrontační ukázku útlocitné evropské mazlíčkoidní reality dost zklamán. Inu, i tak to tu chodilo (a leckde chodí).
V závěru má příběh už dost solidní grády, a další díl budu čekat s velkou netrpělivostí. Jsem zvědav, na kolik dílů autor své dílo natáhne, jelikož do původně zamýšlené pentalogie to dle svých slov nemá šanci vtěsnat. Jen tak dál!
Pokud by chtěl někdo nahlédnout do života v Sýrii před válkou, nabízí tento grafický román nejlepší možnost. Je totiž pravdivý a nekorektní až na dřeň.
Každý má nějaké tajemství, o které by se nerad dělil s veřejností. Riad Sattouf nám je všechny nabídne na orientálním podnosu. I ta nejčernější. Nikoho z vlastní rodiny nešetří, sebe samozřejmě také ne. S gustem vypráví, jak rád ponižoval a urážel svého roztomilého mladšího bratra.
Dozvíme se všechno, i jak ho otec nutil lhát a přetvařovat se.
Sám jeho otec jako profesor na univerzitě nadržuje vysoce postaveným, aby z nich měl prospěch. Ostatní příbuzní vesměs mentalitou uvízli hluboko ve středověku. Autorův otec se zmítá někde uprostřed a podle potřeby přeskakuje na jednu nebo druhou stranu, i když se stane, že někdy to psychicky nevydrží a zhroutí se.
Všudypřítomné je násilí, pohrdání židy a samozřejmě také ženami. A to i ženami samotnými...
Autor bez příkras popisuje i život ve Francii (fuj, to zacházení s koťaty), který ale i tak vychází nesrovnatelně lépe.
V Lidových novinách se v recenzi na tuto knihu píše, že kdo chce najít důkaz o neslučitelnosti určitých kultur, tady je.
https://www.lidovky.cz/kultura/recenze-riad-sattouf-o-arabech-bez-predsudku.A170714_104011_ln_kultura_jto
Štítky knihy
grafické rományAutorovy další knížky
2017 | Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) |
2017 | Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) |
2018 | Jednou budeš Arab 3: Dětství na Blízkém východě (1985-1987) |
2020 | Jednou budeš Arab 4: Dětství na Blízkém východě (1987-1992) |
2021 | Jednou budeš Arab 5: Dětství na Blízkém východě (1992-1994) |
Stejně skvělé jako předešlé díly. Nemohu se dočkat, až si vypůjčím z knihovny další díl. Mám fakt radost, že se mi podařilo tuhle sérii objevit. Úžasný.