Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38935/bmid_kdo-chyta-v-zite-CzK-38935.jpg 4 4188 4188

Román amerického autora mistrně líčí myšlenkový chaos dospívajícího chlapce, jeho ztroskotání ve škole a jeho citový konflikt s americkou skutečností, zbavenou poezie a plnou shonu za osobním úspěchem...

jprst
27.06.2019 4 z 5

Když jsem tuto knihu četl před několika desetiletími (sakra, to to uteklo), bylo to jasně na 5 hvězd. Nedávno jsem se při úklidu knihovny do ní začetl znovu a žádné velké nadšení se nedostavilo, dal bych tak 2 hvězdy. Takže se vyhnu hodnocení a navrhuji čist tuto knihu podle věku čtenáře.

Velekněžka
22.06.2019 5 z 5

Hlava zpočátku přínos nechápala, srdce si však knihu okamžitě prosadilo. Zřejmě proto, že byla napsána citem, nikoliv hlavou :-)

Angie_Missfit
04.06.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Fakt. Zůstala ve mně, vpila se hluboko do mého nitra a když jsem ji četla (byla jsem stará jako Holden), jako by mi v mnoha věcech promlouvala přímo z duše. Pro někoho je to kniha o ničem, ale já v ní vidím hluboký psychologický román zcela odzbrojující svou upřímností, ryzostí a kritickým pohledem na svět i sebe sama. Holden je na první pohled nepřizpůsobivý floutek flákající se od ničeho k ničemu. Pod tím vším je to však mladý člověk schopný hlubokých citů a s množstvím otázek, na které hledá odpověď. Pozoruje, přemýšlí, formuje vlastní názory na život. Hledá své místo, hledá sebe sama uprostřed okolního světa, tak odcizeného a šedého, až srdce bolí. Ale chápu i negativní recenze. Takhle kniha je totiž pocitová. Buď vám sedne a budete ji milovat celý život, nebo ji otráveně zahodíte. Pro mě je v ní hluboká pravda a v tomhle ohledu chytám v žitě také.
P.S. Hláška "To mě umrtvilo", je náhodou boží! Ráda ji dodnes občas použiju :).

Miro.slav
16.05.2019 4 z 5

Sám doteraz neviem, ako mohla táto kniha naviesť Mark David Chapmana k tej brutálnej vražde. Mne osobne kniha pripomína niečo na spôsob "Utrpenie mladého Werthera". Veľmi sa mi páčila myšlienka žitného poľa a priepasti. Odporúčam.

Epes
11.05.2019 5 z 5

Určitě je to kniha pro pokročilé čtenáře, nelze spoléhat na to, že jí současná dospívající generace porozumí jen proto, že prožívá stejné vývojové období jako hrdina. Zdá se mi, že v ostatních komentářích se často opakuje klišé naučené z čítanek a literárních rozborů o klackovitosti a přehnané kritičnosti adolescenta (hl. postavy). Mě naopak přesvědčil svojí spontánností, skutečně rozvinutou sociální kompetencí (jak bychom řekli dnes) - podívejte se, jak snadno navazuje vztahy, kolik má kolem sebe lidí, jak přechází z jedné interakce do druhé. A rozhodně mu nemůžu upřít, že je v jádru ryzí, dobrý člověk vybavený klíčovými hodnotami, které mu pomůžou prožít dobrý život.

maweik
05.05.2019 3 z 5

Přečtení této knihy jsem plánovala 2 roky... Ale fráze: ,,To mě umrtvilo." Ve mně vyvolala zřejmě alergickou reakci. Nicméně jsem knížku dočetla, hlavně kvůli zvědavosti, jak to s tím případem dopadne.
Nemyslím si, že se jedná o špatnou knížku, ale u mě už na začátku ztratila jakousi věrohodnost a už jsem ji nemohla brát vážně, tak třeba ještě jednou za 20 let... Na shledanou!

špulo
04.05.2019 5 z 5

Toto bude trochu osobné. Knihu som čítal niekoľko krát vo veku zhodnom s hlavným hrdinom (16-17). Bolo to búrlivé obdobie všeobecne (r. 1990-91) a pre mňa obzvlášť. Prvé kontakty s nežným pohlavím, ktoré neboli iba o rozprávaní sa. Alkohol, cigarety, bary, diskotéky. Problémy so školou, s rodičmi, sám so sebou. A prvá veľká láska. Práve od tejto, mne vtedy veľmi milej, osôbky som mal túto knihu požičanú. Bol som ňou fascinovaný. Nielenže mi otvorila bránu do sveta veľkej literatúry, ale pootvorila mi aj dvere do môjho vlastného vnútra. Nastavovala mi zrkadlo, možno smer. Čítal som ju stále dokola. Až mi bola darovaná s venovaním, že tá kniha som JA.
Nedokážem byť v hodnotení objektívny. Ubehlo odvtedy takmer 30 rokov. Knihu mám v polici a s láskou ju oprašujem. Je kúskom mojej minulosti, mladosti. Už som sa k nej viac nevrátil. Len som si práve pri písaní tohto komentára uvedomil jednu vec. Snom hlavného hrdinu bolo zachytávať deti hrajúce sa na žitnom poli pred pádom do priepasti na okraji. Ja sa už roky venujem práci s postihnutými deťmi, ľuďmi - mentálne, telesne, s autistami. A mám aj svoje dve krásne dcéry. Vlastne som stále ten, kto chytá v žite...

Honziin
25.04.2019 3 z 5

sice docela bez příběhu, ale bavilo mě to, zajímavě napsané a uvěřitelné postavy, které vám připomínají svými charakterovým rysi lidi, které znáte.

Tomeckova
21.04.2019 5 z 5

Pro mě studentská klasika, vzpomínka na studentská léta. Myslím, že k této knize nelze uzrát. Je pocitová. Buďto to tak máš, a nebo ne.

hrdlickova_61
15.04.2019

"… Phoebulka neřekla nic, ale poslouchala. Poznal jsem jí to zezadu na krku, že poslouchá. Ona vždycky poslouchá, když jí člověk něco vykládá. A legrace na tom je, že v padesáti případech ze sta ví, o čem je řeč…"

Tenhle odstaveček je pro mě nejdůležitější v celém příběhu. S žádnou z postav jsem se neztotožňovala ani za studentských let, kdy jsem četla knihu poprvé, ani teď, ale účast ve mně to vyprávění vzbudilo - a říkala jsem si, že časem snad Holdena potká v jeho životě něco podobně hezkého, jaké bylo jeho porozumění se sestřičkou. Že mu to bude dávat smysl a bude mít pak už pořád na co navazovat...

lynxir
11.04.2019 1 z 5

Knihu jsem přečetl na doporučení v době studií; zjevně jsem ji nepochopil. Asi o deset let později jsem se pokoušel znovu v domnění, že jsem konečně dozrál a docením tuto „klasiku“ světové literatury. Hmm, musím přiznat, nepodařilo se. Na další pokus nejspíš nenajdu odvahu. Jedna hvězdička za to, že jsem to přežil.

Shimon
31.03.2019 odpad!

Můžu s klidným svědomím říct, že jsem se ještě nikdy nenudil tak, jako když jsem četl tuhle slátaninu, kterou někteří nazývají klasikou. Hlavní postava naprosto nepříjemná. Děj o ničem. Čte se to příšerně. Z neustále se opakujících frází jako "fakticky", "to mě umrtvilo" a "bez psiny" jsem byl více deprimován než hlavní hrdina. Budu moc rád když se mi to už nikdy nedostane do ruky.

VikyKleinik
27.03.2019 3 z 5

Kniha o klukovi, kterého spousta věcí štve, nemá žádné vyhlídky do budoucna, prostě se chce jenom tak svobodně bavit, zamilovávat se do holek, smát se a dělat voloviny, které jsou mu zrovna po chuti. Kontinuita povahy protagonisty je mlhavá. Osobně to vnímám jakožto střep, který se snad dotkne jen tohož, kdo je stejného tvaru. Osobně v tom zla shledávám méně než hloubky. Nevím, proč to Chapmana inspirovalo k zabití Lennona. Na druhou stranu možná právě v té bezprostřednosti chování a postoji k světu se určití lidé viděli a řekli si, že Holden je sympaťák, že je jako oni. Já v tom uzřel , jistou duševní rozmazlenost a nedisciplinovanost, což jsou taky osobností rysy hlavní postavy. Těžko říct. Možná jsou tací, kteří to nevzali jako své nedostatky, ale jako prostou nesynchronizaci se systémem, do kterého byli vrženi a ve kterém nedostahují výsledků, které si podle vlastních soudů zaslouží. Těžko říct. Jenom tak plácám.

Greenfingers
10.03.2019 5 z 5

Taky jsem knihu četl jako povinnou četbu, ale bylo to už před hezkou řádkou let (45). Přesto si ji docela dobře vybavuji, protože mě na rozdíl od jiných povinně čtených knih hodně zaujala. Měl jsem plné pochopení pro hlavního hrdinu a jeho smýšlení.

A235711
10.03.2019 5 z 5

Tuto knihy jsme četla asi rok a půl zpátky jako povinnou četbu do češtiny, vím, že už tehdy se mi opravdu líbilo Holdenovo přemýšlení a tak celkový nápad knihy.
Akorát ke konci knihy už jsem měla někdy jeho pesimismu plný zuby.

Nicméně letos se mi kniha dostala do roky znova a to v rámci povinné četby do aj.

Moc se mi do toho nechtělo, protože jsem to už znala a taky jsem se bála, že podruhé už to nebude ono.
Nakonec mi přišlo, že druhé čtení v originále jsem si užila ještě víc. Nějak víc jsem se umělá vcítit do Holdena a navíc odpadl můj problém s českým překladem. Který podle mě Holdenovu mluvu a přemýšlení nevystihl až tak dobře.

Ať si klidně říkají, že potřebuje psychologa. Podle mě jsou některé jeho pohledy na věci poměrně pravdivé.

Například kam se poděly kachny v Central Parku :D

martinstefko
06.02.2019 4 z 5

Vydat knihu v roce 2015 v překladu, který už má 55 let, je očividně zastaralý a v některých ohledech nedává smysl, obsahuje chyby, které by měla korektura odstranit, to je něco, co jen ukazuje na to, jak se na vydávání knih u nás kašle, jen když to nebude moc stát. A přitom je tahle klasika skvělá a ukazuje sílu formy a vyprávěného příběhu. Holden je postavou, s kterou je strašně snadné se ztotožnit, ale přitom ji chvílemi i nesnášet. Asi stejně jako někdy nejsme spokojení sami se sebou. Sebedestrukční příběh nahlížený zajímavým pohledem, kdy celou dobu můžete mít pocit, že je všechno v pohodě, ale ono není. Ani trochu. Jedinečná podoba ich-formy.

Tereza99
04.02.2019 4 z 5

Dočetla jsem knížku a mám smíšené pocity. Místy jsem měla Holdena ráda a naprosto mu rozuměla, ale místy jsem ho nesnášela a neměla jsem ani chuť číst dál. Takový rozkol mezi "úžasná knížka" a "průměr" jsem dlouho neměla.. Moje hodnocení je 3,5*

Amalberga
28.01.2019 4 z 5

Holden je pěknej syčák, ale má v jádru dobrý srdce. Padly jsme si do noty, tak dávám ty čtyři hvězdy, snad jen bych si přála víc uzavřený konec. I mně přese všecko chybí Stradlater a Ackley.

HannyC
26.01.2019 5 z 5

Knížka, která vás chytne za srdíčko ... dojímavé čtení očima kluka, který má víc citu než rozumu a spoustu čistých emocí na rozdávání, i když nám je servíruje jako sekanou :)

liskaeliska
20.01.2019 4 z 5

Četla jsem tuhle knihu v tom správném věku ve kterém mi toho mohla nejvíce předat.
Moc ráda se k ní budu vracet s nostaglickými myšlenkami.