Kdo přivezl Doruntinu?

Kdo přivezl Doruntinu?
https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85398/bmid_kdo-privezl-doruntinu.jpg 4 39 39

Děj novely vychází z tajemné události, jejíž záhadu není snadné rozluštit. Doruntina, před třemi lety proti vůli bratrů a matky provdaná do dalekých českých zemí, se jedné noci objeví u vrat rodného domu a tvrdí, že ji na koni přivezl bratr Konstantin. Zdá se, že to však není tak jisté, neboť v nedávné válce se všech jejích devět bratrů nakazilo morem a všichni do jednoho zemřeli.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

Kush e solli Doruntinën, 1980


více info...

Přidat komentář

Flatula
03.02.2020 4 z 5

Generál mrtvé armády na mě zapůsobil víc, ale Doruntina má také své kouzlo. Ačkoliv se odehrává někdy ve středověku, scény a postavy jsou zvláštně ahistorické. Jediný rušivý prvek - hlavní postava se jmenuje Stres, což mě jaksi stresovalo!
První věta knihy:
Stres byl ještě na lůžku, a tu se mu najednou zdálo, že zaslechl bouchání na dveře: buch, buch, buch.

Palivo
16.10.2019 4 z 5

Ahojda lidičky,

Tahle knížka je o tom, že se Doruntina doprcá po pár letech domů a nikdo neví, kdo ji dovezl. To se mi stávalo v mládí každou druhou neděli. S kým jsem přijel? A kde mám peníze? Kdo mi pozvracel kalhoty a boty???

Celkem snadno jsem se tedy vžil do Doruntiny situace ačkoliv jsem v Albánii nikdy nebyl a odtama znám jen Dr.Albarna a fotbalový tým Albion. Šok ale přichází záhy v momentě, kdy Doruntina řekne, že ji dovezl její bratr, který je již tři roky v království Ivety Bartošové - tedy po smrti!

Místní albánský Kojak tak rozjíždí ukrutné vyšetřování této báchorky a z historického románu se stává CSI: Albania a chvilkami též pořádnej horor, protože co když ten brácha vážně vylezl z hrobu? To se nelíbí místnímu šamanovi z Říma, kterej tvrdí, že z hrobu vylezl jen Ježíš a každej další je navíc! Tehdy lidi hodně věřili v Boha, protože ještě nevěděli, že Gott is dead.

Celkem banální historka se tak dostává do nejvyšších pater albánský peniskuly a knížka se mění v pořádnou literární centrifugu. To jsem vůbec nečekal, když jsem knihu do ruky bral, a tak dávám 8,5/10 za strhující biják.


mosem
07.09.2019 4 z 5

Možná je chybou, že jsem tento příběh četl bezprostředně pro přečtení knihy Krvavý duben. Možná to ale bylo výhodou, protože "Kanun" a "besa" pro mne nebyly jen prázdné pojmy, které tady nejsou nijak vysvětleny. Možná podvědomě jsem ale měl pocit, že by měla být kniha něčím podobným - námětem, stylem vyprávění, poselstvím..... Ne tahle kniha je jiná. Baladický příběh, vycházející z vyprávění předávaných ústně je naprosto odlišný. Nemohl jsem se ubránit srovnávání s Ishigurou. Také jeho knihy jsou každá jiná. Příběh ve kterém jsem nacházel prvky albánské bojovnosti - souboj s mocí, náboženstvím, i se sebou samotným. Kniha na mne působila zvláštně - na začátku jsem měl pocit, že mně nebude bavit....v polovině jsem jí přicházel na chuť....a na konci mně bylo líto, že končí. A já začínám pátrání po dalších příbězích od Kadareho.

Toffee
19.03.2019 5 z 5

Síla daného slova dokáže zlomit i smrt, mrtvý bratr dokáže dovézt svou sestru domů a malý národ postavený na principu tradičního pravidla besy - dodržení daného slova - dokáže zachovat sám sebe, čelit dobyvatelům, válkám a zlu. Kadare napsal krásný baladický příběh s úžasnou atmosférou.

splichalka
09.08.2017 4 z 5

Knihy Ismaila Kadareho jsou pro mě jako poslední díl dortu. Lákají mě, těším se na ně, ale zároveň si je šetřím až na tu pravou chvíli a náladu. A pak když se zakousnu.. pěkně pomalu kousek po kousku už jen vychutnávám. A jako vždy je to slast. P.S. Opakuju se, ale jen tři autorovy knihy přeložené do češtiny jsou fakt ostuda

eviku19
25.06.2017 4 z 5

Kadare sa znovu ukázal ako talentovaný rozprávač, ktorý vie opísať úžasne atmosféru Albánskeho vidieka. Veľmi sa mi páčila myšlienka, že zvláštne veci medzi nebom a zemou si vytvárame sami:)

blimba
25.09.2015 3 z 5

Kniha čtivá, pěkně napsaná, ale nějak mi tam vadilo to národovecké vyznění.

bondula
19.09.2013 5 z 5

Temná atmosféra tohto smutného príbehu strhne čitateľa od prvej stránky. Na pozadí ľudovej legendy rozohráva Kadare súboje rozumu proti viere, tradícií proti novátorstvu či povinnosti proti pravde, príbeh o sile albánskeho zvykového práva – kanunu.
Kapitán Stres vedie vyšetrovanie tajomných a nanajvýš nepravdepodobných udalostí okolo záhadných úmrtí matky a dcéry, posledných článkov rodinného klanu Vranajových. Okrem osobného zainteresovania v prípade a vnútorného konfliktu, ktorý vyvstáva medzi tým čo vidí a počuje a medzi chladnou logikou jeho vlastného rozumu, odmietajúceho uveriť neuveriteľným faktom mu stavajú v rámci vlastných cieľov prekážky do cesty aj jeho nadriadení.
Neobvyklý námet príbehu, fantastická atmosféra, ktorá sa celým dielom nesie, či pocit strachu z neznámeho, ktorý autor správne dávkuje a stupňuje tvoria vo výsledku fantastický stredoveký balkánsky mix, knižku, na ktorú sa určite nezabúda. Som nadšený!

puml
28.03.2013 5 z 5

Opět skvělé počtení od tohoto u nás ne až tak známého albánského autora. Kadare opět brilantně rozehrává baladický příběh na pozadí starých albánských zvyklostí. V pozadí celého příběhu je spor moci a víry. Důležitým prvkem, který se v románu objeví, ale vlastně nijak nevysvětlí, je uplatňování "besy" a "kanúnu". Je to trochu škoda, protože znalost těchto pricipů vrhá na vyznění celého příběhu nové světlo. Jsem přílišný laik abych hodnotil "besu" a "kanún", jen asi tolik, že se jedná o specifickou albánskou právní normu, která působí z dnešního hlediska dosti brutálně a její kořeny sahají až do pohanských dob. V Doruntině se této roviny Kadare jen dotkne. Pokud chcete vědět víc o uplatňování kanúnu a besy a vlivu na samotné Albánce, pak doporučuji si přečíst spolu s Doruntinou i další Kadareho vynikající román Krvavý duben. Je ale třeba říct, že neznalost těchto pricipů nijak nesnižuje vynikající čtenářský zážitek. Za mě jasných 5 hvězd.

knihožrout
29.03.2012 5 z 5

Podle mě úplně nedoceněná kniha jak po straně jazykové tak dějové. Každému kdo má rád knižní zápletky na pozadí skutečných reálií doporučuji.

Autorovy další knížky

Ismail Kadare
albánská, 1936 - 2024
2007  82%Krvavý duben
1990  86%Generál mrtvé armády
2017  96%Palác snů
2011  87%Kdo přivezl Doruntinu?
2002  80%Spiritus